Ivo Ferkl: Kdy se divákovi vyplatí Ultra HD?
Minulý pátek 12. prosince 2014 se v budově České televize v Praze na Kavčích horách konal seminář High Efficiency Video Codec in DVB-T2 pořádaný časopisem Sdělovací technika a společností Dolby Europe. Server DigiZone.cz z této akce přináší podrobné informace a prezentace všech vystupujících. Hned po úvodním slovu šéfredaktora Sdělovací techniky Petra Beneše vystoupil za hostitele technický ředitel České televize Ivo Ferkl. V jeho prezentaci s názvem „Fórum Ultra HD“ nejdříve představil nově založenou odbornou platformou, která se zabývá rozvojem vysílání v Ultra HD v České republice a na Slovensku. Přiblížil její dosavadní činnost a seznámil účastníky semináře s jejími členy. Pochlubil se také aktivitami České televize v souvislosti s testováním DVB-T2/HEVC Českými Radiokomunikacemi.
Dále se v přednášce zabýval raketovým vývojem a nástupem Ultra HDTV. „Ultra HDTV je dva roky po ratifikaci standardu tam, kde HDTV bylo až po deseti letech,“ upozornil Ferkl. Technický ředitel ČT dále seznámil přítomné s doporučeními, jaká by měla být pozorovací vzdálenost Ultra HDTV v závislosti na úhlopříčce obrazovky a rozlišení. Zdůraznil, že pokud nebudeme sledovat televizi z těchto doporučených vzdáleností od obrazovky, nepřinese nám UHDTV ten pravý požitek (při úhlopříčce obrazovky 50“ je optimální pozorovací vzdálenost 0,90 až 1,9 metru, při vzdálenosti větší než 1,9 metru není třeba Ultra HD televize a plně postačí „prosté“ HD). Další věcí, o které se Ivo Ferkl zmínil, je výrazně vyšší kvalita škály zobrazovaných barev, které současné standardy nedokáží zobrazit. Podívejte se na jeho prezentaci k přednášce:
Forum ULTRA HD – nejnovější aktivity by potucek793
Mark Pascoe: Nové možnosti pro kompresi audia
Dalším přednášejícím byl Mark Pascoe, Sr. Technical Marketing Manager ze společnosti Dolby Europe. Jeho přednáška se soustředila na nové kompresní formáty audia (E-AC3 v HD, Dolby Digital Plus i Dolby TRUE Hd). Představil možnosti vícekanálového audia. Velice zajímavé bylo přizpůsobení a nové možnosti audia při rozmístění reproduktorů v sálech i domácnostech. V prezentaci najdete obrázek, jak nahradit reproduktory, které by měly být umístěny na stropě místnosti, těmi, co jsou na zemi, se stejným efektem.
Audio Experience for Next Generation Video by potucek793
Toby Finch: Jak Ultra HD mění vnímání obrazu
Toby Finch, Major Accounts Director ze společnosti Ericsson, hovořil o nových možnostech, které přinese zkvalitnění obrazu vysílaného v UHDTV. Pocítíme daleko větší a dosud neznámé věrné zobrazení, například odlesků na kapotě auta. Chlubil se, že jeho oblíbení modří motýli jsou na HD zobrazeni v neskutečných odstínech barev, ale v UHDTV je poprvé uviděl na obrazovce tak, jak skutečně vypadají. Jeho velice podrobnou a intuitivní prezentaci nemá cenu popisovat slovy, protože vše je zde:
The future of broadcast television by potucek793
Šéfredaktor Sdělovací techniky Petr Beneš, který seminář moderoval, zpovídá Ing. Michala Bureše na téma UHDTV v DVB-T2/HEVC
Michal Bureš: Výsledky pražského testu Ultra HD
Supervizor engineeringu Českých Radiokomunikací Michal Bureš prezentoval výsledky testů Ultra HD vysílání v letošním pražském experimentu DVB-T2. V úvodu se zaměřil na začátky testování s komprimačním kodekem DVB-T2/MPEG4, které uskutečnily České Radiokomunikace v listopadu 2010 na kanálu 50. Mezi tím však došlo ve vývoji tohoto standardu k zásadnímu pokroku a bylo rozhodnuto tento první DVB-T2 standard opustit a začít testovat již v DVB-T2/HEVC, který bude zaveden, jak již bylo rozhodnuto, i u nás. Michal Bureš zdůraznil, že je dobře, že jsme počkali až na tento nový standard a vyhnuli jsme se problémům, které postihly státy, které již v DVB-T2/MPEG4 začaly řádně vysílat. České Radiokomunikace proto 7. srpna 2014 zahájily testovací vysílání Ultra HDTV (4K) s novým komprimačním kodekem HEVC a to jako první v celé střední Evropě. HEVC (High Efficiency Video Coding) je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top-boxů brzy stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu. V této souvislosti byl vydán i nový český D-Book s doporučenými technickými parametry přijímačů DVB-T2 vhodnými pro český trh.
