To jsou takové ty plky... (nenarážím přímo do vás, alespoň ne s úmyslem vás rovnou zabít). Projevy jsou známé, stačí si vzít na mušku Microsoft - statistika místo čtení zpětné vazby a požadavků zákazníků, výsledek (známé katastrofy) - dlouho očekávaný přehrávač Zuno, různá Windows pro mobilní zařízení, browser IE9 bez řádných záložek a stavového řádku, ribbon v Office, Windows 7 bez známých lokálních aplikací, Windows 8 jako celek.
Všechno dobrého tu už někdy bylo. To že aplikace se nevyvíjí ale je jen udržována neznamená že je něco špatně. Když něco funguje dobře tak je dobré zajistit aby to fungovalo dobře neustále ... tedy do toho nešťourat (o inovování se většinou, mezi těmi nadávkami od uživatelů, nedá vůbec mluvit).
Zprávička je příliš jednostranně napsaná. Jako autor vlastních programů vím moc dobře, že bez dobrých statistik se spousta rozhodnutí dělá jen velice obtížně. Autoři prostě potřebují vědět, jakým způsobem uživatelé daný program používají, kolik uživatelů používá tu a tu funkcionalitu, jestli padání programu je spojeno s nějakým hardwarem nebo operačním systémem, atd.
Osobně nemám nic proti odesílání statistických dat, pokud nebudou obsahovat ryze osobní údaje. Pokud Mozilla umožní snadno zjistit, jaká data se přesně odesílají, a umožní to uživateli vypnout, tak je to vše zcela v pořádku, ať už to je nebo není zapnuté ve výchozím nastavení. Pokud by víc opensource programů a operačních systémů měla podobná statistická data k dispozici, tak by byly na mnohem lepší úrovni, než jsou nyní.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pokud dáte možnost volitelně sdílet anonymní statistiky o používání aplikace, i v případě že je zdarma, zapne to 0.001% uživatelů.
Na jedné straně uživatelé chtějí vše zadarmo, na druhé je minimální ochota cokoliv sdílet, i anonymně samozřejmě.
Chápu proto krok Mozilla jako jedinou možnou cestu jak získat alespoň nějaká data.