Tohle mi připadá jako ukázkový příklad hloupého přístupů velké části lidí u nás k médiím. Novináři nejsou dostatečně levicový/pravicový (nehodící se škrtněte), je to póvl a fekálie a pokud náhodou napíšou něco rozumného, s čím si nevím rady, tak to jsou pravdoláskaři nebo pražská kavárna.
Dobrých i špatných novinářů je u nás spousta, ale to co říkají ti dobří obvykle lidi nechtějí slyšet. Ale v zahraničí to není o moc jiné.
Hrozivá lehkost s jakou ministr obrany vlády v dlouhodobé demisi plácnul, že on ten zvláštní letoun, pravděpodobně Airbus A319, na cestu přes půl světa zaplatí. Protože je vysloužilý voják, připoměl mi jiného vysloužilého vojáka s uvolněným vztahem ke státním nebo firemním penězům. Jaroslava Tvrdíka, který je úplnou náhodou zrovna teď poradcem premiéra.
Tohle mi zase přijde trochu moc rozmázlé - koneckonců od čeho bychom vlastně měli ve výbavě armády stroje pro přepravu na podobných akcích, kdyby se jejich využití automaticky bralo za nehoráznost? Řekl bych, že zrovna u takto nečekané akce to zas tak nehorázné není...
Mimochodem by asi nešlo o A319, ale spíš o malý Challenger - http://www.acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/letecka-technika/letadla/cl-601-5051/ .
Článek je půvabný. Vyzývá media, aby se zabývala podstatnými tématy a přitom článek sám je o naprosto tématu dosti okrajovém (Kurt Gödel by měl radost). Poslední dobou mi připadá, že všude v "médiích" jsou články o problémech médií. Chápu, milí novináři, že se vám třese půda pod nohama a jste z toho poněkud nesví, ale podobné problémy má řada dalších oborů, je se o tom tolik nepíše. Kromě toho, tyto články jsou pro čtenáře poněkud nezáživné a ve svých důsledcích situaci ještě zhoršují (projekty typu 067 to nevytrhnou)
BTW: pokud píšete o infantilizaci, doporučuji nezůstávat na povrchu (sic!) a něco si přečíst, pro začátek třeba Konráda Lorenze.
067 to nevytrhne hlavně proto, že se důležitým tématům též nevěnuje. Aspoň to ukázkové číslo je čistý -tainment (což je vůči autorovi mírná výčitka: čím víc zábavy, tím méně času na důležité věci - anebo naopak, když si člověk správně uspořádá priority - jenže pak zase nemá cenu další zábavu přilévat, už tak je jí víc než moc).
Jaké soukromí? Poslanecká sněmovna není žádné "soukromé" místo. Všichni víme, že léta letoucí je poslanecká sněmovna nahrávána, takže se nelze ani vymlouvat na to, že nevěděl, že je nahráván.
Když odhlédnu od tohoto záznamu a vzpomenu na jiné záznamy z různých zasedání, pak se divím, že takovým lidem dalo tolik jiných lidí důvěru k tomu, aby rozhodovali a konali jejich jménem.
Už jsem myslel, že žiji v nějaké bublině a skrz stěnu jsou všechna vulgární slova nějak filtrována... Ne, nežiji v ní. Normální lidé mezi sebou mluví slušně a jak říkáte i v té hospodě.
"Velcí" a "Mocní" v našem státě si tímto jenom řeší své komplexy. Prostě se přeci musí nějak odlišit od ostatních a tak to dělají změnou slovníku. Poslední případ páně Rusnoka je přímo učebnicová ukázka a to nejen po stránce volby samotných slov, ale navíc i obsahově. Jak jinak než jako pokrytectví si vykládat rozdílné vystupování mezi "svými" (a ani ne v soukromí) a "oficiálně" pro veřejnost.
