Např. v roce 2002 napršelo tolik vody, že i kdyby byly kaskády úplně prázdné, tak ta špička, co přišla do Prahy by přišla o 6 hodin později. Přehrady mají určitou kapacitu, kterou mohou uvolnit a dát tak prostor srážkám, ale to se bavíme o tom, že při povodních tohoto typu, jako bylo v roce 2002 a letos, by to jen mírně oddálilo to, co stejně přišlo. Efektivní jsou např. do 20-30leté vody, kdy dokáži při vypuštění na možné miminum zachytit vody dost a snížit odtok vůči přítoku.
Na druhou stranu ten problém netvoří jen Vltava, ale opravdu zásadní je Berounka, která není regulována vůbec a další toky, které jsou mimo kaskádu. Chápu, že je in se upínat na kaskády, ale ty při tomto typu povodní by stejně nic zásadního nezměnily, jen by to nejhorší přišlo o pár hodin později.
Současná povodeň není způsoben žádným jarním táním. Je to způsobeno silným a vytrvalým deštěm, kdy v určitých částech během pár dní napršelo opravdu hodně. Není to tak intenzivní jako v roce 2002, ale stále je to opravdový extrém. Navíc přehrady se nemohou jen tak vypouštět, pokud nejsou dostatečné informace např. od meteorologů, což nebyly. Pokud by byly vypuštěné na minimum možného a déšť nepřišel, zase by byly problémy s tím, že není voda apod.
Možná mohli mít nějaké větší zásoby, to určitě, ale prostě vše by vypadalo +- stejně, jen by to přišlo možná později a možná se bavíme o pár centimetrech rozdílů, ale nic zásadního by se nezměnilo. Ale tak alespoň mají běžní lidé viníka, kdo za všechno může.
Jak často je taková dlouhodobá předpověď, že srážkové úhrny budou nadprůměrné? V součtu 5 měsíců v roce? Takže aby se přehrady držely na minimálním stavu celý rok, ne? A jak častá je dlouhodobá předpověď, že srážkové úhrny budou podprůměrné? Taky tak 5 měsíců v roce, takže aby se např. kvůli zásobování vodou držely přehrady celý rok maximálně naplněné. Kontrolní otázka: jde mít přehradu na minimu a maximu zároveň?
tak ja nevim jestli ma svuj dil na povodni i pozdejsi upousteni prehrad, mozna ano, ale je jasne ze prehrada je taky stroj na penize - pokud by si vypustili pulku prehrady a pak nakonec neprselo, prijde majitel elektrarny na prehrade o dost penez za uskladnenou energii ve vode.
O tom se nikde nikdo ani nezminuje a pritom myslim ze je to jeden z hlavnich duvodu proc si drzi plnou prehradu jak nejdele to jde.
V kapitalismu jde proste o penize az v prvni rade no.
Jenže to oddálení je stejně jen v rámci hodin. Vltavská kaskáda je dimeznovaná na dvacetiletou vodu, s tímhle prostě nezmůže nic jiného, než trošku podržet přívalovou vlnu na Vltavě, aby se nesetkala s vlnou na Berounce. A to se povedlo.
Tuším, že do Orlíku teklo tolik vody, že i kdyby byl úplně prázdný, tak ho to během jednoho dne naplní. (Nepamatuju si přesně, když tak mě někdo opravte).
Takže sice ano, šlo by to udělat o trochu lépe, ale bojím se, že ten rozdíl by byl marginální
No ja to cekal, ze zacnes jako vzdy lidi urazet a maskovat to zavorkami. Ten tvuj "provozni rezim" resi obecne postupy apod. Proste pokud nic nenasvedcuje problemum, tak proste je nesmysl vypustit prehrady, aby pan x mel radost.
Jedina skoda cele teto situace je v tom, ze prehrady nebyly vypustene na minimum. Pak by se ukazalo, jak to nic nezmenilo. Zajimalo by mne, co by pan x resil v diskuzich. Ale tak ma v rukou silny nastroj a celou povoden ma na co hodit.
Má smysl vyvíjet ty systémy, ale nemá smysl si myslet, že něco nadobro vyřeší. I těch 6 hodin je sakra rozdíl v tom, co se pak stane. Je rozdíl zda spadnou srážky na severní nebo jižní straně Šumavy a to je třeba 20 km a dle doho kam spadnou, tak se rozvodní Vltava nebo Dunaj. Neví se nikdy přesně jak silné srážky budou. mohou být 50, 100 nebo 150 mm za den a to se taky předpovědět nedá.
Sebelepší monitoring neumí říci jak nasycená je půda apod.
To vše způsobuje to, že se na něco připravit je složité. a prostě přehrady nemohou pokaždé, když na nově upzorní na deště vypustit retenční zásobu. To by rovnou mohly být na minimu stabilně, ale pak zase nebude voda, když bude sucho.
