Dobrá, tedy do registrů přístup mít budou. Ale z toho neplyne, že ho budou pečlivě využívat, byť to budou mít za povinnost.
A budou mít specializovaný software, který bude umět odhalit, že buď fotka osoby nebo nápisy na dokladu na jeho nekvalitní fotce nejsou pozměněné?
Ochranné prvky těch dokladů se přes fotku nepřenesou skoro žádné.
Vazba bankovní identity (a tedy i služby MůjPodpis) na fyzickou osobu mi připadá slabě ověřená.
Všechny ty podklady při online sjednání lze podvrhnout. Účet na stejné jméno mohl být kdysi sjednán u nějaké nedůvěryhodné banky.
Banka má zájem o klienta, ověření dělá jen aby vyhověla zákonu, do základních registrů pro ověření dokladů při tom ani možná nevstupuje.
Dobrý den, to je omyl, banky mají od 1.1.2021 přístup do základních registrů a služba Bankovní identity je právě spojena s tímto krokem. Z toho důvodu je elektronický podpis, který budou banky poskytovat v rámci BankID (!=MůjPodpis) možné považovat za tzv. "zaručený el. podpis", tedy vyšší úroveň, než je zmiňovaný "prostý el. podpis".
Ono to s platnosí novely bankovního zákona, který zavádí bankovní identitu, už tak snadno nepůjde (=konec ověření korunovou platbou). Viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-21#p38ac , kde je specifikováno, že vždy musí být zřejmé, který subjekt ověřil osobu fyzickým kontaktem.
Veškerá elektronická identifikace je postavena na tom, že “někdo viděl tu občanku”. Banky si ji nechávají ukazovat a mají svoje interní procesy, kde jsou lidé poučení, jaké prvky mají na OP sledovat. A nově to budou kontrolovat a aktualizovat se základními registry. V podstatě to samé, co dělá Česká pošta, která vám za to vydá kvalifikovaný certifikát klidně i na kvalifikovaného prostředku, tzn. nejvyšší existující forma podpisu v EU.
Jediná zvláštnost mi tam přijdou ty účty, které už byly historicky založené na základě korunových plateb, tzn. přenesená identifikace ale pouze na základě shody jména a příjmení, které ta banka viděla na svém účtu. Tomu nerozumím, jestli tam bude díra nebo si je dodatečně identifikují.