To, co jste popsal, je ale něco úplně jiného, než co se stalo. Technici Parlamentu nahrávají jednání, pak předají nahrávku ČT a ta to odvysílá, aniž by do toho nějak zasahovala. Takže otázka je, proč by zrovna v tomhle případě měla ČT nějakou část vystřihávat, když je to celé pojaté jako vysílání kompletního záznamu a má to zřejmě sloužit jako náhrada za to, aby divák nemusel být fyzicky přítomen v jednacím sále.
Redakčně zpracovávaný materiál z Parlamentu ČT také vysílá, ale to jsou pak pársekundové klipy ve zpravodajství, protože víc zajímavého materiálu tam není. A v redakčním materiálu ČT se tohle neobjevilo.
To jsem netušil, že tak jednoduchá věc ze základní logiky bude dělat tolika lidem problém. Za prvé, neexistence důkazu není důkaz neexistence. Takže i kdyby vám nikdo odkazy na články dobrých novinářů nedal, neznamená to, že takoví novináři neexistují. A za druhé, ani důkaz neexistence neznamená, že taková věc existovat nemůže. Takže i kdyby se vám podařilo dokázat, že kvalitní novináři neexistují, není to protiargument proti snaze zkvalitňovat práci novinářů.
Nezáleží na tom, co používám pro predikci, záleží na výsledcích, ne? Chtěl jste odkazy na články dobrých novinářů, zůstanu v rámci Lupy, tady jsou: http://www.lupa.cz/autori/koubsky/, http://www.lupa.cz/autori/jiri-hlavenka/, http://www.lupa.cz/autori/jiri-peterka/, http://www.lupa.cz/autori/patrick-zandl/.
... že se komukoli z nás nijak nechce na otočku do Jo-burgu. Že by ovšem právě tam premiér neměl - při jeho pracovní povinnosti prezentovat poctu ČR nebožtíkovi - co užitečného vyřídit, s někým se osobně seznámit, atp., je smutná realita. On by tam opravdu přijel, byl by odbaven s nejnutnějšími protokolárními procedurami, podepsal by se do konbdolenčního archu a zase by odjel. Chápu tedy do jisté míry i jej.
Co mi vadí, je jejich "jazyk fotbalové šatny" a rozežranost. Přímá zpáteční letenka first class Frankfurt - Jo-burg stojí necelých 300 tisíc. Vadí mi ta lehkost, s kterou se hoši baví o použití speciálu. Pohodlí prakticky stejné. Napadlo mne, že by cestou nejspíš neměl chudák co číst, nebo napsat.
Až na to, že těch 13% pan Hlavenka nepsal do článku, ale zmínil to v příspěvku v následné diskusi... Ne že by mu to sloužilo ke cti, ale přeci jen bych to nebral ani zdaleka na stejnou váhu, jako kdyby to bylo v článku a v tomto mi skoro jako větší faux-pas přijde váš příspěvek :-)
Mimochodem ale pan Hlavenka je podle mě vhodný k ilustraci jiného "nešvaru" volně píšících novinářů, který bych označil jako určitou "nezávislou neobjektivitu". On se sice tváří jako nestranný, ale reálně u něj lze vypozorovat pár témat, ze kterých má až vyloženou obsesi a prostě si do nich musí kopnout (typicky Klaus a strana svobodní) a naopak pár věcí ho prostě nadchlo a má na ně pohled zcela nekritický (v poslední době strana zelených). Někdy je to až trochu směšné, ironicky bych řekl, že jakmile pan Hlavenka napíše nějaký článek, který ho od těchto "slabých bodů" udrží dále, tak je jeho psaní velmi dobré až skvělé, ovšem jakmile se do toho zamotá, tak je výsledek stěží průměrný.