Takže odhad je jedna věc a realita druhá. Když pak udělají opatření na povodně a nepřijdou, tak zase lidé jako vy budou volat, že stahují kalhoty, když je brod daleko. Je prostě sorta lidí, kteří budou mít přípomínky, ať věc dopadne jakkoli.
Ano, za komancu takove podovodne nebyly. A bylo to tim, ze jim lepe fungovala ochrana, nebo tim, ze takove srazky apod. nebyly, tudiz ani takove povodne nebyly? Treba v takovém Pasově je nyní Dunaj na hladině, která nebyla od roku 1501. Můžeme tedy říci, že v uplynulých 512 letech vlády německé vlády lépe předcházely povodním, protože tolik vody prostě nebylo?
Např. faktem je, že tolik vody, jako bylo v roce 2002 v Praze nebylo od roku 1893 a bylo to lepšími protipovodňovými opatřeními, nebo prostě tím, že po tu dobu nikdy tolik nenapršelo? V roce 2002 dle odhadů napršelo více, jak v roce 1893, takže je logické, že "komanči" nemuseli čelit takovému stavu.
Prostě smiřte se s tím, že tzn. 100 letá voda (povodeň) je taková povodeň, která se předpokládá 10x za 1000 let. To ale neznamená, že nemůže přijít 5x po sobě a pak třeba 100 let nebude. 500 letá je pak taková, která se předpokládá 2x za 1000 let.
V roce 2002 napršelo na daném území více, jak za posledních 140 let, takovou povodeň komanči nemuseli řešit. Stejně tak povodeň v roce 1997 na Moravě. A stejně tak ta současná. Takže nebylo to jejich úžasnými opatřeními, které naopak směřovaly k tomu, aby se nic nedotklo průmyslu. Takže mít málo vody, které potřeboval průmysl a a hydro elektrárny v době jejich vlády na vyrovnávání špiček a kdy bylo eneergie obecně nedostatek prostě nešlo. Bylo to daleko méně průchozí, než dnes.
Argumentace jak to "komanči" zvládali lépe je ještě slabší, než to, že by mírně upuštěné přehrady na Vltavě něco zásadního změnily.
Tak, zdá se, že je rozdíl, jestli řekou teče 3.000 m3 za sekundu nebo 3.300 m3, takže pokud by se snížil odtok z přehrady o 1/10, tak by to vystačilo na snížení špičky na dobu 10 dnů. Práce s přehradou snad není o dvou stavech: buď neteče nic nebo teče maximum.
Optikou posledních dnů se zdá, že jsme fondy EU mohli použít lépe, třeba na dokončení hrází, nebo na předpovědní modely a zlepšení řízení povodí.
Bohužel, pro lidi, kteří by dokázali s fondy EU efektivně nakládat jsou fondy EU secialistické zlo. Možná by bylo fine se místo debat o tom, jak nám dotace z EU škodí, začít zaobírat tím, jak je nejlépe investovat, protože doba, kdy začneme vracet, co nám EU poslala se blíží.
Majitel prehrady je stat ... a ten by mel jednat v zajmu ovcanu ...
Nemluve o tom, ze soudruzi pred 89' kupodivu ty prehrady z jara celkem razantne a kazdorocne odpousteli. Bez ohledu na to, jestli zrovna prselo nebo ne.
Vubec nehlede na to, ze i kdyby prehrada nevyrobila ani watt, tak se porad bavime maximalne o desitkach milionu rocne ... v pripade zaplav je to vzdy o destikach miliard.
Představte si že i v Praze prší že i v Praze teče Vltava, že i Praha je zatopená. To jste nám to hlavní město přejmenovali na IPrahu? Protože takhle zní každá druhá informace od novinářů. Jinak novinářská klasika, povodně začaly v pátek večer, v sobotu ráno se média pozvolně začla probouzet a v podělí začínaj informovat a dnes se už bude rotovat archív.
Orlík má 370 mil m3 zásobního objemu a 60 mil m3 retenčního. To byste s 35 mil. m3 měl hodně malý Orlík.
Důkaz: http://www.pvl.cz/portal/nadrze/cz/index.htm (projděte si to)
35mil. m3 samozrejme neni objem orliku, to je prostor, se kterym lze pracovat. Tech 60mil. je pouze teoreticky objem se kterym se da maximalne manipulovat. Samozrejme, ze samotny objem Orliku je vyrazne vetsi, ale ten ten celkovy objem proste nemuzete vypustit, takze se pracuje s 0-35mil. a teoreticky az 60mil. Proto jsem psal o 30-35, protoze to je objem, ktery pokryva to, co muze orlik zadrzet nad normalni prutok.
Abych Vás parafrázoval - nemá cenu cokoliv vyvíjet, jelikož nikdy nedosáhneme modelu se 100% přesností při zohlednění všech vstupních parametrů.
