Seznam.cz symbolicky 22. února 2022 poklepal na základní kámen a zahájil stavbu svého druhého datového centra, které dostalo název Nagoja. O plánech tuzemské internetové jedničky už jsme na Lupě informovali loni v květnu.
Nagoja vznikne v Benátkách nad Jizerou a doplní stávající pražské datacentrum Kokura. Seznam do něj vedle serverů, které si sám vyrábí (projekt Montovna zahrnuje vlastní x86 servery a úložiště dat na ARMu, v provozu jich jsou tisíce), přestěhuje infrastrukturu z končícího datového centra Nagano spadajícího pod O2.
Zároveň se ještě letos rozběhne rozšíření Kokury, kde bude k dispozici 160 dalších racků. U IT vybavení se počítá s expanzí na tři megawatty. Aktuálně se dělá na dokumentaci. To mimo jiné znamená přesunutí satelitu, který má vedle Kokury instalovaný majitel Seznamu Ivo Lukačovič v rámci svého startupu Windy.
Oficiální stavební práce na Nagoje se na pozemku s celkovou rozlohou 17 tisíc metrů čtverečních rozjedou prvního března. Nejdříve se do práce dá Metrostav, který vyhrál zakázku na základní úpravy. Dojde k demontáži stěn rozestavěné modré budovy. Tu Seznam získal i s pozemkem, původně zde měla fungovat výroba pro automobilový průmysl. Seznam díky nákupu získal i platné stavební povolení.
Kostra stávající budovy poslouží k vybudování samotného datacentra. Zastavěná plocha bude 1200 metrů čtverečních. Projekt pro Seznam navrhla společnost Systeming, technickou část výstavby pak zajistí Altron, stejně jako u Kokury.
Projekt Nagoja má řádově vyjít na několik set milionů korun. Měl by být o něco dražší než Kokura, která bez pozemku stála 200 milionů. Zdejší internetový lídr k tomu využívá vlastní finanční zdroje. Firma měla v roce 2020 tržby 4,9 miliardy se ziskem 1,6 miliardy. Za loňský rok mají být údajně čísla značně navýšena.
Seznam datacentra provozuje skrze společnost Seznam.cz datová centra. Ta za rok protočí necelých 200 milionů korun, nejvíce v rámci spotřeby materiálu a energie.
Nagoja počítá s příkonem na IT vybavení tři megawatty. Začne se s 1,5 megawattu a další kapacity se přidají v budoucnu. Řeší se každopádně zavedení šestimegawattové přípojky, aby byl prostor pro případnou stavbu dalšího datacentra. Místa má Seznam v Benátkách hodně.
Zahájení stavby Nagoji:
„Elektrickou energii máme nakoupenou a cenu zafixovanou i na příští rok,“ popisuje technický ředitel Seznamu Vlastimil Pečínka. V Nagoji se cílí na energetický koeficient PUE o hodnotě 1,1. Pro chlazení bude nasazený přímý freecooling a v maximální míře se má využívat venkovní vzduch prohnaný přes filtry a případně upravený na požadovanou vlhkost. Použije se také dešťová voda zachytávaná ve velké nádrži mimo budovu.
Součástí projektu jsou dieselagregáty v kontejnerovém provedení využívající podzemní nádrže nafty. Seznam chce mít jednotlivé části redundantní, certifikaci na TIER 3 si ale dělat nebude.
Nové datacentrum bude mít 200 racků ve dvou datových sálech. Oproti prvnímu datacentru se zvedne hustota. Seznam nasadí 48U racky. Do každého se mu vejde 72 strojů a každý rack počítá s 12 až 15 kW. „Zcela vynecháme strojové chlazení, které nebudeme osazovat a investovat do něj,“ uvádí společnost.
Konektivitu v první fázi zajistí CETIN, který už se přibližuje s optickou trasou. Využívá svého nedalekého uzlu v Benátkách. V budoucnu se plánuje nasadit druhé nezávislé připojení.
Dokončení stavby Nagoji je plánováno na přelomu roku 2022 a 2023. Seznam se musí do konce května odstěhovat z Nagana. Počítá se zhruba dvouměsíčním stěhováním. Vedle Kokury a Nagoji si společnost nadále bude pronajímat prostory Ósaka, které na Stodůlkách v Praze provozuje O2.
Jak se montují servery Seznamu: