namísto abych dostal nějaké funkce navíc, tak o desítky funkcí přijdu, navíc v době kdy už i soudruzi z Redmondu alespoň v případě webového prohlížeče uznali, že uživatelé mají právo pracovat s více dokumenty, je vracet se ke koncepci jeden dokument a dost krok (nebo spíš několik kroků) zpět
trošku to připadá jako když bych nahradil MS Word Notepadem a tvrdil, že se tak zbavím zbytečných ikonek a funkcí a díky tomu bude práce pohodlnější
no on to možná není nejlepší příklad, protože Notepad považuji za vůbec nejlepší program od MS všech dob a na jednoduché poznámky (třeba když si chci poznamenat nějaký odkaz ale nechci si ho ukládat do bookmarků je ideální, ale na psaní strukturovaných textů už tak ideální není)
ale jedno využití bych možná viděl, jako "cenzurní nástroj" pro zprostředkování internetu dětem, vytvořit profil, zakázat normální browser a vytvořit několik "povolených" instancí webu s pár "prověřenými" stránkami
Tady je podle me prave ten problem. Nechapej to jako Browser. Ber to jako RUNTIME. Proste nejake behove prsotredi v nemz bezi nejaka specializovana aplikace. Dovedu si predstavit ze funkcionalitu orezou jeste o neco vic. Naopak by bylo dobre kdyby se do tohoto systemu dodala vetsi moznost interakce s OS na lokalnim stroji. Treba pristupy do lokalnich DB atd.
a) nejedná se o zprávičku, ale článek.
b) článek vznikl u příležitosti vydání verze 0.9
c) na představení zajímavého projektu není myslím nikdy pozdě :-)
Naopak vidim obrovske moznosti v jednoucelovych aplikacich.
Prikladem budiz treba nejaky IS misto prohlizece ktery ma nahore dole listu. Je to pjekne v okne prez celou obrazovku ... uzivatel neni zatizen dalsi funkcionalitou ktera by ho rusila. Do kanclu IDEALNI!
Zajimalo by me, odkud Prism bere nastaveni pripojeni k internetu. Obcas se totiz pripojuji pres proxy s heslem a na takovem PC se mi Prism na pozadovanou stranku (gmail.com) nedostane. Nevi nekdo jak to je? Popripade co s tim?
Pro interakci s OS (drag and drop souborů, lokální DB, notifikace stavu připojení, ...) už potřebujete webovou aplikaci upravit. A k tomu je tu Adobe AIR.
Co to povídáte? Adobe AIR (runtime) je zdarma, Adobe AIR SDK je open source, a to ať děláte HTML aplikaci nebo Flash aplikaci, protože i Adobe Flex SDK je open source.
Omlouvam se moje chyba nepodival jsem se poradne. Stale je ale nejiste ze tomu tak bude naporad, potom je tu jeste jedna chyba a to je nemoznost uziti na OS Linux. Coz neni zcela idealni.
A AIR na Linuxu se můžete dozvědět třeba tady: http://www.linux.org/news/2008/02/21/0002.html. Pochopitelně když cross-platform, tak pro všechny. :)
Jinak k tomu "napořád"... není ani jisté, že tu bude zeměkoule napořád. :) Ale vzhledem k dlouhodobé strategii Adobe se není čeho bát. Konkurence Microsoftu v patách je silná...
Inu programovani je lepe proveditelne na anglicke klavesnici. Navic nemam dobrou zkusenost s prechody mezi kodovanim. Coz je patrne za urovni vaseho chapani.
Výmluvy :-D
Jít to určitě musí, ale zatím nevím o tom, že by někdo něco takového pro IE naprogramoval :). I když teoreticky by se asi dalo využít pro zobrazení nějaké webové aplikace např. zjednodušené okno HTML Help, které také renderuje přes jádro IE a funguje vlastně jako ořezaný IE.
