Ty dotace jsou právě na to, aby se daly zasíťovat vesnice, kde by se to bez nich nevyplatilo.
To, že trumpety nastavily pravidla tak, že ISP musí na připojení za 1M sehnat 1M, rychle realizovat (a běda, jak se pozdí, třeba vinou běcnýho přemene na jeden pozemek) a pak možná dostane 3/4M, je blbě. Kolik WiFinářů má cash 1M? A kolik firem s obratem 3/4M jenom tak může přijít do banky a říct, že chce 1M, stát možná část vrátí...?
Přesně a ani se tomu nedivím! Několik mých kolegů v práci to vzalo všemi deseti protože ani po 5 letech nebyl Cetin (dříve Telefonica) schopen/ochoten postavit předsunutý DSLam a nabízeli rychlosti typu 2M/128k za cenu porobnou tomu za co lokální ISPíci nabízí ve městech rychlosti blížící se/rovnou fast ethernetu.
Na závěr jen podotknu že jsme IT firma tak že připojení je fakticky nutnost.
Nikdy bych nevěřil, že v Čechách po letech se zopakuje stejná situace: před léty Evropa zahájila budování xdsl a v Čechách se za těžký prachy prosazoval ISDN. Výsledkem byl nástup wifi sítí!! Nyní Evropa buduje optiku a náš veliký incumbent s velikou slávou buduje DSLAMy.
Sítě elektronických komunikací se budují na více než 20 let, dokáže někdo nyní odhadnout, jaký bude provozní zátěž na síti o 15 - 20 let? A budou DSLAMy vyhovovat? A vůbec budou v provozu?
Vstoupí na český trh osvícený investor, jak tomu bylo v r. 1992, kdy nizozemský Intercai Holding zahájil budování HFC sítí (v tomto období ostatní budovali jenom mnohokrát levnější koaxiální nebo MMDS sítě)? Na můj dotaz mi tehdy bylo sděleno, že budoucnost je v optice!
Z druhé strany DSLAMy nedosahují parametrů, které EU (tj. poskytovatel dotace) stanovil pro NGA sítě a návazně incumbent si nemůže sáhnout na dotace. Proto raději organizuje bojkot celého dotačního programu a píše stížnost(i) do Bruselu.
Je s podivem, že ISP operátoři ho v tom podporují; proč asi?
Je s podivem, že veliký operátoři ho v tom nepodporují; proč asi?
Současně však je nutné upozornit na dva nedostatky, které se silně projevují:
1. Je chybou MPO že práce na Akčním plánu k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací nezahájilo alespoň o několik let dřív.
2. Na trhu chybí Unie uživatelů služeb elektronických komunikací (dTest nemá na to a novinářům chybí objektívnost - žijí z reklamy).
Tož tak...
Ona naprostá většina těch "puklic" není na wifi, jsou to datová pojítka cca od deseti do devadesáti GHz, jejich propustnost bývá o řády jinde než u nějakýho wifi bazmeku. A když chcete rozumnou konektivitu tak to bez mikrovlnných pojítek moc nejde, protože kopat je byrokratická pakárna, a tak je i levnější dělat spoje rádiem než kabelem. Navíc spousta z těch datových pojítek jsou různé soukromé sítě které vůbec nejsou propojené do internetu. No a když je někde výhodně umístěná střecha jejíž majitel proti úmístění takových zařízení nic nemá, tak se jich tam logicky časem objeví hodně. I když uznávám že to kolik jich je na budově DOS je trochu extrém ...
Směrem k zákazníkovi DSLAMy s použitím vektoringu + boží pomocí máte pravdu. Ikdyž (bavíme se o lokalitách s nízkou penetrací užívatelů služeb) v intervenčních oblastech častokrát fakticky metalika chybí; bylo by nutné zadrátovat síť až do domů/bytů zákazníků. Avšak horší je to směrem od zákazníka; a to jsem přesvědčen, že úředníci nasadili laťku velice, velice nízko (1/3 downloadu).
Prosím, nevztahujte parametre sítě k současnému stavu. Opět konstatuji - chybí osvícený investor a je nezbytné nehledět na současnost. Proč tak majitel incumbenta dělá, proč asi? Je to finanční (!) žralok a utvrzuje mě to, že do pěti let sítě střelí někomu dalšímu.
Á propós, úředníci začínali své semináře (roadshow) slovy "...nebudou se budovat širokopásmové sítě, ale vysokorychlostní. To není slovičkaření, širokopásmové podle evropských definic jsou sítě v downloadu od 2 Mbps a výše". V roadshow rovněž byla velice důležitá přednáška o chování a požadavcích zákazníků v časovém období.
Tož tak...
