Opravu Steve Jobs změnil svět? A nebyli to spíše jiní lidé, jen to skoro nikdo neví, protože jejich práce došla uplatnění až po desítkách a stovkách let?
Newton s Leibnitzem vymysleli infitezimální počet (laicky řečeno derivace a integrály), bez nichž by moderní věda a technika nebyly myslitelné (jak napsal profesor Voděnka, je to "úhelný kámen evropské moci"), koncem 17. století (nezávisle na sobě, ale Leibnitzova notace, byla přehlednější a pohodlnější a používá se v podstatě dodnes). Newton svá Principia, základ moderní fyziky (který vlastně ve speciálních případech funguje dodnes), vydal roku 1687. Základy kvantové fyziky (nezbytné pro mikroelektroniku) položil Planck roku 1900. Tranzistor vynalezli Shockley, Bardeen a Brattain v roce 1947. A takových lidí byly přinejmenším stovky, jenže to málokdo zná.
Mimochodem, Feynman rozhodně nebyl žádný sociopat, jen se často choval nekonvenčně.(ve společnosti založené anglickými puritány). Byl to vynikající pedagog (jeho přednášky z fyziky jsou dodnes legendární), ale také vytvořil kvantovou elektrodynamiku (sám Feynman sebeironicky říkal, že našel způsob, jak od sebe odečíst ty správné hodnoty - metodou renormalizace se zbavil nekonečných hodnot), která také pomohla k dnešní mikroelektronice.
Naproti tomu Jobs v posledních letech svého života uvedl na trh několik úspěšných strojků, ze kterých za pár let budou muzeální exponáty. Navíc Apple často spíš ukázal cestu nebo nastavil trend, ale skutečně masové rozšíření obstaral někdo jiný. První Macintoshe byly strašně drahé a i v USA měly podíl jen pár procent (nenechte se zmýlit hollywoodskými filmy s Macy na každém rohu - mediální PR Apple vždy zvládal dokonale).
Opravdu nejsem příznivcem Microsoftu, ale ten „osobní“ počítač, co o něm p. Koubský mluví, skutečně masově rozšířila až Windows 95. Jsem už pamětník, sám jsem ten přechod zažil na jednom úřadě a zatímco PC s MS-DOSem a Windows 3.1x dělaly lidem potíže, na Windows 95 si rychle zvykli. Jistě, měly spoustu much a zpočátku padaly jako zralé švestky, jenže se rozšířily (narozdíl od OS/2 3.0, který byl technicky mnohem lepší, ale neměl tak dobrý marketing a hlavně mu chyběla instalovaná základna Windows 3.x). Totéž platí pro USB. Jistě, začal to Jobs s prvním iMacem, kde použil USB pro většinu periférií, ale zase to byla exkluzivní záležitost (alespoň tady v Evropě) a periférií pro USB stále bylo jako šafránu. Avšak s Windows 98 konečně přišla fungující podpora (ve Windows 95 OSR2 to pořád ještě haprovalo) a za chvíli bylo USB hardwaru na trhu spousta.
„Raný“ Jobs také dělal pořádné „boty“. Pokud vím, do prvních Macintoshů odmítal pevné disky, aby nerušil větrák a podobně, skutečně přivedl Apple skoro ke krachu. A stejné to bylo s prvními počítači NeXT. V mnoha ohledech naprosto geniální stroje, avšak základní konfigurace měla jen magnetooptickou mechaniku, MO disk se systémem se musel občas vyměňovat a mechanika byla pomalá. Jistě, z NeXTStepu se nakonec stal (Mac) OS X, ale nebylo to právě hladká cesta.
Dnešní Macy jsou hardwarově běžná PC s lepším pouzdrem a několika dodatečnými technickými finesami a dobrým (i když také nikoli zcela bezchybným) operačním systémem. Velká část komponent je zcela běžný hardware (stačí se podívat na web iFixit – www.ifixt.com – s jeho reportážemi z rozebírání hardwaru Applu). Už nejsou o tolik dražší, navíc na nich jde (od přechodu na procesory Intel) celkem snadno používat – v případě potřeby – Windows, to všechno jejich tržní podíl zvýšilo, ale stále je to minorita.