S tímhle zápasí víc lidí, sebekriticky přiznávám, že když jsem svého času hodně psal v jiném oboru, tak jsem na něco podobného také narážel. Přijde mi ale, že zatímco v mém případě mi to docela brzy došlo a snažil jsem se tomu bránit (netvrdím, že vždy úspěšně, ale snaha byla), tak (nejen) J. Hlavenka si to vůbec nepřipouští.
ale já tam nic o póvlu a fekálii nevidím. Za to tam vidím uznání, že to s novináři těžko může být lepší, protože "pořádně ničemu nerozumí a přesto o tom musí psát." To je kořen problému s médii. Novináře, který by opravdu o nějakém problému v kterém jsem insider napsal něco rozumného jsem fakt neviděl. To by totiž taky musel být insider a to by pak nebyl novinář...
To byste musel sledovat déle...
Klasický příklad (ne z článku, ale z diskuse pod ním), byla situace, kdy jsem napsal určitou reakci, ve které nebylo jediné slovo (a dovolím si říct že ani nic "mezi řádky") o "neviditelné ruce trhu" a už vůbec ne o straně svobodných (taky co by to tam dělalo, když šlo o naprosto nesouvisející téma). Pan Hlavenka to ovšem přesto dokázal do reakce na tento příspěvek zaplést a úplně to otočit na toto své "oblíbené téma" - to už bylo opravdu spíš směšné.
Přitom jak jsem uvedl předtím - já pana Hlavenku pokládám za výborného autora a pokud se v článku vyhne pár "pro něj problémovým tématům", tak píše opravdu výborně. I když třeba mám na některé věci jiný názor než on, tak mi to vůbec nevadí a přesto si jeho článek rád přečtu a beru ho jako rozšíření úhlu pohledu. Jen zkrátka existuje pár bodů, kde se podle mě o seriózní publicistiku vlastně vůbec nesnaží a má klapky na očích :-(
Máte pravdu, bylo to v diskuzi. To bych mu mohl prominout. :-)
Ale jinak jste na tom podobně jak já - Mám oblíbené i autory s kterýma nesouhlasím, částečně třeba Hlavenka a jeho posedlost stranou svobodných nebo třeba pana M. Malého. I téma, na které mám jiný názor, dokáží popsat poutavě a mám důvod se nad tím jejich jiným pohledem zamyslet.
Apartheid je spatnost nicmene se da pochybovat nad roli Mandely ktery zalozil teroristickou skupinu ze samejch svatousku, kteri, az Mandelu nekdo zabasl, zacali sirit jeho uceni metodou cuk....kulek a bice.
Asi jako Havel.....ti spokojeni lide co si ziji ve sve realite a neuvedomuji si, jak to vsechno vlastne bylo ho oslavuji, jmenuji po nem letiste a davaji mu za zasluhy rozklad Sovetskeho svazu....
Zkrátíme to ptal jsem se na to, co jsem chtěl vědět. Snad jsem to řekl pochopitelně, kdybych se chtěl zeptat na jméno novináře, pochopitelně položím otázku jinak.
Vzhledem k tomu, že jste si do mé otázky naprojektoval vaše představy na co se mám zeptat a co chci vědět a co tím chci dokázat, odbočil jste a stále ještě bloudíte v labyrintu vaší logiky. Přeji vám příjemný zbytek dne.
Nádhera, jen si přečtěte, pomalu, dvakrát na co jsem reagoval.
Bylo tam psáno, že dobrých novinářů existuje spousta a já jen chtěl vědět, co si dotyčný pod pojmem dobrý novinář představuje.
nepotřeboval jsem dokázat neexistenci nečeho, to je jen výplod vaší nějak poškozeného mozku.
A váš výrok "důkaz neexistence neznamená, že taková věc existovat nemůže", bych vyhlásil za logickou perlu roku.
A pokud se mýlíte ve výsledku predikce, zajímá mě, co používáte a proč.
U vámi jmenovaných lidí má v profilu napsáno jen pan Hlavenka, že je novinář a zrovna u něj tomu věřím nejméně, například v poslednm článku na blocu, si mimo jiné neověřil navýšení zimních cestovatelů do exotických krajin o 13procent a vydával to, že je to 13procent populace. Docela fo-pá, které dojde člověku s minimálním úsudkem :-D
Zbytek publicistů je docela v pohodě, ale v původním článku byla ještě jedna podmínka, přesto děkuji za snahu a věnovaný čas, nebylo to zbytečné.
