Cpressu je škoda, bohužel jednou bude učebnicovu ukázkou, co dokázal udělat špatný management a špatní šéfové. Osobní finance, FinExpert i celý Cpress byly řadu let mojí srdeční záležitostí, jenže i sebevětšího fandu spolehlivě odradí odlišné názory šéfů na fungování projektu a nestabilní firma, což byl jeden z důsledků exodu kvalitních lidí. I dnes jsou v Cpressu kvalitní redaktoři a zapálenci pro věc, jenže pokud dlouhodobě nebudou cítit pevnou půdu pod nohama, nedá se v takové firmě pracovat. Snad to pod křídly MF půjde lépe, přestože Cpress už nikdy nebude tím, čím byl. Cpress je nyní jen historií. MF však má na čem stavět a posunout se ještě výš.
Min. 120 miliónů byla kumulovaná ztráta internetových projektů, které byly postupně po krachu dot-com bubliny od roku 2002 osekávány a vedeny do provozní "nuly"
Cca 60-70 miliónů byla prodejní cena Vltavy fondům Genesis a CP Online firmě Active (v letech 2005-6)
Přes 100 miliónů byl kumulovaný tok peněz (investice) do knižního vydavatelství od počátku existence firmy až do přelomu let 2005/6; to bylo sice "na papíře" dlouhodobě v rekordním zisku, ale problémem byly neodepisované zásoby starších neprodejných knih. (Milí finanční ředitelé: Nestačí jenom sledovat výsledovku, ale je nutné také zvážit rozvahu!)
Cca 120 miliónů zaplatil fond Bancroft v letech 2000/1 za cca 50% firmy; polovina částky šla tehdejším vlastníkům, polovina do firmy - vše padlo na částečnou úhradu nesplácených závazků (které narůstaly vinou internetové a knižní expanze)
Cca 240 miliónů zaplatil v roce 2005 fond Riverside za více-méně celou firmu; předchozí fond Bancroft přesto na investici vydělal díky kurzovému vývoji USD (platil) x EUR (inkasoval) a díky samostatnému odprodeji internetových částí.
Možná 60 miliónů si těsně před prodejem v roce 2005 z firmy stáhli z provozního kapitálu tehdejší vlastníci ve formě dividendy. Provozní kapitál měl být doplněn kontokorentním úvěrem od financující banky nového majitele - ta později financování zastavila/omezila a to byla jedna ze smrtelných ran pro vydavatelství
Fond Riverside použil na koupi nějaké prostředky vlastní - možná 60 miliónů - ale většinu prostředků tvořil bankovní úvěr ve výši cca 180 miliónů. Šlo o typický tzv. leveraged buyout, kdy si firma A s vlastníky V vezme na koupi firmy B úvěr, následně proběhne fúze firmy A s firmou B a původní "koupená" firma B - nyní přímo s novými vlastníky V - úvěr, který je nyní již psán na ni!! ze svého vlastního cashflow splácí. (Je to legální v U.S.i u nás: Staří vlastníci vyberou z firmy peníze, které chtějí - za předpokladu, že najdou někoho, kdo cenu akceptuje a dovede si sjednat bankovní úvěry na koupi. Samozřejmě, musí se najít volné peníze v cash-flow firmy B na splácení takového úvěru; říká se, že firmy koupené v leveraged buyout čeká do 5 let po koupi buď z 50% drastické zefektivnění a následný výhodný prodej, a-nebo z druhých 50% krach.)
Cca 20 milionů putovalo v každém z let 2006, 7, 8, 9 do bank na úhradu tohoto tzv. akvizičního úvěru
Po koupi v roce 2005 našel Riverside ve firmě (časopisy i knihy) samozřejmě celou řadu "chytáků", více-méně záměrně nachystaných bývalými vlastníky - v rámci legálních účetních pravidel jak co nejvíce nadhodnotit výnosy, odsunout směrem do budoucnosti náklady, nedostatešně odepisovat sklad knih atd. S tím se asi potýká každý nový majitel nějaké firmy.