Tahle vec se da vyresit certifikaty SSL je bezpecne docela dost. Navic na strane serveru se data bezne sifruji, navic a to je myslim dobry argument pokud svoje data sverite nejakemu hostovanemu IS, tak vam odpada starost o vlastni servery ;-) A to jsou dva az tri lidi! S platem previsujicim cesky prumer!
pro mně jako uživatele, je lepší řešení webová aplikace, je zdarma a měla by bát multiplatformní a multibrowserová, takže mám možnost volby, kdežto platforma Live není až tak zdarma (musím mít zakoupené windows a pro "office spaces"? ještě MS Office, který do domácnosti naprosto zbytečný), navíc nějaký browser najdu na každém počítači, ale třeba MS Office na počítači v internetové kavárně nenajdu...
ikonka je minena jen jako vizualni projekce aplikace v tray, ktera ma za ukol prudit windows aby neyhazely z pameti knihovny ktere a jina aplikace potrebuje v tomto pripade Prizm. zrychluje se tim start aplikace (Prizm).
jiste je to usmevne (minimalne pro linuxaky) ale v jejich svete to tqak proste chodi :-)
u nas staci jen aplikaci spustit a pak klidne zase vypnout a je to. (hlavne pokud mate pc typu trojite "V" tedy WV (ne neni to woltsfagen ale widlwvista).
Nemyslím si, že budoucnost by měla být ve webových aplikacích. Sice to přináší snadnou portovatelnost, ale to dobře napsané klasické programy, přesněji POSIX kompatibilní, také vyřešené (klasický program v C++, apod.) Navíc je takový program zbaven zbytečných mezivrstev. Navíc různá interakce s Internetem nemusí každému vyhovovat. Nevím, jestli bych svěřil firemní data něčemu takovému; ovšem je to otázka praktické bezpečnosti - to by se muselo detailně prověřit, nemám prozkoumané.
Tak jako tak, pro mě nejsou ani klasické programy dost rychlé a bezpečné. Webové programy mají z mého pohledu jen další nevýhody. Zdá se mi, že webové programy jsou spíše aktuální móda.
Musíte na to mít ekonomický pohled komplexně (jak naznačuje i Josef Němec), ne jen co se týče jednoho jediného kritéria. Cross-platformní programy sice mají plno mezivrstev (na druhou stranu... jsou lidi, kteří jsou ochotni se s vámi hádat, že dobře udělaný JIT kompilátor se může rychlostí vyrovnat nativnímu kódu... takže pozornost by se spíše měla upírat ke kompilovanému JS v budoucím Firefoxu, resp. ve Flash Playeru, k Silverlightu, ...), ale pokud to umožní, že se dobrá aplikace dostane hodně rychle k co nejvíce lidem, tak proč ne. Je to sice poněkud plýtvání hardwarem, ale v životě kolem sebe máte spoustu takových případů, kdy se něčím plýtvá, aby se něco jiného ušetřilo, a hlavní je efektivita jako celek.
tak to jsi mi nasadil WV (brouka) do hlavy, když mám nedejbože na ploše nějakou ikonu, tak si tím způsobím, že mám načtené stále nějaké knihovny potřebné pro běh toho programu (který ta ikonka zobrazuje), takže hodně ikonek znamená zrychlení spouštění aplikací za cenu velkého zpomalení práce s těmi aplikaceni, protože windows musí mít načtené knihovny pro všechny programy, které mají ikonky na ploše?
špatně jsem to pochopil nebo se soudruzi z Redmondu zcvokli?
Mě osobně zatím webové aplikace a jejich význam toliko neoslovují. Považuji je za praktický doplněk, který může být třeba vhodnou náhradou některých balíčků přenosných aplikací na USB (pokud je na cílovém počítači dostupné připojení), ale že bych na nich chtěl stavět to ne.
Prism je zajisté vhodné řešení pro práci s webovými aplikacemi, ale nedovedu si příliš představit, že by budoucnost ležela právě na webových aplikacích.
