Je docela jasné, odkud vítr fouká! Telefonní linky a mobilní operátoři? Už dávno to není ten kšeft co to byl! Teď už nejsou potřeba jejich "dráty" a komunikace se přesouvá z mobilů (nebo přes mobily) na síť, kde je Skype nebo FaceTime prakticky zadarmo! Zakázat to nemůžou, tak to nechají zpoplatnit! Jenže se obávám, že Češi, na rozdíl od Maďarů, do ulic nevyjdou...
V licencovanem pasmu stat dava monopol, ze na danem uzemi muze vysilat na dane frekvenci jen drzitel licence. At uz je to nutne z technologickych duvodu nebo ne. A za to se plati.
Zpoplatneni nelicenovaneho pasma je jen dalsi spotrebni dan. Nic vic.
V tomto pripade se nejspi nejedna o snahu zavest novou dan, ale zrejme o snahu poskodit poskytovatele Internetu, kteri v tomto pasmu pusobi.
Predpokladam, ze si ten svuj ADSL tarif s uploadem v lepsim pripade 2 Mbit, v beznem pripade 0,5 Mbit uzivate.
Nebyt "wifi" provideru, z nichz mnozi dnes jiz stavi optiky (ktere O2 pro bezne lidi nestavi), tak je uroven pripojeni k internetu u nas uplne jinde.
Jen diky temto mensim dravym firmam, ktere vyuzivaji i wifi (ktere mimochodem dnes na 5 GHz pasmu prenese i pres 50/50 Mbit pro koncoveho uzivatele) je CR 7. nejlepsi stat sveta co se rychlosti pripojeni tyce. A to i pres brzdy ze strany statu a oligopolu a pres velmi clenite uzemi.
A co VF smogu tyce: Wifi bezne vyuziva vyzarene vykony maximalne v jednotkach Wattu (povoleno je do 1W, i pokud nekdo prekracuje vykony, nedostane se vyrazne vys), LTE BTS O2 a dalsich smazi pres 1 000 W z anten umistenych na panelacich lidem primo do oken.
Od té doby co Kelner koupil O2 tak ČTU řeže do poskytovatelů wifi. Rozdává pokuty jak na běžícím páse, hází klacky pod nohy a protože to parřičně nezabralo, tak ČTU ve prospěch Majitele O2 poslal do vlády návrh na zpoplatnění wifi. Je to až příliš průhledné, ale v této společnosti kde ti kteří by tuto korupci mohli a měli postihnout mají hroší kůži, takovéto podrazácké praktiky procházejí.
"wififree" komunita může být jedním z nejsociálnějších prvků státu a nějaký zbytečný úředník se snaží zničit zase kousek lidské pospolitosti.
on totiž např. občanským sdružením nabízený neomezený 1Mbits/1Mbits internet za 100Kč měsíčně je pro mnoho jediné co si můžou dovolit a komerční firma takto slušnou službu nikdy nenabídne. Kdyby stát důchodcům a lidem co je pro ně každá koruna důležitá, chtěl levný internet zařídit, tak to nedokáže i kdyby do dotoval 1000kč/měsíčně na hlavu. Výsledkem bude totiž nefunkční ořezaný paskvil.
Už jsme se dávno dostali do stavu, kdy státní aparát je hlavním nebezpečím pro rozvoj státu.
ad 5., samozřejmě jsem myslel fyzickou dimenzi, ne čas. Jinak časový multiplex je zcela běžně využívaná záležitost, zvláště v telekomunikacích.
ad 3. toto řeší pravidlo, nejdříve poslouchej a pak vysílej. Ve vlastním zájmu nebudete přece vysílat do obsazené frekvence a navíc do frekvence, kde pracuje nějaký radar. Vyzařované výkony radarů jsou mnohonásobně vyšší, než stačí k lokálnímu přenosu informací. Proto zahájení činnosti radaru by z této frekvence zcela automaticky vyhnalo ostatní přenosy. Asi jako když do hejna vrabců střelí, to máte podobný mechanismus.
Navíc vaše vysílání se vejde do mezer mezi tím, kdy radar daný prostor ozáří a vznikne odraz. Radar nijak rušit nebude, protože o něm vůbec nebude vědět. Zasáhne-li vaše zařízení záření z radaru, přeruší vaši komunikaci díky silnějšímu signálu. Takže se o něm dozvíte a můžete na tuto situaci reagovat přeladěním.
