Na výhradně terestrickém příjmu jsou prý závislá jen tři procenta domácností, kde z nějakého důvodu není možné využít satelit, zřídit IPTV anebo se připojit na kabelovou televizi.
A teď jedna záludná otázka, které se pan Grund záměrně vyhnul: který operátor satelitní, kabelové nebo IPTV služby mi nabídne programy, které sleduji v DVB-TV, za stejný měsíční poplatek (tedy nulový)? Chce-li si hrát na lidumila, ať řekne hezky naplno, že bojuje za to, aby diváci za to, co dosud měli zadarmo, museli platit pravidelný měsíční poplatek.
Mobilní operátoři by nejdříve měli využít přidělené kmitočty na řádné pokrytí celého území ČR signálem a ne, aby signál uživatel hledal všude možně, aby jej mohl využít. Bezdrátové internetové připojení je katastrofa s neustalýmo výpadky ....... Prezident asociace Jiří Grund nechť se svými kolegy projede republiku a konečně zjistí skutečný stav a nesedí v Brně a vykládá pohádky ....
Ten průzkum dává zavádějící výsledky, takže lamentovat, že (zjednodušeně) na DVB-T je závislá pouze starší generace, která brzy vymře, zatímco mladé to nezajímá
je poněkud dost ohnuté tvrzení.
Když vezmu jako malý vzorek jeden dům, kde je 50 bytů a poměrně široké možnosti pro distribuci videoobsahu (STA s DVB-T a DVB-S, kabelovka a další IPTV operátoři, připojení od tří providerů s rychlostí od jednotek do desítek Mb/s), tak typicky je DVB-T brané jako v podstatě primární
, protože to je jediné, na co je spolehnutí, funguje to na každé televizi (set-top-boxu) a pořady jsou v HD/FullHD. Asi čtvrtina obyvatel má satelitní přijímač, obvykle kvůli sportovním kanálům nebo FullHD českých televizí. IPTV je obecně v neoblibě, protože trpí výpadky při přetížení sítě, což se při rychlostech v desítkách Mb/s a několika konzumentech v domácnosti prostě stává (a lepší připojení je v nedohlednu, reálně tu fungovalo "až 300 Mbps za 450 Kč" - než ISP zjistil, že to infrastruktura nestíhá a vylepšit ji moc nelze).
Většina má televizi jako kulisu puštěnou prakticky neustále. Je jedno, zda se zpravodajstvím, hudebním kanálem, dětským kanálem nebo českými seriály či americkými detektivkami. Není ani tak důležité rozlišení (stejně na to v podstatě nekoukají), ale nesmí se to sekat. Pokud chtějí sport, pak zpravidla po IPTV nebo DVB-S, pokud film či nový seriál, pak jednoznačně VOD ve vysokém rozlišení.
Ale ať se zeptám kohokoliv, DVB je základ a ostatní doplněk. IPTV nebo VOD by chybělo někomu
(většině), DVB by chybělo všem.
A poznámka: IPTV obvykle umožňuje dvě až tři současná sledování při rozumné ceně - což domácnost se dvěma dětmi překročí až nemile brzy; k DVB-T připojíte klidně pět televizorů a každý může koukat na něco jiného...
On je dost rozdíl, pokud jezdíte po republice a občas vypadne signál, a pokud stojíte na místě, kde ten signál prostě není, protože tam máte dům. (A nemusí to být zrovna ves v horách a lesích, taková místa najdete klidně i ve velkých městech.)
Pak je člověk rád, když nemusí být na mobilním signálu závislý, má pevnou linku, internet po ADSL a televizi na DVB-T2 ze společné antény.
Pan Jiří Grund asi bublá z mrákot.Operátoři dostaly dostatečný kus UHF pásma kde si mohou provozovat ty svoje sítě dle libosti tak ho nemá co zajímat i další porce pásma.Ve městech mají vysílače na každém vyšším domě,naopak na vesnicích aby
signál hledal.Tak když chtějí svoji síť provozovat stále hlavně ve městech tak ještě je o to víc zarážející ta jejich frekvenční nenažranost když nevyužívají ani místa které jsou k tomu také určeny.
Pokud budeme dělat rozhodnutí, která mají platit za deset dvacet let, musíme sledovat trendy,“ opáčil Jiří Grund.
Pohádky Ovčí babičky. Dělat dnes rozhodnutí která mají platit za 10/20 let je nesmysl. Vždyť nelze ani dobře předvídat, jak to bude vypadat za 5 let, jak se změní nabídka jednotlivých platforem a jak se změní preference diváků.
Data o pokrytí někdy úplně nepokrývají danou situaci. Kupříkladu vím o oblasti (kde je jen pár domů - to je případ v horách v lesích
), která je signálem všech tří operátorů pokryta, ale už se nikde neuvádí, že signál je zhruba dva metry nad terénem, protože vysílače jsou za kopcem. (Místňáci odbíhají telefonovat do patra - zvykli si. Ale nespoléhejte, že se jim kdykoliv dovoláte nebo že jim neočekávaná SMS dorazí hned.)
Ve velkých městech jsou místa, kde prostě signál není (nebo je, ale nepřipojíte se...) - to je dané členitostí zástavby. Občas prostě nějaká budova stíní, případně je kapacita BTS-ky poněkud podhodnocena. (Hezká ukázka jsou domy u hlavního nádraží: když přijede vlak z Prahy, klidně vám to spojení upadne, když cestující odjedou autobusy pryč, zase to hodinku funguje.)
Data o pokrytí prostě nejsou přesným obrazem toho, jak to reálně v těch místech funguje.
Konkrétně v našem domě: ze 4 ISP zde působících mají IPTV v základu dva: O2 (ADSL, reálně nepoužitelné - kdo to tu měl kvůli sportu, už od nich odešel), a Vodafone (ex-kabelovka), u kterého tu zase není ani podpora IPv6 a celkově ten internet je slabší (prý na tom pracují...) To lepší připojení k internetu reprezentují dvě wifinářské
firmy, ale ty IPTV přímo nenabízejí...
Terestrika sice nikdy nenabídne takové funkce jako IPTV
, ale zato ta základní a jediná podstatná funkce - lineární vysílání - není závislá na kapacitě připojení domácnosti/ISP/IPTV operátora: prostě to funguje furt stejně blbě
a těch pár výpadků ročně při bouřce či údržbě...
Drtivá většina domácností, se kterými se setkávám, má jako hlavní právě DVB-T, nikoliv IPTV - byť mi často tvrdí opak, a teprve z diskuse vyplyne: vždycky to zapnu jako IPTV, protože tam je FullHD, ale když se to začne sekat, přepnu na DVB-T a už to dokoukám
.
Jenže ono nejde o zemi, kde je 0 konzumentů terestriky - bavíme se o Česku, zemi, kde je 90 % obyvatel konzumenty terestriky, přičemž většina má přístup i k IPTV. Ale přechod od terestriky k čistě internetovému přenosu je většinou vnímáno jako podstatné zhoršení služby, byť tam jsou další výhody.
Takže uvažovat o tom, že za necelých sedm let bude DVB-T zcela okrajovou záležitostí a všichni budou mít minimálně stejnou kvalitu v IPTV, je velmi předčasné!
LTE 800 dá, když je vše krásné tak až 80/50Mbit, ale v běžném životě to bude méně, řekněme propagovaných 75/50M max. Co dá 5G/700 nevíme, žádný operátor stále nemá SA. Ale předpoklad je že to nebude zas až o tolik více jak LTE800. Dá se tedy očekávat že by případné 5G/600 na tom bylo stejně. Lituji nevidím v tom nic vysokorychlostního. Tyto frekvence pod 1Ghz jsou vhodné jen pro celoplošné pokrytí, nelze očekávat že z nich někdo zázrakem vyždíme stovky Mbit. ačkoliv by to bylo jistě krásné. Takže jaký důvod mají operátoři brečet že chceme víc ? Proč není seřezáno na existenční minimum 900Mhz pásmo a jeho část použita na 5G ? U nás nedotknutelné, v jiných zemích bez větších problémů k provedení změn. Švýcar neslibuje, neřeší kraviny a vypne 2G zcela bez problému. Kdyby se to vzalo s nějakou info kampaní okres po okresu postupně, nemuselo by to ani třeba až tak nikoho moc bolet. Naší trojce bych nedal už ani kHz pásma, přídělů má každý dost, jó že je ne/používají je věc druhá. Kdo je v oblasti pokrytí LTE700 může srovnat jak se ne/šíří proti GSM900. Za ty prachy co platímě v ČR už mělo být celoplošné 5G hotovo.
Člověk má potřebu vzduchu, vody, jídla, spánku, a trochu slušného zacházení. Nemá ale potřebu, aby celý éter okolo by rozparcelován za účelem tvorby zisku. To je jen potřeba akcionářů ISP. Je to jako svěřit obecní les někomu, kdo obratem stromy vytěží a dřevo vyveze za hranice. A těm, co touží po relaxaci, nabídne zájezd do přírodního parku.
Znam spoustu lidi co na tv nekoukaji, ve smyslu nevyuzivaji antenu (dvbt), coz maji operatori pravdu. V cem ale lzou, neznam cloveka ktery by koukal na tv pres mobilni data. Tedy toto bych jim omlatil o hlavu a sdelil, at prijdou az budou mit nabidku mobilních dat srovnatelnou s Nemeckem, Polskem apod... a samozrejme vuci kupni sile ceskych obcanu.
Hlavní drzost
toho návrhu je v tom, že to není: sebereme frekvence DVB-T, aby byla lepší podpora IPTV
, ale: sebereme frekvence DVB-T, aby se líp telefonovalo
.
(Protože reálně, při zdejších tarifních cenách za neomezená data a maličkých obrazovkách mobilů, jen málo kdo bude provozovat IPTV přes mobil
jako hlavní zdroj zábavy v domácnosti.)
Jisteze ... hasici z Jablunkova si vymysleji, kdyz volaji pres slovenske site, a kdyz dostal muj pribuzny infarkt s vyhledem na ceske stredohori, tak si ti co bezeli na kopec aby se dovolali z nemecke site ten kilometrovy vystup dopravali take pro zabavu ... a takto bychom mohli pokracovat.
Odkazovana data jsou z 99% vycucana zprstu, zjevne nemate nejmensi tuseni, jak to vznika. Je to teoreticky vypocet.
Jsem běžný uživatel takže tomuhle tolik nerozumím. Nicméně od IPTV očekávám stejnou službu jako od satu nebo DVB-T2. Jenže všechny IPTV na českém trhu (T-Mobile TV Go, Telly, Lepsi.tv, KUKI, sledovani.tv, O2TV, Nordic TV) mají nahrávky uložené jen na 30 dnů, což u mě všechny tyhle služby diskvalifikuje. Pokud tedy někdy skončí pozemní i satelitní vysílání, tak nejspíš nezbyde jiná možnost než přejít k pirátským IPTV. Sice je to pochybná služba, ale jako jediná umí nahrávat. IPTV která po 30 dnech vymaže nahrávku prostě používat nebudu.
„Tereza byla velmi diplomatická, mně to připadalo jako totální žonglování s čísly,“ ozval se generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Měření, které používají televize, rozhodně neměří jenom to, jestli dotyčný divák má zapojenou anténu do televize. Je mnohem komplexnější. V prezentaci mi chybělo jedno číslo. Vysokorychlostní internet je dnes k dispozici u 55 % českých domácností. Pokud vím, Česká republika je na zhruba 22. místě v Evropě. V Polsku je to 70 %, v Německu je to 75 %. Vysokorychlostní připojení je základní podmínkou, aby člověk mohl přijímat videoobsah v dobré kvalitě,“ poznamenal.
Tam byla koukám zábava a o nesmysly nebylo nouze. Číslo 55 % je vztaženo k internetu nad 1 Gb/s, což je rychlost, která opravdu není základní podmínkou pro příjem videoobsahu v dobré kvalitě. Snad si proboha nikdo nemyslí, že v roce 2023 má vysokorychlostní internet pro IPTV pouze cca půlka domácností v ČR. To se nad těmi výplody jejich autoři nezamýšlí? A tento nesmysl byl uveden prohlášením, že mobilní operátoři totálně žonglují s čísly?
Na IPTV v HD kvalitě stačí jednotky Mb/s, a ty jsou dostupné na pevném internetu pro 99 % domácností a dokonce i na 95+ % území ČR v mobilní síti, ne-li víc.
To zadarmo (3 streamy) je často za stopade jako Basic varianta - ne všichni ISP dávají IPTV jako bonus...
(A ty tři streamy opravdu nejsou u čtyřčlenné rodiny nějak moc: úplně stačí, když je žena zvyklá mít televizi jako kulisu v obýváku i v kuchyni - na obou běží stejný seriál, ale jsou to dva streamy...)
Porovnávat DVB a IPTV co do rozsahu a kvality nelze zjednodušit na úroveň HD/FullHD je/není. Na IPTV totiž není limitem jen nabídka (a cena) konkrétního provozovatele IPTV, ale také technická dostupnost a kvalita internetového připojení. A to je parametr, který asi tak v polovině případů nemáte jak snadno ovlivnit. Zato DVB-T buď funguje nebo ne - celý multiplex.
Terestrické vysílání má takové parametry, jaké si TV zaplatí. To, že tam naše komerční televize posílají mizerný signál, je jejich obchodní rozhodnutí.
Rozsah programů je už úplně mimo. Když budete ředit "nabídku" programů, není to z hlediska diváka výhra.
Nakonec komerční TV zabily terestrické vysílání, protože je zadarmo, a chtějí za svou produkci platit dvakrát - v reklamách a za IPTV. A divák platit musí, protože IPTV nemají moc na výběr a komerční TV si silou prosadily, že budou v základní nabídce.
Ale já přece nechci, aby je vůbec nenabízeli. Ale proč nejsou v extra balíčku? Aha? Protože TV to postavily tak, že "buď budeme v základu, nebo vám svůj program nedáme vůbec" - a tohle se mi hrubě nelíbí.
No tak mobilní síť taky nemá být primární způsob příjmu internetu v domácnosti, takže nechápu, co má být sdělením. Jde přece o to, že roste i potřeba na kapacitu na venkově a v indoors a tam v mnoha případech není jiná možnost než nižší pásma. Jejich agregaci v 5G se na pár stovek Mbps dá dostat.
Ve Švýcarsku je určitě méně 2G/3G telefonu a sice vypnuli 2G, ale nechali 3G. V ČR se vypnulo 3G před 2 rokama a komplet pásmo přešlo na LTE/5G. Postupně se i v 900 přejde na 5G/6G, to je zřejmé.
Když se podíváte na vývoj pokrytí na webu ČTÚ, tak vidíte, že se postupně nasazují nová rádia a 5G roste až do finále, které bude do 1-2 let. Myslím, že O2 nebo kdo ten plán zveřejnilo a trvání bylo odvisle jen od fyzických kapacit. Dodavatel prostě není schopen ihned dodat X tisíc rádií a zároveň nejsou stovky lidí, co by během měsíce vyměnili všechny věže.
Jinak zase mi trochu přijde, že si někdo myslí, že jsme pupek světa, to pásmo bude stejně dřív nebo později alokováno minimálně na úrovni Evropy, takže to moc nesouvisí s českými operátory.
Je to trochu shoda okolností, ale zrovna na tenhle dotazník NMS Market Research
jsem odpovídal (pokud to nebyl od nich jiný, podobný průzkum).
Připadlo mi (a do poznámky jsem to tam připsal), že ty otázky tak trochu vedly k preferenci IPTV před TV, respektive nebyl dostatečně uvažován souběh obou služeb - občas chyběla možnost zvolit obojí, vůbec se nepředpokládala varianta DVB-T, ale pouze na počítači/notebooku/tabletu
.
Je potřeba si přiznat, že ani já, ani Vy nejsme úplně typičtí konzumenti vysílání, ale zase jsme typičtí diskutéři na fóru o českém Internetu. Ale když před rokem odešel v domě zesilovač k STA, ozvalo se 46 domácností z 48 během 24 hodin.
Terestrika to nenabízí, ale tu nahrávku si prostě pořídíte.
Protože se tak děje na klientském zařízení, máte ji už plně pod kontrolou - takže vystříhat reklamy a uložit na věky věků do archivu vám nic nebrání. (Tedy: né, že by u pořadů, ze kterých je potřeba vystřihovat reklamy, stálo to ukládání za to - ale třeba krátkodobě, aby člověk shlédl třičtvrtěhodinovou epizodu seriálu v čase pod jednu hodinu...)
Ano - i ne.
IPTV je služba, která to nahrávání minimálně komplikuje, ne-li znemožňuje. Tedy: pro tuto službu to relevantní je.
DVB sice nahrávání jako službu neposkytuje, ale zároveň je to zcela nekomplikované.
Tedy: pokud by bylo možné pořídit z IPTV záznam stejně snadno, jako z DVB, pak by to opravdu nemělo se službou
co dělat.
Na Youtube je kulový, protože autorská práva. Zkus tam najít třeba trháky s Arnoldem, nenajdeš kromě upoutávky nic. Samozřejmě pokud je tvoje parketa sledování nějakých hipsterů se selfie, tak k tomu je asi YT v pohodě :-)
V případě VoD nemám důvod, abych platil pokaždé, kdy se chci dívat, když mám filmy u sebe na HDD a k jejich reprodukci vůbec nepotřebuji net, úplně stačí HDD připojit k TV (nebo na cestách k NB) a koukat.
Jestli to dělá nebo nedělá většina, o tom lze jenom spekulovat, ale nahrávání pro vlastní potřebu lidé používají od doby, co to lze. A jelikož stále většina diváků využívá terestriku/sat/kabel a ne TV přes net, pak ani není důvod si myslet, že se ohledně nahrávání něco změnilo, notabene za situace, kdy k nahrávání už nejsou potřeba žádné objemné videokazety nebo sbírky DVD, ale stačí v pohodě malý přenosný HDD, na který se vejdou stovky filmů. A pochopitelně i tzv. "piráti", co filmy sosají z úložišť, si je pak na HDD ukládají (a nemají tedy potřebu si platit VoD) - a zcela zjevně je jich asi dost, když třeba ulozto prosperuje velmi dobře.