Na straně 9 prezentace si prohlédněte, jak složité by bylo testování v době, kdy ještě nebylo k dispozici „levné“ zařízení na komprimaci streamu UHDTV vcelku. Obraz se musel rozložit na čtyři části obrazu a při dekódování opět složit v jeden obraz UHDTV v profesionální zobrazovací jednotce, jejíž cena je však astronomická.
Prezentace testu vysílání Ultra HD v DVB-T2/HEVC v „laboratorních“ podmínkách na semináři v České televizi
Na dalších testech se proto podílela i společnost Sony, která zapůjčila nový model 4K televize, který musel být při testech softwarově upraven na příjem UHDTV TS muxu, protože běžně tato televize zobrazuje UHDTV pouze přes rozhraní USB (strana 11 prezentace). Zdrojem asi čtyřminutového videa připraveného Českou televizí byl při ukázce na semináři notebook. Obraz nám byl předveden v rozlišení 3840×2160 (2100p HEVC/50Hz). Signál se z noteboku generátorem DVB-T2 převedl na vf signál, který byl pak připojený k televizoru – viz obrázek:
Testování Ultra HD přes DVB-T2/HEVC v Praze zatím skončilo k 1. prosinci tohoto roku. V současné době České Radiokomunikace požádaly Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o možnost povolení dalšího testu v roce 2015.
Testování UHDTV v DVB-T2 by potucek793
Tobias Habann: Nové audiosystémy pro Ultra HD
Po seznámení s historií společnosti Dolby se přednáška Tobiase Habanna, Broadcast Systems Engineera, zaměřila na nový vývoj v audio systémech, který bude součástí vysílání v UHDTV (zčásti je prezentoval už Mark Pascoe). Zajímavá a atraktivní se jeví možnost přenosu několika audio stop, kde, jak Tobias Habann uvedl na příkladu přenosu ze sportovního utkání, bude moci divák navolit například komentář v různých jazykových mutacích, nebo vybrat rozhlasový komentář. Dále bude možno zvolit komentář bez ruchů z tribun, nebo volit ruchy z tábora domácích, nebo naopak soupeřů (audioskrypt). Vše bude umět nový systém nazvaný Dolby Digital Plus E-AC3. Zkoušky již probíhají a přinesou prý daleko větší zážitek, než tomu bylo dosud.
Broadcast Fundamentals by potucek793
Martin Knýř: Nová verze HbbTV pro DVB-T2/HEVC
Další zástupce společnosti Dolby, Senior Online Systems Engineer Martin Knýř, se věnoval nové generaci hybridního vysílání HbbTV. V současné době se používá HbbTV ve verzi 1.0. Připravuje se však verze 2.0, která je již hotova a v současné době se testuje. Má být po všech stránkách vylepšena. Ve Francii, které se nechtělo čekat na finální verzi, zavedli do vysílání již svoji verzi 1.5, která je však o některé změny ochuzena. V demo verzi nám bylo na prezentačním televizoru představeno nové prostředí verze 2.0. Problém je, že nová verze není kompatibilní s verzí 1.0. Bude však muset být součástí nových zařízení (televizorů, set-top-boxů, atd.), které budou schopny přijímat signál DVB-T2/HEVC. Anglie a Itálie již ohlásily, že přejdou na novou verzi HbbTV. V USA je zaveden systém ATSC 3.0 a tím se standardy ve světě opět tříští.
Demo prezentace HbbTV verze 2.0
HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) by potucek793
Seminář ukázal, že nás diváky i výrobce přijímačů čekají v následujících dvou letech další výrazné změny v příjmu a zkvalitnění lineárního vysílání (obrazu, audia i HbbTV). Prodej televizorů začal v poslední době stagnovat, 3D se nesetkalo s úspěchem, a tak se zkrátka musí přijít s něčím novým, co zaujme, aby se výroba mohla opět rozjet naplno. Tyto změny však ukazují na to, že to bude ku prospěchu a k umocnění zážitků při sledování televize. Oproti minulým obdobím, kdy změny ve způsobu přenosu signálu přicházely přibližně po deseti i více letech, po přechodu na digitální vysílání dochází k proměnám již po dvou letech. Nezbývá nám tedy nic jiného, než začít šetřit, abychom si mohli opatřit tyto nové „hračky“. Prodej zařízení, která budou již připravena na všechny změny, nastane během roku 2016.
Děkujeme vystupujícím za poskytnutí jejich prezentací