Naprosto souhlasím, ale tohle nemá šanci nikdy projít. Ale měli by zřídit alespoň pracovní skupinu složenou z úředníků a nezávislých odborníků pro IT zakázky aby se nakupovalo efektivně, zadání na IS byly takové aby šli lehce napojovat a ne že každý systém bude mít jiné komunikační rozhraní (pak vlivem pádu komunikačního mostu padne celý systém). IT zakázky a celá koncepce je v tomto státě někde....
Ta skupina uz tady byla - jmenovalo se to ministerstvo informatiky.
Ovsem pro jistotu se ji nedaly zadne pravomoci, takze nebyly realne vysledky - a po dalsich volbach byla rozprasena (za potlesku "pravicovych" volicu). Komupak se asi hodilo, ze do IT zakazek nikdo nevidel a nestoural?
Je popsaná tady: http://www.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/517498 ;-)
Jinak teď koukám, že už to na ASP.NET běží. Přitom ještě poměrně nedávno (?) tam bylo něco jiného, takže asi v minulosti už k nějakým úpravám došlo.
Dovolím si trochu tipovat. Vyhraje to O2 Business Solutions nebo nějaké firma tohoto typu. Portál se přesune na řešení založené na ASP.NET, udělá se tomu nový ksicht a trochu upraví ovládání. To je naprosto na nic, klíčové je otevření podstatně většího množství státních dat, a to jak k interaktivnímu prohlížení, tak ke strojovému zpracování (k tomu může u nás jako vzor posloužit třeba ČTÚ, kde to nedávno začali realizovat: http://www.cnews.cz/open-data-ctu-plni-slib-otevrel-prvni-databaze).
Opravdu?
http://www.linuxexpres.cz/novinky/nizozemsko-vyviji-reseni-pro-bezpecny-hosting-souboru
Osobně ale nejsem moc příznivcem toho, aby si to vyvíjely státní instituce samy. Nicméně požadavek na otevřené zdrojové kódy by měl být jednoznačně dán. Pak to mohou využívat i jiné státní orgány nebo i soukromý sektor (třeba aspoň některé komponenty), čímž se jako bonus navíc podnikatelská sféra podpoří (protože náklady stát stejně zaplatí - tak proč to neudělat lépe?).
Tak alespon pozadavek na to aby vysledne dilo bylo ve vlastnictvi statu. Nebo alespon neomezena licence s moznosti upravovat zdrojove kody.
Takto u nekterych zakazek neni mozno pri prodluzovani spoluprace vypsat vyberove rizeni protoze nikdo jiny by nemohl pokracovat v tom co jiz bylo zaplaceno.
Zajímalo by mne, odkud se pořád bere ta představa, že je možné vzít zdrojové kódy nějakého projektu, dát je někomu, kdo je v životě neviděl, dotyčný na nich začne hned druhý den vyšívat, opravovat chyby a přidávat nové funkce, a nikdo nic nepozná. Taky by mne zajímalo, kdo v takovém případě odpovídá za to, že aplikace funguje správně. Původní dodavatel asi ne, vždycky to svede na nového, že se v tom vrtal a rozbil to. No a nový dodavatel taky ne, protože vždycky prohlásí, že to už tam bylo.
Představa, že vezmete velkou aplikaci a takhle ji přesadíte, a ono to bude dál fungovat, je sice hezká, ale naráží na to, že byste musel na straně zadavatele mít velmi detailní analýzu a velmi propracované akceptační testy. Ta analýza a testy by byly násobně dražší, než ta samotná aplikace. Navíc není nikdo, kdo by ty specifikace udělal, stejně jako není čas něco takhle velmi přesně specifikovat, když se vám v průběhu roku zadání několikrát změní (změní se legislativa, ministr, odpovědný náměstek, rozpočtové priority)…
Aby měl stát pro všechny případy zdrojové kódy je asi rozumná věc, ale je dobré vědět, že pro údržbu a rozvoj je to podmínka nutná, nikoli postačující.