To, že dnešní předpověď je na úrovni věštkyně z maringotky a veškerá přesnost končí po 6 hodinách, je realita. Nepotřebuji model, abych odhadnul počasí na 6 hodin dopředu. Na to mi stačí kontrolovat barometr, vlhkoměr, teploměr, podívat se z okna a nedej bože použít J-D diagram. Před touto povodní byly k dispozici předpovědi aladina na 18-24 hodin. Dnes už jsou schované, nebo se raději nezveřejňují.
Není podstatné poskytnout 100% správnou předpověď, ale v rozumné míře se přiblížit realitě - a o tom si dnes můžeme nechat zdát. V kontextu ročních výdajů je pár milionů naprosto směšná částka, ale ušetřilo se.
6 hodin je naprosto bezvýznamná doba. Uvažte: někdo přijde s tím, že během 6 hodin naprší "hromada vody". Co se musí odehrát: pomazaná hlava musí rozhodnout o reakci. Je k dispozici 24/7? Má zástupce? Řekněme, že rozhodnutí padne do hodiny. Zbývá vám 5 hodin, během kterých začnete plavat. Jakou rezervu si za tu chvíli vytvoříte? Nic! Maximálně stihnete vyhnat lidi, odkud potřebujete.
Přehrady tu nejsou budované primárně kvůli povodním a jediné přehrady schopné nějak regulovat povodně jsou Orlík a Lipno. Celá kaskáda byla postavena hlavně kvůli zadržování vody v době sucha pak je nějaká ta rekreace, dotování el. sítě energií v době špiček a regulace povodní.Přehrady nelze vypustit, to je jen fantazie někoho kdo nemá o problému ani ponětí.A řídit se předpovědí na 10 dní dopředu je totální nesmysl, kvůli přesnoti.Chtěl bych vidět tyhle demagogy kdyby se předpověď nenaplnila a bylo sucho, místo Vltavy by byla páchnoucí stoka, protože veškerý odpad se po konečné fázi čištění posílá do řeky a kdo někdy viděl co z těch čističek teče mi dá za pravdu.A to nemluvím o rybách které by těžko přežívali ve stoce a dál by se problém rozšiřoval.Klimatologové dokončili dlouhodobou studii která ukazuje, že mnohem větší problém tu je sucho než povodně, proto ty přehrady máme.tolik křiku je kolem toho jen kvůli mediální senzaci která povoden představuje (tím nechci zlehčovat škody které lidé mají) a sucho zas tak nikoho ze židlí nezvedá (kromě zemědělců), ovšem zvedání ceny potravin pak taky každého namíchne. Nevim jak moc tady tomu kdo rozumí a kdo ne, ale jedinej kdo o tom rozumně uvažuje je evidentně Radek, ostatní si jen s chutí zanadávají a poukáží že za to může tamten a tamten.Což je v téhle zemi už skoro národní sport :-(
P.S. rekreaci na Slapské přehradě za komančů si dobře pamatuji a nevím o tom, že by byla hladina o 2 metry níž
Jde o zcela nekvalifikovaný názor, kterých je bohužel stále hodně. Platí princip, že do nádoby s objemem 10 litrů se nevejde kubík vody. 990 litrů přeteče. Objem Hostivařské nádrže (zcela vyprázdněné!) je cca 1,8 milionu kubíků, povodňová vlna v roce 2013 se dvěma kulminacemi měla cca 9 milionů kubíků. Z uvedeného je zřejmé, že přehrada nemůže pro takovouto povodeň zajistit ochranu. Při povodni v roce 2013 se manipulací podařilo povodňovou vlnu pozdržet cca o 3,5 hodiny a snížit kulminaci o 4 vteřinové kubíky.
Totéž ve větším měřítku platí pro Vltavskou kaskádu a také pro další vodní díla.
Presne tak, ja zase mohu potvrdit, ze uz na zacatku kvetna stala voda v polich a v lesich, jak v jiznim okoli Prahy, tak v jiznich Cechach. Jinak presto, ze mas naprostou pravdu s tou meteorologii, tak ac ruzni Radkove melou o povodni 2002 a ted necem podobnem ale v mensim na zacatku leta 2013, tak preci v tom roce 2002 byl jeden z faktoru, ze katastrofalne selhali meteorologove, zatimco ted byla jasna dlouhodoba predpoved, ze srazkove uhrny budou nadprumerne! Takze zatimco 2002 byla povoden otazkou nekolika malo dni nebo dokonce i hodin, ted se k povodni schylovalo temer mesic! Presto se nic nedelo. Ja chodim okolo Vltavy az za soutokem s Berounkou kazdy den a teprve minule utery byla Vltava plnejsi nez obvykle a ve ctvrtek uz byla docela plna, takze jsem si rikal, ze Povodi opravdu zaspalo, kdyz zacalo upoustet asi od toho utery. A ted najednou slysim, ze se ve skutecnosti v minulem tydnu neupoustelo, takze uz od toho utery to asi byla Berounka, kdo Vltavu plnil. A jak pisu vys, Povodi tvrdi, ze upoustet nemohli, ze nemeli opravneni od ministerstva zemedelstvi. No tohle je prvotridni kocourkov.