Ale no tak. Tady jsou prosím data o pokrytí od ČTÚ: https://digi.ctu.cz/pokryti/ . Jinak to není výmysl ČR, ale Evropy, potažmo světa, kde už v mnohých případech existují bez terestriky a chtěli by cenné spektrum efektivně využít. Až se uvolní a spustí mobilní síť v 600 MHz, tak se díky fyzikálním vlastnostem nižšího pásma pokrytí zase zlepší ;)
No tak 4G je dostupné na 99 % obydlených oblastí, 2G asi stále víc, tak nevím, jestli bych to považoval za tragédii. To je vždy takový výstřel do tmy s tím chybějícím signálem. Já nemám signál leda ve sklepě a občas v odlehlejším lese a tohle tvrzení má asi tak stejnou váhu jako opak. Data o pokrytí jsou veřejně dostupná, takže podklad má spíš moje tvrzení. V zahraničí tedy většinou takovou zkušenost nemám. A samozřejmě se bavíme o signálu bez antény na střeše, kterou potřebujete třeba pro tu terestriku v každém případě :)
Efektivita využití kmitočtového spektra. Tzn. jaká část je využita pro přenos dat. V případě pásma 700 MHz jde o pouhých max. 62,5 %, zbytek leží ladem. Přičemž skutečné využití bude ještě menší, protože pro download se využije pouze polovina, tj. 31,25 % pásma. Pásmo pro upload je téměř nevytížené. Takže reálně se to nebude blížit ani 40 % (!) a půjde tedy o velmi neefektivní využití kmitočtového spektra.
22. 6. 2023, 15:09 editováno autorem komentáře
Všechno vycucané z prstu, že?
- 1 procento - zdroj? kec, že?
- Administrativa - blbost, IPTV mají balíčky už dnes, o jeden víc nebo míň...
- Minimální prachy - to asi jo, ale jde o to, kam dál půjdou; nechcí primárně ušetřit, ale nekupovat, co nechci (takže minimálně o platbu Primě ta cena nižší bude).
- V hospodě si každý může dát jídlo, jaké chce, i bez hnusný polívky. Dost mizerný příklad.
V zásadě je váš příspěvek úplně k ničemu.
Vždyť mají frekvenční příděl, který ani nyní nevyužívají, tak co to zkouší? Solidní drzost... viz http://www.gsmweb.cz/clanky/freq2.htm a https://vportal.ctu.cz/mobile/mapa Pásmo 600 MHz stejně není vhodné do měst. Prostě tahle diskuze není v ČR aktuální.
Zdá se, že pan Grund nemá úplně správné informace. Už podle jeho představy, že nějaké významné procento obyvatel ČR volí mezi ČT24 a Netflixem. Podle mých zkušeností je to častěji volba mezi Prima Love, Prima Krimi nebo Ulice na červeném tlačítku...
Jinak je samozřejmě zcestná dezinterpretace, že lidi používající červené tlačítko si vystačí jen s internetovým připojením a nepotřebují DVB-T2.
Hlavní rozdíl je v tom, že z DVB pořizujete nahrávku u sebe, z kompletního streamu
. Při kvalitním signálu to je v podstatě v plné kvalitě, jak to odešlo z vysílače; zato u IPTV je nahrávka sice pořizována u vysílače, tedy opět kompletní, ale nemáte, jak ji dostat v této podobě k sobě. Můžete nahrávat stream (jedno, zda z přímého přenosu či nahraného pořadu), ale pak hodně závisí na tom, jak vám to server posílá (vzhledem k aktuální rychlosti a kvalitě spojení), kolik se ztratí (zahodí) cestou, jakou si to zvolí re-kompresi, a zda či jaké tam bude DRM. Výsledek bývá, řekněme, neuspokojivý
.
Ale, co si budeme nalhávat: provozovatel IPTV nemá nejmenší důvod usnadnit nám pořízení nahrávky do archivu - to by se taky mohlo stát, že budeme mít vše nahrané a prostě to IPTV odhlásíme...
Jednak je spousta pořadů, jenž se tak často neopakují a o jakých bednách nosičů je řeč? Na přenosný 5 TB HDD WD Elements Portable, o rozměrech 21 x 111 x 82 mm, dostanu v pohodě cca 1000 celovečerních filmů ve fullHD. Abych měl jistotu, že záznamy vydrží, tak si ty HDD pořídím pro sichr dva na duplikaci. A oba se vejdou do jedné kapsy kalhot :-)
Problém to bývá a už to zde někdo psal - úzké hrdlo. Ve vnitřní síti ISP to klidně Gbps šlapat bude, ale pokud má ISP dál do netu tu konektivitu nedostatečnou, což je zcela obvyklá věc, tak můžeš mít u sebe doma třeba celý svazek optiky a agregaci 1:1 a je ti to k lejnu, protože celá ta Gbps paráda skončí na serverech ISP. Ona vůbec ta Gbps nabídka na home přípojkách je víc o marketingu, než o reálném provozu. Když se podívám do ceníku T-Mobile (který mimochodem má maximálku také 1000/500 a ne symetriku 1000/1000 Mbps), tak v parametrech služby pro optické připojení se mimo jiné dočtu "Faktory omezujícími rychlost připojení jsou zejména: faktory sítě Internet stojící mimo vliv Operátora". Neboli T-Mobile garantuje rychlost ve své síti a dál šmytec.
Mobilní operátoři chtějí další frekvence, protože zákazníci vyžadují rychlý mobilní net a stávající pásma jsou prostě přeplněná. Ale určitě to není tak, že by mobilní operátoři chtěli další frekvence jenom proto, aby na tom TV byla bita, jak by z nadpisu článku mohlo mylně vyznít.
Pokrytí signálem je v ČR na velmi solidní úrovni, pokud bych psal za síť T-Mobile. V autě mám zapnuté netové rádio přes mobil a těch míst, kde vypadne signál, je jak šafránu. A to zdaleka nejezdím jenom ve velkých městech.
1. No ano, pokud máte víc televizí, tak potřebujete min. 20 Mb/s, s rezervou 50 Mb/s. Ale opravdu ne 1 000 Mb/s :D
2. I na fullHD ČT1 jste stále v jednotkách nebo kolem 10 Mb/s.
3. To může platit (logicky) zejména u wifinářů, částečně u fixního LTE. Ale určitě ne takto plošně. Navíc jsem tuším na lupě četl, že EK vyhlásila 100% pokrytí EU optikou a 5G do 2030, což je sice blbost, ale je zřejmé, kam to míří.
Já mám v jedné domácnosti internet přes 30 starou kabelovku a v druhé fix LTE, takže standardní či spíš horší připojení a problémy registruji v řádu hodin/rok. Fakt nemám každý den ve 20:00 nefunkční IPTV, to by se toho asi moc neprodalo :D
I měřená data od odborníků bych bral s rezervou. Předně je třeba pochopit, že měření neprobíhá za každou ulici nebo kout vesnice. Natož aby zohlednili i vnitřní prostory. Takže ve výsledku neukazuji skutečnost, ale aproximovaná data.
Tam, kde hlásí pokryto, ve skutečnosti pokryto nemusí být. Nebo je pokryto na hranici použitelnosti. Což je také jedna z jejich absurdit, že za pokryto považuji i velmi slabý signál. Je to dáno specifikem daného místa. Zatímco v měřeném úseku detekuji dobrý signál, tak o sto metrů dále už ten signál může být velmi slabý nebo nulový. Na to stačí silné pokrytí vysokých baráků, kopcem, či jinou překážkou.
Což je i můj případ. Vysílač sice máme v centru vesnice, ale bydlíme na okraji. Mezi centrem a mým místem je velký kopec pokrytý dalšími domy. Toto bohatě stačí k tomu, že u nás je slabý, kolísavý signál. LTE uvnitř nelze chytit, ani když jsem u okna. Jenže stačí popojít o sto metrů směrem k centru a najednou chytím slušný signál LTE. Na druhou stranu ty stránky pokrytí zase tak nelžou, když pravdivě ukazuji, že v mé části je slepé místo.
Přitom by bohatě stačilo, kdyby T-Mobile upravil sousední vysílač, aby nasměroval signál i na naší stranu. Dříve to tak bylo a signál byl slušný. Jenže si jednou řekli, že to bude jinak a sousední vysílač upravili ve prospěch jiné vesnice.
ad 1) Já taky nic o 1000 Mb/s netvrdil, těch odhadovaných 10 Mb/s na jeden HD stream mi vychází stejně (to mám i naměřeno).
ad 2) IPTV ve FullHD (ČT) mi teče někde mezi 8 a 12 MB/s. (Nevím, proč, ale tak to vidím - mělo by stačit míň.)
ad 3) Máme v domě ex-kabelovku, ADSL, a dvojí wifináře
; další metalika nebo dokonce optika sem jen tak nepovede (to je v jednání už asi 6 let). Stejná situace je prakticky v celé ulici: na rychlosti nad 100 Mb/s prostě musíme zapomenout. Polovina sídlišť ve městě má připojení na hraně těch 100 Mb/s - a ta večerní krátkodobá zpomalení jsou naprosto běžná. A to jsme město o desítkách tisíc obyvatel.
Dodávám, že drtivé většině uživatelů ty rychlosti v desítkách Mb/s prostě vyhovují - hlavně nechtějí platit výrazně více, než čtyři stovky měsíčně. Že jim na tom nefunguje IPTV+VOD pro celou domácnost jim nevadí - vždyť mají i televizi po STA
!
V jakém smyslu efektivitu? Jako % pokrytí? To je dnes podle webu ČTÚ 2 roky od přidělení u všech kolem 70 %. Podle webu ČTÚ má být tímto pásmem povinně pokryto 99 % obyvatel každého okresu (takže ve finále min. 99,5 % obyvatel). Pokud myslíte nějakou efektivitu z pohledu objemu provozu, tak tam terestrika klesá a mobilní sítě rostou exponenciálně. Ale takové srovnání jsou samozřejmě hrušky a jabka, protože důležitým faktorem mobilní sítě je na rozdíl od terestriky právě ta všudypřítomnost/mobilita a vzájemná propojitelnost. To je úplně jiná služby s jinou významností (+ jasným trendem).
Jedno podstatné omezení u IPTV (oproti DVB-T) je: většinou nemáte možnost si pořad nahrát a uložit domů k libovolné pozdější konzumaci.
IPTV sice umí určitý počet nahrávek, opožděné sledování, atd, ale často vás nenechá tu nahrávku si stáhnout (a vystříhat reklamy,....) do domácího archivu. A je otázkou, jak dlouho a v jakém počtu vydrží v archivu u IPTV operátora.
Mobilni operatori nechteji investovat do infrastruktury, a nedokazi konkurovat kabelovemu pripojeni ani wifinarum. Proto chteji dalsi frekvence.
Pokryti v CR je tragicke, ve vsech hranicich oblastech plati, ze 10km a mene od hranic se uzivatel ocitne v roamingu, protoze zahranicni signal je vyrazne silnejsi.
Pokud si projedete treba trasu Praha - Brno, pekne po dalnici, zadne okrsky, tak v prumeru 3x ztratite signal.
A to nemluvim o takovych pustinach, jako treba okoli Slap. Tam se stale kvuli odeslani sms nebo hovoru (o datech si muzete nechat zdat) provozuje beh na kopec.
To s těmi hranicemi je dost blbost no (jsem z pohraničí) a v okolních zemích je pokrytí o dost horší než v ČR a přesvit 10 km by fakt neměl šanci plnit limity přeshraničních hodnot, takže je to čistý výmysl. Co se týče pár reliéfem problematických lokalit u Slap, tak to nijak nerozporuje to, že 98+ % (trvale) obydlených adres je pokryto i LTE. Data: https://digi.ctu.cz/pokryti/ .
Kupodivu, u nás jsou wifináři ti slušnější a co slíbí, to i funguje. (Resp. jeden to má bez FUP, bez QoS, bez garance - maximální rychlost 100 Mb/s; reálně nepadá pod 60 Mb/s.)
Problém je v tom, že ani ti velcí si nedovolí nabídnout víc, než 60 Mb/s, protože na víc tu není infrastruktura. (O2 s ADSL je vyloženě výsměch, ale ti už 10 let plánují optiku, takže to už nestálo za to vylepšovat.)
LTE sice je varianta (pro mne ne, musel bych dát přijímač z bytu), ale to taky není rychlejší, výpadky se řídí jízdním řádem hromadné dopravy a má to tu velkou latenci.Navíc je to, v porovnání s ostatními, drahé.
Jenže to IPTV pro valnou část (většinu?) uživatelů není alternativa k pozemnímu příjmu, ale doplněk!
Pozemní vysílání je něco, na co se dá spolehnout, na co přepnete, když to FullHD IPTV potřetí zacuká, protože všichni zrovna sledují fotbal, z čeho uděláte nahrávku do vlastního archivu (a vyházíte z ní reklamy)...
IPTV má spoustu předností: leckdy vyšší rozlišení, zpětné sledování, pozastavení pořadu, archiv pro pár nahrávek na několik týdnů, provázanost s internetem... Ale pro konzumenty lineárního vysílání to jsou jen doplňky.
Podle toho se skutecne zda, ze pocet satelitnich ucastniku stale klesa (od 2009 o vice nez pul milionu), ale ne nutne kvuli tomu, ze by lide prechazeli na terestriku. Je klidne mozne, ze lide prechazeji na IPTV, kterych za stejne obdobi asi milion pribylo. Osobne bych byl opatrny s tim, ze bych z poklesu poctu satelitu usuzoval na vyznam terestrickeho vysilani, coz se mi zda, ze by nekteri v teto debate radi cinili.
Jo to mi pripomelo, že já ani pár známých co staví RD už rozvody STA ani nedávají, protože je to naprosto zbytečné, všude je rozveden CAT5e nebo výš na internet a je to. U bytových developeru nemám přehled, ale umím si představit, že už na to taky kašlou. Dnes táhne "dům je připojen k optice" a ne "dům má STA".
Vyhledal jsem si kvůli vám podmínky 5G aukce, kde je řečeno, že do roku 2030 mají všichni operátoři mít 5G pokrytí minimálně pro 99 % obyvatel každého okresu (takže logicky to bude víc pro ČR z podstaty věci). Takže toto splněno bude na 100 % spíš daleko dřív. SA 5G tu bude v řádu let.
Pro M2M a latenci moc nepotřebujete další kapacitu. To pásmo je důležité hlavně pro kapacitu do odlehlejších a vnitřních prostor a spíš na jiné služby než jmenované (kromě těch multimédií). Vývoj objemu přenesených dat lze dohledat na webu ČTÚ a je stejný jako všude na světě. Ten vývoj je prakticky exponenciální a když ho protáhnete o 7 let, tak to nevypadá úplně zanedbatelně :) A řešit to pak rok před koncem přídělu terestriky nebo dokonce až po tom, co by se příděl terestrice prodloužil třeba o 10 let mi nepřijde úplně chytré... Ostatně spousta států už na to tlačí dnes, ale je tam problém přeshraniční koordinace.
Ano máte, protože pokud jsem správně pochopil, jste připojen přes WiFi, kde je problém na rádiové (přístupové) vrstvě a navíc je to nejlevnější technologie na trhu. Já narážel na agregaci na optice, kde to fakt nebývá problém a že není potřeba pro 100 uživatelů s gigabitem držet 100 Gbps backhaul, že jsou na to modely ITU, které fungují.
No ještě aby spektrum nevyužívali efektivně, když za jeho časově omezené přidělení dali miliardy korun a zavázali se k rozvojovým kritériím.
Optiku staví stovky ISP, nejen operátoři. Pokrytí v ČR dobré není, ale z velké části je to taky přístupem mnoha samospráv (věčná břemena) a tím, že jsem v délce stavebního řízení někde v poslední čtvrtině na světě. No a taky i tím, že Cetin chtěl prodloužit životnost a vycucat víc z toho ohromného množství metaliky (pravdou je, že tam kde vybudovali ty nový rDSLAMy, tak to jede v širokém okolí i 250/50 Mbsp, což neni špatný), takže ano, ale určitě to není jediný ani dominantní důvod.
Ach jo, je to marný, je to marný, je to marny. Předložil jsem opakovaně data a vy znovu a znovu pouze dojmy a žádné validní argmenty. Takhle se nedá diskutovat.
Cetin postavil stovky rDSLAMů a zavedl bonding, díky čemuž výrazně zrychlil (násobky) většinu přípojek na metalice. Zbytek je nově vybudovaná optika. Data o počtech optických přípojek a průměrné dostupné rychlosti ve svojí síti pravidelně zveřejňuje a jsou reálná, protože vychází ze synchronizačních rychlostí, které zařadí do profilu, které nabízí ISPkům. Těžko bude někomu vypovídat smlouvu nebo nabízet bezdrat, když žádné maloobchodní zákazníky ani kmitočty (vyjma backhaulu) nemá. Tudíž tomu ani trochu nerozumíte a placaté blbosti. Co je teoreticky možné je, že ISP koupi od Cetinu přípojku s profilem X a prodá na tom tarif s rychlostí Y, ale minimálně po té regulaci ČTÚ o tom dost pochybuju, protože probíhají kontroly a za nevyřízené reklamace letělo pár slušných pokut a kdyby tohle někdo dělal opakovaně a systematicky, tak dost pohoří. Samozřejmě pro to data a důkazy nemáte, pouze dojmy a placaté, k čemuž není možné diskutovat.
To že měl Cetin, respektive ještě Telefónica, dřív a víc investovat do optiky je pravda a teď sice investuje dost, ale jen dohání co chybí, je pravda. Ale to co placate vy bez jakýchkoliv dát, pouze vycucanych příběhů, jsou opakovaně holé nesmysly.
1. Odlišené jsou, je to ta nejtmavší zelená (1 Gbps). Ostatní barvy jsou metalika.
2. Ten údaj z Wiki je z roku 2017 :D Máte to tam ve zdroji. Mám něco k tomuto pokusu dodat? Jinak jen na okraj, obecně je jasný, když tady Český Telekom a jeho předchůdci budovali desítky let metaliku pro pevný telefon, tak je toho kvanta.
3. V roce 2022 přibylo přes 100 tisíc přípojek na celkový počet 237 tis. přípojek. Do 5 let jich má být milion. Myslím, že jsem to sem už dával, ale tady je ten vývoj rychlosti po letech atd. https://www.cetin.cz/-/cetin-pokoril-dalsi-milnik-ve-zrychlovani-prumerna-rychlost-dostupneho-pripojeni-v-siti-se-dostala-na-202-mb-s
Plus, já tady nejsem žádný obhajovatel Cetinu, který fakt není jediný subjekt, který v ČR buduje optiku, jsou jich stovky. Takže vývoj optiky do roku 2030 bude značný. Mělo toho být víc? Ano, ale vy placaté nesmysly vytahané z prstu (nebo z Wiki z roku 2017). Můžu vám najít i data z ČTÚ nebo MPO, chcete?
Uf, to je masakr....