Větší vliv samozřejmě měl Jobs na poli mobilních přístrojů s iOS. Ale zase – je opravdu tak důležité, jestli po telefonech patláme prstem nebo stylem? Navíc je velmi pravděpodobné, že by s multidotykovým ovládáním nakonec přišel někdo jiný. Ostatně Jobs mohl v roce 2007 s prvním iPhonem přijít hlavně díky tomu, že měl k dispozici vhodný kapacitní displej za přijatelnou cenu a vyráběný v dostatečném objemu. Vzpomeňte si na Newtona – ten „uhynul“ kvůli nedostatečnému hardwaru, s tehdejšími mobilními procesory fungovalo rozpoznávání rukopisu tak špatně, že nebylo použitelné.
A nezapomínejme, že první verze iOS (tehdy se tak ještě nejmenoval) byly dost hrozné. Verze 1.x podporovala pouze webové aplikace (původně Jobs nechtěl aplikace vůbec), nativní aplikace se začaly nabízet až od verze 2.0. A teprve verze 3.0 umožnila kopírování a vkládání a až od verze 4.0 šlo pracovat s více úlohami. Na druhou stranu, iPad byl opravdu dobrý nápad, tablety sice existovaly už předtím (pamatujete na Windows XP Tablet PC Edition?), avšak teprve Jobs přišel s použitelným zařízením – byla to první použitelná alternativa PC, podařilo se mu uspět tam, kde pohořely „síťové počítače“ a netbooky. Jenže zase - aby byl iPad realizovatelný, musel být dostupný potřebný hardware - především 10“ IPS LCD displej za přijatelnou cenu. A samozřejmě i další věci – flash čipy, výkonné SoC, a tak dále.
Každé věštění je ošidné, ale nakonec se na mobilním poli může do jisté míry opakovat příběh Macintoshe a PC. Přístroje s iOS se jistě udrží a bude jich pořád hodně, ale „masovkou“ se nejspíš stane Android přes všechny své slabiny (a stále zůstává otevřený osud další mobilních platforem) a časem se pro běžného uživatele rozdíly mezi mobilními platformami do značné míry setřou (s růstem výkonu hardwaru).
Už jsem toho napsal až moc, ale ještě jedna úvaha na závěr. Jobs se do historie IT nepochybně zapsal, ale je pravděpodobné, že i bez něj by nakonec vzniklo něco podobného. Vedle Macintoshe tu byly také Amiga a Atari ST (a Archimedy a další dnes už zcela zapomenuté platformy) a podobné to bylo v mobilním světě- připomeňme si alespoň Palm a webOS. Avšak Jobs a Apple byli vždy hodně vidět a dnešní svět je postaven na marketingu a mediokracii. A tak i když tu byli mnozí další, kteří by si zasloužili pozornost, „obyčejný člověk“ (omlouvám se za užití vulgarismu) bude znát jen Jobse, a to ještě hodně povrchně, nejspíš právě z filmu. S tím sice nic nenaděláme (a protože za „předělávači světa“ obvykle zůstávají miliony mrtvých, tak bychom se o to asi ani neměli snažit), ale Lupa je (nebo by přinejmenším měla být) výběrové médium, proto by bylo vhodné se povznést nad PR nátěr a podívat se hlouběji.
1. Vedle, jak ta vedle. Jen si ty obrázky najdi. Myš Xeroxu měla tři tlačítka a kromě toho, že byla hranatá, se hodně podobá dnešním myším. Myš od Applu byla stejně hranatá a měla jen jedno tlačítko. Ve výsledku je myš Xeroru mnohem podobnější tomu, co známe dnes. Takže ne, Jobs opravdu myš nevymyslel.
2. Kromě barev měl všechno už systém od Xeroxu, takže opět střelba vedle. Ano, Apple pak ty koncepty dost rozvinul, ale rozhodně je nevynalezl.
3. To je sranda, že? FaceTime byl uvedený před třemi lety. Videochaty, které mohli používat i neslyšící, existovaly roky před tím.