Týden až dva by s rozumnou spolehlivostí mohlo stačit, nemyslíte? A když už ta data budu mít, mohu odhadnout budoucnost na základě historického vývoje. V situaci, kdy je zem nasáklá vodou a další nepojme je mi celkem jedno, jestli spadne voda na správné straně Šumavy. Pokud kalkuluji s takovýmto rizikem, jsem diletant.
A je to o tom, na co ty přehrady máme. Když holt preferujeme elektřinu ve špičce, ochránce a kdoví co ještě, tak ať zůstávají plné. Dokladem budiž ony 2 metry.
Dost mudrování, nemáme data, je zbytečné je získávat a jakkoliv zpracovat, protože použitelné to prostě nebude. Howgh.
Zajimavy, ze cca pred 14ti dny sem videl nejaky srovnani naseho slavnyho "aladina" nebo jak se to jmenuje, s predpovedi pro evropu tusim ze svedska ... ta ceska byla tak na hod minci ... predpovedeli slunicko, a bylo zatazeno, predpovedeli dest ... a ani nekaplo. Kdezto ta srovnavana predpoved samo nebyla 100%, ale vicemene vyslednymu pocasi odpovidala. Narozdil od cesky predpovedi, kde trebas predpovedeli max 15 a bylo 23 ... tak srovnavana predpoved byla +- 2 stupne.
Ale o to oddálení přeci také jde, ne? Kdyby se minuly o dva, tři dny kulminace Berounky a Vltavy, nemusela by tolik vystoupat hladina, Rokytka by měla větší šanci odtéct a nedělat laguny v Libni, Ústí by se dnes nemuselo bát hladiny 11,5 metru, ale udrželo by se třeba o tři dny déle pod deseti metry, což by znamenalo, že nepřetečou protipovodňové zábrany atd.
Tady přece vůbec nejde o to, že by kaskáda měla zabránit povodním úplně, ale měla by zpomalit celý tok, rozložit tu spoustu vody na více dní, umožnit neregulovaným tokům, aby stihly odtéct dřív než přijde hlavní nápor z Vltavy atd.
Nechci obviňovat šéfy Povodí, protože si také nemohou dovolit vypouštět na písknutí. Také výrazné snížení hladiny je velký nápor na okolí a hrozí pak velké sesuvy půdy.
Je ale fakt, že letos byly přehrady plné už před povodní, neměly žádné rezervy, k preventivnímu odpouštění na nižší hladinu došlo jen na Orlíku a to pár dní před povodní, takže hladina jim klesla jen o metr. Tam je evidentní, že chyba v metodice je veliká. Na jaře by prostě měly přehrady upustit na nižší hladinu a ne si držet maximum. Povodeň by nezastavily, ale mohly ji zpomalit.
Chcije mesic, upoustelo se 3 dny ... a navic nijak zvlast.
A i kdybych to vsechno pominul ... tak me vazne bavi predpovedi "vejs uz to nepude, 2k5 kubiku je max" ... aby o dve hodiny pozdejs bylo max 2k8 ... pak 3k ... a takhle furt dokola.
Japa to bylo minule, kdy ten vul rek, ze je vsechno OK ... a druhej den byl celej krtek pod vodou?
Vydatne prselo cely posledni mesic, ano bylo tam par dni bez deste, ale jinak to bylo silene, jak uz jsem napsal, stromy zacaly v lesich vinou vody padat nekdy cca. pred 20 dny, to je neco naprosto extremniho. Ale priroda porad tu vodu brala, ovsem ono prselo a prselo dal, az to priroda prestala zvladat a proto taky doslo k tem zaplavam. Nikdo se nehada, ze by to bylo uplne bez povodne, ale skody mohly byt mnohem mirnejsi, kdyby se to nenechalo jen na te prirode a neco se udelalo a odpustene prehrady mely byt to prvni. Jak uz ti tu bylo vysvetleno, mohlo dojit k regulaci kulminace vody z Berounky a Vltavy a nemusela voda z obou toku prijit do Prahy a dal najednou.
Pozor! Neplette si povodne z roku 2002, kdy naprselo extremni mnozstvi vody za nekolik hodin a momentalni povoden, kdy je ta voda ze zimy, z jarnich srazek a az v posledni rade z mirneho deste ktery prsel nekolik dni a byl tedy cas upoustet. Ano, povoden na Berounce by byla urcite a mozna by byla i mirna na Vltave, ale Vltava si z rozbourenou Berounkou vi rady, nesmi vsek mit sama potize a ty by nemela, kdyby byla prazdna vltavska kaskada.