Doufám, že tento průzkum nebere nikdo vážně. Nevím, kde ho mobilní operátoři dělali, možná v Praze mezi pár mladými. Jako televizní technik odhaduji, že minimálně 30% populace sleduje pouze DVBT2. Ano, jsou to hlavně starší lidé - ale chcete po nich, aby se učili nové, pro ně těžko pochopitelné technologie, investovali do poplatků a měli to jako zbytečnou hračku? Mně pozemní příjem také stačí. Tady jde pouze o kšeft.
Ježíš, to je zase snůška prázdný keců bez relevantních argumentů.
Chtěl jste sám barevné odlisene a teď melete něco o tom, že to je blbé :D Poslal jsem i vám jinou vrstvu té mapy (stačí prekliknout), kde to máte hezky po adresách. Trapas :D
Data o zvýšení počtu optik jsem vám poslal v tiskové zprávě a takových je mnoho (nejen od Cetinu). To si teda vymysleli nebo jak? Reportuji to na ČTÚ. To fakt myslíte, že si Cetin vymyslí do tiskovky čísla? To samý T-Mobile, PODA a další? To je pak těžký no. Vy jste jak chcimírové, kterým lže celý svět a jen na Sputniku je pravda, takže jakékoliv studie a zdroje je nezajímají, protože mají přece svojí hlavu a ta ví všechno nejlíp. Jak s tímto přístupem relevantně diskutovat?Mimochodem, proč mobilní operátoři staví nové zakladnovky a proč spouští 5G, když už všechno, co bylo potřeba existuje a víc jim kvůli tomu nikdo nezaplatí? Ne fakt to tak není, to co má Cetin na mapě fakt na místě má vč. vývoje a můžete to poptat po X poskytovatelich, kteří s ním mají smlouvu.
Tady máte mapu MPO, kde máte údaje za všechny poskytovatele: https://www.mapainternetu.cz/
Lepší nebo zase blbě a pošlete Wiki s random větou z 2017? :D Můžete si tam ověřit třeba i ten Cetin.
Já nikde neřekl, že je optika všude, nevkladejte mi nesmysly do úst. Já vám poslal, kde je, kolik jí je a jak roste u Cetinu, což je jeden z mnoha subjektů, kteří ji budují. Když jen Cetin zvýšil v roce 2022 o 100 tis., tak je zřejmé, že se buduje. Nevím, proč furt melete něco o tom, že co chtěli pokrýt, tak už pokryli a navěky věku tu bude dnešní stav, když je to úplná blbost.
Tady máte třeba další data od ČTÚ, a to počet přístupů dle technologie. Zda se vám to, že se nic nemění a vše zůstává, jak bylo, protože ISP přece už nic budovat nebudou? https://data.ctu.cz/dataset/pocet-sirokopasmovych-pristupu-k-siti-internet/
ČT má sice obsáhlý archív, ale u spousty věcí je dostupnost jenom pár dní po odvysílání a pak utrum. Takže lidí, co si nahrávají pro osobní potřebu, je stále dost. Samozřejmě jedinci, kteří jsou otroky nějaké netové televize a nemohou si pro sebe nahrát lautr nic, budou všude vypisovat, jaká je to údajná zbytečnost. To už je taková typicky Čecháčkovská povaha, že co nemůže mít dotyčný sám, to prohlásí za zbytečnost a ještě s mudrováním, že to vlastně nepotřebuje ani nikdo jiný.
Ano, zadarmo jsou pokud vím 3 streamy. Nevím, kolik domácností má doma víc než 3 TV s lineárem současně, ale ok. Nicméně můj příspěvek neměl být kompletním srovnáním, z toho by terestrika logicky nevyšla moc dobře ani v dalších aspektech...
To že má terestrika (opět z logiky věci - kapacita, systém financování ad.) méně (full)HD kanálů než IPTV snad netřeba diskutovat. To nemyslíte vážně, že ne? Jinak nevím, jak to je dnes, nesleduji to takto do detailu, ale pokud už tomu tak není dnes, tak to, že hlavní komerční TV budou vysílat ve stejné kvalitě (i rozsahu programů) v terestrice jako na IPTV, není udržitelné (viz zahraničí).
No tak jasně, bavíme se primárně o veknovním signálu (nebo u okna). Třeba tu terestriku nechytíte logicky ve vnitřních prostorech prakticky vůbec, mobil většinou jo. Ale je to přesně ten argument operátorů, že pásmo 600 MHz má nejlepší fyzikální vlastnosti (opáčko z fyziky :) - čím nižší frekvence, tím lepší dosah/průnik) a dokázalo by zase o něco zvýšit pokrytí i v odlehlejších lokalitách a zároveň tam samozřejmě zvýšit kapacitu k ostatním nízkým pásmům (vyšší už tam kvůli vzdálenosti vysílače prostě nedohlídnou). Takže vlastně souhlas, je potřeba uvolnit další kmitočty, když se navíc nebavíme o roce 2023, ale 2030+.
Všichni ne, ale někteří ano, takže odpovědí na původní dotaz bylo, že i tato varianta existuje. Koukal jsem teď třeba na O2, ať jsem konkrétní, a to deklaruje dostupnost internetu na 99 % adres a základní IPTV k němu má zdarma, přičemž tato základní TV je co do rozsahu programů i funkcí nesrovnatelná.
S druhou částí souhlasím, jak jsem psal už v předchozích příspěvcích, terestrika vám nikdy nenabídne takové funkce jako IPTV, takže výsledek takového srovnání je jednoznačné. A k té kvalitě jsem se jinde taky snažil vysvětlit, že vzhledem k tomu, jaký internet IPTV potřebuje, tak se problém určitě netýká desítek % domácností v ČR (jak třeba tvrdil dle článku pan Dvořák), ale jednotek %. A v těch případech, kdy jde jenom SD, tak je to pořád lepší než když to nejde vůbec ne (terestrika)? :)
Poslední poznámka, kterou už jsem taky někde psal. Internet už je dnes samozřejmostí a je jasné, že po roce 2030 (v článku diskutovaný horizont) bude zase na úplně jiné úrovni. Takže pokud jeho dostupnost zpochybňujete dnes, jste přesvědčen, že po 2030 bude situace obdobná?
Tak opět pár faktů místo dojmologie:
- Pevný internet (právě pro tu IPTV) máme jeden z nejlevnějších v EU a má ho dnes 95+ % (přesné % hledat nebudu), po 2030 min. 99 % domácností. Jak píšu výše, u některých poskytovatelů je IPTV (v nesrovnatelném rozsahu programů a funkcí oproti terestrice) k internetu zdarma.
- Nevím, jak souvisí služby na mobilní síti (a opravdu kapacita se dnes nebuduje pro telefonování :D) se službami IPTV, které mají jet primárně přes fixní internet (anténu na terestriku snad tahám sebou po městě?). Nicméně pár set tisíc domácností je připojeno k fixnímu LTE/5G, takže pro ně to platí, ale to není meritum věci. Prostě se vede diskuze, zda potřebujeme tolik kmitočtů pro terestriku po roce 2030 nebo je využijeme jinak. Naprosto normální věc při správě spektra (ne pouze ve věci mobilních sítí či terestriky). Stejně jako se uvolňovalo pásmo 700 a 800, tak je prostě diskuze, kdy pokračovat (a mnoho států, které terestriku už nemají na to čekají). TV prostě lze sledovat i jinak než pře terestriku a děje se tak. Ke službám mobilní sítě, po niž je stále prudce rostoucí poptávka prostě alternativa není a nebude.
- Není to návrh českých operátorů, ale věc, která se řeší v celé Evropě (v USA už je 600 MHz využívána mobilními operátory). Opravdu jsme v ČR nespadli z Marsu.
- Jenom na okraj k těm cenám neomezených tarifů - já mám ceníková neomezená data u Vodafonu za 600 Kč, což mi teda nepřijde v dnešních cenách, kdy za polední menu platím 200-250 Kč, taková pálka. To je spíš takový setrvačný argument, který zde bude navěky, i kdyby průměrná mzda byla 100 000 Kč (Ale v Polsku to mají o dvě stovky levnější!).
IPTV technicky není nijak omezen. Poskytovatel může nabízet stovky kanálů a všechny klidně i v UHD. Omezení je pouze kapacitou pásma, který se může měnit (na streamovací server se připojí mnohem více klientů než kolik snese), a na straně diváka a jeho připojením. Pokud má třeba jen 10 Mbps, tak si třeba nemůže dovolit sledovat UHD aniž by mu to sekalo.
U DVB je to naopak. Vždy bude mít dostupné pásmo a připojit se může libovolní počet. Na druhou stranu je ale omezen datovou kapacitou transpondéru, což je nějakých 30 Mbps. Tedy do těch 30 Mbps musí nějak natěsnat obsah. Buď 2 UHD kanály, nebo asi tak 6 HD nebo nějakých 15 SD. Více se tam nevejde. Musí se připojit další transpondér, tedy přidělit frekvenci, který má omezený počet.
No není to 0 a není to ani 90 %. To netvrdí dokonce ani průzkumy Radiokomunikací (ty tvrdí 55 %, ale podle mě to není číslo primárního využití). A je zřejmé, že ten limit je někdy mezi a trendově se k němu dostáváme. Vedle toho je ještě jedna skutečnost a to je existence alternativy. Takže pokud bude předpoklad, že v roce 2030 bude mít naprostá většina domácností dostupný internet 100+ Mb/s, tak ta alternativa je zde zřejmá (opakuji, že cíl EK je 1 000 Mb/s).
A těžko bude většina vnímat IPTV jako zhoršení, když jí má přes milion domácností v ČR, a to velká část ve vyšší tarif. Proč by si platili IPTV, když by to bylo podstatné zhoršení :D To je přece nesmysl. Já tedy IPTV beru oproti terestrice jako nebe a dudy - to má zase stejnou váhu jako Váš výkřik.
A ještě k té penetraci. Ano, ČR bohužel patří k zemím, kde je terestrika stále relativně silná, ale ad 1, ten trend je právě dle toho zahraničí zřejmý a ad 2 je otázka, jestli je ok, blokovat většinu zemí, které nebudou moct využít pásmo efektivněji, protože by rušili nebo byli rušeni zastaralou terestrikou v ČR.
Pokud se bavíte o kabelu k internetu tak máte pravdu. Ale co když ten kabel na vesnici není a neexistuje ani možnost se připojit vzduchem. Co pak? Jak to vyřešit? Podle vás asi satelitem?
Podle mě na to ti operátoři spoléhají, že dostanou pásmo pro televizi. Jenže na té vesnici to připojení k internetu kde dnes není ani potom nebude. Protože pokud tam je tak ho dnes poskytuje jen lokální poskytovatel a nebo jen O2 a to ještě s výpadky a pomalou rychlostí co nepůjde nikdy navýšit.
Ono je to poněkud jinak. Ten T-Mobile sice možná neposkytuje pevný internet vzduchem, ale mobilní signál LTE tam zcela jistě má. A důvod je jasný - u pevného internetu vzduchem musí garantovat nějakou minimální rychlost a dostupnost, zatímco u běžného LTE připojení nemusí naopak garantovat nic. Takže radši zvolí druhou variantu, což ale nutně nemusí znamenat, že je internet nedostupný. Obvykle je, třeba ve špičkách s pomalejší rychlostí, ale je.
C'mon na pár streamů IPTV nepotřebujete přece symetrický gigabit. Sám víte, že je to blbost. A k tomu smlouva vs realita. ČTÚ měl tiskovku ke kvalitě fixního internetu a pár hříšníkům rozdal pokutu, nemyslím si, že je to takový problém jako dřív, byť nepopírám, že na venkově na wifině to problém být stále může, ale nebavíme se o půlce domácností v ČR.
No jasně, že ne. Ale když tam není operátor, tak tam je menší ISP a na tom IPTV jede taky ne? Jinak, pokud bych jako operátor neměl v menších obcích kabel, tak bych právě tam cílil s investicemi do fixního LTE, což se podle mě částečně děje, ale to už jsme hodně daleko od diskutovaného tématu. Ve vztahu k IPTV je hlavní obecná dostupnost internetu a co má ten internet splňovat a já si na základě dostupných dat myslím, že dostatečný internet pro IPTV má většina domácností (80-90 %) už dnes (natož ve 2030). Což neznamená, že část lidí nemá stále slabý a nestabilní internet (většinou wifi), ale není to ani zdaleka 45 % (viz prohlášení v článku).
Není to podle mě úplně zcestná myšlenka mít basic v rozsahu terestriky za 0 (když to část ISP dělá už dnes, respektive to integruje do ceny za internet), pokud by se třeba zlevnilo přidělení toho pásma, ale musela by tam být podle mě i součinnost komerčních TV (a tu nevím, jak vynutit), protože pak by existoval pro operátory náklad (poplatek komerčním TV) a nikoliv výnos/kompenzace. Určitě by to bylo mnohem efektivnější než dnešní stav, respektive pokud by tento stav zůstal i po roce 2030.
Nerad bych se mylil, ale DVB-T na pocitaci/notebooku nebo tabletu zrejme bude natolik netradicni zpusob sledovani televize, ze to vysledky moc neovlivni.
Co bude asi beznejsi je ten soubeh. Lide, kteri maji vice televizoru, ale IPTV jen v nekterych z nich, napriklad kvuli omezeni pouzivane sluzby.
Co jsem se v rychlosti dival, tak napriklad Sledovani TV nabizi 2 "velka" zarizeni (televizory/settopboxy), O2 TV ma snad jen 1 zarizeni, rozsireni na 3 je za priplatek, Kuki uvadi, ze u nekterych programu muze byt pocet zarizeni omezen z licencnich duvodu, Magenta TV (T-Mobile) nabizi 4 televize/stb, coz muze vetsinou stacit, ale v nekterych vicegeneracnich domacnostech i toto muze byt malo.
V nasem dome jsme STA odpiskali uz pred mnoha lety (presne si to nepamatuji, ale rozhodne neprezila nastup DVB-T) s tim, ze stejne vsichni, koho zajima TV maji kabelovku (dnes asi casto IPTV).
Jinak bych rekl, ze IPTV zacina byt tak trochu nutne pro majitele beznych dnesnich relativne velkych televizoru, kvalita velke casti DVB-T2 vysilani je pomerne tragicka.
A jinak stopade není zadarmo no, ale směšná částka pro toho, kdo kouká na TV. Jinak jistě využíváte mobilní službu a k ní lze podle mě do balíčku přidat IPTV možná i za nižší částku. Jinak pokud je hlavním argumentem, že terestrika je "zdarma" a IPTV za stopade, tak to ať radši stát přijde s tím, ze uloží povinnost udělat IPTV v rozsahu terestriky za 0 Kč a ty kmitočty zčásti (po roce 2030 zatím 600 MHz) uvolní pro efektivnější službua s tou pozici jde do EU než tu držet parní stroj déle než je třeba.
No jasne, že vychází z výpočtového modelu dle standardu ITU, a proto tedy vycucane z prstu opravdu nejsou. Jako každý fyzikální model mají určitá zjednodušení a předpoklady, ale dnešní výpočtový model je již celkem slušný. Věřte, že vím moc dobře, jak to vzniká ;) Ale máte to tam kdyžtak i popsane.
Za druhé na vportálu ČTÚ (vportal.ctu.cz) máte kdyztak pro mnoho lokalit vc. Jablunkova i fyzická měření. V Jablunkově (centrální obydlené oblasti) opravdu není polský signal, ten je u hranic, stejně jako jinde je zase český signál u hranic na polském území, on totiž se ten signál jaksi na hranici nezastaví, takže ano když velezete někam do hor nad Jablunkovem kilometr od hranice, tak můžete chytit polský signal. Nicméně opravdu to není 10 km, jak tvrdite. Mimochodem Polsko ani Slovensko opravdu není dobrý příklad pro kvalitní mobilní sítě, to je oproti Česku nebe a dudy.
V Jablunkově je několik základnových stanic, můžete si je vyhledat třeba na gsmwebu nebo na mapach ;)
Doufám, že jsem předložil na vaši dojmologii již dostatečne množství dat.
- Stačí se podívat na sledovanost komerčních TV stanic Nova a Prima a je jasné, že je sledují prakticky všichni. Takže s tím 1% jsem to asi přestřelil, možná to bude tak 0,1% kdo nesleduje (byť třeba po diskuzích drmolí opak, ale to nemá na nic vliv).
- Samozřejmě, že administrativa. Nějaký naivka nebude chtít Novu a Primu, pak mu doma dá stará co proto a už je zase chtít bude. Tyto pomatenosti bohužel musí operátor administrovat.
- Je to o nabídce, kterou může zákazník využít, anebo nemusí a nikdo mu ji nevnucuje. Výpovědní lhůta u operátorů je dle zákona max. 30 dnů, takže kdo není spokojen, v pohodě může skončit.
- Jistě, v hospodě si člověk může dát co chce, ale menu je cenově výhodnější neboli ten samotný řízek by klidně mohl vycházet dráž, než komplet menu. Takže velmi dobrý příklad na vysvětlení, proč se programy nabízí v balíčcích a ne samostatně.
Souhlas, tvoje výkřiky o tom, jak nechceš nějaké komerční stanice, jsou skutečně úplně k ničemu a žádný operátor to ani nebude brát v potaz.
Je to trochu off topic pro zpestření, ale na Pustevnách, před mnoha lety, se dali přijímat mobilní operátoři z PL a SVK. Tolik k přesahu. Několik mých známých musí zůstat u svého operátora kvůli pokrytí. Dostatečný příjem jen u okna a podobně. To si svého času půjčovali různé "držáky", které
ani tam nefungovaly. Říkal jsem jim, počkejte na 3G, později LTE a stále stejné problémy. Nebydlí ve vesnicích o pár číslech, ani v hlubokém údolí. Přitom dle map by měli mít signál uvnitř budovy.
Připojení domu k optice vůbec nic neznamená. Je to asi totéž, jako připojení domu k metalice nebo připojení ke koaxu. Ani v jednom případě to negarantuje funkčnost nebo kvalitu nějaké služby, která se na daném médiu poskytuje. Proto to také nezřídka dopadne tak, že si nějaký BFU nechá jenom tu optiku, posléze zjistí, že služby na ni mu nevyhovují a začne řešit, jak dostat k televizi pozemák nebo SAT signál. Navíc je zdaleka nejlepší nebýt závislý jenom na jednom poskytovateli a mít jich několik, ideálně optiku+metaliku+koax nebo min. kombinaci dvou z nich.
V naprosté většině případů optika neznamená vůbec nic, jediné rozhodující je, jak spolehlivý je samotný ISP a ne to, že se jedná o optiku.
A pokud jde o TV, kterou ISP v drtivé většině případů jenom překupuje od dalších firem a sám neprovozuje, by byl nějaký projektant co navrhuje dům, doslova sebevrah, kdyby tam nezapracoval i televizní rozvody koaxiálem. Ono to tedy někdy bývá ještě tak, že je tam jenom koaxiál a chybí i UTP, o optice nemluvě, protože projektanti nezřídka opisují staré projekty a nepřemýšlí, že doba pokročila.