4. MP3 přehrávačů byla v době uvedení iPodu celá řada. Co byl opravdový průlom, byl prodej hudby online.
5. Jednotlačítkové mobily byly už v té době, ale je fakt, že ten koncept Apple dost posunul.
Jobs opravdu není vynálezce. Z toho, co Apple za dobu své existence přinesl, bylo opravdu jen málo skutečně unikátních věcí, novinek, takže velebit Jobse jako skvělého vynálezce je nesmysl. Nicméně se mu nedá upřít jednu věc. Ač téměř vždy použil to, co už existovalo a s čím přišel někdo jiný, vždy to dokázal na rozdíl od nich dostat do takové formy, aby to mělo úspěch u masy uživatelů. On ty vynálezy de facto zpopularizoval (a zpeněžil). V tom je jeho skutečný přínos.
Máte evidentní problém se čtením či pochopením textu. Nevnucuji vám, že vám musí iPhone vyhovovat, ale pokud někomu tento produkt z libovolného důvodu *vyhovuje*, tak těžko může být obětí manipulace.
Ano, i mně se kolikrát stalo, že jsem se napálil na marketingovou manipulaci, ale výsledek byl ten, že jsem byl nespokojený jak s produktem, tak s tím, že mě oblbli. Těžko si dokážu představit, že mě někdo oblbne tak, že si koupím si něco, co je hodně drahé a navíc mi to strašně nevyhovuje, ale já hýkám nadšením, jak skvěle jsem koupil a *příště to udělám znovu*. U vás to tak funguje?
Nevím proč se Steav Jobs spojuje jenom s Applem. Jistě, je to jeho obchodně nejúspěšnější podnik, nakonec, ale proto co Apple dnes vyrábí byla práce v NextStep a Pixar možná důležitější co cokoliv jiného. NextStev po technické stránce (OOP, opravdu klvalitní grafika, WEB atd.), Pixar určitě ovlivnil jeho názor na to, jak mají věci vypadat (původní Mac ani Next nebyly zdaleka tak hezké jako to navrhoval po svém návratu do Apple).
A né že by nebyl technik. Jeho návrhy byly natolik promyšlené, že si byl jistý jejich realizovatelností. Bez technických znalostí by byl leda autorem sci-fi.
Taková pohádka o trvale udržitelném rozvoji. Slyšel jste ji? V širším povědomí (média) je známa asi tak, že je možné růst donekonečna (trvale udržitelný/dlouhodobý hospodářský růst).
Pro ty, kteří neznají stručný úvod: s omezenými a neustále se zmenšujícími zdroji toho vyrobíte stále více a nikdy se nestane, že nebudete mít z čeho vyrábět/fungovat. Super, ne?
Pozor, v příspěvku jsou stopy ironie a možná i sarkasmu.
Skutečně máte ve svém okolí jediného člověka, pro kterého je důvod pořízení pořádně drahého iPhonu to, že ho mají známí.
V mém okolí to funguje tak, že iPhone má kolikrát někdo, o kom si myslím, že by mu stačil ten nejlevnější krám z Číny, protože aplikace NEPOUŽÍVÁ (!) a vůbec volá či píše zprávy spíš sporadicky. Odpovědi se lišily od "má dobrej foťák" přes "hrozně hezky vypadá" po "sice je to drahý, ale funguje to naprosto tak, jak bych čekal a za ty peníze mi to stojí". Na to se vcelku nedá nic namítnout - jak řekl jeden z nich - když jim to za ty peníze stojí, nic proti tomu. Od nikoho jsem neslyšel "mám ho proto, že ho má taky Lojza s Máňou".
Uvedu několik příkladů a argumentů, proč jsem přesvědčen, že změnil svět. Jsem zvědav, zda mi to par konstruktivně vyvrátíte nebo potvrdíte.
1. Vytvořil myš. Sice nabral inspiraci u podivného ukazovacího zařízení u Xeroxu, ale forma myši jakou známe dnes je dílem Steva Jobse.
2. Vytvořil Windows. Opět nabral inspiraci u Xeroxu, ale on byl ten, kdo požadoval vytvoření překryvu oken, tažení, multitasking a barvy po svých inženýrech. Bohužel Gates, jeho konkurent i kamarád v jedné osobě Windows přebral a představil na trhu dříve. Jak to dopadlo víme.
3. Vytvořil FaceTime. Poprvé v historii mohli „telefonovat“ i neslyšící.
4. Posbíral knihovnu tisíce CDček a jejich monstrózní objem vložil do malinkatého iPodu.
5. To, o čem Bill Gates snil, to on zrealizoval – počítač s jediným tlačítkem – iPhone.
Chcete snad říct, že díky všem těmto vynálezům není náš svět rychlejší, efektivnější, hezčí a pohodlnější? Nebo jak jinak definujete změnu světa?
