Mozilla opět slaví. Loni v listopadu uplynulo deset let od vydání první verze prohlížeče Firefox určené pro širokou veřejnost ke každodennímu používání. Nyní byla pokořena meta čtyř miliard stažení doplňků. Doplňky nejsou jenom rozšíření, ale rovněž motivy vzhledu a další volitelné přídavky do prohlížeče.
Statistika se týká stažení doplňků z katalogu Mozilla Add-ons. Uživatelé si však doplňky mohou stahovat nejen odtud. Zejména v začátcích prohlížeče existovalo několik významných alternativních katalogů. Některé doplňky jsou dodnes šířeny přes vlastní webové stránky. Celkový počet stažení tedy zřejmě bude vyšší.
Mozilla Add-ons nyní pro Firefox nabízí cca 18 tisíc rozšíření a necelých 380 tisíc motivů vzhledu. Jejich počet raketově narostl po zavedení podpory tzv. lehkých motivů vzhledů dříve zvaných Personas. Ty nezasahují do způsobu ovládání prohlížeče a rozmístění ovládacích prvků, takže jejich tvorba je o poznání snazší.
Přes katalog Mozilla Add-ons uživatelé dobrovolně přispěli tvůrcům doplňků celkově částkou 634 tisíc dolarů (tato statistika se vede až od roku 2009). Dle dostupných informací by se ani autoři nejlepších doplňků neuživili jenom díky příspěvkům od uživatelů. Většina doplňků vzniká jako hobby svých autorů.
Podpora doplňků během vývoje prohlížeče prošla několika zásadními změnami. Jejich instalace již automaticky nevyžaduje restart prohlížeče. Z velké části odpadly problémy s kompatibilitou doplňků po aktualizaci browseru. O zavedení lehkých motivů vzhledu jsme se již zmínili. Relativně nové jsou tzv. služby (viz dále).
Hlavně pro rozšíření ale stále platí, že jsou častým zdrojem problémů s výkonem, resp. neúměrnou spotřebou operační paměti. Mozilla alespoň pomyslným prstem ukazuje právě na rozšíření, když reaguje na kritiku samotného prohlížeče. Slíbila a zavedla již nespočet protiopatření, ale žádné zatím nebylo dostatečně účinné.
Mezi doplňky přibyly služby užívající Social API
Social API umožňuje Firefox propojit s různými službami z oblasti sociálních sítí, online komunikace či sdílení obsahu. Social API není žádnou novinkou, ale v aktuální ostré verzi prohlížeče o sobě konečně dává více vědět. Pro navigační lištu anebo hlavní menu je dostupné nové tlačítko sloužící ke sdílení obsahu resp. odkazů.
Social API a nové tlačítko umožňují Firefox napojit na sociální sítě jako je Facebook, Twitter a LinkedIn, ale také třeba Delicious a několik dalších. Pro sdílení obsahu není nutné instalovat rozšíření nebo používat widget přímo na webových stránkách. Stačí si aktivovat patřičnou službu. V čem je výhoda? V soukromí.
Sociální widgety často sledují pohyb uživatele napříč weby, tedy provádějí tzv. stopování (tracking). Mnohé nástroje na ochranu soukromí je tudíž blokují. Rozšíření zase mohou získat přístup např. k webové historii. Social API vzniklo proto, aby sociální služby směly v prohlížeči dělat pouze to, co od nich uživatel očekává.