Tohle je takové vaření z vody.
Shrňme si ověřená fakta:Vše ostatní jsou jen drby pocházející od anonymního zdroje WSJ.
7 milionů prodaných Chromebooků se může zdát málo, ale za a) prodeje několik let po sobě raketově rostou a za b) Chromebooky se v podstatě zatím prodávají jen v USA.
Na americkém školním trhu nemají konkurenci, mezi laptopy mají slušný podíl.
Žebříček nejprodávanějších notebooků na americkém Amazon vede Chromebook a mezi prvními dvaceti je pět Chromebooků.
To není tak špatné na "okrajový" produkt.
Chrome OS už dávno není jen browser, je to plnohodnotný systém. Ano, nespustíte v něm Windows aplikace, ale to v MacOS také ne.
Mezi nejvíce oceňované výhody Chrome OS patří bleskurychlý start, jistá blbuvzdornost a neobtěžující a bezproblémová aktualizace systému - aktualizace se prostě nainstaluje na pozadí a po příštím startu je aktivní.
Kupodivu právě v těchto oblastech Android tlačí bota. Nedávalo by smysl vzít ChromeOS, přidat do něj plnohodnotnou podporu Android aplikací, Android launcher a prohlásit výsledek za Android 7 (8, 9,...)?
Vždyť Chrome OS i Android jsou v podstatě jen distribuce Linuxu. Mají toho více společného než se zdá. Výsledkem by byl systém, který se v dotykovém režimu chová jako Android a po připojení klávesnice a myši jako Chrome OS.
Jistě, jsou to pouze spekulace, ale dávají mi větší smysl, než autorovy vývody.
Aha, samozřejmě pokud nedůvěřujete výrobci OS, žádný operační systém pro vás nebude dost bezpečný (možná snad Linux, ale ani tam není v lidských silách zkontrolovat všechen kód).
To není argument proti ChromeOS, to je argument proti jakémukoli OS, který je připojen k Internetu.
Zrovna aktualizace má ChromeOS (oproti Androidu) vyřešeny naprosto perfektně. O aktualizace se nestará výrobce zařízení, nýbrž Google a všichni výrobci používají stejnou (vanilla) variantu ChromeOS.
Aktualizace vycházejí pravidelně každých několik týdnů. Není výjimkou, že po aktualizaci se výkon Chromebooku znatelně zvedne.
Máte špatné informace, ChromeOS sám o sobě funguje offline (a offline fungují i nainstalované aplikace, které nevyžadují připojení k internetu).
Co si představujete pod pojmem "kontrola" ? V ChromeOS se dá nastavit spousta věcí, takže bych rozhodně netvrdil, že "nad tím není žádná kontrola".
Víte o něčem, co je možné udělat na Windows, MacOS nebo na Linuxu, ale na ChromeOS to technicky možné není ?
(pokud možno něco, co má praktické využití, ne nějaké samoúčelné cvičení)
Dovolím si nesouhlasit: pro spoustu činností jsou klávesnice a relativně velký displej nenahraditelné.
I na internetovém terminálu potřebujete čas od času napsat delší text nebo prohlížet rozsáhlá data - na to se mobilní zařízení vůbec nehodí.
Zapomínáte na masu starších lidí, kteří vám těžko budou luštit blechy na tabletu a trefovat se prstem na tlačítečka, o psaní na displeji ani nemluvě.
Nicméně souhlasím s tím, že ChromeOS je "mainstream pro masy". Ale nezapomeňte na to, že kam se bude ubírat trend, určuje mainstream, nikoliv specialitky.
Někdy si zkuste porovnat mizerný hardware s Windows a podobný laciný hardware s ChromeOS - zjistíte, že na rozdíl od toho kousku s Windows se ten s ChromeOS dá docela dobře používat. A bavím se o nejpodřadnějším BayTrailu se 2-4 GB RAM a 16-32 GB SSD.
Nepletu. Měl jsem na mysli desktopový MacOS, jako příklad systému, který také neumí spouštět Windows aplikace a nikdo ho kvůli tomu nepovažuje za méněcenný.
Pojmy pletete vy, správně je to ChromeOS, ne CromeOS.
V čem není ChromeOS sám o sobě z technického hlediska pro běžného uživatele plnohodnotný ?
Samozřejmě že technicky instalaci obdoby Windows service nic nebrání.
V Chrome Storu existují "aplikace" (ve skutečnosti služby), které např. umožní přistupovat k SMB sharu, k OneDrive, k SFTP apod.