Já zase hledám IPTV která mi nahradí satelitní TV v plném rozsahu. Ted jsem kvůli zateplování nucen na pár týdnů používat IPTV a nestačím se divit. Na satelitu mám 26 programů ve FHD za 200 korun za rok (+ DVB-T2), s nahrávkami neomezené zpětné zhlédnutí. A to patřím k mladé generaci 18-24, tedy k té která údajně nic jiného než net nepotřebuje.
IPTV a VoD chtějí VPN (cena 250 korun za měsíc), takže už teď cenou prohrávají. Taková MYTF1 má archiv na 7 dnů, rozlišení samo lítá od 240p po 720p, na TV to nejede (Chromecast, Miracast, Android TV appka, KODI nefunguje...) Největší problém je ten 7denní archiv, to je nepoužitelné. Konkurenční france.tv už je o něco lepší. Zpětné zhlédnutí to má jenom půl roku (to je málo) ale je tam FHD. Takže už jen čekám kdy budu moci IPTV poslat do háje a vrátit se k satu. Obecně je fakt že za posledních 5 let udělaly online služby velký pokrok, ale k dokonalosti pořád chybí hodně.
Jenže u IPTV nemusí být viníkem právě ISP s pomalám internetem - ono úplně stačí, když je přetížený ten IPTV server či k němu vedoucí linka.
Zrovna O2 TV s tím mívalo problémy (nevím, zda se to už vyřešilo - v okolí už všichni s O2 TV skončili...). Obdobnou zkušenost jsem udělal s Kuki.
Teď tu mám SledovaniTV, ale nedám ruku do ohně za to, že chyba nebyla na mé zhruba 40 Mb/s lince. (Tady optika není a ještě dlóóóóóuho nebude. :-( )
Cetin má v naprosté většině případů metaliku xDSL, kterou také využívá T-Mobile. Té optiky mají oba poskytovatelé jak šafránu, pokud se bavíme o připojení home userů.
A že optika neznamená nic je prostě fakt, protože optika je pouze médium. Stejnou službu co udělá ISP na optice, udělá v pohodě třeba i ISP s UTP. Z optiky se dělá jakýsi všespasitelný démon, ale bohužel to tak v reálu není. Výhoda optiky je na páteřních trasách, což nikdo nezpochybňuje, ale jestli dostane koncák domů optiku a opto-metalický převodník (bez kterého by si ani neškrtl) nebo dostane rovnou UTP, už nehraje žádnou roli.
Cetin v lednu zveřejňoval, že má 250 000 optických přípojek a T-Mobile myslím ještě víc. Kolik je jich aktivních nevím, ale není to asi jako šafránu, byť role menších ISP je v ČR ohromná i v optice, to nikdo nezpochybňuje, taky jsem psal, že mají možná třetinu, ale je to pro diskuzi irelevantní.
Tím druhým odstavcem nevím, jak se z toho snažíte vymotat. Já od začátku řeším optiku k domu, tedy FTTH/B. Vnitřní rozvody jsou samostatná kapitola, ale pokud jsou kvalitní, tak pak opakuji, že to znamená kvalitní připojení, kde fakt v naprosté většině není problém a tedy FTTH/B je dost spolehlivým indikátorem kvalitního připojení/služby.
Uživatel po symetrice obvykle netouží. Ale pokud potřebuje například používat (video)konferenční služby, má data synchronisovaná s cloudem (Google, Onedrive, Dropbox,...), případně pracuje remote
, tak potřebuje rozhodně větší uplink, než pár Mb/s.
Chápu, že existuje DVB-T i SVB-S (satelit) či DVB-C (kabelovka). Proto používám obecnější DVB
, kde mi to dává smysl. ;o)
Ale pokud bych měl dneska - dodatečně - řešit rozvod signálu po domě/bytě, pravděpodobně bych šel cestou ethernetu/wifi a domácího IPTV
z nějakého multikanálového receiveru.
Až na tom webu budou jasně barevně odlišené oblasti v celé ČR s tou tvojí úžasnou symetrickou optikou, tak dej vědět. Jinak je to úplně k ničemu. A také by tam zase jinou barvou mohly být oblasti s metalikou, aby to šlo srovnat a ty ses konečně přesvědčil, že když se Cetin chvástá počtem přípojek nad miliónem, tak že z toho je optika jenom pouhý zlomek. Pro tvoje info u Wiki, kolik a čeho Cetin má: "38 000 km optických kabelů a 20 milionů kilometrů párů metalických kabelů". Dál snad netřeba pokračovat.
Jakože po roce 2030 nebude víc FTTH/B a větší pokrytí a kapacita 5G+ než dnes? Tedy převedeno do paramateru vyšší průměrná rychlost domácích přípojek a nižší latence a ztrátovost paketů? Vsadime se? ;)
Jinak u O2TV musíte přepnout na HBO z Voyo, pak je to 142, ale jasné že většina má sledovanost pod 0,1 %. Taky jsem se tím snažil říct, že srovnávání pindiku v počtu programu je nesmysl.
Jinak je zbytku už jsem líný se rozepisovat. Já hlavně říkal, že to není ani tak o té rychlosti, ale i dalších parametrech, které jsou právě důležitější třeba pro IPTV a ty má optika v průměru (a většinou) taky nejlepší. Jinak pro věci na které vyšší rychlost potřebuju (to fakt není IPTV), tak ty jsou většinou na serverech, kde mě to do vyšších stovek Mbps fakt pustí ;)
Každý operátor je tvrdý businessman a ne charita. Proto také třeba Cetin dojí metalické xDSL linky co se dá a do nějaké modernizace se nehrne, protože se mu to zkrátka nevyplatí. Sem tam se udělá optikou nějaké sídliště, aby se pak marketingově lidem podalo, jak optika sem a optika tam a kam se podíváš jenom optika a světlé zítřky, ale v reálu je to zlomek.
5G je a bude o mobilním připojení a ne o tom, aby se jím nahrazovaly pevná datová připojení. I cenová politika u 5G (a vůbec u celého mobilního připojení) je nastavena tak, aby to user pokud možno nevyužíval jako hlavní zdroj netu na fixní adrese. Ostatně cokoliv je vzduchem, to má vždy handicap v limitu frekvencí a nedá se to překročit.
No a myslite si teda, že takových, co si nahrávají pořady z francouzské či jiné zahraniční televize je u nás nějaký relevantní pocet? Nebo je u nás větší počet, co si predplaci Netflix, HBO nebo co já vím? Mně by to fakt zajímalo. Určitě je mnoho lidí, co má doma na TV stále pouze terestriku (to říká jak výzkum CRa, tak operátorů) a určitě je tam silná korelace s věkem, ale myslíte, že tito lidé si v nějakém relevantním počtu (třeba desítky %) nahrávají pořady z terestrika na HDD? Mně by to fakt zajímalo, jestli si to opravdu myslíte.
Já si třeba myslím, že to výživaji už dnes maximálně jednotky % lidí a klesá to. A to pro mě pak logicky není validní argument, proč tu musí být terestrika v dnešním rozsahu i za 10 let. Protože exponencialni růst objemu dat v mobilních sítích je zřejmý po celém světě, na to je dat spoustu.
Fixní LTE na bezdrátu může fungovat do doby, dokud jsou volné frekvence a tyto nejsou obsazené. Až se tak stane, tak se fixní LTE promění ve fixní šneko-net a vymalováno. Bezdrátem se opravdu nemůže nahradit klasické pevné připojení.
Co má Cetin kdesi na papíře je jedna věc a kolik přípojek na optice vs na metalice má v reálu je pak věc druhá. A jestli mu něco dotuje MPO, tak by si měl ve výstavbě švihnout, protože státní kasa je prázdná a na takové vyhazování pro privátní podnikání (protože net není nic jiného, než soukromý kšeft) brzy peníze nebudou.
Mohu se hloupe zeptat, proc predpokladate, ze ten udaj z roku 2017 od Cetinu je v poradku, ale zaroven novejsi udaje od Cetinu jsou lzi a na zaklade ceho usuzujete, ze to, ze nikdo Wiki neaktualizoval i kdyz se zjevne tvrzeni Cetinu o delce optiky zmenilo, znamena, ze Cetin od te doby nekopl do zeme?
Žijeme v době velkých wordovských dokumentů. Dneska to není jen user něco např. vyfotí a data se uloží do cloudu
- on si jen pracuje na nějakém dokumentu, o kterém je OS přesvědčený, že to musí pořád, s každou změnou souboru, posílat někam pryč.
Business přípojku vám nejspíš do bytu jen tak někdo nezavede a jen tak někdo neproplatí. I velké (hlavně velké!) firmy klidně pošlou zaměstnance pracovat z domova, přispějí pár stovek na internet - a když to nefunguje, prostě přijeď do kanceláře (hlavně ale nejezděte všichni naráz, sem se nevejdete). Jenže ona není ani potřeba - nemusí být symetrická, ale ten odchozí směr prostě taky potřebuje pár desítek Mb/s. (Zkušenost mi potvrdila, že 100/25 je víc než vyhovující. Zato 40/4 se neosvědčilo.)
Jeden receiver je málo - asi jako jeden zesilovač signálu u antény. A může klidně být u té antény, délka koaxu bude v decimetrech. Nemusí to být kvůli ušetření pár kaček a spousty práce
za rozvedení kabeláže - v době chytrých televizí a set-top-boxů mi to přijde jako pohodlné řešení.
Jestli chce firma po zaměstnanci nějakou práci z domova, pak mu k tomu musí vytvořit adekvátní podmínky a je její problém, jak tak učiní.
To běžte říct našim managerům. ;oD
Proč by ne (streamer pod střechou u antény)? Pokud tím streamerem jsou zařízení typu Raspberry/Orange/... s patřičným přijímačem (DVB-T/C/S), může jich být klidně i několik. A pokud dál komunikují po wifině (protože se mi nechce tahat tam kabel, mám nádavkem ochranu proti indukci při bouřce - sice odejdou ta zařízení, ale dál se to nedostane. ;o)
Ale vážně - to je prostě jen alternativa, neprosazuji to jako ideální či jediné správné řešení!
To si fantazirujete vy, protoze neumíte vyhledat data a pouze placate na základě svých domněnek. V roce 2011 bylo 236 tis. aktivních (= s prodanou službou) FTTH/B aktivních přípojek, v roce 2021 740 tis. aktivních přípojek. Takže je to asi jinak že?
Samozřejmě v roce 2011 se například teprve spustilo v ČR VDSL s max. rychlostí 35 Mbps, na krátkou vzdálenost, takže většina byla na ADSL do 10 Mbps. Od té doby Cetin zavedl mimo jiné vectoring, bonding, VDSL3 a vybudoval stovky nebo kolik rDSLAMu, čímž se k nim přiblížil výrazný počet koncových bodů, maximální rychlost se zvýšila na 250 Mbps a průměrná se zněkolikanásobil a (data jsem jít posílal). To stejné u kabelovky, kde před 10 lety taky opravdu nebyl nasazen docsis 3.1 s gigabitem. Takže tvrdit, že se nic neposouvá je úlet. Už na to prosím neregaujte, argumenty ani data nemáte a jen se ztrapnujete.
Tak znovu: zaznamenával jsem dlouho na fyzické nosiče a kupoval jsem i originály, obvykle sběratelské edice. Pak jsem před stěhováním skončil s několika bednami nosičů, které jsem prakticky nepoužil a do přehrávače nevložil. Takže zbyly ty sběratelské kousky a zbytek šel pryč...
Teď řeší téměř vše IPTV nebo VOD.
Ad spousta pořadů které se neopakuji... Co přesně se neopakuje? Nova byla schopná dávat znovu i Ulici, od začátku.Bizarní "reality show" nepotřebuji ani vidět, natož zaznamenávat, dalším důvodem neopakovani bývá, že by na to nikdo nekoukal ani ve tři ráno... No a u těch věcí, kde je smůla na práva, je prostě smůla. Takže prosím, o co jde?
No tak jasně, ty místa s pár domy za kopcem mají prostě horší pokrytí z definice. Tu terestriku by tam bez antény na střeše taky nechytli, ten mobil, jim funguje aspoň v patře i bez té externí mega antény :) U té kapacity ve městech (popravdě nesetkal jsem se s tím) je to právě o těch kmitočtech.
Ale jsme vlastně ve shodě, je zřejmé, že pokud ne dnes, tak za 5-10 let bude potřeba ještě lepšího pokrytí a kapacity mobilních sítí než dnes, a proto je naprosto relevatní se bavit o tom, jestli potřebujeme/budeme potřebovat 250 MHz nebo kolik mají v takto kvalitním pásmu pro terestriku, která má na rozdíl od mobilních sítí spoustu alternativ.
Na provoz nepřímo, ale obsah vlastně jo. Až podíl terestriky ještě trochu poklesne bude to jen o tom, kdo se z komerčních TV jako první rozhoupe odejít z terestriky (alespoň s částí programů, vlastně u nás to už dnes platí o sportovních kanálech), kterou platí, na jiné platformy, které naopak platí jim, viz Slovensko. Do té doby mají komerční TV příjmy, ze kterých tvoří obsah, taky právě od těch TV platforem.
Jakože ČR půjde proti trendu zahraničích zemí, které už jsou ve vývoji dál a terestrika tam prakticky není a budeme zde za 10 let mít víc terestriky než dnes jo? :D A mobilní sítě zhynou? :D To asi ne že. Kdybychom vše plánovali na rok dopředu, tak by dost věcí opravdu nefungovalo, proto se vždy v predikčních modelech počítá s pravděpodobností a se scénáři (a tady je snad každému zřejmé, že pravděpodobnost kladné odpovědi na ty 2 otázky zoufale nízká).
No a kdyby se tedy v roce 2030 ukázalo, že podíl terestriky je třeba poloviční než dnes, tak by se Radiokomunikacím řeklo, že "sorry od příštího roku budete mít o třetinu míň frekvencí"? To by snad i oni byli radši se to dozvědět dnes než rok před koncem :D
Za to poděkujte pokřivenému trhu. Na DVB-T2 platí úplně jiná pravidla než u ostatních. U pozemní televize platí pravidlo, že provoz platí televize, nikoli poskytovatel. Poskytoval má příjmy od televize, od státu, nikoli od diváků. Proto je to "zadarmo". U ostatních toto neplatí. Tam je to právě naopak. Poskytovatel musí platit televizím. Poskytovatel tedy musí náklady chtě nechtě vzít od diváků. Proto i základní nabídka je placená, protože musí platit komerčním televizím.
Svým způsobem poděkujte právě platícím divákům ze satelitu, kabelu nebo IPTV, že dotuji provoz DVB-T2.
Tuhle logiku vůbec nechápu. Takže pokud je v dané zemi 0 konzumentů terestriky, tak to pásmo nemůžu dát mobilním sítím, protože to může být pouze TV za TV? Takhle opravdu kmitočtová strategie logicky nefunguje. Prostě se dřív nebo později bude postupovat obdobně jako u pásma 800 a 700 MHz, které přešli k efektivnějšímu využití a otázka není jestli, ale kdy. Co je na tom k nepochopení? IPTV, která přirozeně roste nemá s kmitočty nic společného.
Tak hlavním příjmem jsou reklamy. O tom žádná. U ČT pak koncesionářské poplatky. Já jen psal o tom, že u DVB-T2 to platí televize. A aby to mohla zaplatit, tak musí mít televize nějaký příjem. Kromě reklamy, jsou to právě příjmy od poskytovatelů satelitu, kabelovky nebo IPTV. A ta cena se odvíjí od počtu respondentů. Čím více platících diváků poskytovatel má, tím více musí televizi platit. Proto se setkáte s vyhrůžkami, že poskytovatel nechce platit televizi nehorázné peníze a hrozí, že je přestane vysílat. Poslední události je Prima a přetáčení reklam u IPTV.
No tak samozřejmě, že ISP nedělá charitu. Cílem sdělení je, že fixní internet si dnes platí a využívá téměř každý a u části ISP je "v ceně" (tedy platím si to bez ohledu na to, jestli to využívám a nic s tím neudělám) nebo za pár korun. Nikoliv jak tady horentně argumentují někteří jiní, kteří tvrdí, že na IPTV se normální člověk pomalu nedoplatí.
Ten zbytek ale není problém mobilních operátorů, ale státu, který zbytek nepřidělil. Nicméně ani tak to není relevantní srovnání, protože záleží také jak je přidělená část využívána. Když vezmu v potaz třeba sledovanost některých programů, které mají pro sebe X MHz vs využití těch X MHz v mobilní síti...
V pořádku. Já koukám čistě na IPTV a nikdy jsem problém neměl. Pokud budu předpokládat, že to tak v domě máte, myslíte, že po roce 2030 budete mít stejnou dostupnost internetu nebo tam O2 hodí optiku a Vodafone nový kabel?
Jinak pokud máte opravdu tragické ADSL (a nikoliv přijatelné VDSL), tak doporučuji zajít na O2 a oni ověří dostupnost fixního LTE/5G a budete mít lepší připojení než přes Wifi a IPTV v ceně ;) Tak jsem to u jedné domácnosti udělal já (mám tam 100/20 Mbps a propady jsou v mezích toho co mají v podmínkách, tj. většinou přes 80 Mbps a minimálně 60 Mbps).
Opravdu ADSL - to druhé tu zkusili, ale nefungovalo
. ;o( Pak začali plánovat optiku, ale to je ještě na hodně, hodně dlouho - tímhle tempem to do roku 2030 nebude.
Vodafone tu převzal infrastrukturu po kabelovce a nemá moc jak to vylepšit - a celkově ty jejich internetové služby jsou (tady?) v takové kvalitě, že úspěšně přišli o většinu zákazníků. (IPv6: nic, veřejná IPv4: nic, upstream: 2 Mb/s max., vlastní router: nelze - to opravdu nejsou parametry "moderního připojení".)
Optiku sem plánuje jeden z "wifinářů", ale to taky nebude v nejbližším roce a obávám se, že ani v této pětiletce
(Opět - IPv6: nic, veřejná IPv4: nové nelze, router pouze konfigurovaný providerem.)
Ono se těm ISP prostě nevyplatí intenzivně budovat infrastrukturu kvůli dvěma stovkám domácností, kterým reálně stačí pár desítek Mb/s.
