Po pravdě, přijde mi to hodně. Protože ty objemy dělají videa (nebo dema her, apod.) a tam si holt pořád představuju že sedím doma/v práci na tlustým kabelu. Mobilně mi stačí na mobilu těch 100 MB bohatě a na notebooku se dostanu tak k 0,5 GB. Ale ano, pokud by mohlo (mělo) být mobilní připojení jediné, které mám, pak jo.
Nevidím na tom nic špatnýho. Za chvíli bude přenos 1080p videí úplně běžnou věcí a tam to proteče jakoby nic - Youtube si na mobilu pouští kdekdo. Teda pouštěl by si, kdyby nebyla rychlost tak žalostná + FUP. Wifi tethering se stává také běžnou záležitostí. S příchodem cloudů, kdy budou všechna data někde na netu, bude FUP další brzda.
Zkrátka a dobře, Internet se používá jinak, než před 15 lety, kdy byly stránky nad 30 kB drzost a lidé si jejich obsah ukládali na diskety, aby je nemuseli znovu načítat. 640 kB is enough for everybody... NOT.
Pampelišková struktura používaná operátory není vhodná pro zrušení FUPu. Máte-li na BTSce 30 uživatelů na 3G a na BSC9 BTSce 15 BTSek s tolika uživateli, tak jim prostě množství dat řídit musíte. Nejde totiž jen o technologii poslední míle (BTS -> koncové zažízení), ale právě spoje mezi BTS a dále. To je v současnosti slabota na mnoha místech realizovaná zastaralými mikrovlnami. Proto osazení technologií na stávající BTS nic neřeší, úzké hrdlo se jen přesune hlouběji do sítě.
Pokud budu mít mobilní připojení s reálnou tedy minimální ve špičce) rychlostí kolem 10 - 15 Mbit, na co by mi bylo AžDSL? Navíc je tu sice iluzorní, ale přece jen možnost, že někde na samotě u lesa bude tohle dřív, než optika. Takže o tomto druhu služeb by bylo vhodné uvažovat ne jako o doplňkové, ale naopak dominantní možnosti připojení.
Už se těším na to, jak ,,sqěle" budou cloudy fungovat přes současné AžDSL! Dnes jsem si spustil na Lupě speedtest. na výsledném grafu se můj výsledek krčil mezi několika málo dalšími až úplně vpravo (svislá osa - počet měření, vodorovná osa zleva doprava - rychlost) Doporučuji všem, co sem zabrousí, aby si tento nový speedtest vyzkoušeli a získali tak reálnou představu o tom, jak na tom s kvalitou své přípojky jsou.
Není to tak jednoduché. Dominantním způsobem připojení se mobilní sítě jen tak nestanou. Z prostého důvodu, že přístupová vrstva - v podstatě ona "poslední míle" je silně sdílená. Zjednodušeně se kapacita jednoho vysílače dělí mezi všechny uživatele v jeho dosahu. Pro vyšší rychlosti je třeba širší kmitočtové spektrum (to je fakt, který už se vývojem těžko podstatně změní), a to je a dloho bude dostupné jen ve vyšších pásmech, kde je šíření na dlouhé vzdálenosti problém. Takže pro odlehlé oblasti, kde se nevyplatí hustá síť vysílačů tyto technologie buď nebudou použitelné vůbec, nebo řádově na úrovni našeho CDMA, pokud by nebylo přetížené a operátoři by dostali další nosné kmitočty.
Proč myslíte, že to CDMA, které tu máme už pár let, je pro oblasti mimo města pořád nejrychlejší reálná možnost mobilního připojení? No protože dosah 3G buněk v pásmu 2GHz je nic moc, ve 450 MHz je to zajímavější, ale tam se těžko povede záskat víc jak 60 MHz spektra.
Celým tím chci říct, že existují fyzikální omezení a také administrativní omezení ve správě kmitočtového spektra, která ten dosavadní překotný vývoj zastaví, a nelze očekávat nahrazení ADSL nebo lokální 5GHz Wifi za mobilní 3G/4G/LTE ...
