Ono se na to dá dívat i jinak, není naopak šílené, že deset let stará intimní fotka vůbec může ovlivnit výsledek pracovního pohovoru?
Tady se přece odhaluje mnohem větší míra nesvobody, na kolika pozicích dnes máte etický kodex definující, co vše nesmíte v soukromí dělat, k čemu se nesmíte vyjadřovat ani ve chvíli, kdy vystupujete jako soukromá osoba? Ve smlouvě pak máte úvazek čtyřicet hodin týdně, ale zaměstnání vám diktuje značná omezení dvacet čtyři hodin denně. To je šílené.
Pisu anonymne, tak si to muzu dovolit napsat. Vsichni ti retromaniaci maji v hlavach totalne nasrano, nevydrzeli by v te jejich vysnene svobode z roku 1860 ani 12 hodin. To rozvolneni je dnes absolutne maximalni, nikdo nikoho do urciteho, absolutne nedostupneho levelu nezajima. Neprijmout nekoho kvuli 12 let stare fotce z party je obskurni, vymysleny problem, to funguje jako zaminka, kdyz se nenajde toto, tak se najde neco jineho, to opet plati na 99,998% pracovnich pozic, samozrejme vyjma nekoho, kdo ma pod svym jmenem nackovskou stranku a organizuje nacky v okrese a vylozenych individualnich flustraci, napriklad kdyz majitel firmy nema rad treba "motorkare".
Ja naopak vidim zcela opacny problem, je vyberove rizeni na nejakou pozici a pulka lidi prijde primo z baru s tim ze "maji narok se vecer pobavit". Dalsi jsou svobodni tak, ze sebou maji icebox a na nohach vietnamky, protoze po konci pohovoru jedou na plovarnu, kazdej je az tak svobodnej, ze ze 40ti lidi neprojde do druheho kola nikdo. Pritom staci se zklidnit na jeden den. Pred 150 rokama clovek pokud chtel existovat, tak musel doma pestovat i konkretni kvetiny a bydlet max v druhem patre. Dneska muze bydlet ve sqotu a jezdit na kolobezce.
Mě docela děsí to, s jakou samozřejmostí mladší a nejmladší generace přijaly tato pravidla hry.
Spousta mladých lidí vyměnila 1) pohodlnost (možnost on-line nákupů, platební karty, GPS atd.),
2) svých 5 minut slávy až exhibicionismus (Facebook, Foursquare a další soc. sítě) za svobodu.
Představa, že ve 13 letech hodím na FB (nepoužívám sociální sítě) svou intimní fotku, aby mě o 10 let dohnala u pracovního pohovoru nebo v manželství, je šílená. Ne, že by všechny tyto vymoženosti nebyly na nic, ale stejně jako každý jiný nástroj (auto, revolver) záleží na tom, kdo je ovládá (Trpišovský, zločinec nebo policajt).
V tomto jsem strašně konzervativní (ne paranoidní) a pokaždé, když takovou nějakou věc používám, říkám si: "Vošajstlich!". Svým dětem říkám to stejné.
Jinak z hlediska historie považuju za nejsvobodnější období cca 1990 - 1997.
A propos - nejsou z tohoto hlediska nakonec svobodnější nějací Křováci nebo zapomenuté kmeny
někde v povodí Amazonky?
No, nesrovnaval bych soucasnou svobodu s minulosti, jasne, ze soucasna spolecnost je svobodnejsi nez kdy byla v historii, ale spis bych to videl tak, ze nastup internetu byl pro lidi, kteri to zaznamenali v dobe toho nastupu (to nejsou lide, kteri z internetu znaji jen uloz.to :-D) neco jako dalsi level v postupu miry svobody a ted se ukazuje, ze s opravdovym rozvojem internetu mezi beznou populaci chteji statni aparaty postup timhle novym levelem restartovat a vratit nas o 15 let zpatky (coz je z hlediska historie nic, z hlediska nabyte svobody na internetu hodne).
U poloautistu jde hlavne o to, jak dobre vymyslej algoritmus v testu, jestli programuji i ve volnem case a celkovy dojem z jejich vysledku. Ano, vysledku, nazor na buzeranty, cigany, negry, 11 zari a Karla je jim putna. Co se pozadavku na uchazece tyce, pro "zapadnuti" do teamu je potreba znat World of Warcraft a jine klasiky jinak smula.
Ano, pokud se vybrat clovek tim, ze vypocita rovnici tak to tak udelejme. Ve zbylych 98,6% to bude slozitejsi.