IPTV asi neošidíte a internet minimálně u větších ISP taky ne, jelikož ČTÚ docela striktně nastavilo limity a podmínky toho, jakou rychlost lze inzerovat a pak reálně poskytovat a ty menší ISP (wifináře), kteří se nepodřídili nebo to nedodržovali, tak dostali flastr. Takže těch internetů, které koupíte jako 100 Mbps a pak reálně jedou stěží 20 Mbps podle mě už dnes moc nekoupíte (kromě možná lokálních wifinářů). Měli na to i tiskovku, nebudu to hledat. Já mám v rodině několik služeb u různých poskytovatelů (drát i bezdrát) a žádnou takovou zkušenost už dneska nemám. Kdysi jsem měl wifináře (7+ let) a tam to bylo slabší, ale jakmile bylo dostupný fixní LTE, tak tohle neznám a myslím, že to dnes bude dost minoritní, natož za 10 let.
Jenom jsem si ještě vzpomněl, že CETIN zveřejňuje údaje o rychlostech ve své síti a aktuálně má ADSL na 2 % sítě a rychlosti do 20 Mbps na 11 % sítě. To samozřejmě neřeší dostupnost alternativ od jiných poskytovatelů, ale pouze dostupnost z pohledu CETIN. To jen nakolik je z pohledu celé ČR relevantní Vaše zkušenost s "jenom ADSL".
"IPTV technicky není nijak omezen"
Ehm ... kdyz si poridim at to radne prezenu 100 TV prijimacu, budou mi vsechny fungovat uplne stejne ... a nebude to naprosto nijak ovlivnovat internetove pripojeni.
Kdyz si pustim 2x 10Mbit (at nezeru) tak uz si treba treti clen domacnosi nezahraje hru, protoze latence vyrostou na nekonecno. (a to jeste vcelku optimisticky pocitam s tim, ze to aspon tech 30 da, pro vetsinu domacnosti je to spis maximalne papirove scifi).
Bavit se muzem, az bude mit rekneme 80% domacnosti doma symetricky gbit. A tim myslim realny, nikoli papirovy.
"typicky je DVB-T brané jako "v podstatě primární", protože to je jediné, na co je spolehnutí, funguje to na každé televizi (set-top-boxu) a pořady jsou v HD/FullHD"
Funguje i nefunguje, stížností na příjem DVB-T2 je stále dost, typicky třeba SFN u multiplexu 21 nebo nedostatečné pokrytí multiplexem 24.
A HD a fullHD se týká zlomku programů, v podstatě jenom ČT, Seznam a CNN Prima News. Zbytek pouze SD mazanice 544p/540p.
... taky nepřeskočitelné reklamy a nemožnost neplatit za kanály (téměř v původním významu toho slova), na které se nedívám a nechci za ně tedy platit.
Děkuji pěkně.
Trosku motate bity a bajty ...
1080p (aby to stalo za hovor) potrebuje kolem tech 10Mbit/s. To je ovsem pochopitelne prumerna hodnota, a bitrate se meni v zavislosti na scene.
Jenze bezne "domaci" pripojeni a to cislo co je nekde na smlouve, je typicky papirove scifi. Ta linka to da maximalne kratkodobe, typicky proti proflaknutym merakum.
A i kdyz se tu nekdo zacne bit v prsa, ze ta jeho linka to dava kdykoli, tak to plati ... jenom proto, ze 99% ostatnich uzivatelu nepouziva tu svou.
BTW: Symetrickych 10Mbit stoji rekneme 300Kc. Za to se to da poridit (v zavislosti na technologii pripojeni). Uzivatele budou jiste nadsene platit 3 kilca za kazdy jeden stream.
Komerční TV si tu základní nabídku ani nijak zvlášť prosazovat nemusely, protože si lze sotva představit operátora, který nenabídne programy Novy a Primy. Kdysi to jeden tuším zkoušel (teď přesně nevím, jestli mu chyběly programy Novy nebo Primy) a dopadl jak hubkař. Ono se sice po diskuzích často vypisuje, jaký je to údajný odpad ty komerčky, ale v reálu na ně drtivá většina diváků čumí.
Nejsou v extra balíčku, protože to nedává administrativně ani technicky smysl. Jestli se nějaké 1% diváků na komerčky nedívá, tak kvůli tomu si nebude operátor přidělávat starosti. A i kdyby nakrásně něco takového udělal, tak by se pro tebe stejně nic nezměnilo a za základ bys platil furt stejně, protože operátor z tebe potřebuje dostat nějaké minimální prachy a sotva ti nabídne a la carte, kde nic nevydělá. Představ si menu v hospodě, které se ti taky vyúčtuje za standardní cenu bez ohledu na to, že třeba odmítneš polévku, přílohu, zákusek a dáš si jenom samotný řízek. Hospodský potřebuje vydělat :-)
No to se právě snažil zjistit ten výzkum v článku, jak to je s tím primárním příjmem. Protože co jsem už několikrát četl od Radiokomunikací, tak ty už léta tvrdí, že je využití terestrický cca 55 % a nemění se (tomu snad nikdo nevěří při růstu IPTV) a víc to nekomentují. Tak tady se šlo do detailu a zkoumalo se, co je primárním příjmem a co pouze sekundárním nebo pseudoprijmem (TV připojena k anténě, ale nevyužívána, tak to mám třeba já). A ten výzkum ukázal něco jiného než Vaše dojmologie.
Mně se třeba IPTV necuká a nahrávat si něco z linearu mě napadlo naposledy tak možná před 20 lety. Nemyslím si, že toto lze srovnávat s poptávkou po funkcich IPTV, které využiju prakticky pokaždý když na něco v IPTV koukám. Růst IPTV je myslím vypovídající víc než dost.
Omlouvám se, uz se trošku ztrácím, kdo na co reaguje. Minimální rychlost u služeb v pevném místě musí být minimálně 30 % inzerováné a běžné dostupná (=95+ % času) minimálně 60 % inzerováné. A to jak na papíře (koukněte se do podmínek operátorů i menších ISP), tak samozřejmě v realitě. Pokud tomu tak není musí vám ISP vrátit peníze. Padlo za to i pár pokut, zbytek šel přes reklamace, ale jinak se ukázalo, že už to není taková tragédie jako dřív. Nebudu to na webu ČTÚ hledat, ale vše tam je zveřejněno. Fixní LTE/5G se řídí těmito limity fixních sítí. U mobilních služeb je to níž, ale pořád tuším 30 %, takže žádné kbps už dávno neplatí, můžete to zkontrolovat v podmínkách.
Na ty požadavky po roce 2030 jsem právě reagoval... Pásmo 600 MHz i po roce 2030 zůstane terestrice. Až bude vybudovaná plnohodnotná 5G infrastruktura, masivní potřeba pokrýt M2M komunikace s co nejnižší latencí, autonomní automobily, chytré aglomerace, multimediální služby, tak pak třeba bude nutné sáhnout do pásma 600 MHz...
Stačí se podívat třeba do ceníku T-Mobile, kde u pevného internetu vzduchem jsou uvedené rychlosti max/běžné/min, zatímco u mobilního datového připojení je uvedena akorát rychlost max a pak ještě dosahované rychlosti technologií (LTE/5G), ale rychlost běžná ani min tam uvedená není. Prostě tam operátor negarantuje nic.
Pro RD - pominu-li IPTV ;o) - mohu doporučit rozvod "Ethernetu" a někam k anténě přihodit televizní server (třeba na Raspberry, ale klidně i profi linuxovou krabičku) s nejméně dvěma přijímacími moduly - takové domácí IPTV. Chytré televize si s tím obvykle poradí... (A po wifině to, samozřejmě, funguje taky - takže vlastně žádných kabelů netřeba.)
Takže anténní rozvody si můžete ušetřit... ;o)
To co píšeš se ale týká pouze služeb " (Pevný) Internet bez drátu", "Pevný internet", "Pevný internet pro firmy" a "Optický internet", nikoliv nějakých služeb dalších, tedy ani ne běžného mobilního datového připojení, kde se ceník o garanci zmiňuje pouze velmi vágně. Pro úplnost, tak u služby "(Pevný) Internet bez drátu" je pak garance jenom 64/64 kbps. Vše k dohledání v Příloze 1 v ceníku: https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Cenik_sluzeb_T-Mobile-II.pdf
V naprosté většině případů připojení domu k optice a kvalitní vnitřní rozvody znamenají stabilní symetrický gigabit a víc. Nějaké pseudoptiky, které nedojdou k páteři jsou zanedbatelné.
Ale odcházíte od tématu, sdělením je, že makléř dnes uvede optické připojení nebo připojení 1 Gbps a ne S/TA rozvody.
No koukám, že to mají u T-Mobilu napsané dost šalamounsky :). Koukal jsem na O2 a tam to je u mobilní služby jasnější. Já se domnívám, že ta textace k odchylce se u T-Mobilu týká celé kapitoly 2.2, tedy i čistě mobilních dat, protože on i ten internet bez drátu je mobilní (to je taková ta SIM jen na data s FUP 30 GB nebo kolik, normálně přenosná). Fixní LTE je totiž normálně u pevného internetu asi o 2 strany níž, protože tam se musí normálně plnit podmínky fixní služby, tedy běžně dostupná rychlost atd., jak jsem psal výš.
Všichni ISP totiž musí vycházet z tohoto nařízení ČTÚ, takže kdyby neplatilo, co říkám, tak T-Mobile porušuje nařízení ČTÚ a ten se chlubil, že za to rozdal pár pokut, takže u zrovna u T-Mobilu by to fakt nepřehlídli :) https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/stranky/36864/soubory/vos1final.pdf
Velkou část optiky (třetinu?) má Cetin a T-Mobile, s oběma mám zkušenost já nebo okolí a vždy to jelo, tak jak optika má z pohledu rychlosti, latence, ztrátovosti paketů ad. Jestli někteří (menší) ISP vydávají za optiku něco, co optikou není, nevím, ale dost o tom pochybuji a jsem naprosto přesvědčen, že je to zanedbatelný podíl, pokud vůbec.
Kdyby platilo vaše zcestné prohlášení "ve většině případů optika neznamená nic", tak můžeme zahodit všechny ukazatele o podílu FTTH/B, které využívá EK, ČTÚ i další veřejné i soukromé instituce. Tohle co tvrdíte je fakt blbost a vy to víte. Ano, může se objevit poskytovatel, u kterého optika nepojede tak jak by z technologického pohledu měla, buď tím, že to ve skutečnosti není optika nebo to neumí řádně napojit do peeringu apod. (já o ničem takovém nikdy neslyšel), ale opravdu to není "v naprosté většině případů", ale naopak v naprosté menšině případů. Teď už taháte hodně nereálné argumenty a sám to víte. Takhle pak těžko diskutovat.
Ano, že někteří (starší) projektanti i v roce 2023 netahají ethernet si umím představit s argumentem, že tam přece budou ty "wifiny". Ale tam bude chyba jinde než že by to vypovídalo o trendu a poptávce po technologii.
Takže pokud je k domu přiveden kvalitní internet a udělány ethernetové rozvody do místností, tak nevidím problém. Jak říkám sám to tak dělám a v mém okolí už taky všichni, kdo staví RD rozvádí jen ethernet. V tuhle chvíli mám ještě v bytě internet od Vodafonu (kabelovka) a IPTV od O2 a vůbec problém nepociťuju, stejně jako když si na TV pustím VOD.
No - právě ve chvíli, kdy tam CAT5E+ máte, je tohle nejjednodušší řešení, jak čerpat výhody DVB i bez další kabeláže. ;oD
Připojíte k existujícímu rozvodu a pak ať si má IPTV výpadky třeba u každého ligového zápasu - sledování nekonečného seriálu na komerční stanici ve skoro-HD rozlišení nebude ohroženo. ;oD
(Žehlil's někdy? Nežehlil!
)
Ano, O2TV s tím mívalo problémy. Párkrát v roce jim to na 2 hodiny z přetížení spadlo. Teď mají novou platformu a už to tady z toho důvodu dlouho nebylo. Nicméně párkrát do roka to spadne i dnes bez toho zápasu. Podle mě to problém není. V porovnání s odstávkami terestriky to asi bude o něco víc, nevím, to jsem nikdy nesrovnával, protože v obou případech mi to v 99 % času jede (a terestrika dříve jela) v pohodě.
Zajímavá poptávka. Já na lineáru sleduju především zprávy a pár seriálů či pořadů, zejména na ČT a občas si pustím oddechovku na komerci. Seriály ČT mám v TV aplikaci iVysílání a že bych potřeboval si z lineáru něco z toho zbytku (zprávy, random film s dabingem na Nově) nahrávat mě asi nikdy nenapadlo. Takže já snad ani nikdy funkci nahrávání v IPTV nevyužil. Filmy/seriály, co sleduju aktivně, tak mám na VoD. Úplně si nemyslím, že tohle řeší široká veřejnost (obzvlášť ta na terestrice), ale ok.
Úplně stačí se nedržet optiky jak moucha lejna a nepřisuzovat ji nějaké nadpřirozené vlastnosti s tím, že ostatní média člověk zavrhne neboli v domě/bytě si udělat každopádně rozvody i koaxem. Zrovna tak bych u připojení k netu nesázel jenom na jednoho ISP a nemaloval si růžovými barvami, že když je připojení optikou, tak to musí být vždy jenom ideální. Tolik k tomu druhému odstavci, kterému jsi neporozuměl.
Když budu připojený ADSL, tak má max. 20 Mbps. Když přes wifi, tak v desítkách Mbps. Když přes fixní LTE, tak max. 250 Mbps, záleží na kapacitě, využití a vzdalenosti BTS. Když VDSL tak max 250 Mbps, záleží na vzdálenosti DSLAMu. U všeho bídný upload vyplývající z technologického standardu. Obzvlášť u WiFi i další kvalitativní parametry. Když budu mít kabelovku, tak záleží dost na stáří a kvalitě, ale v každém případě budu minimálně na stávajícím docsisu dost omezen na uploadu. Když budu mít optiku, tak jsem dnes min. na symetrickém gigabitu a v budoucnu klidně víc s nejlepšími kvalitativním parametry. To jsou technologická omezení dane technologie bez ohledu na kvalitu ISP. To že daný ISP pak může poslat něco u dané technologie níž je možný, ale že by to nastalo zrovna u té optiky je dost nepravděpodobný vyjma případů, kdy se ukáže, že to vlastně optika není nebo někdo neumí udělat vnitřní rozvody v domě. Takže ano, optika je velmi silný indikátor, že připojení bude kvalitní. To jsou fakta, nikoliv jedna babka povídala.
K rozvodum na koax nevidím důvod. Jsou země v EU, kde je terestrika mrtvá už dnes, takže je jasný, kam to dřív nebo pozdeji spěje i u nás a investovat do toho u novostavby narozdíl od ethernetu nepotřebuju. Kdo ano, jeho volba :)
Ty rychlosti LTE jsou hodně teoretické - pokud je na jedné BTS-ce hodně zařízení, bude realita podstatně (!) horší.
ADSL/VDSL/ex-kabelovka - to vše mívá opravdu tragický upload, pro většinu internetových služeb (počínaje cloudy...) to není vyhovující. Ale na příjem dat - IPTV/VOD - to tolik nevadí...
Wifiny bývají často symetrické či skoro symetrické, na bezdrátu se dá dneska dostat na stovky Mb/s... - jenže to bývá rychlost k domu, dále sdílená několika uživateli. Což platí i pro kdejakou metaliku.
Optika je fajn, ovšem pouze za předpokladu, že ji máte pro sebe. Žel, často je někde uprostřed úzké místo, kde se o kapacitu dělí velké množství uživatelů - pokud je stovka gigabitových linek připojená k internetu pětigigabitovou linkou, je ta rychlost reálně podstatně nižší.
Jen krátce. Agregace takhle v reálném prostředí nefunguje, existují na to pravděpodobnostní modely od ITU. Opravdu to není o tom, že každý musí mít dedikované připojení až do peeringu. Když si koupíte gigabit na optice, tak vám to 950 Mbps (na L4) u většiny ISP po min. 95 % casu pojede. Strašení o tom, že parametry optiky jsou teorie apod., opravdu nejsou opodstatněné. Ale to už jsem dost daleko od tématu.
A líbí se mi, jak jste wifine přiřkl pomalu nejlepší vlastnosti :D
Fakt si myslíš, že každý user nutně touží po nějakých Gbps rychlostech u netu? A ještě po symetrice? Mimochodem symetriku neposkytují ani mnozí ISP na optice, třeba PODA zrovna ne. Nemluvě o tom, že ty Gbps rychlosti stejně začínají a končí u ISP, který je může garantovat tak leda ve své vnitřní síti, ale jak jde provoz ven a hlavně do ciziny, tak je člověk rád, když to leze v řádech Mbps. Důvod je pochopitelně jasný - ISP platí ne zrovna malé částky za konektivitu do zahraničí a rozhodně se nijak nerozšoupne, protože by prodělal gatě.
TV přes koax, hlavně ta satelitní, je úplně jiný level, než TV přes internet. Kromě možnosti si nahrávat pro vlastní potřebu a nahrávky libovolně přenášet a sledovat kdekoliv, je to také podstatně větší programová nabídka, vč. zahraničních stanic (typicky v ČR příjem SK programů a samozřejmě i německých, italských atd.). V tomto směru prostě nemá internetová TV vůbec žádnou šanci.
V případě terestriky to sice není taková hitparáda, ale jako záložní příjem pro situace, kdy vypadne net nebo i při nějakých bouřkách SAT, případně pro příjem na méně exponovaných místech v domácnosti (ložnice, garáž, pokoj pro návštěvy) se terestrika taky hodí a není důvod ten koax. kabel za pár kaček nenatáhnout.
@RRŠ Tu odpověď výše jsem psal uživateli "Lowkey", ale když už reaguješ, tak jenom dvě poznámky - ukládání do cloudu je průběžné, takže není potřeba na straně usera nijak velký upload. Prostě user něco např. vyfotí a data se uloží do cloudu, příště opět něco vyfotí a data se opět uloží do cloudu atd. Až user ta data z nějakého důvodu potřebuje z cloudu stáhnout (což je vesměs naráz všechna data komplet), tak je potřeba rychlý download čili asymetrické připojení obvykle vyhoví. Samozřejmě se bavíme o home připojení a ne o tom, že někdo potřebuje net k práci - pro tyto účely ať si dotyčný zajistí business přípojku.
Mít domácnost postavenou na tom, že jsi závislý na jednom receiveru, který streamuje TV, tj. pokud ten receiver klekne, tak najednou nemáš v celém domě nic, není zrovna šťastné řešení. Kromě toho i k tomu receiveru musíš ten koax. přivést a dále musíš mít parabolu+konvertor nebo anténu pro terestriku (nebo obojí). A v tomto momentě už není důvod, abys ten koax v ceně pár kaček nenatáhl i přímo k TV.
