Tvrzení "Dnes už ani nejpitomější agitační plátek nemůže použít titulek „Skandál! Většina obyvatelstva nepobírá ani průměrný plat!“, protože všichni vědí, že na tom není nic pohoršujícího a že to ani jinak být nemůže." mi přijde *velmi* optimistické. Jak z hlediska plátku/autora, tak z hlediska čtenářů.
ale co teprve ekonomové. Viděl jsem zprávu porovnávající životní úrověň v jednotlivých zemích EU, která používala medián. K tomu se vyjadřovala skupina ekonomů. Všichni, ale úplně všichni hrozně kritizovali, jakto že si ve zprávě dovolili použít medián. Vždyť exituje jediná možná správná hodnota pro porovnání životní úrovně obyvatel dvou států a to je aritmetický průměr.
Tak jsem si ty názory pánů ekonomů četl a říkal jsem si: fachid?ot, jeden jako druhý.
Jako vystudovaný statistik (MFF UK) musím bohužel souhlasit. Nedávno naši novináři a politici objevili/byl jim objeven medián a teď se jím zaklínají. Přitom medián je jen jeden z kvantilů (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantil) a jeho vypovídací hodnota také není být příliš velká. Třeba v případě mezd je sice pěkné tvrzení, že 50 % lidí pobírá mzdu nižší nebo rovnou mediánu, ale jak to vypadá v té množině "pod" a "nad"? Kdybychom použili kvartily, byly by možná výsledky zajímavější, o percentilech nemluvě. Počítám, že ČSÚ tyto hodnoty má, ale osvěta, pokud je vůbec žádoucí, se musí podávat po lžičkách. To je stejný případ, jako s tím rozdělením pravděpodobností. Všichni se zaklínají gaussovou křivkou a netuší, že rozdělení je daleko víc...
Když jsem se podíval, co se vykazuje ve statistickém výkazu ČSÚ (http://apl.czso.cz/pll/vykazy/pdfsoub?xid=1942&xtyp=V) , ze kterého se berou údaje o mzdách, mám obavy, že i ten medián je v tomto konkrétním případě nějaká hodnota získaná dost záhadným způsobem.
"Čapkovsky moralizujícím stylem zmíněným na začátku proto navrhuji shovívavost vůči těm médiím, která nerozumějí mediánům. Jejich čtenářům však zároveň nutno doporučit obezřetnost. A kalkulačku u ruky."
Navrhujete shovivavost? Neni prave ukolem medii byt tim zprostredkovatelem informaci, ktery nam vybere (zduraznuji objektivne:) ty spravne informace prave takovym zpusobem, abychom my uz tu kalkulacku nepotrebovali? Zadnou shovivavost, je to prace novinaru, tak at ji odvadi za svoje platy :).
Jinak to, ze ta obezretnost a kalkulacka je potreba je bohuzel pravda :(.
A nakonec, clanek je hezky napsany, diky za prijemne procviceni mozku po dopoledni kave :), jen s tou shovivavosti jste me trosku nadzvedl :).
Přemýšlel jsem jestli to napíšu slušně, nebo tak jak mi to bylo řečeno ve škole. Statistika je nástroj. Je to nástroj vhodný zejména k tomu, abych dokázal svůj názor, ať už je jakýkoliv. Prostě a jasně, na přednáškách jsme se učili, že statistika je děvka, která se dá jebat ze všech stran....
Nejlepsi by bylo, kdyby misto nic nerikajiciho cisla zverejnovali graf rozlozeni... jenze to je pro ovecky uz moc slozity. Navic by urcite nekoho napadlo, ze to nebude delat linearne, ale trebas logaritmicky ...
=> vubec nej by bylo, kdyby na webu bylo klikaci cosi, kde si kazdy muze zobrazit pohled na ty data takovej, jakej se libi zrovna jemu ;D.
A pak budou vsichni spokojeni, kazdej bude kricet, ze on ma tu svatou pravdu ... vidim to denne u zakaznika ... maj tam OLAP ... a kazdej na ty stejny cisla kouka z jinyho uhlu, a pak travej dny dohadovanim se, kdo ma vetsi pravdu. Zrovna nedavno se dohadovali na tema obratkovost/dosah/... misto aby sli, a ty lezaky ve skladu nahazeli do kontejneru.
Cítím to zcela stejně, nedávno jsem pokusil pár lidem vysvětlit, proč to tak jo (což je těžké, pokud je člověk matematik, tak je "důkaz zřejmý") a nepodařilo se. Trvali na tom, že většina lidí "by přece měla být okolo průměru" a nedali si ani výpočtem na pivním tácku vysvětlit, že to prostě nedává smysl.
Mzdy by snad teoreticky měly mít Gaussovo rozdělení. V reálném světě to ale komplikuje minimální mzda – ať už nenulová daná zákonem, nebo nulová (nikdo dnes nebude pracovat a ještě za to platit), která levou část křivky odřízne. Rozdíl aritmetického průměru a mediánu nedělají ty extrémně vysoké platy, ale absence těch extrémně nízkých (záporných).