Pravděpodobně to bude tím, že lidé jsou ochotni za to tu cenu zaplatit. Je jen racionálním chováním výrobců, že to za tuto cenu prodávají.
U nás jsou lidi ochotni nadávat, sepisovat petice, protestovat, ale jen málokdy jsou svůj názor ochotni podpořit činy.
Jako příkald uvedu můj koníček - banky. Spoustu lidí nadává, jak je jejich banka okrádá, ale když dojde řeč na nějakou změnu, tak je najednou problém a hledají proč to nejde (musel bych tohle a tamto, a rušit příkazy a zadávat příkazy,...a stejně nakonec zdraží taky). Chybí nám pružnost a ochota reagovat na podmínky na trhu.
Tak znacnou cast jsme jiz urazili. Staci se podivat napr. na porovnani vybaveni domacnosti, uz to neni tak drasticke oni maji/my nemame. V dobach VHS jestlii u nas bylo 1 video na celou vesnici, dnes nebude pomer rozsireni DVD v domacnostech zde a na Zapade tak rozdilny. Je zde sice urcite zpozdeni a kvalita a stari vyrobku v nasich a zahranicnich domacnostech se lisi, ale uz to neni tak vyrazne.
A jestli to chceme jeste zlepsit, tak nestaci cekat, ze to za nas nekdo udela, ale zacit se starat sami. Napr. zacit tim, ze dodavatele sluzeb zmenim i kvuli malemu rozdilu.
Ta alternativa bank tu byla uz od zacatku, jen to chtelo se o to zajimat. Kdyz jsem nastoupil do pracovniho procesu, tak jsem nekolik let pouzival misto draheho uctu vkladni knizku (to byla doba, kdy se SIPO platilo na poste bez poplatku (dnes 15 Kc) a faktury elektrarnam a plynarnam sly bezplatne hradit na prepazkach. Pak jsem presel do Zivnobanky (rocni naklady cca 250 Kc) a kdyz do nich vstoupili ti Italove tak do WSPK (rocni naklad priblizne stejny) a od roku 2006 jsem u FIO krome zahranicnich plateb neplatim za rok ani korunu a ty delam vetsinou u devizove spolecnosti zdarma - dnes rano jsem posilal pres Easychange dve platby 9,94 a 26,50 EUR za 236,07 a 642,28 a bez jakychkoliv poplatku).
I u te energie jde neco malo usetrit volbou vhodneho dodavatele, u telekomunikaci jeste vic (napr. aktualni 75 % sleva u Vodafone pro drzitele in karty, kterou je mozno mit uz od 1000 kc na 3 roky), atd. Chce to jen jednat.
Tak články o financích vydávám na Měšci:
http://www.mesec.cz/autori/chrz/
A co se týče akce Vodafone, tak o tom jsem četl na Mobilmanii http://mobilovinky.blog.mobilmania.cz/2011/06/vodafone-a-cd-75-sleva-na-tarif/
Alternativy jsou I v případě elektřiny a telekomunikací. Chápu, že pro někoho to může být těžké se s někým handrkovat o ceně a nebo střídat distributory častěji pokud není dostatečně asertivní :)
Ale řekněme si na rovinu, že většina Čechů očekává, že jim všechno doskáče až pod nos a pokud ne tak to vezmou za cenu která je nabízena leč předražena....
O tom, ze v CR je temer vse jiz mnoho let neumerne predrazene je "verejne tajemstvi". Vetsina oficialnich medii ma o tom samozrejme zakazano psat, a tech nekolik kverulantu je smeteno hloupymi argumenty, ze CR je "specificky trh".
Co nechapu, ze dodnes nevznikl nejaky server typu "Jak si zije v ..." ktery by srovnaval skutecne ceny a celkove zivotni podminky v ostatnich zemich. Tedy ne nejake zkreslene statistiky jako dela treba CTU (o cemz uz napsal na Lupe nekolik clanku pan Peterka, napriklad http://www.lupa.cz/clanky/ceske-telekomunikace-v-roce-2010/ )
Nevim jestli nejake "protesty" na Facebooku mohou neco ovlivnit v zemi, kde je vse ovladano korupci a vetsina cen (porovname-li kvalitu zbozi) se jiz zcela vymkla z prumeru EU. Jiste, muzeme prestat odebirat elektrinu, vodu, internet a odstehovat se do pohranici kvuli nakupum v Nemecku. Ale to asi problem prilis neresi.
Zatim ovsem nikdo uspokojive nevysvetlil, proc v zemi kde jsou platy na urovni 1/4 Nemecka stoji (zpravidla jeste mene kvalitni vyrobek) v prepoctu EUR -> CZK vice nez v Nemecku. Kdyz se na jeho prodeji a distribuci podili lide s daleko nizsimi platy. Stejne tak proc byt v Berline nebo Vidni je levnejsi nez v Praze, proc ....
U Fio jsem taky, ovsem zcela zadarmo to neni. Treba kdyz chcete skutecnou platebni kartu, kterou lze (opravdu) platit na Internetu. Nicmene otazka trva. Musi stejne obstrukce provadet clovek "na zapade", aby se dostal na takove ceny sluzeb ? Nebo mu je tam nabidne prakticky kazda banka ?
U energie je to opravdu jen neco malo a u telekomunikaci to mam vyresene zcela :-)
Jenze jakymi konkretne ciny ? Ano, v pripade bank je zde (ovsem az po temer dvaceti letech !) konecne moznost vyberu ustavu, ktery alespon vzdalene pripomina zvyklosti "na zapade".
Ale to je tak vse. V pripade sluzeb (elektrina, voda, telekomunikace) neni alternativa prakticky zadna, tedy krome moznosti zit v zemljance. Totez se tyka bydleni. V pripade spotrebniho zbozi je alternativa v hromadnych nakupech v Nemecku, Rakousku apod. Ale dava to smysl ?
Chapu ze tady vznikne plno odpovedi o "neviditelne ruce trhu", ale ja mam pocit ze je nejak moc neviditelna :-) Docela by me zajimal realny priklad zeme v podobnem stavu jako CR, kde pouze "neviditelna ruka trhu" dokazala to, co ted vidime ve vyspelych zemich. Je to v situaci jaka je v CR jeste vubec mozne takovym zpusobem napravit ? Bude muset 95% obyvatel CR jezdit alespon rok nakupovat i zakladni potraviny vyhradne do Nemecka, aby se tu neco zmenilo ? Bylo to tak i v jinych zemich a prineslo to zmenu ?