Bohužel, ďabel je právě v detailu, ve větě "..Kustodiální burzy dnes patří mezi hlavní kontrolní body navázaného ekosystému atd..". To je právě ta největší slabina bitcoinového systému. Prakticky nikde a v žádném odvětví nepokrývá celý obchodní řetězec - řekněme i jen od surovin přes vyrobce, velkoprodej, maloprodej, k zákazníkům a zpět, plus další platby (jako daně pojištění a další). Obvykle je to právě jen ta izolovaná transakce, na jejímž konci se musí bitcoin přeprodat na běžnou měnu a tou zaplatit dál. Což už vůbec efektivní není a skutečně lze kontrolovat i regulovat, o podvodech nemluvě
A jak má asi komunita co se stará o neutrální platební kanál zamezit šíření podvodných nabídek ? To je v jádru proti základním zásadám.
Změnit se musí chápání uživatelů, kteří musí změnit své uvažovaní a naučit se nové postupy, aby se podvodům vyhnuli, chovali se bezpečně a pochopili, že to jsou jejich finance, o které se musí sami umět postarat.
Důležité je si uvědomit, že na světě je 7miliard lidí a Bitcoin automaticky nemusí být řešení pro každého. Kdo je spokojen se svou bankou, tak ať u ní zůstane. Možností a potřeb je spousta. Bitcoin je pohodlný v tom, že si lze vše spojené s ním si zajistit přímo z mobilu.
Realita je, že cena odpovídá aktuální nabídce a poptávce a i přes inflaci skoro 4% cena rostla, což znamená, že se denně nakupovalo tempem 15mil. dolarů za den (Kladný rozdíl mezi všemi obchody ve fiat páru). Aby cena vzrostla, tak musela poklesnout nabídka, nebo se zvýšit nabídka. Nyní je inflace pod 2%, tak postačí, když denní poptávka se udrží na 8mil. dolarů, aby cena neklesala.
Ty nákupy už dlouhou dobu nejsou od nadšenců, ale reálná poptávka velkých investorů, kteří si své rozhodnutí rozhodně dobře promysleli a věřím, že pro nákup měli hned několik dobrých důvodů.
Celkem dost lidí přišlo pro hyperinflaci o peníze, třeba moje babička, nebo u nás všichni po komunismu (byla dvouciferná), nebo v Polsku byla před tuším 20 lety hyperinflace. V Maďarsku se zdražuje šíleně, třeba klobásy, co stály před dvěma lety 90 Kč, jsou tam teď za 160 Kč.
Jako žádná měna není stabilní, i ty zlaté, stříbrné mince se domíchávaly dalšími kovy a měly stále menší hodnotu, když se jimi kdysi platilo.
Spíše je fajn, že tu cryptoměny jsou, fungují, a jak je budou používat lidi je už druhá věc.
Je to prostě jen nástroj. Některé pokrokové banky, třeba Expo nabízí koupi kryptoměn, zlata atd.
Ono lidé jsou jednoduší, jak všichni kolem řvou něco, tak to dělají, jak je bublina kupují akcie, když se baví o bitcoinu kupují jeho...
Spíš bych byl radši, aby žádná bublina na cryptech nebyla a šlo to používat k původnímu účelu. Lidé spekulacemi vyhnali crypta nahoru a už to neslouží k původnímu účelu, což byl platební nástroj. Ale tak, to je u komodit taky, že drtivou většinu objemu jsou spekulace, takže je to asi normální...
Bitcoin, Litecoin potřebuje získat nějakou kritickou masu, kdy tím půjde platit různě po městě a pak ho lidé začnou brát vážně, takže já si spíš myslím, že je to na obchodnících... Já bych s ním platil rád, malé částky LTC... Vytěžím, zaplatím, pohoda.
A co tenhle jednoduchy a predstavitelny use-case? Jsem nezavisly vyvojar a chci lidem nabidnout "tlacitko support me", ale nechci resit platebni branu, ani jim nechci nabizet nekrestansky drahou platbu na IBAN, pokud nejsou z Evropy... A nemusime se bavit jen o vyvojarich.
