infrastruktura mobilních sítí nenabízí dostatečné ochrany proti sledování polohy uživatelů
Není tak docela pravda, mobilní infrastruktura interně používá řadu mechanismů, jak zabránit sledování uživatelů, viz například existence TMSI (dočasný náhodný identifikátor) v rámci MSC komunikace. Ztotožňování a párování na IMSI (globální identifikátor sim karty), IMEI (globální identifikátor telefonu), MSISDN (telefonní číslo) probíhá velice složitě až v centrále mobilního operátora zpětně a hlavním důvodem je povinnost tohle dělat ze zákona pro potřeby policie, mobilní operátoři nelenili a využily ty systémy i pro účely marketingu (lokální sms reklamy, počty návštěvníků na akcích nebo teď trasování).
Tou zónou třeba u LTE je právě Tracking Area (od toho TAU zkratka v minulém příspěvku), virtuálně seskupuje více fyzických buněk (ne nutně podle geografické polohy), já to nazval jako stanice, aby to bylo více představitelné a nemusel jsem tady rozebírat ty možnosti :).
Máme soudné operátory, všichni to mají v hodinách.
Nejhorší je, když někdo sedí mezi dvěma zónama, pak se mobil opravdu celý den přehlašuje a může mít i problémy s výpadkem signálu, baterie jde dolu rychle.
Operátory na Chytré karanténě čekají vtipné chvíle, tyhle data trpí velkou nepřesností a musí se těžce čistit, teď na to nebyl čas, takže mapy budou někdy zobrazovat nesmysly, např. v Praze při v pokrytém metru jsem samozřejmě z pohledu sítě pořád na jednom úplně jiném místě a to mohu procestovat velkou část Prahy a ještě si stihnu nakoupit.
to není pravda, specifikace a chování našich sítí to vidí jinak, telefon se hlásí pravidelně nebo při změně stanice (hledej Tracking Area Update u LTE nebo Location Area Update u GSM).
S chytrými telefony neustále napojenými na internet to je jiná historie, tam jsou dat vždy pro každé sezení (to může trvat od vteřin po hodiny).
Jeden z našich operátorů dokonce využivá i data z radiových vysílačů, kde je možné sledovat telefon neustále, protože telefon je neustále napojen na síti a udržuje signál. Tyhle data co vím ale nejsou součástí tohoto trasování. Ostatní dva operátoři tohle zatím zpracovávat neumí.
Taiwanské řešení karantény ovšem neznamená, že by tam data nebyla chráněna. V okamžiku, kdy na vás stát uvalí karanténu, máte povinnost se podřídit (a za porušení můžete jít i u nás sedět na 3 roky dle §152 tr.z.).
Takže i u nás by vám to nejspíš stát mohl zkrátka nařídit, nebo vám může dát na vybranou, že s tím budete souhlasit a jako alternativu, že vás na 14 dní zavřou někam do izolace.
Zcela bezzubé řešení je "doporučit karanténu" - a když se na to papaláš vykašle, tak "je to nemorální, ale nejedná se o trestný čin" - https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-milos-zeman-martin-nejedly-cina-karantena.A200410_194629_domaci_vlc
Normálnímu člověku stačí říct, ale protože vždycky se najde nějaký chytrák, který si myslí, že pro něj nic neplatí, je třeba podobné věci efektivně vymáhat.
11. 4. 2020, 09:10 editováno autorem komentáře
To není tak úplně pravda. U té buňky závisí, zda je ve stejné zóně, pokud není, mobil se přehlašuje. Což může být i důvod, proč se na některých místech mobil rychle vybíjí. No a vedle toho se mobil čas od času ozve tak jako tak, a to při updatu, jehož délku si nastavuje mobilní operátor. Což bývá u těch soudnějších operátorů mnoho hodin.