Takze se tu budeme mit lip, kdyz bude povinne zastoupeni zen 50% v kazde firme, tabulkovy rovnocenny plat, protoze to je podle feministek fer a do Afriky budeme posilat 10% urody na boj proti hladomoru? Nezapomente volit toho politicky nejkorektnejsiho politika, me staci duchem jednoduchej hulvat Babis Jo, realita je kruta.
"v euroamerické civilizaci se používá jako uznávaný způsob argumentace."
Nechtel jste nahodou napsat v jeji male, prevazne vzdelane, casti? Pokud ne, tak Vam doporucuju prestat generalizovat a jit se na tu euroameriku podivat do prvni hospody na rohu. A tusim ze i pomerne vzdelane zeny by Vam k tomu rekly sve...
proc by mel nekdo ztracet cas studiem romske otazky a jinejch volovin. Lidi roupapa uz nevi coby, jeste vytvorime ustav pro studium romske otazky ne asi? Zkratka v problemovych oblastech posilit policejni hlidky ktere budou mit svoleni narusitele verejneho poradku a nocniho klidu zrezat obuskem a kdo tu nebude chtit pracovat, jen pobirat davky tak vyhostit za hranice:
Neni potreba na tohle psat 20 diplomovych praci a referatu o vztahu EU k romskemu integrovani do spolecnosti :-))))) jdete radeji natrit prolejzacky deckam na hriste, to je spolecnosti prospesnejsi nez ty studie.
http://ihned.cz/c4-10036830-21695700-000000_d-karel-hvizdala-ceske-noviny-o-prazdninach-2007 -Pravda, jedná se o poněkud starší článek, ale v zásadě je pořád velice aktuální. Také je zajímavé, že česká média často citují zahraniční bulvár, aniž by na to upozornili (tady beru v potaz především to, že se průměrný čtenář papírového média (v digitální podobě je logickymožné lecos dohledat a ověřit) jednoduše nemůže orientovat v tom, na jaké škále "důvěryhodnosti" se jaké zahraniční médium nachází, někdy je problém to rozpoznat i u těch místních. Navíc je zde dlouhodobý problém se zdeformovanou nabídkou médií v naší zemi, samé popnoviny či rovnou bulvár-ovšem otázka korelace a kauzality znemožňuje určení viníka (tím nemyslím konkrétního, v tomto případě jde vždy o tvůrce či obecenstvo, ovšem někdy není od věci obvinit i dobu)
Neformalni rozhovor dvou typku, kteri si v nem na nic nehrajou je pro me ten nejmensi problem prvniho sveta. Mandela byl idiot co vyhnal schopny belochy a opice to vsecko akorat znicily. Politicky korektni svobodobijci lobujici za lidska prava, rovnocennost a zvyseni platu zenam jsou daleko vetsi odpad.
Přesně to si řekl před pár lety tehdejší polský ministr zahraničí. A letěl do USA podepsat smlouvu o protiraketové obraně běžnou linkou.
A zatímco polský ministr seděl v lince, tak vládní speciál v tu dobu kroužil prázdný nad Polskem, aby piloti nalétali v daném časovém období dost hodin.
To, že piloti speciálů nemají občas dost hodin a tak se dělají lety odnikud nikam, jenom aby ty hodiny proseděli za kniplem - to je poměrně časté.
Jak jsou na tom teď koncem roku čeští piloti vládní letky, to netuším, jenom upozorňuji, že to není tak jednoduché.
Pohodlí prakticky stejné... No to asi fakt těžko.
1. Do FRA se musíte prvně dostat. Autem je to na dost dlouho, nebo je to jeden let s přestupem navíc.
2. Musíte se vy podřídit letu. Především letovému řádu. Což v praxi často znamená, že na cestě strávíte půlden, ale spíše den navíc.
