Nizozemský soud rozhodl, že odkazy na materiál porušující autorské právo mohou samy o sobě být porušením autorského práva. V tomto konkrétním případě šlo o odkazy na fotografie nizozemské celebrity Britty Dekker. Odkazujícím byl GeenStijl.nl, který psal o tom, že fotografie této celebrity (samozřejmě nahé fotografie) unikly na veřejnost – a poškozeným má být tamní Sanoma (která původní fotografie vydala v nizozemské verzi časopis Playboy).
Podle soudu odkaz na fotografie (v tomto případě) znamená (podle nizozemského autorského práva) totéž jako zveřejnění materiálu. Odvolává se přitom na to, že GeenStijl.nl umožnil svým čtenářům vidět fotografie, které by jinak nemohli vidět (v tisku měly vyjít až za měsíc), zpřístupnil je tak novým čtenářům a z takovéhoto záměrného zveřejnění navíc měl cíl zisku v podobě dalších návštěvníků. Podle soudu k faktu zveřejnění došlo hlavně tím, že byla splněna tři další kritéria – zásah, nová audience a profit.
Samotné obrázky byla uloženy na serveru FileFactory.com (australský web pro sdílení souborů) a později, na základě žádosti Sanomy, odstraněny. Po odstranění GeenStijl.nl navíc aktualizoval svůj článek, tak aby odkazoval na další místo (ImageShack) kde byly zveřejněny uniklé fotografie (v plně viditelné podobě) a odmítl odkazy (na žádost Sanomy) odstranit. Podobných aktualizací provedl ještě několik. Článek se stal nejčtenějším článek GeenStijl.nl za celý rok 2011.
Zajímavé je, že u soudu zaznělo i to, že GeenStijl.nl upozornil na únik fotografií a jejich zveřejnění na FileFactory.com ještě předtím, než se tam objevily. Fotografie se navíc měly objevit v časopise Playboy až v prosinci 2011, na web unikly o měsíc dříve. GeenStijl.nl v článku na fotografie původně odkazoval v podobě ZIP souboru, ve kterém byly všechny fotografie ke stažení.
Soud rozhodl, že GeenStijl.nl musí společnosti Sanoma zaplatit 28 400 Euro jako náhradu právních nákladů. A může být pokutován až 50 000 Euro, pokud odkazy neodstraní.
Zdroj: Linking to illegally copied works can itself be copyright infringement, rules Dutch court, Dutch Court: hyperlinks on website can constitute copyright infringement a BREIN ‚verheugd‘ over GeenStijl-linkvonnis