Problem byl v tom, ze prispevek byl urcen do nove navrzene rubriky o normalizaci v Internetu. S prislusnym uvodem - o cem rubrika je - a s prispevky formou zprav z deni kolem aktivit zejmena IETF. Takze zadne analyzy, ale aktualni info ze sveta de facto normalizace, o vecech, ktere zajimaji vic lidi. Nicmene Lupa rubriku pres svuj slib neotevrela a clanek, bez jakehokoli mnou pripraveneho uvodu, dala do rubriky Internet, kde pravem muzete ocekavat trochu jiny charakter informaci. (I kdyz pri pohledu na soucasne rubriky nevim, kam jinam byste prospevek chtel dat...)
Misto toho jsem akorat nasel odkazy na RFC, ktere stejne vsichni znaji.
Nu, tady jste me potesil, ale nepresvedcil. Obavam se, ze zdaleka ne vsichni vubec vedi o existenci RFC (a myslim tim IT-orientovanou cast populace), a obavam se, ze znat je opravdu dobre je vysadou nemnohych.
Neridili, protoze v dobe vzniku architektury TCP/IP jeste nebyl referencni vrstvovy model OSI schvalen ISO (IS 7498, 1984). Navic TCP/IP neni shodny s modelem OSI ani ve spodnich vrstvach. Vrstva sitova (internet) a transportni (puv. end-to-end) skutecne odpovidaji 3. a 4. vrstve - sitove a transportni - u modelu OSI. Ale sitova vrstva u TCP/IP pouziva sluzby vrstvy sitoveho rozhrani (network interface), ktera odpovida 1. a 2. vrstve podle referencniho modelu OSI (tj. fyzicke a spojove).
A jeste trochu vic z historie TCP/IP: puvodni prace otcu Internetu se dotykala prave jen zminenych klicovych protokolu IP a TCP (proto take nazev cele architektury). Teprve nasledne se zacali zabyvat "okolnimi" protokoly. A teprve nasledne vubec zacal vznikat "prepis" architektury TCP/IP do jednotlivych vrstev, kdy se vrstvovani, tedy hierarchicke cleneni rizeni komunikace v sitich, stalo popularni.
Typickym prikladem, na nemz dodnes vznika a krachuje diskuse o prislusnosti protokolu do (dnes zname) konkretni vrstvy u TCP/IP je protokol ARP. V jeho specifikaci - standard RFC 826 z roku 1982 - o zadne vrstve jeste zdaleka nemluvi...
R
To neznamena, ze se neridili logickym rozdelenim, ktere bylo pozdeji standardizovano jako model ISO/OSI.
Navic pokud se bavime o protokolech TCP/IP, tak se bavime prave pouze o vrstve 3 a 4. To, ze autori sloucili vrstvu 1 a 2 povazuji za nedulezite, protoze z jejich pohledu to nebylo podstatne. (ted sleduji, ze jsem napsal v podstate to, co vy :-)
Jenom nechapu, v cem vidite problem s ARP, to je pomocny protokol 3 vrstvy vyskytujici se pouze v nekterych typech siti (navic spatne navrzeny).
Berete ten model ISO/OSI prilis oficialne, jak neustale opakuji je to pouze logicke rozdeleni funkci na v podstate atomicke casti, ktere jiz z logickeho hlediska nelze moc delit, vy za tim vidite presny predpis jakym zpusobem maji data z aplikace putovat do jine aplikace.
To neznamena, ze se neridili logickym rozdelenim, ktere bylo pozdeji standardizovano jako model ISO/OSI.
Mozna myslime oba totez, ale musim se porad protivit slovu "ridit se": nemohli se ridit necim, co nebylo jeste dopracovano (a navic expertni obsazeni tymu pro TCP/IP a pro praci v ISO bylo prakticky neslucitelne). Samozrejme, ze pro vznik jakekoli sitove architektury (vcetne Novell IPX/SPX, AppleTalk a mnoha dalsich firemnich) bylo treba vychazet z rozcleneni cinnosti (funkci) nutnych pro rizeni komunikace do logickych skupin, takze ve vysledku si vetsinou "stredni" vrstvy architektur jsou prirozene velmi podobne. Ale jejich pocet, rozhrani atd. uz samozrejme ne.
Jenom nechapu, v cem vidite problem s ARP, to je pomocny protokol 3 vrstvy vyskytujici se pouze v nekterych typech siti (navic spatne navrzeny).
No vidite. Presne takovou odpoved jsem predpokladala ;-). Ve skutecnosti ale - jak by vam potvrdil nejeden guru kolem Internetu, ale za vsechny jmenujme Douga Comera - ARP je protokol vrstvy "network interface", nikoli sitove vrstvy. Ostatne celkem se to da dovodit (dokazat?) mj. pohledem na datovou jednotku, kterou ARP pouziva. Nikoli IP datagram, ale primo ramec (jak jste spravne pripomel, typicky jenom pro Ethernet/IEEE 802.3).