1) Ne, za myší opravdu Apple nestojí.
2) Jediný problém téhle teorie je, že i Bill Gates byl v té době koukat v Xeroxu a parně také převzal nápad přímo od zdroje (ostatně proč by ho přebíral zprostředkovaně)
3) Cože, poprvé v historii? Možná tak z pohledu někoho, kdo nikdy neviděl věci pro sluchově postižené.
4) iPod nic tak úžasného nebylo, to, že protlačil prodej digitální muziky u vydavatelů byla bomba.
Jobs vytvořil produkty pro lidi, který nedělá problém přizpůsobit se představám výrobce. Jobs vzal uživatelům IT hraček svobodu přizpůsobit koupený produkt svým potřebám. Shora nadirigoval způsob ovládání plný různých umělých omezení a masy nalákal na trendy design.
.
Je s podivem, že nikdo nekritizuje například do nebe volající absenci centrálních knihoven uživatelských dat (dokumenty, videa, fotky ...) v iOS. Dokument vytvořený v Pages vidíte pouze tehdy, když otevřete Pages. Z jiné aplikace stejného typu jej nevidíte. Dovedente si představit, že by s něčím takovým přišel Microsoft ve Windows,
A pointa porovnání pazourku s fosilními palivy je taková, že v pravěku nebyl člověk dominantním tvorem a nebyl rozšířen po celé planetě. Dnes je situace naprosto opačná. Člověk je všude a také všude již strčil své pařáty. Před 150 lety nikoho nenapadlo zabývat se zabezpečením surovinami. Myšlenka, že uhlí nebude, byla nepředstavitelná.
Dnes se téměř každý může dopočítat toho, kolik energie, potažmo surovin, je potřeba k zabezpečení chodu "civilizace".
Toto stačí aplikovat na tzv. "zvyšující se produktivitu" za cenu zvyšování spotřeby surovin/energií a vyjde doba (desetiletí/století, dle přesnosti výpočtu), kdy zásoby nebudou schopny pokrýt spotřebu. Ano, někdo může věřit, že se někde zhmotní nová ložiska, že se ropa bude cucat z písků, že nás spasí řepka a auta na vodík. Kdokoliv aspoň trochu technicky vzdělaný se takovým povídačkám akorát zasmějě/zapláče.
Ps. víte, že uhlí již delší dobu dostatek pro všechny a prodává se v dražbách?
Proboha, kdes vzal, že Windows byli na trhu dřív než Mac? Apple prodával počítače s okenním systéme dřív než IBM začalo prodávat první PC s MS-DOSem.
Možná by nebylo naškodu, kdyby si rozumbradové přečetli aspoň wikipedii než začnou plácat. Ale takhle je to aspoň větší sranda :-)).
Zatím probíhají spíše občanské války o vodu, než mezinárodní. Typický případ je súdánský Dárfúr. Jsou tam zemědělci, kteří mají políčka. Pokud je vody pro políčka dost, přicházejí si pro ni i kočovníci a napájí svá stáda. Pokud je vody málo, tak jim zemědělci odepřou vstup. Usedlíci jsou často křesťani, kočovníci zase muslimové. V zemi roste neklid a oblast se snaží odtrhnout od centrální vlády. Ta zjistí, že svojí armádou to nezvládá, takže raději vyzbrojí milice. Vznikne velmi složitý konflikt, který vypadá jako válka křesťanů a muslimů, ale na začátku jsou problémy s vodou.
(přední český geolog Václav Cílek)
To by mě tedy zajímalo, kde jste to četl...
Apple totiž kompletně okenní systém pustil až s Macintoshem, což je rok 1984.MS-DOS je samozřejmě starší - kontrakt s IBM podepsán v roce 1980, o běžném nasazení lze mluvit od roku 1981.
Možná narážíte na Lisu, ale to byl hodně problémový model a její reálné uvedení na trh je dost sporný termín, ani náhodou ale nebyla na trhu dřív než MS-DOS IBM stroje. Za nejreálnější datum, kdy lze mluvit o uvedení, se udává leden 1983, což je jednoznačně až po IBM PC....