Ale jelikož ChromeOS není Windows, už z podstaty se na něm Windows services nepoužívají (stejně jako se nepoužívají na MacOS a na Linuxu).
To je váš subjektivní pohled. Množství dat o uživatelích, které proudí z Windows na servery Microsoftu také není zanedbatelné a i Microsoft tato data používá pro cílení reklam.
Záleží jen na tom, komu důvěřujete a komu ne. Podle mého se však nedají v této oblasti vytvářet žádné zkutečně objektivní závěry.
Vy jste mi stále ještě neprozradil, v čem konkrétně považujete ChromeOS za z podstaty neplnohodnotný.
ChromeOS umožňuje zcela oficiální cestou získat administrátorská práva (developer mode), ale běžný uživatel (na rozdíl od jiných OS) nic takového nepotřebuje k žádné své činnosti.
Instalaci obecného virtualizačního software technicky vůbec nic nebrání, samozřejmě nejdříve by takovou aplikaci pro ChromeOS musel někdo vytvořit.
To ale není problém ChromeOS jako takového, jak ukazuje existence aplikací jako je SNES emulator nebo VBA-M.
Stále jste neuvedl nic praktického, co by v ChromeOS nebylo technicky možné.
Ještě jednou: v Chromebooku máte oficiálně možnost získat absolutní práva a můžete si pak dělat co se vám zlíbí (kromě používání běžných neprivilegovaných aplikací). Vtip je v tom, že to za běžných okolností nepotřebujete.
Děkuji za vyvedení z omylu ohledně zranitelnosti ChromeOS, ovšem neslyšel jsem o případu, kdy by útočník díky chybě v ChromeOS získal kontrolu nad zařízením. Opět se ukazuje, jak důležité je mít perfektně zvládnutý aktualizační proces.
Každý OS vám povolí pouze běh kódu, na jehož spuštění máte oprávnění a každý OS má hranici, za kterou nedovolí jít nikomu, někde jinde.
Ty "omezené možnosti", které služby v ChromeOS mají, evidentně zatím stačí k implementaci všeho podstatného.
Tady se střetává zájem o totální kontrolu zařízení se zájmem o co největší bezpečnost a i díky perfektně implementovanému sandboxingu netrpěl ChromeOS zatím ani jedinou kritickou bezpečnostní chybou.
Můžete uvést nějaký příklad Chromebooku se zavirovaným firmwarem/BIOSem ?
Ano jistě, za pomoci Wine pustíte Windows aplikace všude, dokonce i na Chromebooku (s trochou snahy).
Ale to je vlastnost Wine API, nikoliv vlastnost MacOS.
Linux na ARM architektuře je naprosto plnohodnotným OS, každý otevřený software, který funguje na x86 funguje i na ARM.
V případě proprietárního softwaru jste samozřejmě omezen tím, pro kterou platformu výrobce software zkompiluje, ale to není technické omezení procesoru.
Co se týče vaší prognózy: uvidíme.
Google má dost síly a prostředků změnit svět desktopu stejně, jako změnil svět mobilních zařízení. Také nepodceňujte množství "obyčejných uživatelů", kteří jen zřídkakdy používají desktop k jinému účelu než jen jako internetový terminál. Pro ně je totiž ChromeOS ideální.
Nefunguje offline a neni nad nim (samozrejme zamerne) zadna kontrola. Je to stale jednoucelovy blackbox, jako digitalni templomer, telefon nebo DVD prehravac. Nemuzete v tom nic zmenit.
Coz samozrejme neznamena, ze se nenajde kategorie uzivatelu, kterym takove tupe a nebezpecne zarizeni vyhovuje. Ale je to jako tvrdit, ze mobil je vlastne totez co profesionalni DSLR, protoze to "take foti".
Srovnavat to s plnohodnotnym OS jako Windows, MacOS nebo Linux je zkratka uplne mimo.
Nulová bezpečnost ? Můžete to rozvést ? Jakého nebezpečí se na ChromeOS obáváte ?
Google :-) Nemate zadnou kontrolou nad tim, co vlastne onen blackbox s vasimi daty dela, protoze (bez poruseni zaruky) nemate moznost to zjistit. Dale je zde problem znamy z Android telefonu, ze bezpecnostni chyby se temer neopravuji, protoze vyrobci neposkytuji (vcas ci vubec) potrebne aktualizace.
Mizerný výkon je dost relativní pojem, mně na netbooku s Atomem běží Oracle databáze a Apache s MySQL, vyvíjel jsem na něm ve Flex Builderu a v Eclipse, stačí na Lazarus (a před pár lety Delphi), VBA v MS Office, Python skripty, shell skripty (skrz Cygwin)...
