Tak se podívejme, jak na tom je server, na němž tento článek vyšel:
1. RSS - posílány jsou jen perexy, nikoli texty celých článků
2. Textová verze - v podstatě nedostupná, tisk je řešen prostřednictvím RSS, emailem přijde jenom perex, při zkopírování obsahu stránky do schránky se tam objeví spousta okolního balastu, proto články na Lupě dost nerad čtu, protože nejsem uživatel screenreaderu.
Textová verze díky dnešním čtečkám obrazovky není tolik potřebná jako dřív. Stačí dodržovat pár zásad tvorby přístupného webu a stránka je dobře přístupná i pro nevidomé.
Nyní je k dispozici DIVTCHA, která nejen že k zobrazení vidícím uživatelům využívá jiného přístupu, než obrázek, ale také nese podporu pro nevidomé... a to dokonce dva druhy. Podívejte se sami na článek Antispamová ochrana DIVTCHA
Tak za prve : zde je,jak to ma vypadat www.useit.com
Za druhe : web,http,html bylo vytvoreno a navrzeno pro bezplatne zdileni informaci primarne v textove podobe,cili nejsrozumitelnejsi pro lidi
Sra... v podobe reklamy,Flash,vyskakujicich oken a podobnych ptakovin tam nemaji co delat,maximalne jako odkaz ke stazeni nebo opravdu hodne specializovany web
Z toho je jasne,jak ma vypadat dobre navrzena zpravodajska (a ne jen ta) stranka citelna pod jakymkoliv prohlizecem a to i v terminalu.Zde priklad http://www.undeadly.org
S podobnou strankou nemaji pak ani problemy zrakove a jinak postizeni,protoze nepotrebuji SW za tisice,ktere vsechny ty komercni sra... musi z beznych stranek vylouskat a casto to nezvlada.
přemýšlel jsem nad Vašim hodnotným příspěvkem a došel jsem k závěru, že se v něm - někde hluboko uvnitř - skrývá něco opravdu velmi cenného.
Jako nejpřínosnější hodnotím jeho první část, kterou považuji ve vší skromnosti za obzvláště poučnou.
Hloubání nad větou "Které zpravodajské weby využívají? " mě dovedlo až k podstatě problému samotného.
Inu, nyní se s Vámi podělím o závěry z mé hlubinné analýzy (předem upozorňuji, že následující odstavce se mohou slabším povahám jevit jako šokující):
Velmi pravděpodobně budou nevidomí, kteří se zajímají o ekonomiku, navštěvovat zpravodajské weby, které se zabývají ekonomikou. Nevidomí, kteří se zajímají o bydlení, budou pravděpodobně navštěvovat zpravodajské weby o bydlení. Nevidomí, kteří se zajímají o muziku, pravděpodobně navštevují zpravodajské weby o muzice.
ALE POZOR!!! Tento výčet není kompletní! Proto navrhuji, aby se sepsal podrobný seznam, který by sloužil jako vhodné doplnění tohoto nevhodně nedodělaného článku.
Dále samozřejmě nemohu zcela stoprocentně vyloučit možnost, že se někde (možná ve Francii, v ústavu měr a vah) vyskytuje poměrně nenápadná, standardizovaná a hermeticky uzavřená skupina nevidomích uživatelů, kteří navštěvují výhradně např. pouze 1, 2 konkrétní zpravodajské web (nějaké velmi úzce tématicky zaměřené, kterých na internetu příliš není).
ad 1) Osobně jsem za to jedině rád. Chci vidět první odstavec z každého článku a podle toho si ty zajímavé otevřít. Pouze nadpis je málo, celý článek je moc. Některé čtečky řadí jednotlivé náhledy pod sebe, a kdo tím má pak skrolovat.
- za teckou na konci vety se vklada mezera.
- za carkou ve vete se vklada mezera.
- pred dvojteckou ve vete nebyva mezera.
- na konci vety obvykle byva tecka.