Já jsem se ve své praxi setkal s případem paní, která byla obžalována, ale poté soudem zproštěna, podle mě zcela po právu. Informace o hlavním líčení, včetně uvedení jména a příjmení (oboje neobvyklé) z nějakého důvodu byla uvedena v seznamu hlavních líčené nějakého projektu ministerstva, který měl zpřístupnit soudní jednání studentům práv, a to na stránkách příslušného soudu. ta informace tam zůstala i léta po skončení řízení. Ta paní, jinak spíše obyčejná žena, neměla žádnou jinou internetovou stopu, takže když hledala práci a někdo si zadal do googlu, tak vypadal jediná informace o tom, že tehdy a tehdy byla souzena za trestný čin. To, že byla osvobozena tam samozřejmě nebylo. Ta paní kvůli tomu nemohla sehnat žádnou práci (od té doby vím, že personalisté používají google).
Žádali jsme tehdy předsedu soudu, aby to odstranil, ale ten to odmítl, s tím, že informace je pravdivá. Paní se nechtěla soudit, aby neměla "druhý záznam". Skutečnost, že na tento problém takto nahlíží předseda soudu a že tento problém založila správa justice, pak svědčí o tom, jak je na tento problém justice připravena.
S tím právem "být zapomenut" je to zajímavá myšlenka, ale řekl bych, že v historii reálně platilo jen asi dvě století. Na vesnicích, kde žila většina lidí, se nikdy nic nezapomínalo až do několikátého kolene. Teprve s přesunem většího počtu lidí do velkých měst po průmyslové revoluci, se mnoha lidem podařilo odstřihnout od své minulosti. Je otázka, zda je to dobře nebo špatně.
Taky jsem pro "zapomínání" na internetu. To prostředí by se mělo rychle měnit, měly by vznikat a zanikat služby (od vyhledavačů, přes noviny, hosting providery až po diskuzní fóra) a dobré služby by měly samy mazat (nebo aspoň schovávat před roboty) staré příspěvky, pokud nejsou nějak důležité (kupříkladu pokud na ně neodkazuje více zdrojů). Zkrátka na internetu by měl být co možná nejmenší nepořádek :). Autoři by měli mít možnost taky odstraňovat svoje příspěvky. Nazývám to "svoboda zániku slova".
Ja jsem zase proti mazani. Podle me to zpusobi, ze se lide nauci rozlisovat mezi tim, co se stalo vcera (dulezite) a co pred deseti lety (nedulezite). Stejne jako jestli se nekdo v mladi opil (nedulezite) nebo jestli politik si premier nakradl a koupil byt na Floride (dulezite).
Problém ale vidím v tom, že většina autorů článků nepovažuje za nutné uvést datum zveřejnění článku a já pak nevím, jetli se dotyčný opil včera (a je tedy alkoholik ještě pod vlivem) nebo před x lety (a jednalo se o mladickou nerozvážnost).
Pokud by byla u každé zprávy na webu časová značka, bylo by vše jednodušší. V současném zmatku se ale míchají staré články s novými a jeden nikdy neví.