To snad neni mysleno uplne vazne. Jyxo ve sve dobe predbehlo Google asi tak jako pan Lukacovic predbehl s katalogem seznam.cz puvodni katalog yahoo.com.
Obdivuji hobby nadseni pana Illicha v oblasti letani, ale je tu jeden podstatny rozdil oproti informatice. V realnem svete uz Panbuh implementoval veskere algoritmy, kterym se rika fyzika, a zatim je vsechny ani zdaleka nechapeme. Dokud nejaky fyzik neprijde na to, na jakem (asi zatim neznamem principu) zrealizovat daleko efektivnejsi motor, tak se soucasny letecky obor moc kupredu nepohne. Ciste pragmaticky, bez uspesneho pokroku v primarnim vyzkumu je blahove uvazovat o masivnejsi osobni doprave vzduchem. S dnesni urovni poznani to muze najit uplatneni jen ve spefickych segmentech jako urgentni dorucovani zasilek ve zdravotnictvi, coz lidem zachranuje zivoty, anebo jako armadni stroje, coz zase lidem zivoty bere. Predpokladam, ze jine podnikatelske zamery vezmou pri nadchazejici celosvetove recesi za sve, protoze skonci na nedostatku financi.
K názorům:
Jyxo vs Google: je to už dávno, tak to většina čtenářů nepamatuje, ale tehdy skutečně:
1. Jyxo skloňovalo a časovalo, Google ne (tedy vůbec nenašel slova v jiných pádech) a naučil se to až asi o 6 let později.
2. U všech portálů, kde Jyxo vyhledávalo (Seznam, Atlas, Volny, Zoznam, Azet.sk, atd.) jsme šli ve výběrovém řízení do přímé konkurence s Googlem. Vždy když portály měly vedle sebe nabídku od Googlu i od nás, tak si vybrali Jyxo. A bylo to primárně kvůli kvalitě a kvůli přizpůsobení se českým podmínkám.
3. Jednu dobu jsme měli na českém trhu i majoritu.
ad lepší motor:
Ony lepší motory než ty klasické letecké samozřejmě existují! Jsou to elektromotory - ty mají mnohem lepší účinnost a jsou (při stejném výkonu) podstatně lehčí a menší.
"k čemu je tam ta elektřina":
Právě kvůli tomu kolmému startu. Good luck pokud byste chtěl zkonstruovat letadlo s kolmým startem na spalovacích motorech. (ono to v armádě existuje, ale nedává to ekonomický smysl)
10. 10. 2019, 14:32 editováno autorem komentáře
Co se fyzikálních zákonů týká, tak tam je pokrok obrovský. Lidé mají totiž tendenci plést si fyzikální zákony a technologii. Proto vznikají zcela legitimní názory typu "letadlo nemůže létat, protože na pohon vrtule by potřebovalo takový výkon, že by odpovídající parní stroj vážil desítky tun". Celá pravda a nic než pravda, fyzikální zákon.
Jenže pak přišly spalovací motory a najednou to šlo. Fyzikální zákon samotný se sice nepřepsal, ale ukázalo se, že poměr hmotnosti motoru na jednotku výkonu, může být i 100x lepší než u parního stroje.
Letadla na baterky ale stále fungovat nemohla. Fyzikální zákon byl neúprosný, elektromotory příliš masivní a baterie moc těžké a s mizernou kapacitou. Pak se ale zlepšila technologie motorů i baterií. A dnes nás tu otravují na každém kroku quadrakoptéry a podobné ohavnosti, o kterých by před 50 lety "odborná" veřejnost tvrdila, že fyzikální zákony nic takového neumožňují. A i kdyby prý ano, tak jen na regulaci otáček by byl potřeba sálový počítač. No vida, kam nás dostaly integrované obvody, v tomto případě DSP.
A takhle je to poměrně často: lidé budou tvrdit, že fyzikální zákon je neúprosný. Jenže ve skutečnosti budou hovořit jen a pouze o současné úrovni technologie.
