FB je ale v tomhle blěděmodrý. Nezmiňoval jsem gmail, mapy, vyhledávání a ani youtube, ty alternativy mají a je na mě, jestli je používám.
U kalendáře to je jiné, sám google mě do něj nenutí, nutí mě do něj jiné subjekty, kdy řada registrací na konference probíhá přes něj. Kalendář se svými funkcemmi nemá konkurenci. Neschopnost s tím nemá co dělat.
Bez googlu nelze legálně na android dostat řadu aplikací, protože je výhradním distributorem a ostatním storům hází klacky pod nohy nesmyslnými podmínkami a uzavřeným kódem ač android prezentuje jako open source.
Toto znam z druhe strany. Dokazal jsem vesnici, kde mame chalupu dostat z nejake divne nefunkcni jomly na FB. Budovat neco na oneman show wordpressu - absolutni riziko. Jeste tak neco, co ma pod kontrolou vlastni obec na svem webu, ale pokusy o oportunisticke reseni jsme odrazili, narust komunikace je asi 1500% (driv dva posty tydne), lidi tam posilaji i fotky prevracenych stohu dreva, jak to nekomu shodil vitr, majitel to komentuje odnekud z Kanady, kde je pul roku, zaplatil si souseda, co mu to uklidil, protoze to zasahovalo do cesty, domlouvaji se pres to kolik lidi prijede na vikend, jestli ma smysl grilovat/udit, kdo co doveze, rybarska soutez, hasiči, konecne to funguje.
Jinak v cervenci jsme se vratili z tydenni akce otcu z detmi, bylo nas tam tak 14 rodin a tam byli i dva geekove, takze nejdriv dosla jedna pozvanka na fotogalerii G+, pak druha a za 3 dny uplakana stiznost, snad na pul 4A ze je ignorujeme - mezitim totiz panovala asi u dalsich 10 lidi komunikace pod fotkami na FB. Je legrace, ze asi dve fotri FB ani G+ nemaji a ty to meli na haku, nevic breceli ti dva v tom prazdnym G+.
Pominu-li, že tvrzení, že monopoly vznikají jen dvěma způsoby, je kravina na entou.
Nicméně Google byl dlouho financován do začátku Stanfordskou univerzitou. Pakuž to bylo i na univerzitě moc náročně a BackRub vytěžoval zdroje natolik, že to dál nešlo. Teprve později dostal investici od spoluzakladatele Sunu. A to jsem ještě slyšel, že tam byla nějaká státní dotace - ale detaily neznám.
Ale chápu váš pokus o manipulaci stylem "drzé čelo je lepší než poplužní dvůr". Nevyšlo no ...
Jenže řeč je o Google né FB .
GMail.... ...není jen Gmail
Google mapy nejsou jediné
Vyhledávače... ...není jediný
Youtube není jediný video server atd.....
Ten argument monopolnosti je často výmluvou ne vlastní neúspěch. Hlavně za tím SW produktem nebo službou je to hlavní a to obsah. A ten u spotřebitelů rozhoduje .
ano, síce mě nikdo google nenutí používat, stejně jako facebook, ale jeho všudepřítomnost mi moc na výběr nedává. Nebýt na facebook občas znamená, že jsem vyloučen z kolektivu, nepoužívat okrajově některé google služby znamená, že se občas ani nedostanu na konferenci atd. Nestěžuji si, ale názor "nepoužívej, když nechceš" lze aplikovat jen na daleko menší celky než je google.
Je to stejné jako v ekonomii volným trhem, možnost volby funguje dokud nějaká reálná volba existuje, pak nastupuje monopol -> regulace -> více regulace -> víc monopolu -> nucené převzetí.
Zatím nevypadá, že by někdo z téhle smyčky dokázal vyskočit, dokud budeme chtít jít dál, ponese to s sebou velké firmy...
A je na tam krasne videt, jak se z komara dela velbloud. A nejlepe to umi Evropska komise (viz pokuta MS €500m za zneuziti dominance v 90.letech). Dnes k pousmani.
Jsou to jen pocitace. Tech se nenajime, neobujeme si je ani se na nich na nich neda spat.
Ten autor se mi zamlouva. Jen vice takovych!
Jinak jsem si to přečetl ještě jednou a došlo k menšímu nedorozumění (i vlivem překlepů, které jsem spáchal na telefonu). Tím webem, jak píšete "akčním", jsem myslel normální webovky s redakčním systémem, které jsme si udělali jen pro tu naši partičku.
Stejně tak obecní diskusi bych čekal na obecním webu, takže to o žádném monopolu nemůže být řeč.
