Teda ne ze by me to na linuxu nejak zajimalo, protoze trojan je jako vzdy jen pro Windows, nicmene ani na Windows neni jednoduche toho trojana chytit. Staci nechodit na net jako administrator, teda mit omezeny uzivatelsky ucet ve Windows, mit zapnuty firewall a mit nejaky antivirovy program idealne, aby byl zadarmo, teda bud primo od MS Security Essentials nebo Comodo Internet Security. No a pak obligatne samozrejme nelizt na porno stranky, protoze vetsina viru se dneska jednoznacne taha pres flash, Adobe je na ranu pesti!
A kdyby to udělala významnější část současných uživatelů Windows, tak malware bude Linux ohrožovat stejně jako dnes ohrožuje OS X, jen co se významněji rozšířil.
Systém může mít sebelepší bezpečnostní mechanismy, ale pokud nemá být izolovaný jako třeba iOS, tak prostě při větším tržním zastoupení s malwarem problémy mít bude. Pořád jej píší jenom lidé, kteří dělají chyby. Kdo má zájem je najít, najde je.
Ale no tak ...
Sice je pravda, ze Linux ma na destopech male zastoupeni, ale v oblasti serveru dominuje a na smartphonech a tabletech je jeho podil take nezanedbatelny. A malware pro Linux - noo, ne ze by neexistoval, ale spocitam ho na prstech (a momentalne funkcni i bez zouvani).
No, oproti Linuxu na osobních počítačích ano :-) Na osobních počítačích má OS X podíl cca 10 %, když zprůměruji statistiky. A už to stačilo na zájem útočníků, aby se i Apple musel přestat chlubit, že jeho systém nemá problémy s malwarem.
Naopak začal doporučovat antivirový program, což speciálně pro něj musela být hodně hořká pilulka, když neustále marketingově lpí na tom, že nevyrábí a neprodává PC se všemi jejich zápory, ale Mac :-)
Přijde mi, že se jen pokoušíte vyvolat flamewar, protože ta kritika je tak laciná, zkreslená a zcestná. Nemluvě o formě a míchání jablkem s hruškami. Na to vážně nemám čas.
Stejně, jako spousta dalších věcí „od přírody“ nefunguje. Ale to je problém všech systémů.
V domácnostech (kde je uživatel zároveň i správcem) lze problematiku účtů a práv řešit UAC. Od dob Windows 7 neotravuje při každé maličkosti. „Citlivost“ je nastavitelná. Souhlasím, že Microsoft měl s něčím podobným přijít podstatně dříve a UAC má pořád své mouchy. Ovšem je to už konečně pokrok, protože uživatelé jsou prostě líní pro administrátorské úkony přepínat na účet administrátora.
V korporátním prostředí bez omezení běžných uživatelských účtů by se administrátoři zbláznili, kdyby si třeba stovka úředníků v jednom baráku mohla s počítačem dělat, co chce. Ty účty a jejich omezení mají svůj smysl, ale jak píšete, tak řešení až do Windows XP (vč.) bylo pro osobní počítače resp. domácí počítače jaksi nekomfortní a tudíž reálně nepoužívané.
Ne, UAC opravdu nic, ale absolutne vubec nic neresi ... to ze na uzivatele pri kazdy akci (i kdyz chce zmenit nastaveni hodin ... lol) vybehne, ze potrebuje admina je uplne lautr khownu. Tak jako tak to kazdej vypne nejpozdejs po hodine pouzivani, protoze jinak by se z toho zvencnul.
Stejne kazdej widlak odjakziva klika dycinky na OK. Uplne stejne khownu jsou dotazy na komunikaci do site ... stejne jako vyskakujici hlaseni antiviraku.
A vubec nejlepsi je, ze ve widlich admin proste nemuze smazat/presunou/... cokoli trebas uzivatelskej profil. Jednoduse admin neni dost admin na to, aby to moh udelat ... lol (jo, muzu si prevzit vlastnicvi, a tim ten profil znicit).
zdravim, uz nejakou dobu je to psane i na hlavnich strankach a jeho podoba v internetovem bankovnictvi viz http://www.mbank.cz/images/blog/2013/trojsky-kun-lg.jpg
na info casti http://www.mbank.cz/pruvodce/bezpecnost/index.html