Píšete "Dokud nejaky fyzik neprijde na to, na jakem (asi zatim neznamem principu) zrealizovat daleko efektivnejsi motor, tak se soucasny letecky obor moc kupredu nepohne." Všiml jste si, že přesně tohle se za posledních 100 let už několikrát stalo? Už v devadesátých letech nás učili, že "dnes bychom dokázali postavit letadlo, které by díky moderním motorům a konstrukci dokázalo vyvinout a přežít zrychlení přes 12g. Jenže to nemá smysl, protože už kolem 9g by umřel pilot." A vidíte, dnes letadla létají i se zrychlením přes 20g. Jen jim neříkáme letadla, říkáme jim drony. A pilota to přetížení nezabije, protože uvnitř žádný není. Vám to nepřijde jako pohyb kupředu? Já si myslím, že zrovna motory pro letectví je ten obor, kde se každou generaci přepisují učebnice.
samotny let je stale drazsi, nez jizda autem. v pripade, ze je auto obsazene jednim ridicem, tak nejmodernejsi letadla cca vyjdou stejne, jako auto. pokud je vic lidi v aute, je auto nesrovnatelne levnejsi.
a to se bavime jen o palivu. fixni souvisejici naklady jsou u letadla podstatne (ve smyslu nesrovnatelne) vyssi.
Jenže problém není v motoru, ale v hustotě energie a tam dostávají baterky od benzínu hrozně na frak a to řádově. Tzn. při třeba 3x vyšší účinnosti motoru, potřebuješ 25x větší hmotnost baterií než benzínu. Jediné rozumné řešení je pro tohle využití vodík, letadla na baterky jsou stejně jako auta, omlouvám se, kravina, která přejde. Ale celkově je ten projekt určitě společensky přínosný, je dobře, že se do toho investuje, i když to nemá z krátkodobého hlediska moc nárok na komerční úspěch...
Samotný let je dnes levnější než doprava autem a to letadlo může letět navíc kratší trasou. Problém UL je, že nejsou tak velké aby byly pro víc jak jednoho pasažéra a ikdyž drobných letišť je dost, tak to bude asi v průměru o 10km dál, než cesta na louku/parkoviště, kde může přistát Zuri. Konkurence jsou do jisté míry helikoptéry, které ale zase mají dražší provoz. Zuri tak vyplňuje mezeru na trhu na rychlou přepravu do 700km, kde jiné stroje jsou pomalejší, dražší, menší nebo musí na větší letiště.
Zajímavé srovnání by bylo Zuri vs výstavba a provoz VRT na dalších 100let s cenou za km/člověk.
Samozrejme, ze jsem si vsiml, ze pokrok jde vpred. Proto take tvrdim, ze dokud takovy pokrok nenastane, je naprosta iluze predpokladat, ze se sny pana Illicha naplni. Neni na to proste vhodny motor a pan Illich ho urcite nevymysli, protoze to nedali zatim ani daleko zdatnejsi a financne silnejsi tymy ze Svycarska, USA nebo Ruska.
Stejne jako vy pouziju nevhodny primer: z jasanoveho a visnoveho dreva nepostavite perpetum mobile i kdybyste nastokrat chtel, pestoval Slunce v dusi a desitku fanousku. Tohle je predevsim o fyzice, ne informatice kde muzete prijit na nejaky opomenuty trik i bez hlubokych znalosti z oboru.
To je síce všetko asi pravda, ale "lietadlo na baterky" v zmysle lietadla pre niekoľko ľudí stále rozumne fungovať nemôže, a je sporné, či bude niekedy môcť.
A to preto, že to dostatočne neškáluje - potrebná energia (a iné parametre) rastie s rozmermi stroja výrazne viac než lineárne - a teda baterka by musela mať omnoho väčšiu energetickú hustotu než má teraz, aby samotná hmotnosť batérie neprekročila možnú nosnosť už pomerne malého lietadla, o bežných linkových strojoch ani nehovoriac.