Kdyby to byl případ jedné vesnice, máte pravdu. Ale když se to začne týkat mnoha (většiny) oblastí kontaktu s okolím, je to trochu jiný případ [*]. Někde to jde alespoň tak, že jde o FB stránku, kterou používám jako jakýkoliv jiný web (jen bez možnosti komentovat, což je nepříjemné, ale přijatelné omezení). Ale když jde o FB skupinu nebo profil (například jeden můj oblíbený politik má na svém profilu dost relevantní informace), kam se bez přihlášení nedostanu, je to už podle mě za hranou, zvlášť když ta skupina nahrazuje zastaralý a neudržovaný obecní web.
[*] Dneska mi zrovna přišel mail s termínem a místem pravidelné akce, kam jezdívám. "Tento email je určen především těm, kteří nejsou na FB. Moc se Vám omlouvám, úplně jsem na Vás zapomněl a neposlal jsme email s informacemi..."
Presne tak. Pokud nekdo tvrdi ze "musi mit Android", tak to je asi jako ze "musi nechat trvale odemcene auto" :-) Nemusi. Android je jedna velka bezpecnostni dira, ktera nema zadne reseni, krome toho ho nepouzivat. Ale kdo chce kam ...
Jeste pridam odkaz http://www.weblog.rider.cz/articles/269-jak-se-zbavit-google-osobni-akcni-plan
Zrovna tenhle příklad je taky dost na hraně. Představte si, že ten akční web dostanete na úroveň, kterou jste chtěl - bude ho jako komunitní centrum používat celá vesnice. Ouha, najednou je celý kulturní život vesnice závislý na vaší aplikaci - takže aby se na vás pro jistotu přišel podívat regulátor.
Jo ony jsou i jiné možnosti, jak si zařídit kulturní život (třeba ten FB)? Ale to uživatelé přeci nechtějí, když jsou všichni ve vesnici na té vaší aplikaci...
Prohlásit službu za monopolní, protože se vám nedaří přesvědčit svoje přátele, aby přešli na jinou, a dovolávat se následně regulace, je trochu laciné.
Ale ani instalace Internet Exploreru spolu s operacnim systemem (i ten si kazdi volime) nebyla zaruka trvaleho uspechu - s problemy, ktere v IE byly. Pouzivat alternativni prohlizec slo od prvopocatku a uzivateli tomu nic nebranilo. A uzivatele sami postupne prichazeli na to, ze jine prohlizece fungovali lepe nez IE.
Funkcnost webu je spise problem <u>lenosti</u> programatoru. I dnes se muze vyskytnout nejaky minoritni prohlizec, kde problem s kompatibilitou bude - v momente, kdy se pouzivaji ruzne specificke vychytavky. Ona ta optimalizace taky nejakou namahu vyzaduje a ne kazdemu se do ni nutne chce. Stejne tak se daji najit aplikace optimalizovane na Firefox a nefungujici v IE.
A co <b>presne</b> vas nuti Google pouzivat? ;-) NIC. Mozna vlastni lenost a pohodlnost, ale to neni objektivni duvod - to je jedna z moznosti, ktere volime.
Alternativy existuji - jen zivot s nimi neni tak snadny a holt je s tim spojena nejaka namaha. Energeticky sobestacny dum dnes neni takova utopie.
Je dobré si všimnout, že všichni velcí současní hráči na Netu vyrostli protože si od počátku nebo v určitém okažiku později stanovili cíl stát se gatekeeperem = jediným monopolním pojítkem mezi zákazníkem a výrobcem; to je ten bussines cíl na který také získali kapitál. V okamžiku kdy se stanou gatekeeperem si mohou diktovat podmínky.
Např. Applestore, Googlestore, Windows Store, Amazon (knihy) - prodeje , Goggle (téměr monopol vyhledávání = příjmy z reklamy), atd.
Stále mnoho nově vznikajících startupů získává miliony právě na to, aby se ve svém segmentu stali gatekeepery, protože jen pak se mohou nesmyslně obrovské investované částky vrátit.
K tomu Duckduckgo - používám taky. Společně s Google vyhledávačem. Google vyhledávač používám v situaci, kdy hledám něco, co je mi blízké, protože Google o mě ví, co chci hledat, a dá mi to. Duckduckgo používám v situaci, kdy nechci, aby mi Google dával to, co si myslí on, že by mi měl dát, protože hledám něco natolik atypického, že potřebuji jiné odkazy. A pak je lepší právě to Duckduckgo. Má to jednu kosmetickou vadu: blbej a dlouhej název :). Tak jsem si to v Chromu zkrátil na ddg (tzn. do adresního řádku napíšu ddg[mezera] a to, co napíšu potom, už hledá právě duckduckgo).
