Já sám jsem po zavedení této změny začal na Lupu chodit místo běžné frekvence, která byla tak 2-3krát denně, zhruba tak 1-2krát měsíčně. Přispíval jsem do diskusí minimálně, ale současná forma mi nepřijde šťastná. Btw. diskuse byl spíš poslední hřebíček, mnohem klíčovější pro mě byla bulvarizace celého webu, především spodních reklam na jiné weby společnosti, kdy snaha zaujmout a zkreslovat příspěvky a především strašit čtenáře, jde dlouhodobě za mnou přijatelnou mez. Každopádně samozřejmě ať se vám daří, na jednom čtenáři web nestojí.
jeste par statistik z aktualni uvodni stranky lupa
Aktuality - pocet prispevku 0,0,0,0,0,0,0,0,1,0,1 - prumer 0.18 prispevku pod Aktualitou
Clanky (bez komercnich sdeleni) 1,8,1,4,1,0,0,2,10 - prumer 3 komentare pod clankem
ja opravdu neklikam na treba jeden nebo dva komentare pod clankem, to pro mne neni zajimave
imho mrtvej web
14. 5. 2019, 14:35 editováno autorem komentáře
diskuse se sice drive stocila nekdy jinam nicmene nasly se tam zajimave informace, troly jsem preskakoval, celkove povazuju zavedeni pre-moderovani diskusi za nestastne stejne jako treba na root.cz, dost casto byly diskuse pod clankem pro mne vice obohacujici nez samotny clanek, mozna kdyby se zavedla post moderace (mazani jiz zverejnenych prispevku) tak by se to nepatrne zlepsilo ale ja jsem pro to, jak byla lupa.cz i root.cz puvodne od zacatku dlouha leta, tedy plna svoboda projevu byt s temi nekterymi neblahymi dusledky jako dan za tu svobodu
14. 5. 2019, 13:34 editováno autorem komentáře
Upřímně řečeno, diskuze, kde čekám na reakci na svůj příspěvek 136 minut bych nazýval spíš "mimoběžné komentáře". Článek je zajímavý tak maximálně ten den, odpovídat někomu na jeho repliku po pár hodinách mě moc nebaví.
Možná by stálo za to zvážit nás normální :-) pouštět hned, dokud se někdo neukáže, jako pako. Zdá se mi, že povinná registrace je už tak dost velký trest.
tak já to vidím tak, že si to Lupa nějakým způsobem "vyhodnotila" a domnivá se, že to pro ní přinese celou řadu plusů - už zde byly zmiňovány. Já mám naprosto odlišný názor a myslím si, že v dlouhodobém měřítku (typu 2 roky a více) se to dramaticky projeví nejenom na návštěvnosti webu jako takového, což pochopitelně s sebou nese i přijmy z reklamy, ale i interakce uživatelů.. .. bylo to tu několikrát řečeno "lidé chtějí OKAMZITOU interakci.. diskusi".. Lupa si myslí opak, že budou návštěvníci trpěliví v době, kdy je mottem dneška "OKAMZITE".. co není okamžite - masy lidí nezajímá.. fajn.. uvidíme, kdo má pravdu.. jak jsem napsal, podle mě si Lupa pod sebou dobrovolně podřezává větev.
Technická: jak víte, že se ty katastrofické vize nenaplnily, když komentáře vidíte až po schválení? ;)
Vždyť debaty pod Digizone zmizely takřka komplet. A pod tématy, která by dříve rozbouřila rozsáhlou diskusi (třeba nedávno zmiňované trestní stíhání za příspěvek na facebooku), je dnes až podezřelé pusto prázdno. Nechce se mi věřit, že by na to najednou nikdo neměl žádný názor...
Tím samozřejmě nechci nikoho z ničeho osočovat, on v tom opravdu nemusí být úmysl. Ale nebylo by to v dějinách webových diskusí poprvé, co se moderátor nechal mimoděk unést kognitivním zkreslením a vesele mazal i zcela legitimní příspěvky. Charakteristické je to zejména pro weby, které si na moderaci najímají externí sílu - protože tato externí síla obvykle pochází z řad absolventů všemožných "batikovaných věd", kteří ze školy vycházejí s poněkud posunutým vnímáním reality a jen těžko hledají uplatnění v normálním zaměstnání.
Tak redakce si to idealizuje, ale jisté problémy to nese i když na chvíli budeme zcela ignorovat "přípustnost cenzury"...
Příklad teď ze sousedního mesec.cz - článek o kartách a dotaz na variantu s Revolut kartou je tam asi 4x - evidentně právě důsledek následného schvalování, který vedl k opakování téhož. Kdyby se názor objevil hned, tak by to tam bylo jednou, maximálně dvakrát a případné další názory na to budou navazovat.
Berte to jako příklad ze života, kdy téměř jistě nedošlo k žádné cenzuře či něčemu nepatřičnému, ale jen samotný fakt opožděného schválení diskusi právě neprospěl.