Ano, třeba simulátor Androidu na něm nespustím, ale těch věcí, na něž stačí dnešní mizerný výkon, je až překvapivě mnoho, když se podíváme na Váš příměr, najdete nezanedbatelnou masu fotografů, kteří by se dobře uživili jen s tím mobilem?
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma systémy je větší "svoboda" a flexibilita u ChromeOS. Aplikace nejsou centralizované v úložišti provozovatele platformy, nepodléhají žádnému schvalování, aktualizace jsou tak přirozené jako aktualizace webového obsahu, vydání aplikace znamená vytištění URL na plakát. Byl bych rád, kdyby tahle vývojová větev pokračovala dál.
Nulová bezpečnost ? Můžete to rozvést ? Jakého nebezpečí se na ChromeOS obáváte ?
Uživatelé na ChromeOS nemohou vidět soubory jiných uživatelů, to je dáno i šifrováním domovského adresáře.
Uživatelský účet v ChromeOS = Google účet.
Google účty sice nejsou mapovány na UNIXové účty, ale díky šifrování je to jedno, technicky není možné bez superuživatelských práv přistupovat k datům jiného uživatele.
To je porad totez, tyto "aplikace" jsou stale prilis pod kontrolou a maji velmi omezene moznosti. Tudiz neco takoveho nelze. Ano vim ze jinde se tomu v dane terminologii rika jinak (Daemon a podobne), ale princip je stejny. Potrebujete k tomu vyssi prava, ktere v te jednoucelove hracce (zamerne) nemate. Takze si nemuzete overit co vse tam bezi a tim je to z principu nebezpecne.
A to nemluvim o zarizenich, ktere jsou zavirovane jiz na urovni firmware/BIOSu, coz je v teto katergorii opet bezne.
Samozřejmě, že i ma MacOS spustíte i Windows aplikace, Wine a jeho porty Vám nic neříká ? ale jde hlavně o to spousta aplikací co je pro MS Windows, je i pro Mac OS .
Zato Chrome je to s aplikacema asi tam kde Widows Phone... spousta aplikací jsou fake a zástupci na webové stránky. Není pro ně spousta aplikací, které jsou uživatelsky oblíbené na jedné z dominantních platforem.
Na Chromebook s ARM procesory si vlastně pořádný OS nenainstalujete. Protože i porty Linux pro AMR nejsou zrovna moc v kurzu tak pohoříte na uživatelském software. protže aze potřebujete port pro ARM procesory a ten u spousty softvare není moc zrovna v kurzu.
CromeOS je jen terminál a to stále je právě jen prohlížež webových aplikací. Proto ve třetím světě a mimo akademické prostředí nezaboduje.
kteří jen zřídkakdy používají desktop k jinému účelu než jen jako internetový terminál. Pro ně je totiž ChromeOS ideální.
Ti uz davno presli na mobil/tablet.
Nicmene zde logicky dojde k podobnemu vyvoji jako u digitalni fotografie. Kvalitni nastroje (primer: fullframe DSLR = plnohodnotny OS) zustanou jen pro pracovni/profi pouziti a srot (primer: foto z mobilu = omezene hracky s primitivnim OS typu Android/iOS/ChromeOS/WindowsMobile) bude mainstream pro masy. Pritom budou simulovat i notebooky s mizernym vykonem a omezenymi moznostmi. To uz se deje ted, v zaplave levnych "notebooku" s Intel Atom a Celeron procesory.
Nejen to, Vsechny tyhle platformy bez chlazeni vetrakem maji problem s prehrivanim, takze pomerne rychle dochazi k poklesu vykonu kvuli teplote.
Coz je dnes bohuzel problem i vykonnych workstation notebooku, ze nevydrzi plny vykon dlouho. Castecne kvuli "uzivatelske" zblblosti o dosazeni co nejtenciho provedeni na ukor ucelnosti, protoze se to pak neuchadi http://notebookblog.cz/technika/technologie/turboboost-v-procesorech-intel-haswell-a-rozdilne-vykony/
Ono vubec modernejsi pocitace jeste neznamenaji, ze jsou vykonnejsi.
Ale jo, taky mi bezel virtual na 12 let starem notebooku s 512 MB RAM a 4200 rpm diskem, kde byl MS SQL, profiler, Visual Studio atd. Bezelo, ale efektivne se to pouzivat nedalo. V tom je ten drobny rozdil, nekdo rad trpi, jiny radeji pouziva veci k danemu ucelu vhodne :-)
Takze ano, dokazu si predstavit ChromeOS jako hodiny, templomer, budik, prehravac videa nebo herni konzoli. Ale treba login k emailu uz bych tomu nesveril, internetbanking ani v nejhorsim pripade.