Navíc software radaru si s tím lehce poradí, dnes to nedělá, protože to není potřeba. Stačí do signálu vyzařovaného radarem zakódovat svůj otisk, pak bude schopen odlišit odrazy svého signálu od jiného.
ad 4. Vy jste měl na mysli DBV-T2, DBV-T tuším končí docela brzy.
ad 2. satelitům se přizpůsobí vaše zařízení, prostě si vybere jinou volnou frekvenci.
Vy popisujete dobu, kdy se demodulovalo diodou a ne signálovým procesorem.
Tak jak to staví ministerstvo je jen pustá demagogie. Například v pásmu 2,4 GHz neplatí nikdo ani O2. Klidně může pro svůj internet využívat i toto pásmo a bez koupené licence. Volné by v 21. století měly být všechny frekvence, protože to technologie umožňují. Licence na frekvence je relikt minulého století, kdy technologie neumožňovaly koexistenci přenosových elektronických zařízení na stejné frekvenci. Ostatně dnes stejně operátoři budují své sítě společně, bez ohledu na to, že si museli každý koupit svou licenci. Takže argument, že stát rozdělení kmitočtů musí regulovat, je lichý. Ta regulace může probíhat za provozu přímo v zařízeních a být zadrátovaná do jejich přenosových protokolů. Umožňuje to totiž jednotlivá kmitočtová pásma využívat efektivněji, podle skutečného počtu zařízení v daném místě.
Nebudu se vyjadrovat k planu na zpoplatneni wifi, ale absolutne nechapu, jak je mozny, ze se nevi, kdo s tim prisel? To se muze do zakonu procpat jen tak nejaka veta a nikdo nevi, kdo ji napsal? Proste vecer v tom dokumentu nebyla a rano tam byla a nikdo se nicemu nedivi? Nechapu...
Dráty s použitelným mezním kmitočtem max. 10 kHz jsou dnes potřeba k čemu? že se po nich honí A/V(ž)DSL je jen akt čirého zoufalství a nechuť investovat do optiky. Jde opravdu jen o to, jak pohodlně zlikvidovat nepohodlnou konkurenci, což se dalo, vzhledem k tomu, že Ouvej tů tů koupil Kellner, čekat. A bude hůř.
No a jak tomu zabrání licencování? Nijak. Prostě nesmí to dělat a přesto to dělá. Naopak jednotný přenosový protokol si s tím poradí, prostě se přeladí jinam a soused by vás musel pronásledovat a rušit buď širokopásmově a nebo se přelaďovat tam, kam se přelaďujete vy. Toto má smysl jen v licencovaném obchodním modelu, který uměle lokálně omezuje používanou šířku pásma, volném obchodním modelu se to neděje, protože šířka používaného pásma je dána jen schopností vašeho zařízení ji využít.
Navíc můžete použít stejnou strategii, vaše zařízení pokud toto rozpozná, začne rušit jeho komunikaci, souboj zařízení skončí smírem a kompromisem.
A když už bude nejhůře, tak můžete své vysílání modulovat na to jeho, v principu ani toto, není nepřekonatelná překážka. Stejný princip se používá při přenosu informací po elektrické síti už dnes.
A pokud nebudou licence, tak díl bude zaplacen v zařízení a zbytek úhradou za používání páteřní sítě, třeba formou paušálu. Součástí komunikačního protokolu, bude ověření, zda vaše zařízení má ten paušál zaplacený, což lze udělat třeba na DNS serveru cenou domény, nebo vybudovat síť speciálních serverů, zajišťujících vyúčtování třeba na bázi bitcoinů. A vidíte, tento obchodní model nepočítá se státy, je globální.