Hele já taky stahoval filmy na netu a vypaloval si to na DVD. Nicméně to bylo před 20 lety. Dnes mám VoD a YouTube, kde to mám v úplně jiný kvalitě než z linearu a těch pořadu a filmu je daleko víc než dokážete nahrát na disk (to máte fakt tisíce filmu na disku jo? :D Proboha :D) a tohle fakt už většina lidí nedělá a za 10 let už vůbec nebude dělat. A teda že bych si potřeboval nahrávat filmy z linearu s dabingem v té kvalitě. No... Takže teorie a pro naprostou většinu lidí v tomto desetiletí blbost..
Jinak z té doby před 20 lety mám asi 50 DVD a pak mám asi 500 GB na HDD. A od té doby to leží u rodičů v baráku a práší se na to. Až budu někdy vyklízet, tak to poletí do koše no. Co s tím, myslím, že to má takhle spousta lidí co vyrůstalo v 90s a na přelomu tisicileti :D
24. 6. 2023, 10:11 editováno autorem komentáře
Takže jsme se od toho, že optika neříká vůbec nic dostali k tomu, že to lidi nechtěj ;)
Ano, PODA nabízí na uploadu zatím "pouze" 500 Mbps (o čemž se může čemukoliv jinému jen zdát), ale technologický to není problém v budoucnu navýšit. Každopádně to není podstatou diskuze. V řádech Mbps to fakt neleze :D A na nejpoptavanejsi obsah existují CDN. Ale hlavně meritem diskuze je zde česká IPTV a zpochybňování dostatečné rychlosti a kvality připojení i na optice, což je v naprosté většině případů mimo.
Hele co máte pořád s těma nahrávkama z linearu? :D To fakt nějaké větší množství lidí v dnešní době dělá? Já fakt neznám někoho, kdo by si nahrával na disk něco z linearu. To pamatuju z devadesátek na VHS. Dnes snad od toho jsou VoD platformy a nebo si to lidi upiratej na netu ne? Vždyť i to český Voyo hlásí statisíce předplatitelů, takže to bude asi relevantnejsi než nějaký nahrávky. Za to znám snad každého, kdo má IPTV a přeskakuje reklamy nebo si vybírá z kompletního programu (ne toho co zrovna nahrál) všech programů za poslední týden. Přijde mi, že jste se chytli jedné random funkce, která sice není pro většinu lidí relevantní a děláte kouřovou clonu.
No a k té programové nabídce. Koukal jsem na O2TV a tam jsou slovenské programy i v základu, který dostane každý k internetu. No a co se týče největší balíčků, tak jsem koukal na O2TV vs. Skylink a je to 142 programů za 799 Kč vs 140 programů za 1100 Kč :D Ano, mluvíte o nekódovaných programech a já se opět ptám, zda ty jsou relevantní pro velkou část populace a jaká je jejich sledovanost? Obzvlášť v době, kdy jsou TV připojené k internetu a stačí vám k tomuto obsahu aplikace. Nicméně nic proti SAT, já to nechci srovnávat. Já jen říkám, že vím, že budu mít v RD kvalitní internet, a proto terestriku ani SAT řešit nepotřebuju a že po roce 2030 bude lidí s kvalitním netem naprostá většina (ani dnes to není taková bída, jak je prezentováno třeba v článku panem Dvořákem, viz předchozí příspěvky).
Lidi opravdu ne vždy vyžadují všechno jenom TOP. Stejně jako ne každý kupuje auto, aby mělo zrychlení z 0 na 100 pod 5s a maximálku přes 300 km/h, tak také ne každý chce Gbps net (kdyby ano, pak se nemusí ISP zdržovat s různými nabídkami, ale rovnou nabídnou jenom ten nejvyšší tarif všem).
Ale samozřejmě, že zahraniční konektivita (o které jsem psal) leze jenom v řádu Mbps. Jestli žiješ v tom, že třeba z Austrálie budeš sosat Gbps, tak jsi hodně naivní, ale zkusit to pochopitelně můžeš :D
Nahrávky pro vlastní potřebu jsou tady odnepaměti, přičemž kdysi to začalo VHS, pokračovalo přes DVD a dneska umí nahrávat na HDD takřka každý televizor. A výhoda je jasná - nahrávku mohu sledovat až sám chci a nebýt nějakým vazalem IPTV operátora, který to z cloudu za týden nebo po 14 dnech smaže. A ještě si ten HDD můžu vzít sebou třeba na chalupu nebo na cesty a sledovat zde.
A ano, ty ses chytl jakéhosi zpětného sledování u IPTV a děláš z toho kdovíjaký zázrak, když to ve skutečnosti nic extra není (o přeskakování reklam se pak radši nebavit, protože Prima to už zařízla a ostatní komerčky se jistě brzy přidají taky). Stejně tak si vybírat pro sledování ze záznamu z kompletního seznamu programů u IPTV obvykle možné není, protože u některých stanic se zpětné sledování vůbec nenabízí, jelikož to licenčně není možné (a i kdyby nabízelo, tak to třeba u přímých přenosů ze sportu nedává smysl).
Mimochodem umí už IPTV také HbbTV? Aha, neumí. O důvod víc hodit IPTV za hlavu.
U O2TV Zlatá za 799 Kč sice vidím 139 programů a ne 142, ale z těch slovenských jenom Jednotku, Dvojku, 24 a TA3, nic víc. To u Skylinku mám SK programy prakticky komplet.
Ohledně nekódovaných programů tolik, že když se podíváš na tu O2TV Zlatá, tak je třetina balastu právě složena z těchto free programů. Takže v tomto směru to vyjde nastejno.
Po roce 2030 se nic nezmění a lidí s kvalitním netem (byť je otázkou, co si představit pod pojmem "kvalitní net") nebude o nic víc, než je teď. Každý ISP uvažuje ekonomicky a nedělá charitu, takže kde chtěl investovat, tam už to udělal a kde naopak mu to nedává ekonomicky smysl, tam mu to ten smysl nebude dávat ani po roce 2030.
Zase lež jako věž. Zde si můžete jezdit po mapě, jak chcete a klikat si na rychlosti na jednotlivých adresách: https://zrychlujemecesko.cz/mapa-pokryti/
Mám vám najít i ty údaje o optice?
Ja mám nějaké problémy skoro s každou streamovací službou. Na některých skoro nic není (Disney+, Netflix, HBO MAX...), jiné zase mažou obsah po pár týdnech (france.tv, MYTF1...) Nevyžaduji nutně všechno na jedné platformě, ale ani tak se to moc používat nedá. Výsledkem je že i když jsem měl na 3 měsíce zdarma Disney+ (akce od T-Mobile) a předtím zdarma Netflix na měsíc (když ještě měl tu zkušební dobu) tak jsem to za tu dobu použil asi 2x a jel jsem z vlastních zdrojů. Ale možná je to tím že hledám hudební pořady (Fete de la musique, Basique...) a pak pořady jako Boyard nebo Star Academy, takže Netflix a Disney+ jdou katalogem mimo mě. Seriály mě nezajímají vůbec, filmy jenom málo. Třeba na Netflixu jsem asi 3 dny zběžně prohledával katalog a pak jsem ho zrušil s tím že tam pro mě nic není.
Pokud jde o kvalitu tak zkušenost je přesně opačná. Z lineáru (satelitní TV) mám FHD kolem 6 Mbit, kromě pár BD je to pro mě vrchol techniky. Od pirátů je to 720p a bitrate 2 Mbit, dobré tak na telefon ale ne na TV. Navíc jsou piráti nespolehliví, nikdo mi nezaručí že pořad po odvysílání někdo hodí na net. Youtube je kvalitou suverénně nejhorší, teda aspoň pokud jde o pirátsky nahrané TV pořady. Tam je standard od 240p po 480p s mizerným bitrate a někdy ještě zmršený zvuk. VoD jsou na tom některé docela dobře, třeba france.tv má "televizní" 1080p. Před pár dny jsem na tom sledoval Fete de la musique a skoro jsem ani nepoznal že je to z netu. Kdyby odstranili časové omezení archivu tak by mi to mohlo z půlky nahradit TV. Ale třeba taková MYTF1 je tragédie. Uložení jenom na 7 dnů, kvalita lítá od 240p po 720p, dostat obraz na TV je umění. Kdybych neměl dočasně odpojený sat tak se na tuhle platformu vykašlu.
Co se týká samotného nahrávání tak na DVD už taky moc nevypaluju, ukládám na HDD a lineár je pro mě tak ze 70% hlavní zdroj. Zbytek je pár stažených věcí, něco málo z VoD které se dají používat a koupené DVD a BD. Pokud jde o dabing tak na ten už jsem si odvykl, nemám ho ani v satelitní TV, ani na VoD, ani na warezu. České televize sice dabing mají, ale ty u mě sledovaností tvoří menšinu.
Na Youtube je kulový, protože autorská práva. Zkus tam najít třeba trháky s Arnoldem, nenajdeš kromě upoutávky nic. Samozřejmě pokud je tvoje parketa sledování nějakých hipsterů se selfie, tak k tomu je asi YT v pohodě
Je to tak. Na Youtube je kulové, nové nahrávky tam vydrží řádově pár dnů. Občas tam najdu nějaké 10 a více let staré pořady (zřejmě něco jako abandonware u software) ale kvalita je tragická. Za těch 360p s bitrate 500 kbit by se styděla i VHS, i na mobil je to málo. Tohle používám opravdu jako poslední možnost. Youtube má samozřejmě spoustu vlastního obsahu, hudební videa, odborné kanály... Ale to není konkurence TV.
Fixní 5G je zatím hlavní fungující business case 5G (jinak jich moc není). A v ČR obzvlášť, podívejte se na pokrytí v pásmu 3600 MHz. Co myslíte, že tam hlavně jede za služby? Možná vás překvapí kolik fixních LTE/5G v ČR je a jakým tempem rostou.
Cetin má ve výstavbě aktuálně nižší statisíce optických přípojek. Část máte i zveřejněné, koukněte se na dotační výzvy MPO ;) A nebo koukněte na web ČTÚ, kolik bylo FTTH/B před 5 lety a kolik dnes a to se to prudce akceleruje. Hledat to nebudu.
No jasně, že bezdrat nikdy nenahradit optiku, ale tam kde dosud není optika, koax ani kvalitní metalika, je to fajn a znáš bohužel stále v mnoha lokalitách (vysoké statisíce domácnosti) potreba. To jsou dotace EU a ano mají jasný termín.
Jinak, co kde (metalika a optika) Cetin nabízí prostřednictvím několika poskytovatelů je zde. Věřte, že to sedí na realitu, nemůže to zvwrejnovat a mít jen na papíře :) Máte tam i zrychlování v letech atd.: www.zrychlujemecesko.cz
Však to na té Wiki klidně oprav, co ti v tom brání? I tak ale 38 tisíc vs. 20 miliónů, to by se Cetin musel za těch 6 let sakra snažit, aby ten poměr vypadal jinak neboli i kdyby té optiky nasekal 10x tolik, tak pořád to bude jenom zlomek vůči metalice. A o to tady v celé diskuzi jde, aby se furt někdo neoháněl jakousi optikou, která ale prakticky nikde není a drtivá většina přípojek ke koncákům v ČR je jen a pouze na metalice, přičemž žádná masivní změna se nekoná, byť si tady někdo v diskuzi fantazíruje, že ano.
Nevěř nějakým proklamačním webům, jak Cetin kdesi cosi zrychluje. Ten místo výměny metaliky za optiku vymýšlí akorát Terminátory, případně kde se metalika táhne jako šnek, tak userovi nabídne o trochu rychlejší bezdrát nebo mu rovnou vypoví smlouvu a hotovo. To "zrychlení" nápadně připomíná 50. léta, kdy Tonda Zápotocký otevíral novou vysokou pec, která ale ve skutečnosti byla jenom kus plechu s roštem a nasypanou slámou, kterou s velkou slávou zapálil, všichni zatleskali, obrazový materiál šel do Týdeníku do kin a tím to skončilo. Tak toto přesně je Cetin a jeho zrychlení s optikou :-)
Tady je kdyžtak celkem přehledně mapa a data ke zrychlování v síti Cetinu, pokud jste to na tom webu nenasel: https://zrychlujemecesko.cz/mapa-pokryti/mapa-zrychlovani
Kdybyste třeba řekl, "je to málo, má to být tolik a tolik, proto a proto". Ale vy řekněte, že se prakticky nezrychluje a jsou to kecy, čímž se automaticky diskvalifikujete z diskuze, protože je to zjevná lež a nesmysl, viz data. A takhle pracujete s "argumenty" v komentářích opakovaně, takže to nemá smysl přispívat. Vy byste neuznal chybu ani kdyby vám důkaz ležel před očima. Aspoň doufám, že když to někdo třeba čte nebo bude číst, tak se i třeba s opačným názorem pokusí zamyslet a řekne si, která strana předložila argumenty, a která nepodložené výmysly.
Ty bohužel žádná relevantní data nepředkládáš, ale házíš sem marketingové pitomosti od Cetinu. Už jenom ten web "zrychlujemecesko.cz" jasně vypovídá, že to je pouhopouhá reklama. O pokrytí optikou se tam člověk samozřejmě nedozví vůbec nic, má kamsi zadávat svoji adresu místo toho, aby tam byla mapa s konkrétním pokrytím a každý hned viděl, co se v jaké lokalitě nabízí. A na závěr pseudo-rada, aby se pro konkrétní nabídku kontaktoval jakýsi svůj poskytovatel internetového připojení. Prostě tyto nesmysly se nedají brát vůbec vážně a jenom to potvrzuje, že Cetin s optikou pouze mlží a nikoliv, že by ji nějak výrazně rozvíjel.
Jasně, odlišené odstínem zelené barvy, kde není v reálu vidět vůbec nic. Prostě Cetin, jak jinak. Zkus se podívat na weby pokrytí mobilním signálem, kde si uživatel může nastavit zobrazení jenom 2G, jenom LTE nebo jenom 5G (případně kombinace dle libosti). To má nějakou vypovídající hodnotu a ne ta šaškárna kde Cetin cosi údajně zrychluje.
A to je snad můj problém, že se Cetin od roku 2017 nikam neposunul, aby to pak mělo smysl na Wiki opravovat? Aspoň je vidět, že uteklo od té doby 6 let a kde nic, tu nic. Nebo jestli máš nějaká lepší čísla, tak Wiki lze editovat a můžeš se do toho směle pustit, jistě to bude od tebe průlomové sdělení, ze kterého si všichni sednou na zadek :D
Klasika, opět marketing Cetinu, ale bez možnosti to jakkoliv prokázat. Takových webů si nasekám tucet do hodiny a můžu si tam psát klidně o tom, že do roka budu mít přípojek miliardu, protože to stejně nikoho nezajímá, jestli to splním nebo ne.
Ty jsi typický obhajovatel Cetinu, protože asi máš optický net v místech, kde se Cetin nějak rozšoupnul a optiku tam zrealizoval. A podle toho pak zcela mylně usuzuješ, že když je to tak u tebe, tak je to tak i všude jinde na Zeměkouli. Ale věz, že není a naopak, že jinde je to velmi tristní. A nic se na tom nezmění ani do roku 2030 a ani třeba do roku 2040, protože jak již bylo opakovaně napsáno, tak ISP nedělají charitu, ale business a co chtěli pokrýt, to pokryli a co naopak pokrýt nechtějí, to ani pokrývat nebudou. Koneckonců lidí je v republice stále stejně, takže pro koho dalšího by ISP co pokrývali, to nedává ekonomicky smysl, protože stávající zákazníci jim rozhodně nezačnou platit násobky dnešních částek, ze kterých by šla masivní výstavba optiky financovat.
Jestli někdo pracuje s dokumenty vyžadujícími cloud, tak si holt musí zajistit adekvátní připojení k netu. Osobně takovou potřebu nemám a ani bych si soft, jenž se bez cloudu neobejde, nepořizoval.
Jestli chce firma po zaměstnanci nějakou práci z domova, pak mu k tomu musí vytvořit adekvátní podmínky a je její problém, jak tak učiní. Ale čekat, že home připojení, které má uživatel, bude pro tyto účely vhodné, to prostě nelze. Home připojení nemá ani extra vysokou garanci rychlosti a ani garanci dostupnosti 24/7/365, takže se pro pracovní účely prostě nehodí.
To si fakt IPTV streamer pověsíš někam na střechu k anténě? :D
Dokážeš pobavit, protože jako argument brát jakousi tiskovou zprávu, to je tak na úrovni reklamy na Kostelecké párky s údajným podílem masa 99% :D
Mapa MPO je pak úplná pecka, protože rychlost 1 Gbps to ukazuje i na místech, kde je prokazatelně max. 350 Mbps na kabelovce Vodafone a víc nelze (a jiní ISP tam mají na zvonkodrátech Cetinu maximálku 250 Mbps), takže opět totální blamáž. Jestli věříš takovým nesmyslům, co se někde po webech objevují (a bohužel i na oficiálních stránkách státní správy), tak to potěš koště, že žiješ v takové deziluzi.
Ten tvůj Cetin všechno zvyšuje rovnou po statisících (holt slušnej oddíl a žádní příštipkáři), ale bohužel to není nikde vidět, leda v propagačních cárech papíru. Tam se jak vidno opravdu dá napsat všechno, pak to poslat na ČTÚ, ten to přepošle na MPO a ti s velkou slávou za peníze EU (viz levý spodní roh mapy, kde je uvedeno, že to bylo financováno EU) udělají mapu, která je absolutně k ničemu. No, stát prostě podobným způsobem (ne)funguje a netýká se to jenom netu.
Ještě k těm mobilním operátorům - stavět BTS, jenž pokrývají velká území a obsluhují tisíce klientů, je něco zcela jiného, než kopat do země a nákladně pokrývat nějaké území, u kterého navíc ani není jisté, že se tam podaří sehnat zákazníky. To, že nějaký operátor někde vybuduje optiku mu totiž negarantuje, že se mu nadšeně začnou hrnout zákazníci a s velkým jásotem si objednávat jeho služby, protože jak známo, tak český zákazník je poměrně konzervativní a nerad mění zažité. Třeba PODA by mohla vyprávět, jaký "úspěch" zažívá na sídlištích s Gbps optikou, kam přišla jako poslední, a kde už ale jsou kabel Vodafone a zvonkáč Cetin z dřívějška (byť na nižších rychlostech) a lidi z různých důvodů zůstávají právě u nich.
Placáte ****** do vody stále dokola. A co by tedy byl důkaz? Kdyby to řekl nitruhir? Vy si fakt myslíte, že firma typu Cetin (navíc silně regulovaná s povinností poskytovat na všem co postaví a deklaruje velkoobchodni nabídku prakticky komukoliv) si vymyslí čísla o vybudovaných optikach a místo 100 tis. jich v roce 2022 vybudovala nula?