Tak isto, ako nemôže reálne existovať lietajúci živočích s pohyblivými krídlami podstatne väčší od orla, tak nemôže existovať lietajúci stroj používajúci zdroj energie s pomerom energia/hmotnosť súčasných batérií s dostatočným doletom podstatne väčší než lietadlo pre jednotky osôb...
A k čemu je tam ta elektřina? Pokud to má být funkční produkt který si mají lidé dobrovolně kupovat a z utržených peněz se vrátí investice, tak to je při současné úrovni poznání zbytečná komplikace. Smysl by to dávalo, jen pokud to má být "vyžínačka" na peníze od investorů a státních subvencí (jakou je zmiňovaná Tesla). Tam je to nezbytný marketingový atribut.
Dokud to nezačne pobírat dotace od státu, tak držím pěsti. Na podobných pokusech a omylech je založený pokrok. V ČR je hodně firem co zejména v kategorii UL dělají úžasná letadla co obstojí ve světové konkurenci. Jistě se najde někdo kdo panu milionáři jeho hračku za patřičné peníze postaví.
1-2-3 kdo pamatuje nediskutuje, podle mě to byly zasloužené peníze.
ad motory, létám tam i dole (10+ různých quad/octo, křídlo). a myslím že důvod není nedostatek invence ale to že obor ovládají stávající výrobci a udržují hranici tak vysoko protože prostě můžou a prostřednictvím národních regulátorů drží legislativu tam kde potřebují, přece jenom certifikovaný letový prostředek má obrovské možnosti proti čemukoliv necertifikovanému sebelehčímu sebedál od civilizace lidí. jezdím rc lodě auta a vidím co baterky umí neumí a jaké jsou současné limity, stejně tak loď mám benzínovou a ne elektrickou.
s čím ale nesouhlasím je že to nemůže být hybrid mild hybrid s bateriemi na přistání a zbytek turbína, ať už plynová nebo vodíková - pro účely vývoje klidně benzínová. Stačí se podívat na složitost efektivity u raket a myslím že je jasné že energetická hustota baterií bude vždy špatná protože narozdíl od normálního paliva se baterky nevypařují z batterypacku.
Akorát to není trendy, ukousnout 600kg pro battery pack z budoucích verzí z doložnosti .Jít tedy cestou hybrid-> plně elektrické s nižší vzletovou nebo menší doložnosti. Myslím že tento druh dopravy bude mít jiné výhody a to včetně pilota, zvlášť jako služba . Plat kvalifikovaného pilota bude postupně klesat nehledě na možnost pilotovat "cizí" letadlo které autonomně bez lidí následně zajistí přesun zpět (2050+). Stačí se podívat na bizjetty a vzdah plat toho kdo líta a kdo letí, takže představa že to bude uber mezi letadly je myslím dobrá volba. Stejně tak náhrada za vrtulníky pro účely policie/izs kde prostě není možno koukat na efektivitu čas/náklady tj aby bylo zařízení ideálně 100% času vyžíženo.
Držím palce, i když myslím že jediná cesta je prodej - pokud to dotáhnete v ČR s českým kapitálem tak klobouk dolů.
To není moc přesná odpověď a už vůbec ne na mou otázku.
Helikoptéru musí pilot manévrem navést do autorotace aby měl šanci bezpečně přistát. Pokud nemá dostatečnou výšku/rychlost, nebo se mu to nepodaří, tak spadne. UL včetně lehkých helikoptér mají dobrovolně vystřelovací padáky. České systémy GRS jsou do 245m2 pro max. vzletovou 1640kg.
S tím jak automoto investuje do vodíku, je celkem reálné, že vznikne do 10let dost hustá síť čerpacích stanic na vodík. A když ne u nás, tak může být lepší vodíková varianta pro specifický trh.
Ad legislativa, tak ta se rozhýbe, až významné státy budou prosazovat domácí projekty pro evropský/globální trh. Kdyby Zuri bylo o ty 3 roky dál, tak jen budou čekat až je všichni doženou.
10. 10. 2019, 20:34 editováno autorem komentáře