Správnou cestou je podle mě spíše propojování klasických desktopových aplikací s webovými službami, kdy se tyto vzájemně doplňují. Líbí se mi třeba postup Microsoftu s jeho platformou Live - balík webových služeb a desktopových aplikací, který se vzájemně doplňuje a navazuje na sebe. Alespoň já v tom vidím větší možnosti do budoucna, než v čistě webových aplikacích, či různých tzv. "webOS" a podobně.
Naopak, kde vidím otevřené možnosti pro webové aplikace jsou různá přenosná zařízení. Dovedu si dost dobře představit mp3/4 přehrávač a s velkým displejem a la UMPC, ale s mnohem nižší spotřebou a přístupem na internet. Jediné, co by stačilo by byl webový prohlížeč (např. Prism), pomocí něhož by se zařízení připojilo např. právě k nějakému "webOS" poskytovanému třeba výrobcem zařízení. Kdyby člověk chtěl, připojil by se, v rozhraní "webOS" si pomocí webových aplikací vyřídil třeba poštu, mail, prohlédl čerstvé zprávy, atd. a pak by se odpojil a dál mohl zařízení využít jako klasický mp3/4 přehrávač.
V tomto případě by využití webových aplikací bylo naopak velmi vhodné a na místě. Vezmeme-li v úvahu cílovou skupinu uživatelů, kteří si jen občas chtějí vyřídit mail, přečíst si novinky, poklábosit s přáteli pomocí IM a přitom si pouštět film, nebo hudbu, tak pro ně by to umožnilo vytvořit levné zařízení - mnohem levnější, než nějaké UMPC, které by ale splňovalo všechny jejich požadavky.
S lidmi typu Josefa Nemce mám ty nejhorší zkušenosti. Nastaví Vám na počítači nesmyslná o mezení a pak se jich nemůžete dovolat, když něco nefunguje.
Většinou ona omezení dělají uživatelům proto, že sami věcem pořádně nerozumí. Chcete důkaz, dotyčný Josef Nemec si ještě nezjistil, jak se píší háčky a čárky, ale vykřikovat, co všechno je do kanceláře ideální, tomu už rozumí.
Tohle je přesně to co potřebuji pro běh specifické intranetové aplikace.
Akorát bych preferoval kdyz by to bezelo pod IE7 ne pod Mozilou. Dost programů načita jen nějakou čast IE pro zobrazovani stranek - editory www stranek, mailovi klienti apod. takze nejak to jit musi.
> namísto abych dostal nějaké funkce navíc, tak o desítky funkcí přijdu
To je důvod, proč se používají jednoučelové nástroje. Pro konkrétní věc jsou totiž lépe použitelné a daleko účinější.
> jako když bych nahradil MS Word Notepadem a tvrdil, že se tak zbavím zbytečných ikonek a funkcí a díky tomu bude práce pohodlnější
Pro některé účely místo Wordu používám právě Notepad. Např. proto, že texty napsané v Notepadu otevřu i bez Wordu nebo se mi v nich lépe hledá (bez specializovaných nástaveb) nebo čte (F3 v Total Commanderu).
Sám Prism používám např. proto, že si umí zapamatovat pro každou svou "ikonku" (spouštěnou aplikaci) různá nastavení (např. se daná aplikace otevře v přesně definovaném okně).
Vyuziti je nekolik, ja ho nejcasteji pouzivam na google reader, ktery je natolik prospikovany javascriptem ze po pul dni provozovani zpomali FF na nepouzitelnou miru.
To same plati pro gmail, nechci ho hledat nekde v tabech ve FF, proste ho mam otevreny jako samostatnou aplikaci (vcetne jine ikonky pro rychlejsi nacteni).
Inu programovani je lepe proveditelne na anglicke klavesnici. Navic nemam dobrou zkusenost s prechody mezi kodovanim. Coz je patrne za urovni vaseho chapani.
Naopak sem odpurcem omezeni uzivatelu. Jenze profesni zkusenost mi rika, ze vetsina uzivatelu dokaze nadelat skutecne slusnou paseku pokud jim nechate dostatecny prostor. Coz je pravdepodobne take za urovni vaseho chapani.