Dá, pokud ovšem bude takovouto síť stavět a provozovat patřičně vzdělaný odborník a ne bývalý zaměstnanec Telecomu, řídící se názorem: My nejlépe víme, co náš zákazník potřebuje"! A zásadou: Musí to být co nejlevnější, bez ohledu na kvalitu provozu, naši klienti jsou na nefungující předražené služby zvyklí, takže no problem.
Souhlasím, že ADSL je technologicky mimo, nicméně mnohde je to celkem jediná rozumná možnost připojení. Uvedl jsem to jako příklad technologie, které by v divokých představách mobilní sítě mohly konkurovat. Jistě bude ADSL v problematických oblastech pomalu nahrazeno jinými technologiemi, ale na LTE bych si nevsadil. Jak dlouho už si čteme články o WiMAXu, co měl umět 100Mb/s, dosah vysílače 50km ... marketingové kecy - ty technologie jsou, ale nevyplatí se je provozovat.
Co si představujete pod "mbilní ekvivalent s downloadem minimálně 5 Mb, uploadem alespoň minimálně 2 Mb"? Snažil jsem se vysvětlit, že ty rychlosti u mobilních sítí jsou sdílené, tj. pokud by se mobilní síť začala masivně používat jako hlavní připojení, půjdou ty rychlosti do kytek i na LTE. Oproti tomu na ADSL máte vedení od sebe na ústřednu vyhrazené jen pro vás (mínus rušení, které se někde projevuje hodně a někde méně). Možná tušíte, jak fungují WiFi ISP sítě - představte si, že na jeden "vysílač" s kapacitou dejme tomu 30Mb/s bude připojeno 200 zákazníků, to asi moc dobře fungovat nebude. WiFi ISP to řeší hustější sítí / více sektory a kanály, jenže tam jsou náklady někde jinde. Stavět takhle vysílače pro 3G/4G/LTE v potřebné hustotě, a plýtvat kmitočtovým pásmem, to se prostě ekonomicky nikomu nevyplatí.
Wimax zabilo debilní rozhodnutí ČTÚ, protože měl potenciál poslat Telekomické AžDSL rychle do kytek ( a tehdy tím pádem i samotný Telecom). Dnes je to o něčem jiném, protože Telekomika pohlcením Eurotelu získala přístup k bezdrátovým technologiím a provoz metalické kabelové sítě je natolik ztrátový (využití na cca 25% jejich kapacity), že čím dřív bude tato síť umrtvena, tím pro Telekomiku lépe. A každý, kdo telekomunikačnímu provozu alespoň trochu rozumí, ví dobře že pro přenos frekvenčního pásma, potřebného pro skutečně rychlý internet, je metalický sdělovací kabel s XN čtyřkami to nejhorší možné médium; ostatně parametry AžDSL linek, zejména naprosto ubohý upload to jasně dokazují.
FUP - stará a silně obehraná písnička, viz počátky zavádění ADSL. FUP musí být, jinak by to nejelo, tvrdil Telecom. Alternativní operátoři žádný FUP neměli a, světe div se, potíže také ne! Než Telecomičtí managoři přišli na to, že mezi teorií a realitou je velmi podstatný rozdíl, stala se ČR evropskou velmocí v provozování bezdrátového internetu. Jsem zvědav, jestli se někdo pokusí, byť i jen velmi přibližně, spočítat, jak obrovské finanční škody ,,dominatnímu" operátorovi uplatňováním různých debilních omezení a nasazováním nehorázných cen, vedoucích ke vzniku bezdrátové konkurence, vznikly.
Samozřejmě, že jsou sdílené. Ale tady se bavíte o odlehlých oblastech, kam se nevyplatí zavádět jiné technologie - a tady to s tím sdílením nebude tak zlé. Konkrétně na samotách nebude určitě víc než pár mobilů plus možná ještě 1 - 2 na okolním kilometru čtverečném. I tam, kde je hustota obyvatelstva trochu větší, ale stále malá, půjde maximálně o několik desítek mobilů na km čtverečný (což není zas až tak malá plocha). Takže tenhle problém nebude ani zdaleka tak závažný jako ve městech. (I když, pravda, jeden mobil navíc tu pak, na rozdíl od města, hraje roli. ;-) )
Parazitů v jedné housence je vždy větší množství. Kdyby jich bylo málo, imunitní systém housenky by je zlikvidoval. Takže pokud mají být paraziti úspěšní, musí jich být hodně. Že to housenku nakonec zahubí parazitům nevadí, Počítají s tím, takže se ihned zakuklí a přemění v dospělce, kteří se živí jinak, ale hlavně spolehlivě najdou další housenky, do kterých nakladou vajíčka.
