Nemyslim, ze "driv" (pred Internetem, pred pocitaci, pred komunismem, pred padem Rima,...) byla poptavka po kvalite a dnes je vyhradne poptavka po nekvalite a povrchnosti. Spis byla vzdy i dnes jak poptavka po kvalite, tak i poptavka po nekvalite. (Take ne vzdy je poptavka po zabave - spousta veci proste musi mit nejakou uzitnou hodnotu, nez jen nejakou povrchni zabavu - auto, pracka, mikrovlnka, vytah, svetelna signalizace, bankovni informacni systemy, ucetni a danovy software,... To, ze kazdy chce jen bezduchou primitvni zabavu je spis zbozne prani lidi z makretingu.)
Ale to, o cem byla puvodne rec, se tyka 1) toho, za co jsou ochotli lide platit a 2) toho, ze snizenim vstupni bariery doslo k takove inflaci obsahu, ze zatimco nekvalitnich substitutu je obrovske mnozstvi, ten kvalitni pod jeho tlakem v podstate mizi, protoze mu z hlediska "zabavnosti" nemuze konkurovat a jeho ostatnim rysum uz lide davaji mensi prednost.
Ten problém zrychleného úpadku průměrné kvality není podle mne dán až tak tím, že by dříve tohle soupeření kvalitní/méně kvalitní neexistovalo, ale obrovským rozšířením konkurence v současném globálním prostředí (na kterém má internet samozřejmě svůj podíl). Ve stabilním uzavřeném systému jde evoluce relativně pomalu. Pokud ale přijdou nečekané vnější vlivy, často okořeněné jinými kulturními zvyklosti, je zaděláno na revoluci.
A mám obavu, že jestliže si někdo myslí, že Číňani jsou úplné dno a hůře už být nemůže, tak bude ještě hůř. :(