Soudím, že moderovaná diskuse není špatná věc. Možná byste se ale měli zamyslet už nad vlastním obsahem některých aktualit a článků. Zprávy o tom, že nějaký e-shop má ekonomické problémy, nebo naopak že se mu vede dobře a hodlá expandovat do Zambie, se hodí spíš na Podnikatele. Samozřejmě jsou na místě zprávy o tom, že má technické problémy nebo zajímavé technické či SW řešení, z toho si lze vzít poučení.
BTW: Chápu, že reklamy vám dodávají markeťáci, ale reklama o vaginální mykóze je na tomto webu úsměvná.
Směr který Lupa.cz zavedla ve vtahu k diskuzi pod články je už nějaký čas řekněme trendem na internetu.
Pokles o 80 % je dost, ale jak už bylo zmíněno kvartál na jakékoliv skutečné závěry je hodně málo.
Asi bych doporučil nabídnout čtenářům do budoucna nějakou motivaci např. ve formě bezplatného přístupu k placeným článkům za určitý počet kvalitních příspěvků s informační hodnotou ? Ono přece jen pokud čtenář vidí stále pod článkem že nikdo nepřispěl do diskuze pod článkem nemá logický důvod ztrácet čas kvalitním příspěvkem, protože očekává řekněme reakci ;)
Ano, pokles počtu příspěvků leden vs duben je asi o 80 %. Meziročně (duben 2019 vs duben 2018) je počet komentářů asi o dvě třetiny nižší.
Dobrý den, buď jsme vám komentáře na začátku schvalovali opravdu hodně rychle, nebo to byla nějaká chyba, která se patrně sama napravila :) A dotyčnou frázi náš spamfiltr opravdu z nějakého důvodu filtruje, nicméně automatický filtr nemá s ručním moderováním diskusí nic společného a funguje stejně jako před zavedením moderace.
Forma cenzury na Lupě je opravdu zvláštní, protože zde nejsou jasná pravidla co pan Slížek ještě povolí a co už je nepřípustné.
Smaže se celý příspěvek, takže ani diskutující nemá přehled co projde cenzurou a co ne, pokud nesleduje zpětně diskuze do kterých sám přispěl.
Může se teď poplácat po ramenou jak to vše dobře vymyslel a stát si za tím, že 80% všech příspěvků byl dříve spam a off topic.
O změně odsazení uvažujeme, snad se povede brzy zavést nějaké přehlednější řešení.
V článku je psáno, že „Hlavními kritérii hodnocení jsou faktická souvislost s textem, užitečnost a odbornost komentáře.“ V této souvilosti bych se rád zeptal, který ze zmíněných bodů splňuje příspěvek (začátek kompletní citace) „Proč?“ (konec kompletní citace) u článku „Microsoft nečekaně vydal aktualizaci…“
Zrovna z Facebooku bych tedy vůbec nic nezaváděl... Důvody: kdo si ještě myslí, že "soukromé" znamená na FB soukromé? Když někoho zablokuju, tak si založí další profil a podle stupně sofistikovanosti může projít oklikou přes "přátele přátel". Aféra Cambridge Analytica. Neustálé sledování, i když nejsem na FB ani přihlášen. Mám pokračovat? To jste nezvolil dobrý příklad...
O tom kam může vést otevřený přístup k diskuzi viz jak svého času dopadly Novinky nebo idnes.cz. Nezbytně nutné je neumožnit "náhodným kolemjdoucím" trollovat, ale diskusi otevřít jen přihlášeným čtenářům. Má to třeba tak velmi známý web Ars Technica. Ze stránek s diskusemi (a vlastními doskusními fóry), které pravidelně navštěvuji, museli naposled k povinné registraci přikročit na K-Reportu v celé diskusní části věnované železnici (právě kvůli neregistrovaným), zbytek je prozatím volně...
29. 5. 2019, 17:13 editováno autorem komentáře
Přístup FB k soukromí uživatelů přece nic neříká o kvalitě jiných prvků, které FB používá.
Možnost založení nového profilu, podle mě, prakticky nijak nevadí, protože z praxe vidíme, že nejvíce trolící jedinci nemají zájem si zakládat pořád nové a nové účty. Navíc lze jednoduše regulovat míru námahy jak při zakládání nového účtu tak při blokování člena třeba časovou prodlevou.
Nevím proč máte pocit, že diskuze na novinkách dopadla špatně.
Váš pocit nutnosti zamezení trolení je čistě subjektivní stejně jako definice toho co to trolení je, proto mi dává smysl, aby si každý zvolil koho chce banovat.
Post-moderace fungovala před zavedením pre-moderace a nic moc neřešila. Než jsme debatu promazali, nevhodné příspěvky ji stejně dokázaly zaplevelit a vyvolat řadu reakcí. Některým trollům to prostě stojí za to, i když jim příspěvek za nějakou chvíli smažete.
"každý komentář musí ještě před jeho zveřejněním přečíst a odsouhlasit moderátor...Debatéři, kteří dlouhodobě diskutují slušně, časem získávají možnost přispívat do debat bez moderace." -- Moje zkušenost je přesně opačná: od začátku se mi komentáře zobrazovaly okamžitě, dokud jsem jednou do komentáře nenapsal tuto větu, kterou bot z nějakého záhadného důvodu vyhodnotil jako spam, čímž jsem se nejspíš dostal do klatby, takže od té doby musím se vším čekat na schválení. Poněkud zvláštní přístup...