No být to na spojovacích firmách, tak dnes zlepšujeme dálnopisy. IT vždy byla na štíru s telekomunikačními společnostmi, ty vždy brzdily vývoj přenosu informací, hlavně na půdě CCITT a jím produkovaných standardů a propojovacích protokolů. Speciální způsoby telefonie, tedy přenosu hlasu, či televize, jako speciálního přenosu obrazu, jsou pryč. Je zde univerzální platforma, internet, která by je měla nahradit.
ad 5. No částice jsou kvantově propojeny, a časem to tuším není. Jinak ale já netvrdím, že nějaký takový přenos může existovat, ale tvrdím, že když bude objeven, v regulovaném a licencovaném obchodním prostředí se nejspíše neprosadí.
ad 3. síť bude sama na radary pružně reagovat, bude-li vás rušit radar, tak s velmi nízkou frekvencí, mezi to rušení (kyvadlové pohyby antény radaru) se dá nacpat spousta přenosů. Prostě jste rušen, spojení se přeruší, začnete poslouchat, najdete si novou frekvenci, na které budete vysílat a ty frekvence budete vybírat ze seznamu, který jste na začátku spojení náhodně vygeneroval a zaslal přijímači, aby přijímač věděl, na kterých se bude pokračovat ve spojení po přerušení.
ad 4. Za dva roky končí licence na vysílání DBV-T. Tuším. A není třeba osvobodit celé pásmo najednou, stačí to dělat průběžně.
ad 5. Telekomunikace se zastavily, co se rozvíjí je využití volných pásem a to tlačí vývoj i v těch licencovaných. Mobilní sítě se inovují jen proto, že jim konkuruje internet. Odtud pramení snahy o jeho omezení.
ad 2. signál GPS může být podřízen úplně stejnému protokolu, a nebo bude mimo síť, zařízení nejdříve poslouchá a hledá volnou frekvenci, na ní pak zahájí komunikaci. Statisticky může vyhodnocovat, které frekvence jsou nejčastěji volné a na ty se soustředit, Síť se tak bude sama přizpůsobovat lokálním podmínkám, třeba odrazům od budov.
To je píčovina na entou. Úplně stejná jako to zpoplatnění pásem wifi.
Volná bezicenční pásma jsou právě proto volná aby s nimi nebyla zbytečná byrokracie. Licencovaná pásma jsou zcela v pořádku protože frekvenční pásmo není neomezené je nutno to regulovat. Vy máte o licencovaném pásmu možná povědomí z novin, kde se propírá za kolik miliard si který operátor co koupil, ale to je jen část, další část je mimo jiné pro běžné komerční wi-fi služby, kde za určitou frekvenci přesně alkovanou z bodu A do bodu B zaplatíte pár tisícovek administrativního poplatku za rok a máte jistotu, že Váš draze nakoupený a na přesnou frekvenci vyladěný spoj nezačne za 14 dní po provozu rušit někdo jiný. Tohle ovšem s telestrickým vysíláním vůbec nesouvisí.
Já celkem chápu, že v Třinci nemůžete mít ty znalosti a správný rozhled jako my v Praze, ale když tomu h*vn* rozumíte tak se do toho nese*te.
No vy v Praze jste zřejmě 100 let za opicemi. Zrovna mobilní síť je příkladem systému, kde pracuje mnoho zařízení v jednom frekvenčním pásmu, tedy pro Pražáky dodávám, mobily a základnové stanice. Z čehož plyne, že existuje komunikační protokol, který toto umožňuje a že každý mobil nemusí mít přidělenou svou pevnou frekvenci na které by komunikoval se všemi základnovými stanicemi. V mobilní síti neexistuje statické "licencování" frekvencí. A jen z obchodních a ne technických důvodů všechny základnové stanice patří jedné firmě v jednom licencovaném pásmu, což je přežitek. Mohl by být i jiný obchodní model. Něco jako telefonní ústředna je taky přežitek, oddělenou telefonní síť už vůbec nepotřebujeme, stačí nám komunikace po univerzálním internetu. Nejsme už ve 20. století. A nyní k vašemu problému, i když máte vybudovaný směrový spoj, je dnes technicky realizovatelné, aby se podle rušení sám přelaďoval v rámci nějakého frekvenčního pásma. Navíc komunikační protokol může být nastaven tak, že zařízení, které se chce s někým spojit, nejdříve naslouchá a pro komunikaci volí v místě volnou frekvenci. Navíc můžete mít několik vysílačů, na různých frekvencích a signál z nich skládat na základě majoritní funkce. Nebo totéž dosáhnete jedním vysílačem pomocí časového multiplexu. Každý špás něco stojí, ale řešení s licencemi je vždy nejdražší, protože do těchto zdrojů sáhne stát vždy když mu začnou chybět peníze. Státní paraziti jsou nenasytní, protože jsou na vrcholu potravního řetězce a nemají přirozené nepřátele.