Reknu ti to takhle, za komancu taky prselo a takovyhle povodne nebyly, jak to tenkrat asi delali? Asi tam v Povodi byl nejakej reditel, kterej to mel na starosti a kdyby pustil do Prahy velkou vodu, tak by sel kopat do Jachymova. No a to si pak kazdej rozmysli nechat prehradu napustenou po okraj. Na druhou stranu jeste zajimavejsi je, ze i pres ty polovypusteny prehrady se tenkrat zvladaly i letni rekreace a voda v lete v prehradach byla, asi fakt porouceli vetru, desti, .... :-D
Hele , retardovanej dukaze ... nahore si tvrdil, ze to neridi politici, a kdyz sem ti dokazal, ze ridi, tak si zacal plkat z cesty ... takze si bez na pisecek a rekni matince, at ti nabaca, protoze tu zase plkas zcela z cesty. Kdyby bylo v prehradach o metr min, tak by mohly poustet minimalne o 50kubiku min ven. Kdyby tam byl prostor 10m ... tak bude v praglu voda na naplavkach a to bude tak vsechno.
Chce to trochu selského rozumu (jestli něco takového existuje?).
Na Twitteru jsem viděl pěkný obrázek asi tohoto znění:
V případě požáru opusťte před twittováním budovu!
To má hloubku!
Jinak, měli jsme ISO 9000 a směrnice byly na intranetu. Jako CIO jsem připravoval havarijní dokumentaci, ve které byl požadavek, že směrnice musí být k dispozici pro odpovědné osoby vytištěná na papíře. Chudák referent nemohl pochopit proč!
Zase jinak - hlavní hygienik doporučoval zachovávat bdělost ... a postupovat dle návodu na internetu. Předppokládám, že ti, kteří to budou nejvíce potřebovat se k tomu nedostanou. Nebude napájení, baterku se vybijí, nebude internet, nebude signál, nebude čas... Zkrátka v době krize jsou zdroje omezeny.
Bohužel na to ne všichni dokáží pomyslet.
Postiženým přeji hodně síly.
Ano, puda byla nasycena, kvuli toho se maji vypustit prehrady? Co kdyby pak tyto desten neprisly a zacalo suche leto? Tak vy budete zcela jiste mezi prvnimi, co budou kricet, ze ve vltave neni voda, v prehradach neni voda apod. CEZ a jeho zisky z prehrad nejsou nijak zavratne, vyuzivaji se hlavne pro dorovnani spickovych odberu apod. Nicmene je tu rada jinych subjektu, kteri jsou na tom zavisli. Prehrady a jejich vypuosteni se reguluje dle urcitych predpokladu srazek a ty prisly den pred tim, nez prisly a to jeste ne zcela jasne.
A jak jsem jiz rekl, ta retencni zasoba neni buhvi jak velka, cely problem by oddalila, alen nevyresila. Zapomente proste na to, ze ty kaskady pri povodnich ktere jsou 50lete a vice neco zasadniho zmuzou. Umozni jen prodlouzit cas na pripravu a ochranu. Nic vice nesvedou. Dobre to uvadel v jedne diskuzi tusim na novinakch jeden clovek z oboru, ktery tam ukazoval ruzne modely velikosti povodni a toho, jak hodne jsou ty kaskady efektivni a co zmuzou. Proste nad 50lete povodne jenom problem oddaluji o hodiny.
Navic nad kaskadami jsou navic silne zavisle na tom, co udelaji ostatni toky, na kterych neni nic.
To mi připomíná návrh co jsem slyšel před pár dny na Zbraslavi v hospodě: že by se k ochraně Lahovic a Lahoviček u soutoku Berounky a Vltavy - co stojí na záplavovém území a podle toho jsou také každý rok zaplaveny - měla postavit ta křivoklátské přehrada - a lidem jejichž vesnice na Křivoklátsku ta přehrada zaplavi trvale zaplatit aby se přestěhovali jinam....
Pánové, vy jste oba chytří jak rádia... Co trochu faktů:
a) správně rozlišujete majitele - vodní elektrárny patří ČEZu zbytek tělesa přehrady Povodí (Labe, Vltavy, Ohře), tedy státu
b) v čem se velmi mýlíte je fakt, že ČEZu jde o prachy a proto se nechávají plné přehrady => HLOUPOST. Veškerou vodní manipulaci nařizují z Povodí. ČEZ pouze reaguje na aktuální situaci (nedostatek vody-turbína nejede, dostatek vody-turbína jede).
c) bylo by nelogické si myslet, že Povodí (ve vašem myšlení ČEZ) nechá přehrady schválně naplněné kvůli zisku, bez vzatí do úvahy fakt, že případná povodeň vážně poškodí strojní vybavení přehrady (a vodní elektrárny nevyjímaje) kdy náklady na opravy mohou dosahovat desítek milionů.
Howgh
Na jare, kdy taly snehy zadne problemy nebyly. Dnes mame cerven a jsou problemy. Povodne 2002 byly v srpnu, povodne 2009 na konci cervna, povodne 97 byly v prvni puli cervence. Mnoho let mezi tim byly naopak sucha, ze prehrady i co byly pred letem plne mely u hraze hodne metru pod stav, coz zase nese jine negativa apod. Takze pojem "upustime na jare" je pekne, ale to se dela s ohledem na mnozstvi snehu na horach, ale pak uz je to jen o tom, jak brzy a presne dostanou informace od meteorologu. A i tak to upusteni jenom oddaluje problem, neresi ho to. Upustit prehrady na 100letou vodu proste nejde, na 50letou dojde k mirnemu oddaleni a povodne do hladiny 50lete vody nejsou problemem.