Lze vysledovat, že Riverside tyto chytáky vyčistil, otočil hospodaření a penězotok knižní divize. Ta po propadu inzertního trhu v rámci finanční a hospodářské krize naopak začala financovat časopisy. Z majetků se podařilo prodat ještě katalog ubytování HotelGuide za cca 10 milónů firmě Mediatel, takové peníze jdou na úhradu akvizičního dluhu.
(Mimochodek čištění chytáků .... které se potkalo s turbulencemi na trhu, způsobilo problémy s bankovním financováním - výsledky se vyvíjely hůř než banky počítaly.)
V čase zpět: Když se fondu Bancroft nedařilo prodat firmu jako celek, začal ji dělit na části, časopisy, knihy, e-obchody, online projects. Chybou nového vlastníka časopisů a k knih, fondu Riverside, bylo vše zfúzovat znovu dohromady. (Možná to ale mohla být podmínka financujících bank.) Aby to k 1. 4. 2009 znovu rozdělil do dvou firem.
Rozdělením do dvou firem od dubna 2009 bylo současně změněno financování, když všechny bankovní úvěry byly psány na knižní vydavatelství. Časopisy fungovaly bez konktokorentu a od loňského léta začaly alespoň část fakturace dávat na faktoring, tím v kritickém období zlepšily aspoň částečně tok peněz. Fondu Riverside nelze mít za zlé, že do firem nedoplnil další potřebné prostředky, i když občas deklaroval ochotu - myslím, že to od počátku bylo jeho záměrem - firma si musí poradit sama.
Proto v situaci, která není tak zoufalá (v minulosti už jistě byly zoufalejší), předává fond Riverside v roce 2010 firmu za - na trhu zmiňovaných - 3 až 6 miliónů novému vlastníku, který si (ať už jakkoliv) poradí se závazky. Vůči bankám nejsou žádné, podle poslední dostupné výroční zprávy k 31. 3. 2009 a interpolace o další rok může jít o cca 5 miliónů na sociálce a zdravce a necelé 3 milóny daňového nedoplatku. Plus je tam cca 30 až 35 miliónů závazků z obchodních vztahů (ve splatnosti i po splatnosti) - tiskárny, lisovny CD, další dodavatelé. Část je ale samozřejmě kryta cash flow z časopisů, které jsou právě v prodeji, vyfakturované a dosud nezaplacené inzerce atd. - odhadem tak 5 až 7 milónů.
(Všimněte si, že se celou dobu bavíme o penězotocích, myslím, že to rozkrývají lépe. Jak se ale v příspěvku výše správně píše, většinu účetní ztráty k 31. 3. 2009 tvořily odpisy - odepisovala se kupní cena firmy, která přešla do nehmotného investičního majetku jako tzv. know-how, neboli prémie placená při akvizici nad účetní hodnotu. K 31. 4. 2010 už ale i skutečná nejen "účetní" ztráta musela vzhledem k dalším propadům mediálního trhu narůst.)
Je jenom pochopitelné, že Mladá fronta udělala kroky, které udělala, včetně personálních škrtů (mluví se o redukci o 30 až 35 lidí, tj. skoro na polovinu stavu). Jde právě o to "drastické zefektivnění", které zřejmě mělo nastat již po leveraged buyout, ale nenastalo.
--
Je škoda, že firma, která byla schopná vygenerovat za prvních 10 let svého trvání až 300 milónů volných peněz, a za dalších 5 let dalších 80 miliónů (a ze které původní zakladatelé z roku 1994 inkasovali celkem kolem 250 miliónů; fond Bancroft potom těch svých 120 vložil, a cca 150 až 180 inkasoval) končí kvůli mizernému dluhu ..... vlastně ve výši předchozího ročního výdělku. Ale tak už to bývá. Určitě za to může ekonomická krize - to není ironie, ale fakt.
Takové Aktivně se cukalo celkem dlouho a úplně zbytečně... :o) Kolik tak firmu asi stál pokus o tento absolutně pro čtenáře nedefinovaný a ve finále neúspěšný časopis o všem a o ničem? ;o)
A co takové Pojď si hrát? Kolik stálo firmu, dostat jej do plusu a v celkovém součtu bylo v plusu? Tomu nějak nevěřím...
Přitom tyhle dvě černé díry sežraly většinu marketingu pro časáky (viz reklama v Praze v metru na Aktivně, anebo akce pro Pojď si hrát ve Vaňkovce apod.)