Ja jsem jenom rad, ze to vidim naopak jak vetsina tady, opak by me desil. Jeste nekdy v roce 1980 mne zavrela prodavacka v hrackach do kumbalu na kostata, protoze jsem chtel platit stovkou, policajti si me vyzvedli, dovedli domu, matka jim rekla ze je to moje kilo k vanocum, tak zasalutovali a odesli. Coz neni uplne drtive spatne, to se da snest, to je ale priklad totalni kontroly ktera fungovala driv, soused musel rozrezat bednu od pracky na uzky prouzky aby nikdo nevedel ze ma Zanussi a ne Romo. Dneska se da sedet s IWC ve ctyrce hospode a nikoho to nezajima.
Nechodi ozrali (nebo ne vylozene), prijdou jako kdyz jdou z party rano nakupovat rohliky, 15 minut, odbyto, rychle pryc. Priprava nula, vsechno je jedno, vsechno se nejak vyresi. V roce 1900 by chcipli hlady.
Ano, je to spravedlive, vy skinheada nevezmete, nekdo jiny prave proto ano. Mimochodem pred 10 lety jsem sedel jako host na interni porade jedne z nejvetsich stavebnich firem v zemi a CEO -1 zahajil poradu "tak mame problem, Lukas me rychle sehnat 50 cernych hub na stavbu XY a dovezli jich 10, nestihame betonovat".
Nyni je to vice skryte, ale nikdy nevite co ten kdo vas bere preferuje, kazdy ma sanci, nekdy bukvice, nekdy ten co je nesnasi a naznaci to. Profil na FB nebo neco co se da vygooglovat muze pomoci nebo ne. Navic opravdu extremni veci tam nikdo nema, tento problem je to total marginalie, na to poukazuji lidi co nic neumi, nic nepredvedou, tak se soustredi na to jestli nekdy nemocili na namesti do kvetinace.
Jinak programatori je uplne specificka skupina, s nabory poloautistu nemam zkusenost.
A na toho skinheada co hraje v narodnim divadle byste sel?
Jinak ale souhlas, nekteri podnikatele nabizi 8 tisic mesicne a nejradeji, kdyby na pohovor prisel vysokoskolak ve fraku. na slusne placenou normalni praci zadnej ozrala neprijde nebo nevyznamne mnozstvi z celkoveho poctu uchazecu.
Je to naopak dost realistický scénář. Nevím, na jakou pozici děláte pohovory, že tam chodí ožralové, mě se to během asi 5 výběrek na programátory nestalo ani jednou. Ale kdybych třeba u někoho dotazem do Googlu našel jeho fotku z mládí v partě skinheadů, nebudu ho ani zvát na pohovor. Proč si komplikovat život, když jiní uchazeči takovou kaňku nemají?
Jasně, je to povrchní, ale tak to chodí. My jsme třeba při koupi baráku vybrali ze dvou realitek tu, kde makléř měl sympatičtější fotku (a byli jsme spokojeni).
Jsou. Protože nemají o co přijít. Křovák může kdykoli kohokoli poslat kamkoli, aniž by mu za to cokoli hrozilo. A přesně o tomhle ta skutečná svoboda je! Zkuste dnes šéfovi cokoli, byť i sebezdvořileji, odmítnout! Paradoxně za socíku toto šlo, o práci nebyla nouze, takže hrozba výpovědí znamenala jen tolik, že šlo o jalové plácnutí, ze kterého nakonec nic nebylo, nebo si dotyčný, pokud něco opravdu uměl, změnou zaměstnání polepšil. Něco podobného dnes opravdu nehrozí.
Umění vbírat kvalitní zaměstnance není o tom, že předem vyřadíte někoho, kdo si nehodlá komplikovat život vámi stanovenými konvencemi. Pokud bude ten dotyčný pracovat kvalitně, mělo by vám být putna, odkud chodí do práce a kam po práci jde. A nějaký dress, nebo haircode bych řešil až v tom druhém kole a osobním ohovorem.
Ano i ne, budu-li s nekym pracovat asi budu chtit vedet, ze nebyl nikdy odsouzeny pro majetkovou (nasilnou) trestnou cinnost a tuhle moznost dnes zamestnavatel ma. Povazuju to za OK. Ikdyz by muj kolega v 15 ukradl auto, kazdy si zodpovida za cely svuj zivot a me by nebylo prijemne s nim spolupracovat, nemel bych k takovemu cloveku duveru. Na druhou stranu aby zamestnani ovlivnovala nejaka intimni fotka na fejsbuku, opravdu prostoduche a asi bych nechtel spolupracovat s idiotem, ktereho by takova fotka vubec zajimala.