Čína jede v AI dlouhé roky, jen se soustředila na identifikaci osob na kamerovém záznamu a ne na generování textu. Také pokukuje po autonomních dopravních (a asi i vojenských) systémech. A asi AI využívá i na nějaké behaviorální predikce, takový “precrime”, kdy si vytipovává problematické jedince dřív, než něco provedou.
Ehm, toto je od pana Mikolova trochu zvláštní tvrzení, ne?
"Jestli ta Čína dokáže vytvořit úspěšnější společnost, která bude prosperovat, není to to, o co bychom měli usilovat?"
Čína reálně provozuje množství koncentračních táborů, přičemž technologie (zejména AI) jsou pro identifikaci a následné trestání/věznění menšiny Ujgurů tím hlavním prostředkem. Jakkoli jsou cenné disentní názory, třeba zejména co se týče všeobecné paniky kolem TikToku, tak zrovna biometrický dohled v Číně není moc věc k diskuzi a rozhodně to není něco, co se dá zpochybňovat, zlehčovat, natožpak o podobné společenské uspořádání jakkoli "usilovat".
Tady třeba super film, kde je od času 54:15 rozhovor s architektem čínského systému sociálního kreditu: https://www.youtube.com/watch?v=jPDoi6U4vwU. Následuje popis koncentračních táborů, ve kterých se o ujgurské populaci neukládají jen tváře, ale i hlas či chůze. Enjoy.
Nejen Google a Microsoft, nepochybujte o tom že v tajných čínských laboratořích již na plné pecky jede vývoj umělé inteligence, jistě na to bude nějaký utajený vládní program. Pro režim jako je ten čínský je AI velmi přitažlivá technologie. Jediný handicap by mohl být omezenější přístup k datům, na druhé straně Čína si nikdy s autorskými právy hlavu nedělala takže určitě trénují neuronky na všech datech ke kterým se dostanou :-)