U nás je to tak, že poskytovateli konektivity poskytujeme retranslační bod Plocha střechy s držáky antén a kabeláž) a on nám část konektivity pro naše účely, včetně zařízení. My platíme pouze energii, kterou zařízení spotřebuje a provádíme základní servis. a v síti máme přes tisíc platících účastníků, takže ceny, vzhledem k tomu, že nemusíme generovat zisk, podle toho vypadají.
ten předposlední odstavec. Bylo to před zavedením 3G ? Nebo 2G ? Nové úžasné služby, o kterých se nám ani nezdá.
Ale ono je to take o tom, kolik je za to ochoten zákazník zaplatit. Všichni by chtěli samozřejmě hrozně rychlý mobilní internet se spoustou služeb, kdekoliv a kdykoliv, ale ty technologie nejsou zadarmo a když dojde na otazku ceny, všem se to zdá samozřejmě moc drahé. Je zajímavé, že rychlosti mobilního internetu se stále docela rychle zvyšují, ale zakazníci jsou za ně ochotní platit pořád stejně. Pokusím se zeptat svého dodavatele elektřiny, zda mi za stejnou cenu dodá 10x více elektřiny. Nebo že bych to zkusil u vodáren ?
Až si mezi dodavateli vody a elektřiny budeš moci opravdu vybírat, zapracuje ,,neviditelná ruka trhu" a ceny rychle spadnou na nepatrný zlomek těch dnešních. Že je to za současné situace, kdy stát ,,podporuje podnikání", jen pohádka je o něčem úplně jiném. U mne je to o tom, že si raději na chatu pořídím za 200 Kč měsíčně wifinu, než abych se pokoušel o internet v mobilu, který by mi sice teoreticky fungoval všude, ale za paskvil s ubohým uploadem, cenzurou, bonzováním a nehoráznou agregací platit 900 Kč měsíčně absolutně nehodlám. (Bez FUPu nic levnějšího není).
Po dostavbě sítí 3G je teoretický přechod na LTE snadný a s minimálními náklady. Jde jen o upgrade 3G ústředen. Co je brzdou je skutečně FUP. Už nyní datové limity neodpovídají mobilnímu používání připojení na smartphonech. FUP např. u Vodafone 100MB na měsíc ale i 500MB je pro plné využití např. Google služeb pro Android-phony naprosto směšné. Pro případ LTE se jistě bude také muset počítat s jistými limity ale na stranu druhou lze blokovat P2P nebo torrent sítě pro notorické stahovače. V každém případě je LTE technologií pro využití mobilních videokonferencí a nebo třeba přenos streamových videí (TV) a zde bude muset FUP ale hooodně naboptnat.
Úvaha zajímavá. Jenže u mobilních zařízení na mobilních sítí naráží na 2 základní věci:
1) masivně sdílený charakter přístupové části sítě. Ta čísla jako 21Mb/s u HSPA+ nebo 100Mb/s (což už je problematická hodnota z důvodu potřebné šířky pásma) u LTE jsou uvažována na sektor, v rámci kterého jsou sdílena všemi uživateli. Efektivní uživatelská rychlost tedy závisí na počtu "aktivních klientů" v sektoru, který poroste - zájem o tyto služby bude vyšší. Cesta k takovým kapacitám, jaké si představujete tedy spočívá v možnostech: zmenšování sektorů, zvyšování spektrální efektivity, větší dostupná šířka pásma.
Jak je vidět i z článku, první 2 možnosti jsou prakticky vyčerpané, hustější pokrytí BTS nelze očekávat, a už vůbec ne mimo města, kde to je a bude s 3G/4G problematické. Se spektrální efektivitou jsme v podstatě u konce s OFDM/QAM64, resp. CDMA posledních revizí, to jsou fyzikální principy. Zbývá nám tedy zásadní rozšíření použitých kanálů. To už se děje i dnes v podobě multi-carrier 3G. V našem prostředí jsou zajímavé kmitočty cca do 2 GHz, a tam je možnost urvat něco z tzv. digitální dividendy po zrušených kanálech analogové TV. Ale n×100 MHz pásma pro každého z operátorů to dá těžko. Na to si budeme muset ještě dost dlouho počkat.