No technologická evoluce to zařídí, žádné DVB-T nebude, jen připojení k internetu a po něm půjde vše, hovory, TV, data, a na všech možných frekvencích. Nepotřebujete mít zvlášť TV, telefon, přenos dat, to je pohled vycházející z minulosti.Technická evoluce bude pak řešit problém jak vyrábět zařízení s co nejširším frekvenčním spektrem. No a v hustě osídlených oblastech bude optika pro aplikace, které vyžadují spolehlivé a rychlé připojení. Za x let, pak třeba přenosy přes 4. dimenzi, takže přenos se bude provádět v našem světě jakoby přímo v zařízení, aniž by ovlivňoval své okolí. Něco jako jev tunelování elektronů na polovodičovém přechodu. Pokud nám zůstane telekomunikační feudalismus, vývoj se zastaví. Narazí na fyzikální limity, ale operátoři v pohodě přežijí, právě díky lénu a z toho plynoucí možnosti určovat vysoké ceny. K objevu přenosu informací přes jinou dimenzi sice dojde, ale neuplatní se komerčně, protože operátoři pohodlně přežijí i bez něj a v nejhorším případě, se bude zase licencovat a stát zpoplatní i tento přenos.
Jistě, protože vysílání TV signálu je anachronismus. Je třeba usilovat o jednotný přenosový protokol, nejlépe na bázi internetu. Nepotřebujeme extra rádiovou komunikaci pro mobily, extra pro vysílání TV, ale jednotné prostředí, které umožní sdílet frekvence i v čase. No a v takovém prostředí se TV prostě sama přeladí na jinou frekvenci. Regulace není potřeba, protože aby to fungovalo, domluví se výrobci. Na 2,4 GHz tyto dohody fungují i bez státní regulace. Problémem není technické řešení, ale přirozený obchodní model, který by to dokázal zaplatit.
Navíc bych ještě dodal, že luxus pevně přidělených frekvencí na základě licence si už naše civilizace nemůže dovolit. Je to velké mrhání omezeným zdrojem, jakým části frekvenčního spektra jsou. Je neefektivní, aby v daném místě, nebylo možno využívat nějaké zrovna volné frekvence jen proto, že je někdo má licencované a v daném čase je nevyužívá k aktivní obousměrné komunikaci. A tomu se časem bude muset přizpůsobit i obchodní model komunikačních společností. Protože tlak na využívání rádiového přenosu informací jen poroste. Dnes v komunikacích panuje feudalismus, lenní pán (stát) přiděluje léna (frekvence) svým vazalům (komunikačním společnostem). A jak z historie víme, tak feudalismus byl nahrazen kapitalismem, protože feudalismus je z výše popsaných důvodů méně efektivní, než kapitalismus, který lépe využívá dostupné zdroje.
Soused mi nebude narušovat moje pásmo, protože žádné své pásmo mít nebudu. Používáte-li wifi, taky vám sousedi nenarušují pásmo, (ovšem do určitého jejich počtu). A lokálně co nejoptimálněji využít dostupný frekvenční rozsah je úkolem spojovacího protokolu, místa od místa, přesně dle lokálních a aktuálních podmínek, on line. Nikoliv věcí nějakého úřadu. Výpočetní výkon na 1m3 a jeho výrobní cena, je dnes taková, že i miniaturní spojovací zařízení mohou disponovat takovými algoritmy, které to zvládnou. V zásadě to řeší jedno jediné pravidlo, nejdříve poslouchej a pak vysílej, takže vaše zařízení si nejprve najde volnou frekvenci a na té bude chvilku vysílat . Do spojovacího protokolu samozřejmě jde dostat i mechanismy sdílení frekvencí v čase. Jistě, žádný zdroj není nevyčerpatelný, ale vyhradit část pásma jen pro někoho, je obrovské plýtvání. Nyní využitelnou část toho pásma "zabere" režie protokolu, ale i tak bude možno provozovat mnohonásobně více zařízení, než v situaci licencování kmitočtů. Spojovací protokol se stane distribuovaným operačním systém, starajícím se o přidělování a efektivní využívání pásma. Ostatně mobily, nebo wifi zařízení to takto dělají už dnes.