Souhlasim s tim, ze debaty na tema OSI referencni model a navic OSI RM vs TCP/IP jsou nekdy dost nedutklive a neprospivaji veci. Ale ja jsem toto tema do soucasne debaty neprinesla!
Proto pokud bychom opravdu chteli zjistit, jak to s prislusnosti protokolu ARP do nejake vrstvy je, pak bychom se asi museli ptat puvodnich tvurcu teto architektury, a nepomuze nam sice autoritativni ale jinak zamerene stanovisko spolutvurce norem pro LAN.
Pokud otazku polozite takto, tak bychom mohli uvazovat nasledovne: vime, ze vyssi vrstva (internet, sitova) vyuziva sluzby vrstvy nizsi, tedy v pripade TCP/IP sitoveho rozhrani. A protoze jedna z veci, kterou IP pro svou cinnost potrebuje je mapovat logicke adresy na fyzicke, pak tuto sluzbu muze opravnene pozadovat od nizsi vrstvy...
Co se tyka dalsich vasich uvah, tak se jiste shodneme na tom, ze neni nezbytne nutne mnozit vrstvy s kazdym dalsim (potrebnym) protokolem. Napr. na sitove vrstve TCP/IP pracuje vic protokolu, nejen IP (ICMP, prip. IGMP, ale take OSPF); vsechny patri neomylne do teto vrstvy, presto vsechny pouzivaji IP datagram (zapouzdruji svoje zpravy do IP datagramu), takze logicky jsou "nad" IP.
Analogicky na nizsi vrstve zprava ARP se zapouzdruje primo do ramce Ethernetu, vlastne jako jakakoli jina zprava. Podobne jako LLC nebo SNAP se zapouzdruje do ramce IEEE 802.3, 802.5 nebo FDDI), tentokrat v podvrstvach LLC a MAC spojove vrstvy LAN.
Tuto diskusi tady jednoduse nevyresime. Pokud vas to opravdu zajima, mohu mj. doporucit podstatne obsaznejsi diskuse z nejruznejsich pohledu (opravdu nekolik - nekonecny pribeh) na tema ARP vs. vrstvovy model na http://www.groupstudy.com/cgi-bin/wilma/cisco (vyhledavat muzete napr. podle klice "ARP and TCP/IP layering").
RToto neni pravda, potrebuje to pouze v nekterych pripadech a navic to jeste muzeme obejit tabulkou.
LLC a MAC jsou dve podvrstvy linkove vrstvy. LLC poskytuje uniformni rozhrani pro vyssi vrstvy a MAC se vyrovnava s rozdilnymi technologiemi prvni vrstvy. Nemuzeme tedy napsat, ze ARP nepouziva LLC, protoze to neni pravda. Zapomneli jsme totiz na to, ze drive bylo LLC definovano pouze jako length encapsulace a pouzival se shodny nazev pro subvrstvu jako pro ty ramce, ktere byly na teto vrstve definovany. Az pozdeji (v roce 1997) byla i Type Encapsulation prijata do standardu 802.3. Takze muzeme spise psat, ze ARP pouziva Type Encapsulaci na LLC vrstve.
Ten odkaz na vlastnorucne vyvolany flamewar je fakt dobry :-)
Myslim, ze bychom se mohli potencialne dohodnout na tom, ze ARP lezi v Subnetwork Dependent Convergence Facility, jak to napsala pani Priscilla.
Prave, ze nemuze opravnene, protoze druha vrstva nezna pojem IP adresa, takze takove sluzby nemuze poskytovat. Ostatne mohli bychom se na to divat i ze strany, ktera vrstva zpracovava ARP dotaz. Ten dotaz evidentne na cilovem pocitaci vypadne z druhe vrstvy, pak je zpracovana na ??? a pak se vraci odpoved.
Kdyby se tvurci ARP a IP vice drzeli standardu a pouzili misto type encapsulace length encapsulaci, tak bychom se tady nemuseli takto hadat.
No, ostatne, kdyz taky o sitich zacne psat MBA, tak to podle toho vypada.
Asi nevite, co to MBA vubec je! Takze vas rada poucim: 1) Master of Business Administration je postgradualni studium, takze uchazec musi mit jiz vysokoskolsky titul; 2) byt prijat do studia MBA neni jako byt prijat na nasi beznou VS: delaji se vstupni testy technicko-obecnych znalosti v anglictine a samozrejme take test z anglictiny. Skoly poskytujici MBA maji sva kriteria pro moznost studia, a mnohdy temto kriteriim nevyhovi ani dobry student americke skoly, ktery je navic rodily anglicky mluvci! Takze bych lidi s MBA rozhodne nepodcenovala...
Prosim, dalsi Vas clanek uz si nechte pro sebe.