U piva v hospode a v diskuzich na internetu je kazdy nejlepsi trener, politik, milovnik, odbornik na cokoli. Moznost, ze se v dane veci nekdo vyzna lepe proste neexistuje. Vzdy se najde nejake fiktivni reseni, na ktere se upne pulka republiky a vidi to jako jedinou pricinu toho vseho a kdyby zrovna toto bylo jinak a tak, jak on rika, je vse v poradku.
To jste to podle mě špatně pochopil. Já to chápu tak, že těch Vašich 10 mega současné předpovědní modely nedokáže znatelně zlepšit. A že problém předpovědních modelů není v algoritmu, ale hlavně ve vstupních datech: z nepřesných dat přesný model nepostavíte, kdybyste se na hlavu stavěl. Problém je v tom, že na spolehlivou prevenci povodní potřebujeme mít spolehlivé dlouhodobé předpovědi - jenže čím více jdete do budoucnosti, tím větší vliv mají nepřesnosti ve vstupních datech. Spolehlivé řešení nemůže být bez toho, že bychom dokázali spolehlivě předpovídat počasí na 2-3 týdny dopředu (množství a místo srážek). Chcete snad tvrdit, že je taková předpověď reálně dosažitelná?
Nu - a pokud dlouhodobou spolehlivou předpověď nemáme, tak co? Zjevně pak nezbývá než balancovat mezi rizikem povodně a rizikem nedostatku vody. A to se, logicky, občas nepovede úplně dobře. Což se, podle všeho, zrovna stalo.
Čím víc o nějaké problematice víte, tím víc víte, že vlastně nic nevíte. Nejjednodušší to mají žvanilové v hospodě, ti vědí úplně všechno.
Předpověď je spolehlivá na den dopředu, cokoliv delšího je jen věštění. Nikdo neví, jestli se fronta o den zdrží, jako v r. 2002 v Čechách, nebo se dokonce celá otočí, jako na Moravě v r. 1997. Kdyby se déšť normálně přehnal a pak přišel měsíc sucha a horkého počasí (už máme červen), tak byste jako první nadávali, že jsou přehrady vypuštěné.
majitel prehrady je stat, elektrarny treba CEZ, ktery se ale zase tak vstricne k lidem chovat nebude kdyz jeho primarni zajem je zisk. (to ze je to vetsinove statni firma je jedno)
jinak.. o tom kolik muze vydelat treba slapska elektrarna..
.. na wikipedii ctu ze max vykon je 3x48MW coz tedy dela za hodinu 144000kW, nevim jake jsou naklady na provoz, ale vydelek budou spis stovky milionu rocne. Mesicni vypadek tedy ve vyrocni sprave bude videt.
Ztraty v zoo jsou 160milionu a kolik by stala hraz ktera by celou zoo ochranila ? desitky milionu ? Tady proste neco nefunguje.
To absolutne neni pravda. Za normalnich okolnosti je s timto vytrvalym destem schopna poradit si priroda! To momentalne neni mozne, lesy a louky jsou od zimy napustene vodou a uz zadnou dalsi neberou. Ja do toho lesa chodim a sveho otce jsem upozornoval pred (dnes je streda), takze 17 dny, ze v lese vinou vody zacinaji padat stromy, tak at si pri behani dava pozor.
Do jisté míry lze souhlasit. Na severu čech od března prší téměř každý den. V půli května stála voda ve všech polích podél celé R35. Komukoliv, kdo není debil je jasné, že se další srážky vsakovat nebudou. Včera všemu nasadil korunu odborník v událostech komentářích. V nejmenované přehradě prý minulý týden bylo o 2 metry méně vody a dnes je přeplněná (ty dva metry výšky dnes protečou prahou za 1,45 hodiny).Tady je vidět, že neměli vůbec žádnou představu, nebo jsou omezeni tak, že jejich počínání je kničemu.
Stranou problematiky přehrad. Podstatné je mít fungující model pro předpověď počasí, srážek, průtoků řek, apod. V situaci, kdy mistr chemik, ministr financí a člen vlády rozpočtové odpovědnosti, v rámci tzv. úspor nedá 10 miniónů na vývoj nového programu pro předpověď počasí, nelze čekat nic jiného. Dneska máme aladin a lezou z toho pěkné blbosti. Hlavně že pár maniaků má nová letadélka, tančíky a stříkačky (samopaly), všichni máme S-karty a podobně užitečné věci. Utrácet za produkty s minimálním užitkem, je přeci rozpočtově odpovědné. A odpovědnost ze zákona nikdo ze šlechty nemá. A máme, co jsme chtěli. Tak si to vyžerme. Jedni více než duzí.