2) další věcí je zmíněná energetická náročnost pro mobilní terminál. Už 3G je ve srovnání s GPRS/EDGE nenažrané. Opět už narážíma na fyzikální možnosti ve snižování spotřeby, a nové zdroje s vyšší energetickou hustotou než lithiové akumulátory jsou v nedohlednu.
Nicméně souhlasím, že je třeba s tím něco dělat, protože v současnosti má televize alokovány stovky MHz spektra (nejzajímavější části - cca do 1 GHz), a mobilní internetové služby celkem tak sotva 150MHz, a z toho ještě většinu nad 1 Ghz. To podle mě současnému významu obou služeb neodpovídá. Je ale třeba počkat na nějaké mezinárodní ustálení situace, aby si každý operátor nemusel řešit terminály pro své frekvence, viz. O2 CDMA a Mobilkom.
Tohle je relativně snadno řešitelná věc. Operátoři zatím páteřní infrastrukturu mnohde ponechali starší, protože to zatím funguje. Nicméně technologie vysokokapacitních p2p MW spojů (např. 200Mb/s ve 28MHz spektra v jedné polarizaci) jsou dostupné, jejich cena by vzhledem k rozpočtům neměla být zásadní, a spektra je v používaných pásmech dost. Už i T-M avizuje migraci páteře na optické sítě, samozřejmě pronajaté od ČEZu nebo ČDT. V tom má výhodu O2, ti disponují skutečně rozsáhlou optickou sítí. Jen zatím nebylo potřeba na páteře tolik tlačit, tak se to nevyužilo. Ale technologicky je, resp. bude skutečně problém přístupová vrstva. Stačí v jednom sektoru jednotky uživatelů, co "sosají" a "efekticní" rychlost všem ostatním dramaticky spadne. I tak jsou ale současné FUP limity směšné. Jsou dány v podstatě tržní situací, a provoz lze řídit i inteligentnějšími způsoby, než fixní FUP s pádem na nepoužitelnou rychlost. Bohužel konkurence v tomto segmentu zde nefunguje. Vzpomínáte ještě na FUP limity na ADSL?
Internet mám doma od května 2004, kdy jsem odešel z posledního zaměstnání, ale FUP, nebo výpadky jsem nikdy řešit nemusel. Připojení jelo bez jakéhokoli omezení od okamžiku spuštění a výpadky byly za těch šest let pouze dva, vždy ohlášené 24 hodin předem a max. 20 minut; po jejich skončení následovalo podstatné zvýšení rychlosti. (r. 2004 - 1024 kbps obousměrně, potom 2 Mb obousměrně a dnes 13 Mb obousměrně, vždy garantované minimum.) cena spadla z původních 600 Kč/ měs. na 500 a po osazení a spuštění AP u mne v bytě na nulu.
Více takových článků.Myslím že tyhle věci ohledně internetu či jak fungují mobilní sítě hodně zajimají.Na Mobilmanii či na Idnesu nemají tyhle články pokud vůbec nějaké jsou, téměř žádnou kvalitu.Se slzou v oku vzpominám na starý mobil.cz, i na Marigoldu občas něco bylo....tyhle "pravidelné" články, klidně i méně "složité" prostě chybí a jinde prostě nejsou.Více takových článků by určitě přivitalo více lidí....
Založ občanské sdružení, nakup konektivitu a nepotřebuješ žádnou ,,veřejně dostupnou službu"! Všechno, co je lepší, než současné oficiální nabídky jede tímto způsobem. Takže máš dvě možnosti: Být líný, nebo neschopný a spokojit se s předraženými šmejdy, nebo se přičinit a mít to, co ti vyhovuje. Platilo to odjakživa, platí to stále a bude to platit i nadále. Protože kvalitní a levný produkt není o zlatokopectví, nebo big bussinesu.