Na mapě MPO máte vyjmenováno, kdo tam ten gigabit nahlásil. Můžete to s daným poskytovatelem ověřit a pokud to nahlásil blbě, tak tu mapu opravit, je tam na to formulář a výzva. Ta mapa je každý rok aktualizována. Je zajímavé, že Wikipedie, kde je nějaká věta, ktera nikoho nezajímá z roku 2017 sdělené Cetinem jsou pro vás s ok a údaje z loňského roku od MPO přece ne! Jasně, že tam někteří poskytovatelé uvádí blbosti (hlavně někteří wifináři, co jedním AP uvedou pokrytí všech adres v dosahu rychlostí 100 Mbps), ale je to přece na vás to opravit!
Ten poslední odstavec je přesně naopak. Mobilní SIM ma 99 % lidí, i když má třeba doma slabší pokrytí, takže už si novou nikdo nekoupí, i když se mu zlepší pokryti. Stejně jako když bude operátor zlepšovat pokrytí u dálnice nebo železnice, myslíte, že tím získá nové zákazníky? Jaké? Naopak pokud ISP postaví optiku v místě, kde je dnes třeba pouze WiFi, tak ten potenciál je velký, protože část zákazníků prostě přejde. Tam kde je kabelovka je to určitě těžší, ale i tam získáte vždy alespoň část zákazníků a tím nový výnos. Důvod, proč operátoři staví nové BTS je jiný. Takže bohužel tomu rozumíte zase blbě :(
No a kde ta statistika dělá divy? I kdyby to bylo, jak říkáte (O2 v posledních letech nic nekupovala a Cetin staví optiku v posledních 3-4 letech, předtím se soustředil na ždímání metaliky, výstavbou DSLAMů a upgradu technologie, takže těžko to mohl plánovat už 10 let), tak přibyly optické přípojky a ubyly přípojky "kabel" (nevím, jestli to být metalika, CATV nebo co).
Firma Cetin silně regulovaná? Začínám se dobře bavit, protože v ČR je velká trojka (Cetin, TM a VF) tak silně regulovaná, že si dělá prakticky co chce.
Na mapě MPO jsou nesmysly, které jim přes ČTÚ poslali ISP. Ano, třeba u kabelu VF může být v celé lokalitě jedna jediná přípojka s rychlostí Gbps (a VF to pak vykazuje jako Gbps připojení), ale to nevypovídá o tom, že tuto možnost tam mají dostupnou všichni.
Aktuálně jeden příklad od T-Mobile, který nabízel předplacenou SIM kartu 100 GB za 300 Kč měsíčně - ČTÚ si tak může do tabulek napsat, jaký je to pokrok a jak jsou i na předplacenkách levná data (3 Kč za 1 GB). A co na tom, že T-Mobile těch SIM prodal jenom 2000 ks, což při jeho počtu klientů skoro 6,5 miliónů je 2000 ks akorát na úrovni statistické chyby. Takže takto se dělají čísla, která se dělat potřebují, abys byl v obraze.
U mobilních SIM ti zcela uniká fakt, že BTS neobsluhují jenom domorodce, co tam bydlí, ale obsluhují všechny, jenž se v dané oblasti vyskytují a používají data. Což je potřeba řešit tak, aby každý připojený zákazník měl přiměřenou rychlost a dostupnou službu, nikoliv, aby BTS byly přetíženy a naopak, aby byly využívány co nejefektivněji (technologie 5G). Proto se také nové BTS budují. Celkově se dá i říct, že BTS pro data využívají domorodci v menšině, protože data mohou mít přes WiFi ze svého pevného připojení k netu a nemusí jet na mobilní data, která jsou v naprosté většině případů limitována objemem, anebo ta bez limitu zase cenově nevýhodná.
A opět je jenom tvoje iluze, že zákazník uteče od WiFináře jenom proto, že se tam kdosi přihnal s optikou a čeká, jak si z něho všichni sednou na zadek. WiFinář je obvykle cenově mnohem níž a velmi často je to ještě lokální firma, na kterou jsou ze strany zákazníků užší vazby, než na nějakého velkého ISP, kde zákazníci dle všemožných recenzí již dobře vědí, jak to v praxi vypadá (typicky cenově "když ptáčka lapají" a pak jenom pravidelné zdražování).
V této souvislosti jenom znovu zopakuji, že zdaleka ne každý zákazník touží mít nějaké Gbps rychlosti, aby si pak kdesi s kamarády z Mokré čtvrti mohl honit triko, byť ve skutečnosti tu rychlost využije možná jednou za rok nebo ani to ne.
1. Ano je, načtěte si analýzy trhů, referenční velkoobchodni nabídky atd. TM a VF regulování na tomto trhu (VO přístup na fixní trh) nejsou. Nerozumíte tomu.
2. Ne, vykazuje se to na adresní místa vc. počtu přípojek na dané AM dle rychlostí. Načtěte si to.
3. Ne, průměrnou cenu ČTÚ počítá na základě spotřebovaných dat (tedy reálná spotřeba, ne FUP) děleno počet datových SIM. Jsou tam tedy jak tyto vysokodatove tarify, tak nizkodatove vc. jejich vah dle počtu SIM, takže 3 Kč za GB opravdu nevyjde. Načtěte si to lépe, třeba si tu průměrnou cenu za GB, kterou vydává ČTÚ najděte. Vy obraze :)
4. Správně, to je jeden (!) z důvodů. Nikoliv, že by se mu to vyplatilo, jak jste tvrdil v předchozím postu a získal nový výnos. Nezíská, max. udrží.
5. Ano, spousta lidí zůstane u wifinare, ale stále větší počet lidí chce mít kvalitnější službu a tak tedy část (já nikdy neřekl, že všichni) na optiku přejde. Protože jim to třeba za 100-200 Kč měsíčně (jedno polední menu) vyplatí. Věřte mi, že ISP, který tam tu optiku buduje (často sám wifinar) to má moc dobře spočítané a vi, kolik toho musí prodat. Číslo o trendu v počtu FTTH/B přípojek jsem vám poslal v předchozím příspěvku.
No je to tak. Když si člověk vezme, kolik MHz zabírají v tomto extrémně drahém kmitočtovém pásmu kanály se sledovaností (a to na terestrice) hluboko pod 1 %, ale třeba i kanály pod 3 % atd. a srovná to s tím, že 2G síť v ČR na jednoho operátora jede na 2x10 MHz (a to v pásmu (900 MHz) s tak poloviční fyzikální schopností šíření a průniku) a jejím využitím. No nevím nevím...
Záleží na formulaci otázek. Když zvolíš vhodný "reprezentativní vzorek", přidáš odpovídající zvolený set otázek a metodiku zpracování, tak se vlezeš do požadavků zadavatelů. Svého času jsem se u placených výzkumů musel přestěhovat do Phy a pořídit děti. Sranda je, že mnoho žen rozeznává jako zdroj příjmu anténu, někdy satelit a pod kabelovku zařadí vše ostatní. Doufám, že mi nějaký teoretik s VŠŽ nebude tvrdit, že to není pravda.
Za 10 let vymyslet bonding, to je vskutku pokrok :D
A jelikož jsi notně dezorientován v dané problematice, tak ani netušíš, že třeba Vodafone u kabelovky toto metalické připojení vydává za připojení optické (https://i.imgur.com/a0HqtCn.jpeg), protože mu optika vede do CMTS někde v rozvodné skříni (ze které to ovšem dál pokračuje koaxem s Docsis), což jsou pak právě ta nesmyslná čísla o počtech přípojek na optice (kterým se člověk znalý jenom zasměje, zatímco BFU to sežere i s navijákem). Opravdu už se radši dál nevyjadřuj, protože tato oblast je ti úplně cizí a vůbec neznáš mapu jak to chodí, přičemž tvoje představy jsou na hony vzdálené skutečnosti.
Můžeš si něco zanalyzovat (nebo se i zanalyzovat sám), ale na faktu, že zdejší velká trojka má oligopol a s ČTÚ si akorát vytírá zadnici, to nic nemění.
Na žádná adresní místa se nic nevykazuje, ani by to dost dobře nebylo možné, aby ISP s počtem přípojek v řádu statisíců (nebo dokonce přes milión) vykazoval všechno konkrétně. To by asi nedělal nic jiného. Každý ISP ví, jakou technologii má v dané oblasti a podle toho vykáže rychlost, leč třeba u té kabelovky VF se po čase stává, že se počet přípojek navýší tak, že se kapacita CMTS blíží max. obsazení a VF pak už nabízí jenom nižší rychlosti. Ovšem na papíře pořád svítí původní údaj z dob, kdy ta rychlost mohla být vyšší.
Tvoje průměry jsou asi tak stejné, jako to celé kuře, která já sním sám a ty nedostaneš nic, ale v průměru jsme oba snědli polovinu, ty průměre ČTÚ :D
Ve skutečnosti se T-Mobile může chvástat, jak má na předplacence nabídku 3 Kč za 1 GB, protože právě takto se to uvádí a nikoliv, že by kdosi cosi průměroval (tedy samozřejmě to zprůměrovat kdokoliv může, ale takový průměr má nulovou vypovídající hodnotu).
Tvrzení "ISP, který tam tu optiku buduje (často sám wifinar) to má moc dobře spočítané a vi, kolik toho musí prodat." nápadně připomíná scénu z jednoho českého filmu, kde si při výrobě naplánovali 10% zmetkovitost - takže tolik jenom k tomu plánování neboli naplánovat si můžeš co chceš, třeba let na Mars, ale rozhodně to neznamená, že se ti tvoje plány vyplní. Což také v praxi pak vypadá často tak, že tito "naplánovaní optikáři" jsou akorát ve velké ztrátě a nakonec jsou rádi, když je odkoupí nějaká větší společnost.
Montáte trh mobilních a fixních služeb. Na fixu je prostě Cetin dost drasticky regulován a nabízí VO všem, proto přes jeho síť nabízí služby spousta ISP.
Ano, ČTÚ to sbírá na adresní místa každý rok (tedy aktuálně plátna). Zeptejte se jakéhokoliv ISP, jak malého, tak velkeho :) V tomto případě jsem si jist na 100 % a je to tak jak tvrdím, i kdybyste se postavil na hlavu. Tady to máte i černé na bílém: https://www.ctu.cz/nga-sber-dat
No průměruje to ČTÚ, můžete si to vyhledat třeba třeba v jejich vyročce. Znamená to, že si můžete koupit jak dražší, tak levnější GB. Určitě to není tak, jak tvrdite vy, že by někdo tvrdil, že se v ČR prodává jen a pouze GB za 3 Kč. Předtím jste říkal, že vám vadí 3 Kč/GB, teď zase průměr. Tak jak to má být? Najít nejdražší GB a to je to správné?
No, to je kapitalismus... Ale co tím chtěl básník říci? Buď to má spočítané správně a je v zelených číslech a nebo ne a je v červených. Ale postaveno je v obou případech, takže uhybate z meritu věci.
Hele vám fakt nevadí, že vždy něco kvaknete, já vám vše vyargumentu, většinu podložím daty či důkazem a vy přijdete opět s dalším blábolem bez podkladů? Mně to přijde hrozně potupný :D
Cetin dávno nijak drasticky regulován není a služby ostatním ISP nabízí zkrátka proto, že je to pro něho dobrý kšeft.
Pochop jednu zásadní věc - ČTÚ může operovat pouze s údaji, které od ISP dostane, takže co si ISP uvede, to ČTÚ má, nic jiného. A ISP opravdu nebude rozepisovat jednotlivé baráky a byty někde v ulici, jaká je tam u každého rychlost. To by ani technicky nešlo udělat, aby třeba již zmiňovaný Vodafone uváděl konkrétní čísla u těch 600 000 přípojek a ještě s tím, že se to pochopitelně u jednotlivých klientů v čase mění. Rychlost se uvádí zásadně v celé lokalitě, kdy ISP ví, jaké rychlosti tam může technicky dosáhnout (také proto v těch klikacích mapách je u konkrétních domů vždy napsáno slůvko "až" a nějaká rychlost) a tento údaj se pošle na ČTÚ.
Průměr je pouze statistická veličina. Přičemž já jsem nikde netvrdil, že se GB prodává jen a pouze za 3 Kč, to sis něco pomotal do sebe. Tvrdil jsem, že to T-Mobil může prezentovat, že má nabídku i za tuto cenu. A samozřejmě se pomlčí, že na takovou nabídku prakticky nikdo nedosáhne, když se těch SIM prodalo pouhých 2000 ks.
Básník tím chtěl říct, že opět nemáš pravdu při svých představách o tom, jak to má ISP s optikou všechno ideálně vykalkulované a jak pomalu zákazníci začnou dělat mexické vlny, když se k nim někdo s optikou přiřítí :D
Bohužel ty jsi zatím vůbec nic nevyargumentoval, akorát si myslíš, že se tak stalo. V celé diskuzi tady soustavně házíš nějaké čísla, jenž ale nejsou nijak průkazná, protože se jedná pouze o čísla, jenž zveřejňují samotní ISP. Tomu možná věří nějaký jouda někde v hospodě na dědině, co má v sobě litr kořalky, ale kdo se v telekomunikacích pohybuje, tak ví, že je to v reálu úplně jinak a tvé posty nemůže brát vůbec vážně.
Jenže ona statistika dokáže divy...!
Na našem sídlišti přibylo pár stovek optických linek. Drtivá většina jich je v nových domech, které se tu stále staví. Další část je podél trasy k té nové výstavbě. A zbytek? Kde to jde, tam má VDSL přípojky, v naší ulici dokonce jen ADSL, část prostě pustil a přenechal wifinářům.
Hlavní problém problém vidím v tom, že většinou to nelze snadno (levně) vylepšit. Zato zhoršit se to může hned - nám vedl po ulici kabel místního providera, který to prodal O2, padlo to pod CETIN a ze dne na den (resp. během dvou týdnů, počínaje 24. prosincem!) to skončilo. Nahradili to dvě wifinářské firmy...
Dvě firmy sem plánují zavést optiku a CETIN je jednou z nich - plánují to už druhou pětiletku a stále to bude do pěti let
. Dokud se bude za humny stavět, nic z toho nebude!
Prosím vás, v životě jste ESD pro ČTÚ narozdíl od jakéhokoliv poskytovatele neviděl (ani nevíte co to je) a mektate blbosti, ISP samozřejmě na fixních sítích ví, jaká je rychlost na konkrétních přípojkách a dokáže to vykázat včetně velkých ISP. Normálně uděláte report ze systému, stejně jako to Cetin zobrazuje na svoji mapě, kde máte dům od domu taky jinou rychlost podle toho, co tam vede a jak je to daleko od DSLAMu (v případě metaliky). Problém je maximálně u FWA, jak jsem zmiňoval, ale o tom se tady nebavíme.
Může, ale neprezentuje. Cenu za GB prezentuje ve svých tiskovkach a dalších materiálech ČTÚ.
Uf, tak jo, zdroje nejsou potřeba, potřeba je nitruhir, který ví vše a všichni mu věřte. Já vlastním 5 nemovitosti a na všech vykázána data sedí, to je sakra zvláštní 🤔🤔🤔 Samozřejmě je to pouhopouhá náhoda a anonym na netu mi to bez důkazů osvětlí svými bezmeznymi prázdnými vědomostmi prezentovanými ve stylu "Ty tomu nerozumíš, je to jinak! Nic se za 10 let nepostavilo a vi to přece každý!"
ISP v první řadě nemá vůbec žádnou povinnost detailně vykazovat každého připojeného klienta, takže tak ani nečiní, ty ESD. Vykazuje se počet účastníků, tržby a další věci v globálu, ale rozhodně ne, že Franta Flinta na konci ulice má rychlost ABC, zatímco Ferda Vosáhlo v polovině ulice rychlost XY. Ty skutečně dané problematice naprosto nerozumíš a vždycky tady jenom vystřelíš nějaký narychlo zjištěný poznatek nejspíš z Google (teď třeba ESD) a naivně si myslíš, že to bude argument, kterým rozbiješ diskuzi. Ve skutečnosti se tomu lze jenom zasmát, čímž končím, protože to celé tady je akorát ztráta času :D
Ne, ISP má povinnost vykazovat daleko detailnější údaje a vyplývá to ze zákona č. 127/2005 o elektronických komunikacích. Dokonce jsem již poslat odkaz konkrétně ke geografickým údajům. Jak myslíte, že se vyhodnocují lokality pro dotace ;) z čeho myslíte, že má ČTÚ údaje pro analýzy, zprávu o vývoji trhu a pro https://data.ctu.cz/?
https://www.ctu.cz/elektronicky-sber-dat-esd-elektronicke-komunikace - Tady máte kdyžtak ESD detailněji popsané a máte tam i vzory. Vykazuje se jednou ročně v trochu větším rozsahu a pak v půlce roku v trochu menším rozsahu (a bez geografických dat). Budete docela koukat, kolik desítek údajů (+ geografické údaje) musí malý ISP poskytovat a kolik stovek to je u velkého ISP typu operátor :) Tak co, teď je špatně i web ČTÚ a zákon? :)
25. 6. 2023, 14:52 editováno autorem komentáře
Co se neopakuje? Tak třeba před týdnem jsem viděl hudební pořad Fete de la musique, který televize odvysílá jednou, bude cca 4 měsíce na VoD, potom jedna opakovačka na konci roku (asi ve 2 hodiny ráno po Silvestru) a pak už nikde.
Další podobný případ je pořad Basique. Jedná se o zhruba hodinové záznamy koncertů, pořad vymyšlený za korony. Opakovačka dílu je průměrně 1x za rok, po opakovačce asi 4 měsíce na VoD a to ještě neplatí pro všechny epizody.
Z hudebních pořadů stojí za zmínku ještě Enfoires, každý rok v březnu nová epizoda, na VoD to není ani minutu a opakovačky z posledních let jsou až na konci roku. Tohle se dá aspoň koupit na DVD, ale cena 600 korun je přemrštěná. I po slevě na cca 300 korun po roce je to dost drahé.
Pak je tu ještě Boyard. Nová sezona je vždy na VoD jedno léto, potom opakovačky v následujících 2 letech (vždy někdy na jaře a v nevhodný čas) a pak už nikde. Dohledat 4 roky starou epizodu je umění.
A nakonec nová Star Academy která se neopakuje vůbec a na VoD je týden. Navíc je to VoD která technicky stojí za kulové.