LOL :-D Víte, jaký význam má termín "teorie"? Se divím, že jste do těch svých pohádek nezahrnul i teleportaci a cestování v čase :-) To je přece tak jednoduché, díky kvantové teleportaci se vlnění rozloží přímo u jednoho zařízení a zhmotní u druhého, nikde se nic nebije, nikdo nikoho neruší. No není to krása? A co teprve taková subprostorová komunikace ala Hvězdná brána, to by byly pingy, v řádech attosekund :-D
Vše co vidíte svým zrakem, je taky jen teorie, principielně neexistuje důkaz, který by vám prokázal, že existujete reálně a nejste jen simulace, nebo dokonce jen simulace v simulaci. Jen to nebereme do úvahy. Naše psychika tento nedostatek nebere v potaz. Jinak Maxwellovy rovnice, jsou taky jen teorie, a je na nich založeno naše využívání rádiových vln. A svým zrakem je nevidíte, tedy nejsou reálné, podle vás. A tak to může být i s prostorem. To, že další jeho dimenze nevnímáme, neznamená, že neexistují.
Třeba před 40 lety byla nepředstavitelná představa, že k nejbližší hvězdě máme velmi blízko, že téměř do poloviny této vzdálenosti zasahuje sluneční soustava, pásy ledu a kamení. A že de facto z nejvzdálenější hranice sluneční soustavy je k nejbližší hvězdě téměř stejně daleko, jako ke Slunci.
Vy ovšem předpokládáte naprosto ideální situaci, jenomže fyzikální realita je zcela jiná - vlny si plusmínus dělají, co chtějí a (a se pak pracně za použití velmi náročné matematiky popisuje). Odraz, rozptyl, rušení, [selektivní] únik/útlum atd., atd. Holt šedivá je teorie, zelený strom života. Zkušenosti z drátového světa nelze mechanicky přenést na radiové přenosy.
To chce klid. ADSL je standardní technologie užívaná všude na světě, mající jasně daná fyzikální omezení. Jste dále od ústředny/DSLAMu nežli http://cs.wikipedia.org/wiki/DSLAM#Z.C3.A1vislost_p.C5.99enosov.C3.A9_rychlosti_na_vzd.C3.A1lenosti? Máte smůlu. Je vaše linka položena nikdonevíkdy? Máte smůlu.
V 90. letech se prakticky do každé díry natáhly standardní >>kvalitní<< telefonní dráty, což fakticky zatáhl stát (=> možnost ADSL je nyní snad všude). Takže, kdo by měl zaplatit tu zaplatit optiku? Abstraktní konkurence? Zase stát? To snad ne, to by přece tzv. pravičáci museli zkolabovat.
Viera funguje, takže technicky to už vyřešeno je. Dokonce od 70. let minulého století. A abyste "viděl", stačí si vybrat jen to, co se vám hodí do krámu a potřebujete jen cca 25 snímků za sekundu. Vyberete si jen to, čemu vaše zařízení porozumí, digitální signál má tu výhodu, že buď je dekodovatelný, nebo není, což odrazy a další vlivy částečně eliminuje. Nevznikají interference, jako u analogového zpracování. Z Fourierovy transformace si vyberete jen to, co potřebujete, a to tam buď je, a nebo není, nemusíte se starat o rušení. Obrazy pak můžete poskládat z toho, co zachytíte. Zbytek dopočítáte, třeba z předchozího snímku. Ostatně mozek to dělá taky tak.
No vidíte, třeba to TCP/IP je univerzální protokol, který vám umožňuje přenášet libovolná data, bez ohledu na to, zda je o hovor, text, video, ovládací povely nějakého zařízení. Aniž byste se musel zajímat o to, jak je toho dosaženo na různých zařízeních a v různých fyzikálních prostředích, kovovém drátu, optickém vláknu, vzduchu. Pomocí TCP/IP mohou komunikovat různá zařízení, telefon s TV, PC s telefonem a podobně. V podstatě od transportní vrstvy je už to prostředí univerzální. Komunikační program napsaný v Javě a využívající protokol TCP/IP, bude pro všechna koncová zařízení stejný. Není tady izolovaný svět TV, telefonů, počítačů, ale svět propojený univerzálním komunikačním jazykem, například protokolem TCP/IP, kterému mohou rozumět všechna koncová zařízení.