Škoda mluvit, jaký management, takové výsledky...
Jinak časáků je škoda, o tom žádná!
pochvala pro autora - pro člověka neznalého poměrů pěkně sepsáno
můj dojem bohužel kazí několik překlepů a stylistických blbostí.. ale tak to holt bejvá, bez korektora..
Dovolím si jedno upřesnění k větě "CPM nikdy nebyla v plusu". Účetně vzato ano kvůli různým odpisům a časovému rozlišování plateb. Nicméně čistě provozně se dařilo v součtu všechny existující projekty včetně nutné podpory (správa, nájem. management...) držet v plusu. To jen aby si někdo nemyslel, že jsme tam jako management nečinně přihlíželi tomu, jak projekty prodělávají.
Nechápu, co je na tom neetického? Od toho přeci zkušební doby jsou, aby i zaměstnanec i zaměstnavatel mohli od pracovní smlouvy odstoupit...
Podstatné je, jestli výpověď proběhla v pořádku, tedy z Cpressu měl člověk možnost odejít za standardní 3+2 platy. Jestli ano, je vše v pořádku. Jestli ne, chtělo to nepodepisovat a obrátit se na právníky.
Samozřejmě, pokud je starý zaměstnavatel po uši v dluzích, je to problém. Ale zase, co je na tom nemorálního? to snad všichni zaměstnanci věděli, jak je na tom jejich firma. Nebo je to nezajímalo? MF prostě nabídla nové podmínky a nebyla povinnost si je vybrat, ne?
Když jsem cca před 5-6 lety držel BIZ byl jsem unešený hned jsem si jej objednal.
Před asi 2 lety začali sponzovat nějaké malíře. Spíše to vypadalo jako tínejdři, zbohatlíků a cena BIZu šla na dvojnásob. Tak a 1/2 na sponzoring. Vůbec se mě to nelíbilo. Mraky lidí na to začalo reptat. Slibovali že časopis bude mít více listů (více reklamy). Stáli si za svým. Asi jim odešlo tak 80% předplatitelů. Tak nabídli knížku zdarma (hruza).
Pak přišla krize. A časopis zkončil.
Tak jestli má ta firma účetní hodnotu nula nebo zápornou, tak těžko nabídne odstupné. Může zaměstnancům poradit, že je zaměstná jiná firma. Kdo se bude soudit tak novou práci nezíská a u staré se bude akorát dlouho soudit. Co z toho?
Již od března jsou pozastavené platby externím autorům všech médií CPress.
MF se zavázala tyto dluhy uhradit, nicméně zatím skutek-utek. A věřte nevěřte, nejsem jediný externista, který je rozhodnutý s akvizicí CPress resp. Mladá Fronta v případě neuhrazení dlužených částek ukončit veškerou spolupráci.
Díky za tak zasvěcený pohled. Chápu, že akvizice na dluh je super pro staré i nové vlastníky. Ale se zodpovědným, poctivým podnikáním to nemá nic společného. Odnáší to samotná firma, která se musí vyrovnávat s břemenem dluhu, a zaměstnanci. Podle Buffettových slov polečnosti private equity (jako třeba Riverside) v žádném případě nespěchají, aby svým svěřencům poskytli zoufale chybějící kapitál. Takže držím knižnímu palce, když šance jsou padesát na padesát.
Ještě od pisatele původního dlouhého reply: Kdo na tom nejvíce vydělal? Původní majitelé, které kvůli leveraged buyoutu získali z firmy CP mnohem více peněz, než byl kdoikoliv další ochoten platit/měla hodnotu a i než ve firmě v tom stavu bylo/byla schopna platit splátky.
Firmě Riverside, kromě toho, že neposkytla kapitál, mnoho vyčitat nelze. Pokud počítám správně, tak jsou prozatím 60 miliónů svých v mínusu. (Bude záležet na tom, za kolik a komu se podaří prodat knižní vydavateltví. V případě dobrého prodeje se může jejich pozice vylepšit. Ale povídá se na trhu, že deal je už u konce a proběhnul??)