Ach jo... co k tomu dodat? Snad aby si autor něco přečetl o monopolech, oligopolech, jak vznikají, jaký mají dopad na ekonomiku spotřebitele.
Prakticky každý monopol získá dominantní postavení tím, že je lepší než konkurence, pokud to není monopol přirozený jako ČEZ nebo místní dodavatel vody. Problém je v tom, že po dosažení dominantního postavení už nemá motivaci své služby zkvalitňovat nebo držet ceny dole, zákazníci u něj zůstávají, protože žádnou jinou reálnou možnost nemají. Tedy možnost máme vždycky, ale asi takovou, jak tady někdo zmiňoval, že můžeme přestat odebírat vodu od vodáren a chodit si pro vodu do studánky... Stejně tak máme možnost přestat dýchat kyslík, pokud se nám nelíbí.
Příkladem budiž třeba Internet Explorer, ten byl v 90. letech docela dobrý prohlížeč, tím a taky kvůli tomu, že byl předinstalovaný na všech Windows, získal 95 % na trhu. V té době mohly existovat lepší alternativy a taky existovaly, ale uživatelé je nepoužívali, protože často neměli jinou možnost. Hodně webů podporovalo jen IE, podnikové aplikace byly navázané na IE atd. Tento monopol se naštěstí podařilo rozbít přirozenou cestou, ale byl k tomu potřeba zlom na trhu v podobě mobilních zařízení a systémů, to se ne vždy poštěstí.
Proto jsou firmy s dominantní sílou prakticky všude po světě regulovány. Autor článku na to má ale očividně jednodušší řešení :)
Ano, je to o penězích, ale lidé tu nejsou kvůli penězům.
Autorovi článku doporučuji nastudovat trochu teorie o makroekonomice, monopolech a regulaci.
Odpoveď na otázku, "Nutí vás někdo používat Google?" je v mnoha případech jasné a zřetelné ANO. To samo o sobě není nic strašného. Nucení je "přirozenou" součástí našeho světa. A že je s tím někdo nespokojený a brblá? To je také zcela normální a má to své velmi cenné a opodstatněné místo.
Tak až autorovi článku poteče z kohoutku špinavá voda nebo bude čistá ale nad jeho možnosti drahá, může si zajít ke studánce, když nebude spokojený s dodavateli a distributory elektřiny, může si postavit parní stroj a generátor, když plynárny..., když prodejci ropy..., když připojení k Internetu.., když nemocnice..., když lékarny ...,
Ten svět tady naštěstí není jen pro ty, kteří chtějí vydělávat peníze, ale je zde také pro ty, kteří chtějí žít.
Takže díky za pěkný flame článek.
Co se tyka vyhledavace, tak ten jsem donedavna pouzival vyhradne. Nicmene me zacala zajimat konkurence, takze zkousim https://duckduckgo.com a pripadne porovnavam s vysledkama z googlu. Zatim je to celkem tesny s tim co z nich vypadne, ale google je o neco lepsi a uz jsem nejak zvyklej s nim pracovat (neni to hold stejny, treba i graficky).
Gmail jsem si taky hodne oblibil a neznam zadne zajimave alternativy. Ví nekdo jo?
To ze me nekdo smiruje aby daval anonymni, sofistikovanou reklamu mi az tak nevadi. To je spis vyhoda. Pokud nekdo ale dela muj profil co kde delam a zaradi to ke jmenu, tak to je zasadni problem a desetinasobne pokud takovej profil i prodava.
Chrome pouzivam, ale az koupim iPhona, tak prejdu plne na iOS a MAC OS a zacnu pouzivat Safari. Jestli u nej vydrzim nevim. S chromem jsem po pocatecnich synchronizacnich problemech spokojen.
Co se tyka Androidu, tak je to deravej smejd rozdavajici soukrome udaje na potkani (kontakty, kalendar) kazde blbe reklame. Jenom proto, protoze Google neni schopen (nebo nechce) okopirovat par zakladnich security principu od konkurence (kdyz uz to neni schopen vymyslet sam). Jinak stabilita mobilu a aplikaci s Andoridem taky stoji za starou backoru, alespon co se tyka uprav vyrobcu tretich stran, specialne Samsung. Sam google si svoje Nexusy dost hycka, takze co mam ze sve kratke zkusenosti je stabilita telefonu dobra a dostupnost novych verzi Androidu pro vsechny zarizeni dela z jeho telefonu kvalitove o 2 tridy lepsi Android nez maji ostatni, kdy je o tridu vis (oproti ostatnim vyrobcum) je jeste Xiaomi se svejma aktualizacema, ktery delaj kazdej den.