No a vaše představa není správná. Ale přece je fantastické, že objekty, které jsou na hranicích sluneční soustavy, mohou ve formě komet být přitaženy Sluncem, když něco naruší jejich rovnováhu, ale zároveň to znamená, že stejně tak mohou být přitaženy nejbližší hvězdou, dokonce to znamená, že se mohou vyskytovat komety, které pendlují okolo obou hvězd zároveň. A toto je už představa, která tu vaši přesahuje. Ta vzdálenost se tím zmenšuje, protože ukazuje, že možná oba systémy se mohou vzájemně ovlivňovat na úrovni ne záření, ale pevné hmoty. Dokonce byla objevena dvojhvězda, která za 250 000 let (pouhý cca 50 násobek, existence čínské civilizace) tudy proletí, ve vzdálenosti 2,7 světelných let, což přinese zřejmě zánik života na Zemi, protože tím bude narušena stabilita Oortova oblaku, odkud pocházejí komety.
Ale ani Vy nevíte jak funguje fyzika, všechny teorie jsou něco jako modelování světa v Minecraftu. Můžete to chování uzavřít do kostiček, a dospějete ke stejným logickým závěrům, i když váš model, neodpovídá přesně realitě. No a odtud je už jen krok (značně složitý), k využití i zdánlivě exotických teorií, pokud modelují nějaké aspekty reality správně. Modelem trojúhelníka je třeba trojice [A, B, C] a čtyřúhelníka čtveřice [A, B, C, D]. A jen z toho můžete odvodit jejich vlastnosti, když definujete míru vzdálenost mezi [x,y]. Dokonce vám stačí definovat vlastnosti té míry, a odvodíte vlastnosti trojúhelníka v abstraktní formě, aniž byste pracoval s pojmem přímky, či úsečky z klasické geometrie. Na této úrovni pak můžete pracovat s úhly, aniž byste si musel vytvářet představu, jak vypadají. Jiné vlastnosti té míry, zase vedou na jiné neeuklidovské geometrie.
Například čeho využívá polovodičová elektronika, přirozené energetické nerovnováhy v polovodiči dosažené příměsí. Proto je energeticky méně náročná, než přímé ovlivňování elektromagnetického pole, k jakému docházelo v elektronkách. No a nalezením materiálu s určitou přirozenou nerovnováhou, může znamenat i využití možné jiné prostorové dimenze, které by jinak na úrovni makrosvěta bylo energeticky velmi náročné. A to třeba díky exotické teorii strun, nebo jiné, s kterou teprve někdo přijde.
TCP rozhodně není univerzální, nehodí se na vše. Navíc má svá omezení, nelze po něm provozovat nekonečně mnoho přenosů pro jedno zařízení, je třeba zajistit routování, atd. A dále nechápu, co má protokol společného s přenosovou vrstvou, mícháte jabka s buldozery. Opravdu, ach jo.
Tak jak zajistíte "označením" signálu, aby se dvě rádia na stejné frekvenci chovala různě, tedy aby jedno hrálo Karla Gotta a druhé třeba Vondáčkovou? Namodulujete ho do bloků, tedy slov? :-D
Chápete, že mícháte dohromady dvě (nebo více) věci? Jak funguje radar, nemáte ani tušení. To není nějaký přenos specifických dat jako u wifi nebo rádia.
No nic, tohle nemá cenu. To i ten Brouk Pytlík všemu rozuměl lépe :-)
Tak metrika, aby byla abstrakcí vzdálenosti musí splňovat tyto axiomy: Axiom nezápornosti: p(x, y) >= 0
Axiom totožnosti: p(x, y) = 0 <=> x = y
Axiom symetrie: p(x, y) = p(y, x)
Trojúhelníková nerovnost: p(x, z) <= p(x, y) + p(y, z)
a příkladem takové metriky může být Levensteinova vzdálenost určující vzdálenost dvou textových řetězců :-)))
No pomůže vám k tomu kouzelné slovíčko přepínám :-) Přece takto se v simplexním provozu rádiové vlny využívají, v daném čase vysílá jen jeden. Takže protokoly ke sdílení jedné frekvence existují.
No když to vysílání rozdělíte na pakety, přidáte tam nějaký synchronizační mechanismus, třeba další frekvenci, na které bude vysílat první kdo zahájil vysílání synchronizační hodinový signál, a přijímač bude umět skládat ty zprávy, například pomocí vyrovnávací paměti, tak jednu frekvenci může sdílet více vysílačů.