Nevím jak pro vás ale pro mě dostatečný důvod k tomu abych se VoD a IPTV co nejvíce vyhnul. Od VoD očekávám že tam bude stabilní katalog, takže když ji zapnu tak tam ten pořad bude. Pokud musím u VoD přemýšlet co je od kdy a do kdy dostupné tak je lepší vlastní archiv. Netflix, HBO MAX a Disney+ nepoužívám, filmové novinky a seriály mě nezajímají.
Já se omlouvám, jestli Vám vezmu iluze, ale takových lidí jako vy, kteří by si nahrávali a opakovaně koukali na oddechové pořady tohoto typu, je v ČR tak 5. Jakože by si v ČR někdo nahrával třeba Stardance nebo podobnou produkci si fakt nedovedu představit. A teď to nemyslím hanlivě vůči těm pořadům, ať si každou kouká na co chce, jen si fakt nemyslím, že by si to někdo cíleně nahrával a pak na to opakovaně koukal jako na oblíbený film. Navíc tedy u nás má ČT dost obsáhlý archiv zdarma a Nova i Prima mají na svoje pořady vlastní VOD. Já to nemyslím nijak negativně, ale asi je potřeba si uvědomit, že kvůli tomu asi opravdu nebudeme řídit kmitočtovou politiku (resp. se tím nebude řídit kmitočtová politika EU).
25. 6. 2023, 22:08 editováno autorem komentáře
O2 koupilo tu firmu už hodně dávno, ale před asi sedmi lety to ukončili. Zkusili tu VDSL, ale nedostali se daleko, takže stále máme ADSL - na mapě až 50 Mb/s
. Tvrdí, že když to znamená kopat, tak sem dají rovnou optiku...
Jenže s takovými parametry prostě přišli o zákazníky. Ale když kouknete na sídliště jako celek, zjistíte, že ubyla metalika, ubylo ADSL/VDSL, ale přibylo mnohem více optických připojení. Podle statistiky to tedy vypadá, že ta optika nahrazuje metaliku a xDSL, ale ve skutečnosti se každá z těch fází odehrává jinde.
Další ISP to má stejné - nemá k nám kabel, takže zatím jede po wi-fi a plánuje optiku; jenže má vázané kapacity v nové výstavbě a kopat v ulici se mu nechce...
Já se také omlouvám, tyhle pořady jsem nikdy nesledoval ani nesleduji. Tohle pro mne není "oddech", ale plýtvání časem. Ale podle gusta...
Přesně jak již říkal predrecnik, jste bohužel minorita. Velké komerční služby bohužel s minoritami pracovat neumí, ne že by nechtěly, ale nejsou pro ně finančně zajímavé...
30. 6. 2023, 20:29 editováno autorem komentáře
To je ale naprostá lež. Nikdo nic nedotuje. TV ze svých příjmů si platí šíření a to jí umoňuje vydělat na vysílané reklamě. Funguje to tak už od vzniku TV. To, že jsou TV společnosi rozežrané a za šíření jinde chtějí připlácet vůbec neznamená, že jedna platforma dotuje druhou nebo že by model DVB-T2 byl nesprávný. 100 let správný byl (včetně rádia) a o žádné pokřivení trhu se nejedná.
Vždyť z toho výzkumu vyplývá, že DVB-T2 sleduje dnes stále 43 % domácností. Nikdo rušit DVB-T2 nechce ani po tom roce 2030 (do kdy ke změně ani dojít nemůže), ale je otázkou, zda ho musíme provozovat v dnešním rozsahu multiplexů, když tam je X programů se sledovaností pod 1 % (takže na to očividně nekoukají ani dnešní starší lidé). DVB-T2 má prostě už dnes alternativu a za 10 let bude ta alternativa zase silnější, mobilní sítě alternativu nemají, respektive alternativa k neuvolňování pásem je, že bude klesat kapacita a s ní rychlost a další parametry, a to hlavně na venkově, kde je možnost využití vyšších pásem omezené.
Jestli tam uvádějí 50 Mbps, tak máte VDSL, z ADSL by se 50 Mbps nevytřískalo. Bohužel je asi DSLAM celkem daleko a nebo na tom kabel není dobře. Každopádně pokud vám zůstalo VDSL a vedle přibyla optika, tak se shodneme, že to zlepšení z celkového pohledu je ne (byť ne pro všechny)? Pokud město dovolí kopat a jste bytovka, tak tam dřív nebo později někdo tu optiku udělá. Není úplně pravda, že když čekáte 10 let, tak už se nedočkáte. Masivní výstavba optiky je záležitost posledních pár let (pozdě, ale přece), a to jak u menších ISP, kterým přestává wifi stačit (víc a víc lidí už chce víc než 30 Mbps), tak u velkých, kteří si uvědomili, že ta metalika a kabelovka jim začíná hnít a víc už z toho nevytřískají. Tak good luck, ať to tam je co nejdřív.
Však těch až 50
je opravdu výsměch, reálně se nedostali nad 8 Mb/s. Na druhou stanu ulice to ale opravdu je VDSL.
Čistě prakticky: dokud poběží výstavba nových domů, nikdo nám nic lepšího nenabídne. Město by možná dovolilo kopat, ale zatím se jich nikdo neptal, ani CETIN, ani ten druhý ISP ještě ani nemají stabilní představu, kudy to tahat. (Natož, aby spojili síly do jednoho výkopu.)
Takže v ulici zatím zuří lítý boj
mezi třemi ISP s bezdrátem, kteří si vzájemně přebírají zákazníky - ale je to všechno stejná bída. Na nástěnku vyvěsí nabídku na optický internet
, pak se zjistí, že to je vzduchem, reálně to bude kolem 100/10, jen základní služby, v balíčku s IPTV. (Abych jim nekřivdil - na kraji ulice jim funguje i 250/20 a 200/40, ale stejně bez IPv6, bez veřejné IPv4 adresy, s omezenými tunely.)
26. 6. 2023, 11:03 editováno autorem komentáře
No tady se nedomluvíme a nemá podle mě smysl o tom diskutovat, protože vy tvrdíte, že nahrávání využívá hodně lidí a já tvrdím, že nahrávání využívá málo lidí (max. jednotky % terestrikářů, ale spíš <1 %) a za 10 let jich bude ještě míň. Ale ani jeden to dokázat nemůžeme, jelikož na to nemáme jiná data než vlastní zkušenost (ve smyslu známosti o svém okolí, ne pouze ve vlastní domácnosti), která se také neshoduje.
Jinak já zatím v bytě terestriku mám, takže to "mít můžu". V RD už anténu ani rozvody mít nebudu, ale tak můžu si pak pořídit takovou tu pokojovou TV anténu k oknu, abych si mohl nahrát pořad z ČT 1 :D Nejdřív tedy budu muset zjistit, jaký pořad nebudou mít v archivu, to bude taky složité.
Hmmm, zvláštní že aplikace O2 TV má jen na Androidu 1+ mil. stažení, Skylink CZ přes 500 tis. a mohl bych pokračovat. Tak vám nevím. A hlavně nevím o tom, že by operátoři tvrdili, že lidi koukají na TV přes mobilní data, a proto musí být zkrouhnuta část kmitočtů terestriky. Oni tvrdí, že lidi chtějí obecně víc a víc mobilních dat a naopak míň a míň lidí čerpá terestriku.
Jinak jsem zběžně kouknul na tarif s neomezenými daty a O2 CZ za 949 Kč bez závazku (10 Mbps) a Telefonica O2 DE 800 Kč s 2letým závazkem a aktivačním poplatkem 800 Kč (3 Mbps). Ne že by to u nás někdo platil, když to má buď levněji v balíčku nebo s jinou slevou. Jinak na webu O2 CZ jsem zjistil, že nabízí slevu 300 Kč/měsíc, když to člověk platí z účtu u Air Bank. No tak taky nevím no...
Vždyť se nedávno psalo na netu o slovenské UPC v souvislosti se zvýšením ceny za poskytování programů skupiny Markíza. Byly tam informace i o procentech diváků, kteří si UPC platí kvůli komerčkám a podílu na zisku. Zatím jsem nečetl žádný průzkum, že by tzv. placené programy, často s reklamami, byly ve sledovanosti dominantní nad celoploškami.
Oni by rádi, moc rádi. Jistá společnost jasně dala najevo, že ji v prvé řadě zajímá doručení reklamy divákům. Jenže to jaksi v DVB-T2 zrovna technicky dvakrát nejde, tam nevíte kolik lidí zrovna v tu chvíli sleduje na své TV jejich program. Peoplemetry jsou jak známo odhad na základě chování vzorku...
OMG. To nemyslíte vážně.
>> TV ze svých příjmů si platí šíření a to jí umoňuje vydělat na vysílané reklamě.
A na satelitu, kabelovce je to jinak jako proč? Tam také šíří své programy a vydělávají na vysílané reklamě. Tak proč proboha zde musí soukromý provozovatel televizi platit, ale soukromý pozemní provozovatel nemusí?!? Je absolutně jedno o jaké přenosové médium jde, jestli jde o vysílač někde na kopci nebo o satelit nebo kabel.
Jde o pokřivený trh, když jeden provozovatel je zvýhodňován oproti jiným. Pozemní televize nemá v současnosti žádné privilegium, aby byl něco extra oproti jiným.
A dosti pochybuji, že jim příjmy z reklamy stačí. Platící provozovatelé si už dlouho stěžují na to, že tyto komerční televize po nich vyžaduji stále víc a víc peněz. A to jde o ten samý identický přenos. Proč? Když dle Vás u pozemáku stačí jen reklama. Tak proč u nich za to samé požadovat více peněz za šíření?
Jestli má jít o narovnání trhu, tak i u satelitní, kabelové, IPTV nesmí po provozovateli požadovat peníze za šíření. Klidně ať si tam vysílají v SD nebo rádoby HD. Nabízet tak zákazníkům bezplatný příjem i přes jiné médium než DVB-T2. Kdo by chtěl lepší kvalitu, tak si může dobrovolně připlatit. Ale nenutit po soukromnících to, že jim nabídnout pouze a jen FullHD za nějaké peníze. Kvůli tomu jsou nuceni i základní balík zpoplatnit. To je ten zásadní rozdíl mezi pozemním a ostatním.
Ten model je hóóódně zastaralý. Neodpovídá současné době. V minulosti se satelit také provozoval zdarma. Jenže doba pokročila a náklady se navyšovaly. Televize také požadovali víc peněz. Provozovatel by nucen své služby zpoplatnit. Pochybuji, že u pozemáku se nic nezměnilo. Ani nemohlo, když došlo k přechodu z analogu na DVB-T a pak ještě z DVB-T na DVB-T2. To jsou šílené náklady. To si jako myslíte, že pozemní provozovatel nebo televize si to všechno platil ze svého? Ani omylem. Zde je také ukázka pokřiveného trhu, když "vynucený" přechod na DVB-T2 se dotoval, ale u satelitu "vynucený" přechod z DVB-S na DVB-S2 se nedotoval.
No nevím, kde to zrovna píšu, ale vlastně proč ne. Když může televize platit České Radiokomunikaci za to, že jim bude šířit kanály přes vysílače, tak proč neplatit i IPTV poskytovateli za to, že jim bude šířit kanály přes síťovou infrastrukturu. Provoz infrastruktury také není levný.
Ale zpět. Ostatně to také sám píšete. U IPTV si televizní společnost zjistí, že má sto tisíc zákazníků, tak si vyjedná, že za každého si naúčtuje dejme tomu 10 Kč. Tedy po IPTV poskytovateli bude chtít požadovat 1 milion korun měsíčně jen za to, že mu dovolí šířit své kanály? Proč proboha, když u pozemáku musí televize naopak platit statisíce pozemnímu poskytovateli?
By bohatě stačilo, kdyby televize požadovala po poskytovatelích spíše symbolický poplatek dejme za pár tisíc, aby se neřeklo. Více peněz pak za "nadstandard" a ne požadovat statisíce nebo i milióny. Vždyť, jak píše předřečník, za šíření má přece peníze z reklam. Z logiky, kdyby se televize uskromnila a IPTV poskytoval základní balík zdarma nebo jen symbolicky, tak by měla více zákazníků a televize více peněz z reklamy. Nepřímo i to, že se pozemní signál utlumí a nemusí pak platit ani za šíření přes vysílače, když si diváky získá jinak.
Je to zcela jednoduché. Komerční televize, které sice "nikdo" nesleduje, tvoří dominantní sílu ve sledovanosti na trhu. Tím pomáhají k prodeji služeb, které je nabízí - kabelovky, IPTV...Pomáhají jim k zisku a komerční stanice chtějí svůj podíl ze zisku. Jako bonus nabízí vyšší rozlišení než ve fta vysílání v rámci dvb-t2. To jim zajišťuje značnou část diváků a proto si za něj platí. Kdyby jim měli platit tito vysílatelé, tak co by se stalo? Museli by si vydělat na platby. Jak? Zakódováním a zpoplatněním svých služeb. Komerčky nebudou riskovat odliv diváků a menší atraktivitu pro zadavatele reklam.
Na jednu stránku vás chápu, ale jedná se o obchodní model dvou stran. Kdo tahá za delší konec nedokážu posoudit. Stejně jako u balíčků poskytovatelů pay tv . Platí se za program - skupinu programů, za každého zákazníka. V těch vyšších balíčcích bývají "hodnotnější" stanice, zřejmě i dražší.
Skylink zkoušel model pay tv dvb-t2 a neosvědčil se.
Zase tak jednoduché to není, jak si myslíte. Ty komerčky mají jen z nutnosti, nikoli k zisku. Jak jinak si vysvětlíte, že s nimi mají vždy problémy vyjednávat? Ty komerčky je podstatě vydírají. Dříve Skylink nepřistoupil na nepřijatelné podmínky Novy a na pár dni je vyřadil. Nedávno pak O2TV odmítal přistoupit na nepřijatelné podmínky Primy kvůli přetáčení a hrozil vyřazením. Jenže tvrdá konkurence je nutí na ty jejich nevýhodné podmínky přistoupit, jinak jsou odsouzeni k záhubě.
Pro poskytovatele satelitu, kabelovky, IPTV tvoří zisky prémiové stanice jako sporty, dokumenty, filmy apod. I z těch prémiových stanic jako Nova Sporty. Ze základních stanic z toho nic nemají. Jen jsou nuceni tam za nemalé peníze je mít.
Jak jsem psal výše. Kdyby komečky nebyli tak hamižní, tak by poskytovatel nabízel základní balíček zdarma nebo za symbolickou cenu. Tím by jak poskytovatel, tak i vysílatel získal další diváky a větší atraktivitu pro zadavatele reklam. Ale ne. Budou ždímat poskytovatele, aby jim platili čím dál více a více. Navyšující ceny základních balících není kvůli zisku, ale kvůli nenažranosti televizí. A právě kvůli nerovnému boji, kdy u DVB-T2 si za pár kaček a s mizernou kvalitou udržuje diváky, kteří odmítají platit, trpí ti ostatní.
To mícháte hrušky s jabkama. Je jedno jaká je sledovanost programů. To zajímá tak akorát televize. Pro poskytovatele je zásadní, kolik lidi má vyšší balíčky. Zjednodušeně. Pokud má 200 zákazníků základní balík za 100 Kč, a 100 zákazníků balík za 300 Kč, tak vyšší balík mu vynáší víc než ten základní. A je jedno, zda v tom vyšším balíku více sleduje komerčky nebo placené stanice.
Nelze srovnávat Slovensko s Českem. Každý má vlastní trh, který se může odlišovat. Především právě tím, že zrovna Markíza je placená stanice, která se nenachází v DVB-T2. Tady nejde o znevýhodňování ostatních vůči bezplatnému DVB-T2. Navíc, jak právě uvádíte, tak je to Markíza, která chce vědět, kolik diváků v tom UPC nachází. V případě Markízi je to tak nějak ještě v pořádku. Má vlastní obchodní model, který aplikuje na všechny. V případě českých komerčních televizí už je to zvrácenost, že si určuje cenu podle počtu zákazníků (záměrně nepíšu diváků), když tento model aplikuje pouze na vybrané skupiny (IPTV, sat, kabel apod), kdežto na jinou skupinu (DVB-T2) to neaplikuje. O tomhle celou dobu píšu. Jedna skupina (DVB-T2) je zvýhodňována, jiná (ostatní) zase znevýhodňována.
Jenže ten obchodní model je odlišný pro DVB-T2 - za šíření platí televize, a pro ostatní (sat, kabel, IPTV) - za šíření platí poskytovatel a ještě musí platit televizím, že tam mohou být. To v tomto modelu nevidíte ten zásadní rozpor? Proč proboha musí DVB-T2 mít odlišný obchodní model, který je právě výhodný pro poskytovatele pozemního vysílání?
Varianta pay tv v DVB-T2 je obchodní model těch ostatních. Tedy za šíření platil Skylink a musel ještě platit televizím. Proč zrovna pro Českou Radiokomunikaci, která provozuje DVB-T2 komerčních stanic, tento obchodní model nemůže být aplikován?
Pro komerční televize neexistuje zákon, aby byly pro všechny dostupné zdarma. Tuto výsadu má jen veřejnoprávní televize (ČT).
>> Vždyť není problém nabídnout i komerční tv zdarma.
Jóó? Tak proč žádný IPTV nemůže nabízet základ zdarma nebo aspoň za symbolickou cenu? Když to podle vás není problém. Klidně se vsadím, že by to IPTV nabízeli. Jenže nemůžou, když je ty komerčky vydírají a požaduji od nich peníze?
Myslím, že Sledovani.cz v minulosti nabízel startovací tarif, který nabízel zdarma a obsahoval jen základ shodný s DVB-T2. I v případě kdy skončil nějaký vyšší tarif, tak se přepnul do startovacího a šlo sledovat TV. Dnes už to není možné. Proč asi?
Tak ještě jednou a naposledy. Provozovatelé pay tv mají postavený obchodní model na šíření programů, za které platí stanicím, které dodávají obsah. Záleží na zákaznících, jakou si vyberou službu, za kterou zaplatí. Případný zisk tvoří platící diváci. Čím více, tím lépe. Komerčky se vlastně přizpůsobily zažité tradici. Vysíláš naše programy? Generujeme ti zisk, získáváme ti zákazníky? Že jich není málo. Potom je to ok a plať nám.
Klienty pozemního vysílání, generujícími zisk, jsou také platící zákazníci. Jen to nejsou diváci, ale tv/r stanice, kterým jde o pokrytí potenciálních diváků. Pokud by cílili přímo na diváky, museli by zvolit pay tv systém. Dopravit signál JEN platícím divákům a zase by museli platit dodavatelům obsahu. Tudíž by signál museli zakódoovat a dekódování umožnit jen těm platícím. Stb, CI modul.