To ze nekdo keca do googlu co muze a nemuze mit na "svych" strankach je samozrejme holej nesmysl! Pokud nekdo chce, aby nebyl nejakej clanek co uz je neplatnej dostupnej, tak at soud necha smazat clanek a ne odkaz na googlu!!! Samozrejme Google a pripadne ostatni co dlouhodobe takove stranky kesuji by meli ty kese promazat taky, aby po smazani clanku nebyla dostupna ani kopie.
Hawk :-).
podobně jako byl Microsoft přinucen dát na výběr browser ve Windows, tak já bych rozdělil google na vyhledávání a služby - což už se vlastně trochu stalo s Alphabet - a nastavil podmínky pro reklamu na své produkty, tzn vyhledávání a reklama má fungovat stejně ať je to věc od googlu nebo kohokoliv jiného.
Můj pohled bude z pohledu spotřebitele.
Tak samozřejmě nenutí často se na absenci Google naráží třeba při flamewaru okolo nedostatku aplikací u Windows Phone. Není prostě subjekt který vynucuje Google…..
Co si bude me říkat ono to jde, otázka kde to jde… V Číně se normálně smartphony bez Google jsou normální, dokonce i převládající… …jenže ono to je o alternativách.
Co naplat když alternativní vyhledávače nenajdou to, co chceme. Co naplat když na jiných video portálech není video, které vás zajímá. Na mapách nenajdete to co potřebujete , protože ona ta ulice\silnice není atd…
Tady filozofická ano vlastně nutí nedostatečná konkurence. Samozřejmě že „konkurence“ se bude vymlouvat na „monopolní“ postavení.
Presne tak, jestlize jedinou alternativou je vratit se na stromy, nepovazuju to za alternativu.
V nasi obci je treba jedina online metoda, jak se zapojit do verejneho zivota pridat se do Facebookove skupiny. Stejne tak s partou kamaradu jsme driv davali fotky naz akci web, dneska je ma kazdy na svem FB, atd. Za takovych okolnosti rict, ze danou sluzbu pouzivam dobrovolne, je dost sporne. U FB zatim odolavam, ale mira spolecenske izolace je pro me dost na hrane. Google ucet musim mit kvuli praci.
ano, nutí. V okamžiku kdy existuje pouze jedna kvalitativně funkční varianta tak je to monopol a varianta nepoužívat nic se nepočítá. Platí to u Googlu stejně tak u wikipedie, a do budoucna možná i u amazonu. Btw třeba ten zmiňovaný amazon zakázal prodávat chromecasty, protože jsou od konkurence, u googlu se spekuluju že upřednostňuje vlastní služby - nemůžu si pomoct ale tady mi určitá regulace dává smysl stejně jako třeba u mobilních operátorů
Android jsem taky tlačen upřednostnit oproti jiným OS, protože některé unikátní aplikace běží třeba jen na něm. A jen kvůli aplikacím je dobré mít android.
Zvlášť všechny levnější ale hodnotné aplikace jsou na androidu, protože se autorům neoplatí obětovat více času pro další OS, když z toho nemají profit.
Ale nuti...
Prijdes na nahodny web (treba z vyhledavani Seznamu), a hle, AdWords... Pta se me nekdo? (No dobre, AdBlock se me pta :) )
Chces navrhnout novy balik do ROSu? Jedine pres Google kalendar ( http://wiki.ros.org/PackageProposalProcess ).
A tak dale. Myslim si, ze je dobre, ze je tu nekdo, kdo rika, ze neni spravne, aby vsichni a vsechno vyuzivali sluzeb Googlu. Kdyby to totiz nikdo nerikal, mozna by nas ani nenapadla spousta dulezitych "ale".
Plně souhlasím, nikdo nás nenutí používat jejich služby.
To samé se týká Androidu, nikdo nás nenutí ho používat, ale chceme ho.
Nechápu různé útoky od úřadů, kdy se snaží něco takového omezit a netýká se to jen googlu.
Když vezmu Android, vadí předinstalované jeho služby, ale Android je volně k použití bez služeb a pokud výrobce chce využívat služby Play, musí splnit nějaké podmínky, které jsou v předinstalovaných aplikacích.
Když vezmu Microsof a jeho Windows, taky nás nikdo nenutí ho používat, můžeme všichni mít linux, nebo Mac... A když už ho chceme používat, tak tam jsou prostě programy od microsoftu a jeho slavný prohlížeč.. že se to některým nelíbí? no.. nmemusí ho používat, jak prohlížeč, tak celý systém.
Obecně je nesmysl, aby se kdokoliv pokoušel určovat komukoliv, jaký má mít produkt a co v něm může, nebo nemůže mít obsaženo.