U radaru je to samé, ten se navíc otáčí, takže když nedostane případný vysílač plný zásah záření, tak může vysílat aniž by radar rušil.
"No pomůže vám k tomu kouzelné slovíčko přepínám :-) Přece takto se v simplexním provozu rádiové vlny využívají, v daném čase vysílá jen jeden. Takže protokoly ke sdílení jedné frekvence existují."
Hezky jste se sám popřel :-)
"tak jednu frekvenci může sdílet více vysílačů."
Opět, nemůže. Mícháte pořád dokola dvě věci, frekvence a přenášená data. Na jedné frekvenci NEMOHOU jít SOUČASNĚ dvě různé informace. To je stejná hloupost, jako byste chtěl místo zelené vidět dohromady modrou a žlutou.
"U radaru je to samé, ten se navíc otáčí, takže když nedostane případný vysílač plný zásah záření, tak může vysílat aniž by radar rušil."
U radaru to NENÍ to samé. Radar nekomunikuje, radar vysílá elmag záření určité frekvence a přijímá odraz, žádná data, pakety, rámce ani nic jiného v tom není. Vysílač bude radar pochopitelně rušit, protože radar bude vysílání detekovat. Stejně tak mohu já rušit vás při rozhovoru s někým, když vám budu řvát za zády.
Plácáte tady hrozné kraviny, fakt.
Az na ten maly detail, ze telefon fuguje po tom drate i na 20km, a presne s tim byly ty rozvody pokladany. A ano, uz v te dobe se vedelo, ze je to nevyhovujici technologie, uplne stejne, jako o par let pozdeji ve velkem nasazovane a propagovane isdn, ktere bylo vsude jinde vyrazovano, jako neperspektivni.
Nikoliv. Sdílení znamená, že každý chvilku, tahá pilku a ne, že táhnou oba naráz. Můžete mít časový multiplex, nebo frekvenční multiplex. Viz zde http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Casov%C3%BD_multiplex
Panebože! Simplexní znamená jednosměrný. Nevím, co do toho taháte multiplex. Sdílení nemá s typem komunikace nic společeného, zase mícháte různé věci. To vaše "každý chvilku tahá pilku" se jmenuje half-duplex. Oba naráz se jmenuje full-duplex. Ani v tuto chvíli, kdy ti dva komunikují mezi sebou, nejde o sdílení. A už mě to přestává bavit vysvětlovat vám naprosto základní pojmy, které chápou děti prvního stupně ZŠ. Dovzdělejte se, nebo ze sebe pro mě za mě klidně dál dělejte hlupáka, když vás to baví.
a taky to dela:
http://www.o2.cz/osobni/203291-internet/40959-WiFi.html
za 512/512kbps linku na 2.4GHz chteji skoro 1100 CZK mesicne
Toto je hodne progresivni napad!
A ted trochu do reality... Dejme tomu, ze mas skutecne sdilene spektrum vice provozovateli. Dejme tomu, ze na 800 MHz mas DVB-T i LTE. Znamena to, ze kdyz nekdo v tvem okoli zacne pouzivat LTE, ze se ti DVB-T preladi na jiny kanal? A co kdyz bude poptavka po LTE tak velka, ze pro DVB-T uz nezustane spektrum?
A co kdyz si soused zacne pouzivat tu frekvenci jako utajeny kanal pro komunikaci s milenkou z vedlejsiho mesta. Budes rad, ze ti to zahlusi LTE i DVB-T?
Chyba lávky. ČTU celé roky slušně wifi poskytovaltel chrání. Je tu totiž jende háček i bez poplatků za wifi. Hlavně předměntné pásmo 5 GHz je harmonizačně definováno pro pohyblivou službu. Kdežto všichni wifináři ji používají v režimu pevná služba. Jen za toto, kdyby ČTU chtělo, je komplet zničí. A nečekejte, že ČTU bude měnit, že pásmo je pro pevnou služnu, to by se hned na Česko vrhlo řada poskytovatleů satelitních služeb za ten bordel, co jim do 5 GHz pásma vysíláme a už by eto asi neustálo, že si neplní stát, co si plnit má a nějaká nepříjemná arbitráž by z toho mohla být.