Vyčitat jim jde tak snad leda výběr nového majitele. Na druhou stranu, byl bezpochyby tržní. Žádný jiný kupec, který by chtěl dát alespoň něco a doplatil dluhy se nenašel.
Zpalacení dluhu? Psal jsem o sumě nad 30 miliónů, kterou jsem dopočítal z veřejně dostupných zdrojů. Bylo to blízké, ale o něco nížeji než co se na trhu dnes povídá 40 miliónů.
Bude zajímavé vysledovat, jak se s těmito dluhy nový majitel vypořádá a kolik % z nich nakonec tiskárny a CD/DVD manufacturers dostanou.
Prozatím došlo k převodu aktiv CP přes několik prostředníků na novou mateřskou společnost.
(Když před několika lety kupovala firma Axel Springer Verlag webserver Auto.cz, byla hodnota 100% serveru 100 miliónů. Kolik by mohla být tržní hodnota jenom serverů z portfolia CP, t.j.Živě.cz a dalších? 40, 50 nebo i 100 miliónů? To je asi zbytečné spekulovat, protože každá cena je jenom tržní. A kde nebyl kupec, je cena 0 - viz co je psáno výšeji.)
taky sem si říkal, že to možná chtělo počkat se psaním článku, až opadne první vzrušení...
které slovo chybí ve větě Mladá fronta tak může ještě letos atakovat dvoumilionovou hranici, pokud se jí podaří rychlé a relativně bezbolestné zakoupených médií.?
Hm, tak to mám takhle opravdu rád. Byl jste u té transakce, dělal jste smlouvy a znáte veškeré pozadí (co z toho fond opravdu má, kdo co zaplatil a jak - ono třeba jen to, že někdo na sebe převezme dluhy, je někdy pro investora docela zásadní, a to může mít i spoustu jiných pohnutek)? Jestli jste totální insider, napište nejmenší detaily, blbě nekecejte. Za miliony (i desítky) bych to koupil rád sám.
Když chce být kupec /investor solidním partnerem pro své obchodní partnery (např. pro inzerenty), tak nenechá kupovanou firmu zkrachovat s neuhrazenými dluhy, ale firmu převezme se všemi závazky a povinnostmi, které následně uhradí a kupní cena je o to menší.
To se zřejmě ne úplně stalo, jinak by zaměstnancům CPressu zůstaly platné pracovní smlouvy i pro následnou práci v Mladé Frontě.
Dobrý den,
díky moc za pochvalu. Pracoval jsem přes 2 roky jako redaktor Connect!u a postupem času zůstal de facto jako jeden z mála odborných IT časopisů v ČR.
Byl respektovaný jak firmami, takctenáři. Autoťi byli v naprosté většině opravdovými odborníky. Bohužel z toho management nedokázal vytěžit, co mohl, dle mého názoru.
Mladá Fronta koupila CPress Média ani ne za stovky, ani ne za desítky, ale za jednotky miliónů korun, tj. co se týká peněz, které oficiálně za transakci do firmy přitekly. Přitom Riverside měl před koupí nabídky daleko vážnějších zájemců než je Mladá Fronta, kterou reprezentuje F. Savov (syn vysoce postaveného komunisty a privatizátor svazáckého majetku, kauza ukradené půlmliardy z ČKA atd.), a nabídky se pohybovaly o řády výše. Jak se to rýmuje? Zjistěte si něco o lidech z českého Riverside, se kterými jsem měl tu čest se za posledních pět let při jejich "řízení" CPressu setkávat.
Asi tak... nemluvě o tom, že ve zkušební době nyní může MF zaměstnance kdykoli na hodinu vyhodit bez koruny. Přičemž MF už nyní během pár dnů ukázala, že umí hezky lhát a neplnit své sliby. A to si myslím, že se ještě v podobném duchu rozjede. Ale odhlédneme-li od neetického jednání, vymysleli to hezky. To se jim musí nechat.
...tak to je nářez, že Connect končí....poradíte co číst dále, abych si mohl udržet "všeobecný" přehled, když se sítěmi neživím ?
...žívím se jako CADista a tak i Cdesignu bude škoda...
..ach jo....nebo, asi zkusím "zlomit" pana Hlavenku, aby začal znovu.. :)