Vzdyt dnes mate k tabletum plno externich klavesnic. Navic se dnes mezi tablety pocitaji i vetsi 2in1 zarizeni. Ovladat tablet dokazi i starsi lide.
Ale nezapomeňte na to, že kam se bude ubírat trend, určuje mainstream
Me ale trendy nezajimaji. Pouziji opet primer, budou vsichni fotografove fotit hroznymi mobily jen proto, ze masam to staci ? Dale podcenujete skupinu Apple nadsencu, kteri koupi i cihlu, hlavne kdyz je na tom logo jabka.
A bavím se o nejpodřadnějším BayTrailu se 2-4 GB RAM a 16-32 GB SSD
Presne na takovem hardware mam tablet s plnohodnotnymi Windows 8.1 a beha to velmi dobre. Mohu srovnat i s jinym na absolutne nejlevnejsim hw 1 GB RAM a 16 GB uloziste, stale je to svizne oproti Android srotu (coz potvrzuji i nazory zakazniku v diskusi u daneho modelu).
Vyhodu to nema naprosto zadnou. Google se chce s temito produkty pokusit protlacit hlavne do firemniho prostredi, coz je naznaceno i v clanku. Beznou masu uz ma podchycenou kopou Android odpadu vymenou za osobni udaje, ktere potrebuje k prodeji cilene reklamy - jedineho zdroje prijmu.
Bude, vyrobce jak Windows tak MacOS nema potrebu smirovat sve zakazniky v takove mire jako Google. Pro Google je to totiz otazka preziti, protoze jine prijmy nez z prodeje cilene reklamy, nema.
Stale ale nerozlisujete plnohodnotny OS, ktery muzeme odlisit pro jednoduchost tim, ze u neho mam vytvreny svuj ucet s administratorskymi pravy bez nejakych dalsich "hacku" (a tim ztraty zaruky) od jednoucelovych hracek, kam patri vsechny systemy smartphonu, Andriod/iOS tabletu (Windows tablety maji plnohodnotny OS) a i techto pseudonotebooku.
Zkuste do toho nainstalovat napriklad virtualizacni software, coz povazuji za zakladni aplikaci kazdeho pocitace.
Tak jiste, jedna vec je "da se to spustit" a druha vec jak moc vas to omezuje v tom, aby to casove nebrzdilo praci. Pak je otazka, zda jsou ty usetrene penize usetrene opravdu ucelne :-)
Fotografa s mobilem si zatim predstavit neumim, ale je mozne ze obecne povedomi o tom jak vypada(la) kvalitni fotografie casem zdegraduje natolik, ze i ta mazanina z mobilu bez optiky bude povazovana za obecne akceptovatelnou a "dobrou" fotografii.
"...Dale je zde problem znamy z Android telefonu, ze bezpecnostni chyby se temer neopravuji, protoze vyrobci neposkytuji (vcas ci vubec) potrebne aktualizace..."
Tohle je absolutní nepochopení principu na jakém pracuje Chrome OS, navíc co se týče bezpečnosti a aktualizací je to v případě tohoto systému naprostá špička i ve srovnání s ostatními OS. Jinak řečeno Chrome OS je obrovsky blbuvzdorný a v případě nějakých problémů, trvá náprava do původního stavu několik vteřin.
evidentně zatím stačí k implementaci všeho podstatného.
Z pohledu Google, pro ono omezene pouziti. V zadnem pripade to neni plnohodnotny OS, ale stale jen terminal.
Tady se střetává zájem o totální kontrolu zařízení se zájmem o co největší bezpečnost
Ne, tyto veci spolu zcela souvisi. Zarizeni ktere neumoznuje maximalni kontrolu zaroven nemuze byt bezpecne. Coz samozrejme znamena, jej bezne pouzivat s omezenymi pravy, ale mit moznost plne kontroly.
a i díky perfektně implementovanému sandboxingu netrpěl ChromeOS zatím ani jedinou kritickou bezpečnostní chybou.
http://www.cvedetails.com/product/20320/Google-Chrome-Os.html
Můžete uvést nějaký příklad Chromebooku se zavirovaným firmwarem/BIOSem ?
Vzhledem k jejich minimalnimu rozsireni to zatim nebylo asi pro nikoho zajimave. Pri vetsim to dopadne presne jak zarizeni s Androidem, o tom neni pochyb.