Takže těch nepřátel wifi síti je celá řada, Kelner je jen jeden z nich. :-)
A nebo bude dokonce aktivne a zamerne skodit, aby si urval vetsi cast prenosoveho pasma. At uz vetsim nez povolenym vysilacim vykonem nebo treba necim na principu zrovna diskutovaneho odpojovani cizich hotspotu...
http://edition.cnn.com/2014/10/03/travel/marriott-fcc-wi-fi-fine/
ad 5. Spocitej si kolik dimenzi ma bezny casoprostor nez vytahnes neco o potencialni 4. dimenzi.
ad 3. A napadlo te, ze kdyz nekdo pouziva radar ma k tomu svuj duvod a opravdu nepotrebuje, aby mu tam nahodne kdokoliv lozil se svym vysilanim. Zvladne se tve ego vyporad s tim, ze nekdo ma i jine potreby nez mas ty?
ad 4. Zdroj? Vetsina ceskych televizi ma licenci do roku +/- 2025.
ad 5. Tak zastavil se vyvoj, nebo se ten vyvoj nezastavil?
ad 2. Takze tech 30 satelitu se bude prizpusobovat tomu, jak zrovna ty se sousedem zrovna stahujete z netu?
Ty draty prave potreba jsou, ale v tehle zemi je problem kdykoli se musi neco skutecne udelat. To ze se tu zneuziva technologie puvodne urcena k necemu uplne jinemu je takovy zdejsi unikat ... Nikde jinde asi neuvidite v centru hlavniho mesta budovu posetou desitkami wifi puklic (budova DOS). V zahranici nechapou :-)
No například pasivní radar Viera funguje na základě toho, že má databázi "otisků" radarů letadel a díky tomu je rozpoznává a lokalizuje. Pasivní proto, že záření jen přijímá a analyzuje. Takže úloha, aby radar poznal sám svoje odražené záření není technicky neřešitelná A že i odražené záření do jisté míry zachovává informace, které nese, se můžete přesvědčit například v zrcadle :-))) Takže, je reálné, že radar si do záření které vyzařuje, zakóduje svůj digitální otisk, samoopravný kód, který odraz nezdeformuje natolik, aby nešel opravit a detekovat :-)))
1. Neodpovedel jsi mi na to, co budes delat, kdyz ti soused bude zarusovat tve pasmo bezlicencnim vysilanim, cehoz se dozadujes.
2. Co treba vysilani signalu GPS, to pujde taky pres TCP/IP?
3. Radary budou pouzivat taky TCP/IP, aby urcily, kde se nachazi jaky objekt?
4. Tve uvahy jsou zcela naprosto odtrzene od reality. Zkus jen realne odhadnout, kdy nebude DVB-T?
5. To s tou ctvrtou dimenzi je co za nesmysl? Nejaky zdroj? Vedels, ze ctvrta dimenze se pro prenos signalu pouzivat docela bezne? Jen kdyz se to nazve casem, vubec to nezni tak odborne.
6. Vsiml sis, ze vyvoj telekomunikaci se nezastavil ani pri existenci, jak ty rikas telekomunikacnimu feudalismu?
Jenže wifi se pro poslední míli dá přizpůsobit mnohem lépe, než kabel s XN čtyřkami pro pro DSL. Ty dráty jsou konstruované pro voice na U rozhraní, max. fax a nic jiného po nich nikdy spolehlivě a korektně fungovat nebude. že to Ouvej tů tů stále zkouší je jen zoufalý pokus, jak zachránit beznadějně se potápějící loď jménem pevná linka.
Jo, O2 taky může využívat bezplatné pásmo. Asi tak, jako bych si já mohl na stavbu najmout ukrajince bez sociálního a zdravotního a být levnější... Pořád to nepovažuji za správné. Proč je část spektra zdarma a část ne? Tak zrušit poplatky u obojího! Za tohle bysme měli bojovat!
Zpoplatneni vyuziti pro "komercni ucely" (free wifi v baru nejsou komercni ucely) melo byt uz davno, wifi neni pripojeni, ani zadna posledni mile, wifi je domaci pojitko.
A jestli O2 skupuje wifi site a vypina je a zakazniky prevadi na dratove ADSL, jen dobre, ze cisti prostor od vf smogu.