Windows byly ohlášeny těsně před Macintoshem, na trh přišly naopak o něco později (1985) ale s ohledem na to, že ani náběh Macu nebyl triviální lze mluvit o termínu identickém. Fakt tedy je, že populární "Piráti ze Silicon Valley" jsou v tomto pohádka - to, že se Jobs o WIndows dozvěděl přímo na show k uvedení Macintoshe je prostě jen další urban legend :-)
Moc se omlouvám, netušil jsem, že jste tak natvrdlý, že z toho, že je někdo s produktem spokojen (z různých důvodů), nepoznáte, že mu produkt vyhovuje a musí se Vám to explicitně vyjádřit. Možná žijete ve světě, kde jste s produktem spokojen, protože vám nevyvovuje, nevím...
Nikdo, opakuji nikdo mi jako důvod nesdělil, že si to koupil proto, aby byl in, aby vypadal cool a podobné vaše vyfantazírované věci.
Nicméně vaše paranoia je dokonalá, takže to asi uzavřeme tím, že je to nekvalitní hnusný nepovedený šmejd, který však byl očarován zlým černokněžníkem Pracantem, takže tyto negativní vlastnosti prakticky nejdou poznat a zmanipulované davy nemají nic lepšího na práci, než drahé peníze vyhazovat za něco, co za to vůbec nestojí.
> Těžko si dokážu představit, že mě někdo oblbne tak, že si koupím si něco, co je hodně drahé a navíc mi to strašně nevyhovuje, ale já hýkám nadšením, jak skvěle jsem koupil a *příště to udělám znovu*
To je znamy fenomen nazyvany post-purchase rationalization, viz https://en.wikipedia.org/wiki/Post-purchase_rationalization .
V te dobe na CD ani na stavajici MP3 prehravace nebylo mozne nahrat tolik hudby a proti iPodu opravdu vypadali monstrozne - byly nenositelne. iPod znamenal to, ze uzivatele zacali iPod nosit sebou uplne vsude - na sport, do prace, do metra atd, coz povazuji za zmenu chovani uzivatelu, tudiz za zmenu sveta a je to zasluha Steva.
Takze Steve i kydby nic nevynalezl, tak tim, ze umel udelat produkty pro lidi je masove rozsiril a tim zmenil svet vice nez vynalezce, ktery neumi svuj vynalez prodat a drzi ho v supliku.
1. Neumite hledat, nebot ta 3 tlacitkova mys byla jiz dalsi generace. To co videl Steve byla jakasi krabice ktera vazila asi pul kila, byla tezce uchopitelna rukou a tezce se s ni pohybovalo.
2. Ne nemnel. Posouvatelny prekrv oken a vice vlaken nemel. O ikonach, barvach a jinych aplikacich ani nemluve.
3. Ono je ale zasadni rozdil mezi tim, zda musim nekolik dnu instalovat a rozchazet sw na PC, u ktereho navic musim sedet, nebo si jednoduse jedinym tlacitkem "zavideotelefonuju". To je rozdil jako mezi konskym vozem a prvnim autem.
4. Cela rada nepouzitelnych, ano.
5. Uvedte ktere?
Tady mate o vyvoji mysi docela dulezite info:
http://tech.fortune.cnn.com/2011/05/09/how-apple-made-the-mouse/
"The difference between direct and indirect manipulation—between three buttons and one button, three hundred dollars and fifteen dollars, and a roller ball supported by ball bearings and a free-rolling ball—IS NOT TRIVIAL.
It is the difference between something intended for experts, which is what Xerox PARC had in mind, and something that's appropriate for a mass audience, which is what Apple had in mind. PARC was building a personal computer. Apple wanted to build a popular computer."
Mnoho modelu PDA a MDA.
Novinkou byl jen kapacitni displej a zruseni stylusu, ale to je jen drobna uprava, u ktere ani neni jiste, jestli k lepsimu - ovladani je nepresne, opatlava se displej, a navic to prineslo zruseni tlacitek a moznosti ovladat zarizeni efektivne ergonomicky snadno rychle poslepu.
A hlavne - zadny smartphone nema dotykovy displej.
To je dano jeho definici,
prave tim je smartphone lepsi nez MDA nebo iphone.