Složité podmínky to nejsou a podnikatelská rozvaha a obava ní totéž.
Nikdo do toho nechce jít protože nikdo nechce dělat charitu. Super ikdyby vám EU dalo finance na vybudovaní a i hardware , provoz bude stejně na ISP který do toho nechtějí jít protože z 0 až 3000 obyvatel vesnice, mu bude plati měsíčně víc než 250,- s DPH kolik lidí? 10% ?
A do čeho by měli jít? Do toho co existuje? Tady je snad jedna vesnice co má k 3000. Většina je i kolem 1000 a míň. Za cca kolem 300,- Kč je 10 - 25 MBit. Ta cena je zhruba stejná 15 let jen se zvyšuje rychlost. A řekl bych že minimálně 2 ISP tady jsou.
Když by se přidal někdo další, tak by musel jít s cenou níž nebo nabídnout něco úžasného, aby k němu přešli.
Ono to vypadá že vládnoucí soudruzi v Praze neví o realitě dál jak 20 km za Prahou nic nebo to mají nachystané jako pěknou zlodějnu a jen se čeká až se bude moci prohlasit že nezájem a tak to budo muset utratit se svými kámoši.
"Z druhé strany DSLAMy nedosahují parametrů, které EU (tj. poskytovatel dotace) stanovil pro NGA sítě a návazně incumbent si nemůže sáhnout na dotace."
Vysunuté DSLAMy se staví proto, aby se využila stávající metalická síť na posledních několik stovek metrů, přičemž krátká vzdálenost (DSLAM-koncový bod sítě) umožní nabídnout desítky a stovky Mbit, viz aktuální velkoobchodní nabídka broadbandu od CETIN:
standard DSL do 55Mbs
premium DSL do 100 MBs
superfast DSL do 250 Mbs
NGA síť je definovaná jako 30Mbs a více.
Někdy je člověk v tak blbem místě, že jediné pořádně připojení je satelitní( u LTE by člověk vykrvacel). Retranslace na wifi (nutné 2-3 stozary) v CHKO je problém a telefonní vedení do osady není a nikdy nebylo.
Náklad na dotažení konektivity 4 miliony a půl roku papirovani.
Teoreticky máš pravdu, prakticky to za stávajícího zejména právního stavu nelze.
ČEZ ani EON oficiálně nepronajimaji ani neumožňují pronájem svých sloupu. Výjimku tvoří dráty cetinu z historických důvodu, kde jsou na to smlouvy. Nekde je situace o to komplikovanější nastresaky a sloupy patří obci/majitelům prilehlenemovitosti a někde CEZu/EONu.
Proto pokud některý s ispiku tvrdí že to má pronajaté, tak buďto je to obce a nebo se jedná o černou stavbu/neopravnene užití cizího majetku/poskozeni obecně prospesneho zarizeni na což se brzy přijde neb energetické sloupy se pravidelně kontroluji.
Technicky důvod proč by to bylo komplikovanější je ze hodně daleko není žádná konektivita a I dráty začínají být viditelné až v údolí mezi kopci a rekou. Plus k tomu vysoké stromy v CHKO. Trasa je od 22kV vedení poblíž stokrát opravovane silnice a hroutici se skály se sesuvy půdy, pak trafostanice mezi stromy, pak pruves vedení přes řeku. Sloupy mezi domky. Pak 2km zakopaný kabel ve skalnatém podloží a pak znovu vedení po sloupech. To vše v hustém lese. Docela oříšek tahat podél toho optiku. Ale jednou se tam kopat musí. Minimálně je třeba dotáhnout 22kV vedení k obci a postavit tam trafostanici neb kapacita už nestačí. Takhle blbě je to už od 70tych let a od doby kdy kvůli prazakum zde jezdí mraky kamionu s matonkou.
Ty dotace jsou na výstavbu, né provoz.
I kdyby nestála výstavba ani eurocent, on se právě často nevyplatí provoz. Chápete v čem je ten zádrhel? Ano někdo vám dá zadarmo autobus , ale naftu a servis si budete muset platit sám. Bohužel lidé co se tím chtějí svést vam nezaplatí tolik, aby jste dělal soukromého dopravce i s i s autobusem zadarmo .
Hele, nejsem ISP, reálný ceny neznám. Ale pro ilustraci principu není potřeba přesná částka, stačí jednoduchý příklad ne demonstraci principu.
Nechápu, jak může někdo, kdo zná reálný čísla (pokud je vůbec zná), útočit ad hominem místo toho, aby ukázal situaci na reálnějším příkladu. Bylo by to určitě užitečnější a přínosnější i pro ostatní diskutující. A nebyl by ani za debila, ani za hulváta.