A pak také musíte na letiště s patřičným předstihem. U nás v PRG ještě čeká premiéra/ministra nějaké VIP zacházení, ale ve FRA ne (pokud se nejedná o oficiální návštěvu Německa, což se nejedná). Jste na úrovni běžného diplomata. A samozřejmě se musíte podřídit pravidlům, co se nesmí brát do kabiny.
3. V normálních letadlech nejsou sedadla proti sobě se stolečkem uprostřed - takže pokud chcete na něčem pracovat ve více lidech, tak to prakticky nejde.
Zatímco u vládního speciálu letíte z Kbel, kde nemusíte odevzdat deodorant ani nic jiného. Na nic tam nečekáte - naopak, pokud se zdržíte, tak letadlo čeká na vás. Let se naplánuje tak, abyste byl v cíli 3 hodiny před začátkem akce a po konci akce nejedete na hotel, čekat na let, ale jedete rovnou na letiště, kde pak maximálně čekáte hodinu v letadle, protože tam na odlet čeká takových speciálů vícero.
A předpokládám, že i našem vládním challengeru je alespoň jeden stolek se 4 místy okolo, takže se tam pracovat rozumně dá.
Od čeho jiného by krucinál vládní speciál byl, než aby s ním letěl premiér (s nějakým menším doprovodem) na oficiální akci?
V tom komentáři nebylo napsáno, že dobrých novinářů existuje spousta, ale že dobrých i špatných novinářů existuje spousta. V tom je jistý rozdíl. Pokud jste chtěl vědět, co si někdo představuje pod pojmem dobrý novinář, měl jste se na to zeptat -- ne se ptát na články dobrých novinářů.
Máte teď za okny sníh? A pokud ne, opravdu byste z toho chtěl odvozovat, že tam ani být nemůže?
Vy jste se ale fakticky zeptal na jméno novináře. Ptal jste se na libovolné články dobrého novináře. Mohl jste dostat odkaz klidně na ty nejhorší články dobrých novinářů, a jediné, co byste se z toho dozvěděl, jsou ta jména.
Nebloudím v labyrintu mé logiky, to je normální výroková logika a mně připadá výroková logika celkem jednoduchá. Pokud chcete s někým diskutovat, měl byste si ji také osvojit, protože v euroamerické civilizaci se používá jako uznávaný způsob argumentace.
Nechtěl. To, že tak někdo argumentovat neumí nebo nepozná, že argument protivníka logiku postrádá, neznamená, že by se dotyčný nesnažil používat logický způsob argumentace. Ostatně i různé podfuky jako urážení diskusního partnera nebo odbíhání od tématu se používají v přesvědčení, že jsou to logické argumenty („protivník je hlupák, tudíž vše, co řekne, je nesmysl“).
Budu se tvářit, že poslední větu vašeho komentáře jste nikdy nenapsal.
Jen k tomu závěru, nemá cenu si nic namlouvat, novináři jsou prostí nevzdělaní lidé, kteří vlastně pořádně ničemu nerozumí a přesto o tom musí psát.
Témata těžebních limitů, dění na Ukrajině a i ta Romská otázka, jsou tak komplikované a ne úplně jasně černo/bílé problémy, že není snadné o nich psát. Novinář by se tomu musel dlouhodobě věnovat a nemusel by mu vyjít správný, majitelem novin nebo "pravdoláskařský" výsledek a on by byl bit ze všech stran.
Případ Rusnok a spol. je oproti tomu jasný - Zenam je špatný, Rusnoka dosadil Zeman, takže je taky špatný, hůl máme a tlučeme! A protože se nic jiného tak jednoduchého a novinářsky uchopitelného neděje, tak tlučeme dokud to jde!
Uvědomnělá kulturní fronta je nadšená a novinář je pochválen za relativně jednoduchou a jasnou činnost.