Ze se dnes MDAckum, jejich kopiim (iphonum) a jejich kopiim (androidum) rika smartphone je chyba zpusobena tim, ze diky Jobsovi se uz nevyrabeji skutecne smartphony, lepsi nez dnes dostupne modely.
A prstama se samozrejme ovladaly vsechny smartphony.
A ty byly davno na trhu, nez prisel iphone:
Vyrabela je Motorola (WinCE) a HTC (WM).
Podobne ipod nebyl nicim uzitecnym novy, mp3 prehravace tu byly davno,
jen Jobs dokazal lamam vysvetlit, k cemu jsou dobre
...a pokazit cely trh tak, ze se prizpusobil prave jim (lamam a tem lowend produktum pro ne optimalizovanym - plati o mp3 prehravacich i o telefonech)
problem mate vy, slovo vyhovuje v predchozim vasem prispevku vubec neni.
Pisete:
-"by mu stačil ten nejlevnější krám z Číny, protože aplikace NEPOUŽÍVÁ (!) a vůbec volá či píše zprávy spíš sporadicky"
-"za ty peníze mi to stojí"
-a ja dodavam stoji jim to zato, protoze s tim jsou cool. iphone je modni doplnek. ergo jde o manipulaci. Stoji jim za ty kacky byt in ; je in si koupit neco, co nepotrebuji; To, ze je in zrovna toto ocesane zarizeni, ktere spatne vlastnosti dohani mirne nadprumernou cenou, je vysledek manipulace
Jste mě dostal autore. To vaše pochybovaní o tom, zda Steve změnil svět je zarážející. Že se až tak moc se nestalo? To nemyslíte vážně…
A že nic nevymyslel? Umíte to vůbec poznat? Ale i kdyby nic nevymyslel, nastartoval revoluci, která změnila, mění a bude měnit myšlení podnikatelů. Nastartoval dobu, ve které jdou technologie a inovace dopředu tak drastickým tempem, že na to většině lidí přestává stačit mozková kapacita. Naučil podnikatele, jak mají pracovat, jak mají myslet, jak mají porážet giganty.
Takže i kdyby nic technického nevymyslel, vymyslel novou éru podnikání a díky němu přestávají platit zákony ekonomie a udržitelnosti, na které jsme byly tisíciletí zvyklí.
Bohužel někteří manažeři začali používat slova „vize, inovace, revoluce, nejlepší, …“ apod. přičemž ani neumí používat jejich pravý význam, až nich udělali buzzwords.
Podival se na vyrobky, ktere byly davno na trhu, jen je moc lidi nekupovalo,
zhorsil je, a prodal.
Vymyslel, jak prodat. Nevymyslel vizi produktu, jen zmanipuloval dav, aby kupoval horsi verzi toho, co do te doby kupovat nechtel.
A bohuzel se pak po vzoru uspesneho iphonu zhorsily i skutecne puvodni smartphony.
Zábavné. Když skutečně někde došel pazourek, tak buď jeho uživatelé odtáhli a hledali jiný (dnes není kam táhnout a kde hledat), nebo holt seděli na místě a nechali se umlátit těmi, co pazourky měli. Že vyměnili pazourky za kyje jim jaksi bylo kničemu.
Tak až za několik desetiletí dojde uhlí, tak si pro mě za mě čůrejte na turbíny a foukejte do větrníků. Jenže Vy už nejspíš budete mrtvý, takže nač se starat, že?
Mějte se. Opravdu nemám náladu na debatu s "ekonomem".
napr. ten bod 4. je opravdu komedialni - zarizeni, ktera byla schopna pojmout mraky hudby tady byla ROKY pred prvnim iPodem. Napr ruzne CD/MP3 prehravace a pozdeji i prehravace na flash karty.
Byl pro me nezapomenutelny zazitek kdyz se mi jedna americka ucitelka snazila namluvit, ze format MP3 vymyslel Apple a ze bez nej bychom nemeli dneska nic.
Jenže pointa příběhu s pazourkem je v tom, že dnes civilizace stále existuje, dokonce je tak rozsáhlá, že to v tehdejší době bylo zcela nepředstavitelné, a přitom pazourek nikomu nechybí. Ne že by "došel", pokud chcete, sehnat si ho můžete, ale je irelevantní.
S fosilními zdroji to bude podobné - doufejme.
p.s. Taky nemám ekonomy rád.