Skoro jako byste rikal: drzte se plotny a deti! Takovy macho pristup jsem jeste opravdu nezazila. Spis vam poradim, abyste treba me clanky necetl a usetril nas vsechny tak svych vysoce nekonstruktivnich a urazlivych vyroku.
Perex a pak pro jistotu i samotny clanek hovori o tom, ze by SNMPv1 mohlo byt prohlaseno za zastarale a "zrusene". To by ale ve svete RFC bylo ponekud neobvykle chovani. RFC obvykle ziskavaji statut "obsolete" - to ano - ale ten ziskavaji obvykle tehdy pokud je takove RFC nahrazene novejsim, ktere je jeho "updatem" (a to takovym, ze je obvykle zachovana zpetna kompatibilita). Status "obsolete" obvykle ziskavaji okamzite vydanim updatoveho RFC. RFC muze ziskat take statut "historic" - ten se pouziva u tech RFC, ktera upravuji protokoly, sluzby ci jine skutecnosti, ktere se jednak uz dlouhodobe prakticky nepouzivaji a soucasne to nevypada, ze by se vubec jeste kdy pouzivat mohly. Tato podminka v sak v pripade SNMPv1 rozhodne splnena neni, protoze v teto chvili se stale jeste jedna o siroce pouzivany protokol a co se praxe v RFC tyce.
Praxe v RFC tak jak ji znam tedy nijak nenasvedcuje tomu, ze by SNMPv1 melo byt prohlaseno za zrusene nebo historicke. Nemel jsem cas do detailu prostudovat vsechna prislusna RFC a proletl jsem je jen letmo - ale ani v nich jsem navrh na prohlaseni SNMPv1 za "historicke" nenalezl.
Jelikoz se ale v tomto pripade jedna o pomerne podstatnou informaci (z perexu by se zdalo, ze je to dokonce informace hlavni, ne-li jedina) pak bych rad zjistil, z jakeho zdroje jste cerpala. Pripoustim, ze jde o jisty projev neduvery a zacinajici autor potrebuje spise nez neduveru povzbuzeni, na druhou stranu jste pro me neznamym autorem a tak si vas (a samozrejme nejen ja) potrebuji "okalibrovat". Verim, ze to pochopite.
Pri vsi ucte, s druhymi dvema jmeny bez jakychkoliv pochybnosti souhlasim - ale vase jmeno v pameni ulozeno opravdu nemam - ani s kladnymi, ani se zapornymi referencemi - takze pro me jste neznamy autor ktery statut "pravo na duveru bez overovani" nema. Ale to jen tak na okraj.
Pripoustim, ze jde o jisty projev neduvery a zacinajici autor potrebuje spise nez neduveru povzbuzeni, na druhou stranu jste pro me neznamym autorem a tak si vas (a samozrejme nejen ja) potrebuji "okalibrovat". Verim, ze to pochopite.
Dekuji za vysvetleni, neduvera je v takovem pripade na miste. Lupa je pro me skutecne polem neoranym, protoze jako autorka jsem zatim pusobila v tistenych mediich jako zejmena LANcom, ale take Computer World i PC World, nebo drive take Elektronika. A tistenym mediim zustavam nadale verna.
Moje jmeno byste ale take nalezl na nekolika prukopnickych originalnich publikacich, ktere u nas kdy o sitich vysly:
Moderní komunikační sítě od A do Z http://www.cpress.cz/knihy/site/k0174/k0174.htm
Propojování sítí s TCP/IP http://www.kopp.cz/netbuy/knihy/PS.html
Obe doporucuji k nahlednuti ;-) Na aktualnosti stale moc neztratily, ale presto uvazuji o jejich aktualnim rozsirenim.
RPokud ma prispevek asi tolik taktu a ohleduplnosti, kolik jich obvykle miva nazor 12-14 leteho pubertaka (pravda, u nekoho propuka puberta i pozdeji), ktery si mysli, ze vsemu rozumi, na vse ma patent, a kazdy, kdo ma jiny pohled na svet nez on je pitomec - a je jen pro jeho dobro mu to na plnou hubu rict, pak to jeste neznamena, ze takovemu prispevateli skutecne neni onech 12, pripadne 14, ci nejake podobne cislo. A v takovem pripade je stale jeste moznost, ze se, casem, te slusnosti, taktu a racionalnosti ve vyjadrovani jeste nauci.
Muj osobni nazor je, ze nepodepsane prispevky patri predevsim nevyzralym osobam (to neni otazka fyzickeho, ale dusevniho veku), ktere nejsou schopny stat si za vyslovenym nazorem - a ackoliv se to nevyhyba i dospelym v libovolnem veku, preci jen pomerne caste je to u osob jejichz fyzicky vek, zkusenosti a zejmena sebeduvera jsou nizsi. Nezapomente, ze v nekterych pripadech tady mozna (alespon uroven projevu tomu napovida) diskutujeme s detmi ...