Autore, kdyby se cinan chtel dostat do evropske technologicke firmy (takova existuje ???), tak se tam necha zamestnat ... jako cinan. Proc by ze sebe delal evropana?
Pokud chce cina ziskat pristup k naprosto cemukoli, tak si tu firmu rovnou koupi.
Mnohem spis nez o "spionaz" jde proste o to, jak obejit casto velmi nesmyslnou socialistickou legislativu zamestnavani. Apropos, zmizet vam muze naprosto jakykoli zamestnanec, i ten, co sedel jeste vcera naproti u stolu.
Také jsem se s jedním falešným programátorem setkal. Našel jsem ho na webu freelancer.com. Měl slovanské jméno (nějakej Vukovič) a dle profilu byl z Chorvatska. Také měl problémy s kamerou atd. No ale připojoval se z Číny. Jako nějakou práci udělal, ale jeho znalosti byly velmi povrchní. Řekl bych, že si udělal nějaký video kurz na react a vytvořil si profil s referencemi a vydával se za programátora. Jeho motivací nebyla žádná špináž, ale prostá existenční nutnost, jak přežívat v Číně, kde je extrémní konkurence, život ve městě je velmi drahý. Bylo mu 26 let a jeho přáním bylo se oženit, ale v Číně se rodí méně dívek než chlapců a společnost je dost konzervativní. Pokud se mladý muž chce oženit, v podstatě musí koupit byt. Jinak nesplnil to, co se od něj očekává. Tedy ve většině případech v tom podle mě není politika, ani špionáž, ale existenční tlak, který ospravedlňuje způsob, jak se k odměně dostat.
Pokud chci zamestnavat anonymniho kontraktora, nezajima me jeho falesny doklad.
Jakozto potencielniho zajemce me zajima, zda mi dotycny doda to, co si hodlam koupit, at uz je to cokoli. Pokud mi tedy "Ferda Mravenec" naprogramuje treba ucetnicvi, tak na ucet ktery mi sdeli poslu dohodnuty obulus, a je mi uplne jedno, jestli se dotycny jmenuje "Ferda" nebo "Ho Ci Min".
Kdyz si objednate naprosto cokoli od jakekoli firmy, tak stejne nevite, kdo realne za tou firmou je, a kdo bude praci odvadet. A nemate to ani jak zjistit.
Na to aby se clovek dostal mimo dosah mistni policie staci, kdyz sedi na vlastni zahradce a popiji tam pivo. I po 10 letech bude policie tvrdit, ze neni k nalezeni.
Ono je to hlavne taky nelegalni ...
Scan OP si v nasich luzich a hajich muze, ale vyhradne z vasim pisemnym souhlasem, udelat banka. Pokud s tim nesouhlasite, nesmi ho mit ani ta.
Jakekoli kopirovani/foceni/... dokladu je obecne zakazano a nikdo neni opravnen s takovym materialem nakladat. Zamestnavateli musite treba nejake udaje poskytnout a on muze pozadat o ten doklad aby je overil, ale nesmi si ten doklad nikde kopirovat. Ani s vasim souhlasem ne.
děje se to u zákazníků už poměrně často, snad každý měsíc se na pohovoru objeví falešný uchazeč, zatím je snaha to řešit pohovorem pouze přes kameru a ukázáním dokladů na ní, výmluvy na nefungující kameru jsou ale časté.
Ověřovat doklady u zahraničních pracovníků není vůbec snadné, těch variant dokladů je strašně moc a prostě je HR nezná.
Do bank ale třeba vyžadují pořád osobní návštěvu v procesu přijímání, nelze to dělat full remote, hodně společností tohle ale neřeší.
Asi moc sledujete, nejspis podobne jako autor, Americke filmy a serialy. Vsichni Americani si pak mysli, ze se v cele evrope mluvi rusky.
Prectete si Mitnika, toto je prakticky totez. Proc by nekdo vyrabel takovyto nesmysl proto, aby ziskal pristup k necemu, k cemu muze ziskat pristup naprosto bez vzbuzovani pozornosti podivnymi doklady. Pristup k datum zcela libovolne firmy kdekoli na planete ziskate proste tak, ze se nechate zamestnat. Klidne jako uklizecka. Kdopak bude zkoumat, zda ma uklizecna spravny profil?
Zato zcela urcite najdete desitky duvodu, kdy by pro vas (a kohokoli dalsiho) bylo vlastne vyhodne, kdyby zamestnavatel (potazmo stat) nevedel, koho vlastne zamestnava. Idealne v kombinaci ruznych preshranicich legislativ se to da dotahnout do stavu, kdy nebudete platit dane ani dalsi odvody.
tvůj pohled je ale v rozporu s praxí, objevují se falešní uchazeči s podvrženými doklady a dokumenty.
Číňan může být podezřelý, ale třeba takový Ind s britským občanstvím už nikoliv.
Když ti cizince přijede do země jako nový zaměstnanec, musí projít řadou kontrol, není snadné jen tak nepozorovaně zmizet, můžou se ho chytit tajné služby a být prozrazen (je-li to špion). Naopak anonymní kontraktor, kterého nikdy nikdo neviděl a nikdo ani netuší, kde vlastně je, je také naprosto mimo dosah místní policie a tajných služeb.
Ne, to mluvim o nakladani s doklady v ramci CR potazmo EU. Kdyz budete chtit zamestnat cinana, tak si take jeho doklady kopirovat nesmite.
Pochopitelne nelegalni jsou i pozadavky provozovatelu ruznych online sluzeb abyste jim dodal nejakou fotku nejakeho dokladu (coz je typicky presne ta situace, kdy si kazdy rozumny clovek stahne neco z internetu, a maximalne to v nejakem tom malovani lehce poupravi). Ten kdo totiz posle fotku sveho dokladu porusuje zakon take.
No právě u Číňanů se doklady kopírovat mohou a skenovat mohou. Vždyť ale zprávička je o "zaměstnávání" (fakticky to jsou kontraktoři, zaměstnanec nemůže dlouhodobě sedět mimo ČR podle našich zákonů) cizinců vzdáleně.
To ten člověk není moc rozumný, když se dopouští trestného čínu při předkládání falešných dokladů.