Pamatkarum vadí plastové boxy s dslamem cetin teď řeší náhradní reseni. V staré části Prahy je většina rozvaděčů kde by se daly dslamy stavet jsou někde po baracich uvnitř. A neřeším vůbec soukromé vlastnictvi.
Je zajímavé že obludne boxy na řízení dopravní signalizace nikomu nevadi.
Ten prekop pokud nejde o havárii se může připravovat papírové i rok. V extrémních případech pokud je třeba odvolání tak roky. Pokud nevíš co tomu předchází a jaké byrokratické vicenaklady k tomu jsou tak netlem.
Situace je s povolovanim navíc zcela jiná v praze na malé straně a třeba českém krumlove.
Prima dohlednost není samozřejmá. To možná tak pro prazaky kde je malý hrbolek- Petřín považován za kopec. Pojitkem nemůžete za roh, pod zalesneny kopec, stini vám vysoké budovy, stini vám vysoké kopce stini vám protější řadová zástavba. Nehledě na to ze dochází k vyčerpání licencovaných I nelicencovanych pásem a ve městech u řešíte kolizi tras rr spojů.
Kde nemáte rovný povrch musíte řešit preskoky, nájmy, stožáry, údržbu. Pak se může stát že levněji než dát městu miliony za pronájem místa na sajtu vyjde pronájem existujícího temného vlákna preskakujiciho kopce vedoucí mezi městem a zbytkem světa.
Cetin před 5ti lety ještě neexistoval. Kvůli podinvestovane síti hned po vzniku cetinu se zaclo masivně investovat. Vy to možná nevidíte ale prekopu optiky a nových predsazenych dslamu začínám jen na malém městě vídat opravdu hodně. Praha je obecně problém větší - památkáři a v centru není prakticky kam krabice dát a kolektory jsou velký otazník kvůli přístupnosti na častý servis. Nehledě na prakticky nemožné prekopy optiky za provozu na Praze 1 a 2.
"Cokoli bezdrátového je nepoužitelné"
To rozhodne neni pravda. 800Mbps FD koupite za 80000,- a tim uz nakrmite slusne velkou vesnici (s latenci <1ms). Musite samozrejme rozumne planovat odskoky z nejblizsi optiky, ale okolo 100-200kKc se daji koupit i kapacitnejsi spoje a vyrazne delsi vzdalenosti. Pokud nekdo v prvnich letech rozumne reinvestoval a setril, dneska na tyhle hracky ma i bez leasingu. Lze stavet bezdratove kapacitni site, ale wifi (tim dnes myslim vyhradne AC) musite pouzivat POUZE na lasthop a pokud je v dome vic lidi tak uz rovnou pouzit tohle:
https://www.i4wifi.cz/Bezdraty-24-GHz/AirFiber-venkovni-PtP-spoj-24-GHz-Gigabit-LAN.html
"jedná se jen o nouzové řešení"
Ano, ale ta nouze muze nekde trvat jeste mnoho desetileti...
Hele gumo. Nevytrhavej větu z kontextu jak vypatlany reportér tv noha. Rozumíš pojmu "v daném miste?"Jenomže tak to v daném místě je a jen dokazuje že je něco špatně. Z obou stran údolí domku uzavřené skalami a rekou. S cenou za GB je satelitní připojení mnohem výhodnější než LTE které tu má po snížení výkonu kvůli udajnemu rušení DVB-T jen čárku až dvě na strese.
Nehledě na to ze nové sady Hughes srazily rtt mezi 100-300ms díky druzicim na LEO. Tu ale nemam.
Jsou to asi dva roky, co byla Prahy 2 (Vinohrady směrem od Náměstí Míru k Praze 10) kompletně rozkopaná a UPC všude pokládalo kabely. Takže vše ostatní jsou jen výmluvy, jako vždy.
Je zajímavé, že památkářům nevadí ty hnusné lesy Wi-Fi puklic jak někde na vsi. Taková budova DOS na Žizkově je tím zcela obsypaná.
Ano, podle vás mají být všichni nadále závislí na vždy z principu omezeném a předraženém LTE od zdejších operátorů, to už víme :-)
Článek má pravdu, dotace jsou u nás zlo a nemůže za to kolikrát ani EU, ale místni podmínky. Úplně stačí vědět, jak strašná byrokracie například je zaměstnat někoho z pracovního úřadu. A to si vynásobte 10x.
Wi-Fi patlači by měli možnost převést zákazníky na lepší technologii, takže by například objevili online video streaming a další služby, dnes tímto amatérským způsobem neřešitelné. Tím by časem, další generací, zcela uhynulo DVB-T a celé TV vysílání. Podobně jako rozhlas po drátě, telegram či dálnopis.