Sorry za offtopic, ale jenom pro dokresleni, jak vypada takovy prazsky kocourkov v praxi:
Byl jsem dneska poslan neco vyridit v praci a protoze mam v oblibe chodit pesky, navic stejne vsude na silnicich zacpy, tak jsem si to zkratil pres Krcsky les, sel jsem smerem ze ctyrky do jedenactky. V pulce lesa natazene policejni pasky mestaku. Proste Praha11 dala pokyn kvuli padajicim stromum ve snaze "chranit" obcany, tak to tam proste v pulce lesa policajti v pondeli rano natahli, ze to pada uz 14 dni je detail, ale proste bylo potreba jako rychle neco delat, asi mel nejakej politik stihomam. Na Praze 4 maji evidentne politiky normalni, takze se pasky nenatahovali, kazdy obcan snad vi, ze je lepe momentalne se do lesa moc rekreovat nechodit.
Proste prijdete do pulky lesa a asi to budete obracet, protoze nekdo na jedenactce dostal popovodnovy amok. Samozrejme, ze kdo tam sel pasku podlez a neresil to. Opravdu dokonaly Kocourkov. :-D
Přičemž pozdržet přívalovou vlnu na Vltavě, aby se nepotkala s Berounkou, uměla příroda před vltavskou kaskádou, díky meandrování a rozlivu. Vltavská kaskáda povodňovou vlnu urychlí asi o den, takže s v Praze s Berounkou potkají. Takže celou kaskádu potřebujeme na řešení problému, který bez ní nenastával. To jen tak naokraj.
Jinak to včasné odpouštění by jistý význam mělo. Aby mělo význam, muselo by se odpouštět před každým náznakem dešťů, a muselo by se odpouštět rychle – takže by v Praze byla povodeň vyvolaná odpouštěním. Na nějaké stavění protipovodňových zábran by nebyl čas, ty by tedy musely být postavené pořád. Tím pádem už by nebyl problém s tím, že se nestíhají zábrany stavět, tedy důvod, proč všichni ti rádcové chtějí „včas odpouštět přehrady“. Akorát si nejsem jist, zda permanentní povodňový stav v Praze je opravdu to, co by dotyčným vyhovovalo lépe.
Tak fajn. Máme 6 hodin. Kaskády začnou vypouštět vodu, aby si udělaly rezervu. Zvýší odtok o 1000 m2 více nemohou, protože se musí přípravit další opatření, začít budovat stěny apod. Za 6 hodin si vytvoří prostor, ktery po destich za 2-3 hodiny doplni zpet. Ziskali jsme 2-3 hodiny navic. Dle meho vse co melo byt postaveno tak postaveno je a stihli to. Tudiz problem neni v tom, ze by potrebovaly ochranne prace vice casu, ale stejne ani ty nepomohly.
Jiste, ale at Necas nezblebta a rekne to tem vytopenym na rovinu, proste sorry, ale zisk CEZu je prednejsi. Kdyz se k tomu takhle postavi jako chlap, tak OK, to beru, otazka je, jestli by pak ty lidi jeste radi nebyli za soudruhy, ktery nechali odpoustet pravidelne, at byl dest nebo ne. Tim nechci snad vyjadrit nejakou podporu soudruhum, ale takhle proste svet na zapade nefuguje, o lidi tam jde az na prvnim miste. Tak o co se teda snazime, dostihnout zapad nebo si podat ruku s Ruskem nebo Cinou, kde jak se to rika: "Lidi mnoho?".
Vemte si třeba orlík, bude vypuštěn. Vtékat bude 2000 m3 a vypoutět budou 1000 m3, aby byl lid rád, že se využívají možnosti kaskády. Objem, co je k dispozici je cca 30-35mil. m3. Každou sekundu tam zůstane 1000 m3. Takže za nějakých 8-10 hodin máte objem, který byl maximální možný plný. Od toho okamžiku bude Orlík jenom průtočný, co tam vteče, to tam vyteče. Takže jsme posunuli problém o 8-10 hodin. Což by v tomto konkrétním případě nic nezměnilo. Samozřejmě pokud by takto byla vyprázdněná každá, tak by to efekt mělo, ale prostě ono to vypouštění není otázkou hodin nebo dnů, to je dlouhodobý proces, který musí začít dávno před jakoukoli předpovědí, spíše v řádu týdnů. A pak se může stát, že žádné srážky nepřijdou a bude zase jiný problém.
No nastesti bydlim tam, kde povoden vazne nehrozi, to by muselo prijit konec sveta. Nicmene fyzikalni zakony jsou jedna vec, ale realita druha vec. Nasycenost pudy, mnozstvi realnych srazek, realne chovani tlakove nize, to, kde realne srazky spadnou, v jakem casovem useku a v jakem mnozstvi proste predpovidat nejak zasadne presne nejde. A asi jen tak nepujde. A muzete do toho tahat fyziku jak chcete.