Na druhou stranu, katastrofické vize o tom, jak se budou cenzurovat příspěvky proto, že s nimi moderážoři nesouhlasí, se také nenaplnily, takže proč ne.
Mimochodem... nešlo by konečně mezi povolené elementy přidat blockquote
?
14. 5. 2019, 07:24 editováno autorem komentáře
Díky na návrh, o možných způsobech motivace čtenářů ke slušné diskusi uvažujeme. Placené články ale nemáme :)
Pocit, že něco se do diskuze hodí a něco už ne je čistě subjektivní, takže lze si sice zvolit pravidla, kterými se někdo chce řídit, ale jejich naplnění se tím nezaručí.
Nechápu proč autoři lupy.cz jednoduše diskuzi neignorují nebo proč nezavedou systém jako na Facebooku, kdy si každý může každého zablokovat. Když mi někdo vadí, tak si ho zablokuji a potom, už mi nemůže nijak vadit, když od něj nic nevidím.
Diskuze zde byla, podle mě, jedna z nejhorších co jsem viděl, ale nemyslím si, že její zrušení(to co je zde teď diskuze přece není) je dobrým řešením. Mohli ji zlepšit, ne zrušit.
V každém případě je to jejich server a mohou si na něm dělat co chtějí, třeba ho i zrušit.
Dobrý den, nenajímáme na moderování externí sílu, moderujeme sami. A na Digizone pořád jsou články s desítkami komentářů. Kvantita ale není všechno - jsme radši, když je komentářů méně, ale jsou k věci a nejsou to třeba osobní útoky a hádky, které téma nijak neobohacují.
V tomto případě jde patrně o dotaz, proč to Microsoft u Win XP ještě vůbec dělá. Ale někdy je to rozhodování samozřejmě složité :)
Stejně jako se vyvíjel internet a způsoby jeho používání, i Lupa se postupem času posunula od původního tematického zaměření na čistě technické aspekty a kvalitu připojení k reportování o digitálních službách, e-commerce, online byznysu a podobně. Zprávy a články o dění v e-commerce tak u nás určitě budete vídat i dál.
Reklamu dnes stále častěji dodávají automatizované systémy, pokud narazíte na něco nevhodného, určitě nám dejte vědět (ideálně na redakční e-mail), obratem takové případy řešíme.
V této diskusi jsme zatím nesmazali žádný komentář. Debatovat ale mohou je registrovaní uživatelé, to se samozřejmě nezměnilo.
Ale tak to přece je - pokud někdo delší dobu debatuje slušně, získá možnost přispívat do diskuse bez moderování. Jak píšeme v článku, zatím je takových uživatelů jedenáct a čekáme, že další budou přibývat.
Nemůžu mluvit za Měšec, ale na Lupě se při moderování snažíme duplicitní dotazy hlídat a pokud se nějaké sejdou, schválíme obvykle jen jeden. Moderace příspěvků ex-post samozřejmě má své nevýhody. Má ale také výhody - a ty pro nás jednoznačně převažují.
Hodnotit web podle počtu komentářů samozřejmě můžete. Nám dává větší smysl nemít u článků kvanta nesmyslů, ale klidně nižší počet komentářů, které však jsou k věci.
15. 5. 2019, 07:37 editováno autorem komentáře
Ale v tom je podstata internetových diskuzí ;) Nevím jak vy ale na RSS mám více jak 500 stránek českých serverů a nemám problém se dotázat na informaci na odborných uzavřených diskuzních forech, je jedno jestli trvá 136 minut nebo př 48 hodin ;) Jde přeci o informaci-fundovanou informaci. Přál bych Vám zažít 90 léta to byl čas ;) Ale Chápu Vás je 21.století ;)
Nemůžu si pomoci, ale se spoustou komentujících, kteří kritizují moderování diskusí, se úplně rozcházím v tom, co vůbec znamená diskuse. Podle mne diskuse znamená slušnou věcnou debatu, kde se diskusní partneři navzájem poslouchají a reagují na sebe. Taková diskuse pak splňuje zdejší pravidla pro diskutující.
Pokud chci diskutovat, nemusím vůbec řešit, zda něco bylo nebo nebylo schváleno, protože diskutuju tak, aby to schváleno bylo. Pokud něco schváleno nebylo, buď to znamená, že dotyčný vědomě porušil pravidla – a pak nevidím důvod, proč se ještě namáhat tím, aby se mu dalo vědět. Nebo dotyčný není vůbec schopen ta pravidla pochopit, a pak by mu informace o schválení/neschválení stejně byla k ničemu. Nemyslím si, že by účelem moderování mělo být to, aby někdo hledal tu hranici, co mu ještě projde, a pak zapleveloval diskusi příspěvky, které jsou na hraně.
Osobně bych tedy ocenil, aby ti, kteří potřebují vědět, zda jejich příspěvek byl nebo nebyl schválen, do komentářů vůbec nepřispívali. Diskusím to prospěje.