Ostatne projiti procesem na Github Sponsors mi zabralo pres hodinu... S Bitcoinem je to za par minut hotove.
13. 5. 2020, 12:38 editováno autorem komentáře
Ten problém je stále stejný (podobně jako u Linuxu) - všechno jsou to argumenty odborníků/nadšenců, uzpůsobené opět odborníkům/nadšencům. A když to někdo zkusí přeložit pro ty, kteří se v odborných sférách nepohybují, vyzní to přinejlepším jako "Hele, tohle je super, já na tom vydělal majlant, ty bys moh taky!", což už mnozí znají, akorát většina těch, co se do toho pustila skončila bez peněz. Takže si pochopitelně drží odstup.
Neutralita, nezávislost jsou pěkné ideály, ale jelikož se za tyhle pojmy v byznysu (a dění kolem kryptoměn je finanční byznys) schovává především "výhody hlavně pro mě", tak se z toho v téhle oblasti stávají prázdné pojmy. Bohužel.
Navíc se pořád opakuje, že nás na rozdíl od kryptoměn státní banky mohou okrást o úspory. Ale už se tak nějak nedodává, že to můžou kryptoměny (i díky vysoké volatilitě) snadno taky. Kolik lidí v našich končinách přišlo za posledních 20 let o své úspory díky centrálním bankám? A kolik díky těm, co neustále straší, že vás někdo okrade?
Co třeba nabídnout nějaké konkrétní use-case použitelné v běžném životě? Protože setkání s kryptoměnama je pro většinu lidí buď "Sem na tom vydělal, ty loosere!" nebo vyděračské maily "Zaplať v bitcoinech, nebo uvidíš!". Když to sama komunita vůči veřejnosti nezmění, stav bude stále stejný.
Ups už mi to nejde upravit, nová verze:
Zapomněl jsi na poplatky :).
Protože odměna těžařů není jen fixní za jeden blok, ale i součet všech poplatků všech transakcí v daném bloku.
Když byla bublina, tak jedna transakce stála na poplatcích tuším dvě stovky a to už je dost, aby tím člověk zaplatil kafe.
Paradoxně se tak z Bitcoinu stal nástroj na přeposílání větších objemů peněz (něco jako Wire) a platit se jim menší částky už nebylo ekonomicky rozumné.
Bitcoin je obětí svého úspěchu a díky za ostatní měny Litecoin atd. Ale to jsme zase u burz a to jsi popsal dobře... Chtějí mnohdy více než banky a jdou jednoduše zregulovat. Navíc hodně hrají s cenou dalších měn, protože jakmile je nějaká minoritní měna na burze se zvedne její cena a burzy za to "zalistování" vybírají nekřesťanské peníze.
Takže z dobra a neutrálního Bitcoinu začly parazitovat "zlé" směnárny :(, které ovlivňují a pokřivují trh...
Další nebezpečí jsou pooly a jejich centralizace. Protokol je sice decentralizovaný, ale pooly jsou značně centralizované a je jich jen pár a není vyjímkou u různých měn, že mají i nadpoloviční výkon celé sítě. Až se někdy divím, že nedošlo k útoku většinou, protože pooly na to mají sílu. Pooly jsou paradoxně neutrální i když mají sílu síť zničit už teď.
Zapomněl jsi na poplatky :).
Když byla bublina, tak jedna transakce stála na poplatcích tuším dvě stovky a to už je dost, aby tím člověk zaplatil kafe.
Paradoxně se tak z bitcoinu stal nástroj na přeposílání větších objemů peněz, taková náhrada Wire a platit se jim menší částky už nebylo ekonomicky rozumné.
Bitcoin je prostě zároveň obětí svého úspěchu a díky za ostatní měny Litecoin atd. Ale to jsme zase u burz a to jsi popsal dobře... Chtějí mnohdy více než banky a jdou jednoduše zreagulovat.