Vydatně pršelo poslední 2-3 dny, předtím bylo počasí, kdy pršelo, bylo polojasno a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo přijít to co přišlo. Ano, mohou za to urednici a politici, ze naprselo to, co naprselo.
No proste mate viniky toho, ze je zaplavena Praha, Usti a dalsi mesta a obce. Budte rad.
Vy stále řešíte to, že kdyby byly přehrady vypuštěné, že by nebylo to co je. Bylo by to stejné, jen o pár hodin později.
Data mame a nemame. Vime kolik proteka kaskadou a vime o kolik by se povodnova vlna dostala pozdeji pri ruznem rizenem prutoku a volne zasobe v prehrade.
Daleko více k zamyšlení je to, proč nejsou opatření tam, kde měly být. Ale to máte jako v Zalezlicich. Ty dopadly v roce 2002 spatne. Meli jim stavet hraz. Jenze to by pulka mistnich nemohla odmitnout prodat pozemky na kterych se melo stavet. Tak se po 10 letech divi, ze tam maji vodu znovu. To je pak slozite cokoli delat, kdyz neni zajem mistnich.
Muzete nejak dokazat, ze by nebylo to co je nyni, nebo to rikate jen proto, ze k tomu mate prostor tim, ze proste prehrady nebyly upusteny? Co treba dalsi oblasti, pro ktere by vase teorei uz vubec nemela zadny vliv - mesta, obce na labi a na tocich za Prahou? Tam by to dopadlo uz naprosto stejne.
Vltava pred soutokem s Berounkou kulminovala drive, nez Berounka, ty spicky se nepotkaly a to tim, ze kaskada regulovala odtok.
Proste cele je to "co by kdyby" protoze se to hodi do kramu.
To je uplne jedno. Fakt je ten, ze Povodi nechalo prehrady plne. Duvody jsou vedlejsi a Povodi tvrdi, ze prehrady byly plne proto, ze podle protokolu ministerstva zemedelstvi pod ktere Povodi spada, je proste vypraznit nesmeli a zadny zvlastni pokyn nedostali! Jestli je tohle pravda, tak minimalne ministr zemedelstvi by mel okamzite odstoupit.
Ty jses neuveritelnej manipulator! Mluvi tu nekdo o roce 2002? Umis taky cist? Psal jsem tu, ze v roce 2002 se jednalo o prirodni katastrofu, kdy na jihu Cech padaly z nebe kyble vody, to nepamatuji ani ti nejstarsi pametnici. Ale posledni mesic se nic takoveho nedelo, proste vydatne a trvale prselo a to pamatuji i ja, ovsem naposledy vice jak pred 10 lety. OPAKUJI: toto neni zadna prirodni katastrofa narozdil od roku 2002, to je jen prosty dest, ktery se zmenil v katastrofu jen na zaklade naproste ignorance politiku nebo uredniku (spravy Povodi). Kdo z nich nese vinu nevim, ale svest to na prirodu je pohodlne, ta za to ale nemuze.
K cemu se asi ta prehrada stavela? Aby se meli kam Prayane chodit v lete rekreovat? NE, ta prehrada se stavela proto, aby meli nejen v Zabehlicich konecne uz pokoj a mohli zit bez strachu z povodne. A oni misto toho nechaji Hostivar plnou a pri trose deste jim to tam pusti naplno!!! To je preci neuveritelne, O TOM maji novinari psat. A vltavska kaskada je to same v blede modrem. Preci za tohle musi nekdo nest odpovednost! A ne ze to ten pritroublo Necas odbyde slovy, ze kaskada tomu nemohla zabranit, protoze Berounka se stejne nijak regulovat neda. Ano, na Berounce by povoden byla, ale to je asi tak vsechno. Vltava mela mit pritok do Prahy tak maly, ze si za soutokem mela s vodou s Berounky poradit a zatarasy v Praze se ani nemusely stavet. A tohle zatim napsal jen jeden novinar na Britskych listech. Mainstreamova media ani tuk. Ze vseho nejvic me nastve, kdyz se povoden srovnava s rokem 2002, kdy na jihu Cech z nebe padaly kyble vody. A padaly nekolik hodin. Tehdy opravdu radila priroda a zastihla Prahu nepripravenou. Co se stalo ted? Par dni vytrvale prselo, no to preci neni duvod k povodni. Uz pred 14 dny jsem si v lese vsiml, ze padaji stromy, nebot jarni prisun srazek byl vydatny a lesy byly doslova napustene vodou. Za teto situace se preci uz pred 14 dny minimalne melo zacit s upoustenim vody, zvlast kdyz predpoved uz tehdy byla takova, ze prset bude i nadale, ale nezacalo se. Pry povodi Vltavy nemohlo, neumoznuje jim to narizeni ministerstva zemedelstvi. No to si snad ty politici na tom ministerstvu delaji srandu ne? Kdy uz se teda pristoupi k trestne pravni odpovednosti politiku a tenhle kocourkov zaplati politici ze sve kesene???