U servisu24 se o nejakych skodach da tezko mluvit. Lidi proste prijdou pozdeji. A ze nekdo treba plati v den splatnosti - jeho problem, stejne jsou obchodni vztahy nastavene na dobu, kdy se platby delaly rucne a nosily se do banky nekolik dni predem.
Obecne provozovatele serveru strasne prehaneji s dostupnosti. Lidi stejne nemaji kam jit, takze reklamni vykon se dozene pozdeji. Naopak byva casto vyssi, protoze se prijde podivat vice lidi nez obvykle, kdyz treba slysi v televizi, ze server ma vypadek.
Pokud někdo požaduje funkční službu a ČS ji nemá, tak k této bance nepůjde a tím jí nedá vydělat. Pokud už tam je, tak odejde. A stejné je to u internetového bankovnictví. Nevím jak kdo, ale já chci, aby mi fungovalo když já potřebuji a ne abych si musel hlídat, že musím platit radeji s dostatečným předstihem kdyby to zase spadlo.
ČS se spoléhá na hromadu zákazníků, kteří jsou líní přejít jinam když už jsou v téhle bance od dob své dětské vkladní knížky. Doba se ale změnila, ale spořka né a teď jí to stojí hodně peněz, ale asi je jim to jedno. Já být ve vedení banky a mít ročně několik výpadků bankomatů, internetových služeb či nepřetržitého servisu a ještě několik let za sebou tak udělá pořádný brajgl aby se to napravilo.
Každá slušnější firma si ošetří ty banální rizika typu výpadek jednoho serveru, výpadek proudu, překopnutý kabel atp. - řešení těchto je relativně triviální. Jenže další rizika jsou třeba přírodní katastrofa (povodeň, požár, zemětřesení, ...), selhání lidského faktoru, hack serveru, DoS útoky atd. atd.
Každá větší a rozumně řízená firma, ktrou Amazon bezpochyby je, dělá také řízení rizik - tzn. rizika se ohodnotí pravděpodobností vzniku a potencionální škodou. Výsledkem je seznam rizik, které se vyplatí ošetřit, proti kterým je vhodné se pojistit, ale také těch, které se nechají plavat, protože ošetření je drahé a riziko * potencionální škoda malé.
Takže další možný pohled je ten, že prostě 1M ztráta obratu pro Amazon je řádově menší, než výpadkům předcházet. Už to číslo 1M je imho dost přehnané, protože zákazníci Amazonu jsou loajální většina z nich prostě nakoupí za hodinu.
To stejné se mimochodem týká i ČS. Když jsou její klienti ochotní stát pokaždé přes půl hodiny jen ve frontě u bankomatu, ČS se o jejich loajalitu určitě bát nemusí.
Koukněte se někdy kolem výplat, když jsem býval u spořky pamatuju i delší fronty. Naštěstí jsem v těch termínech nemusel vybírat taky, ale i jinak to byl děs i ty fronty u přepážek a ty byly vždy.
To tedy nepřeháním. Alespoň ne v Brně na české a ve Vaňkovce to tak opravdu bývá. Nemám tušení, kolik se platí v ČS za výběr z cizího bankomatu, ale je dost tristní, když jsou lidi ochotní čekat desítky minut ve frontě i přesto, že je hned vedle úplně volný bankomat KB.
V Praze např. I.P.Pavlova, tam je klidně i 7-10 lidí ve frontě. Vždy si říkám, že ti lidé si neváží času ani peněz - čekat frontu na vlastní peníze, které poskytují bance za úrok nula nula p.a.!
Na Floře je situace stejná, možná i horší, fronta tradičně překáží lidem jdoucím z / do metra. Ale o celkové úrovni ČS jsem se přesvědčil již několikrát a vím, že bych k nim nikdy nešel.
Dneska jsem byl v obchodním centru, před jedním z obchodů stálo nějak hodně lidí, vevnitř dost dalších sedělo, podívám se na logo - a ona to Česká Spořitelna. Měl jsem sto chutí říct jim, že já v bance nic neplatím a ve frontě jsem tam ještě nečekal. Škoda, že jsem to neudělal.
Mejme jednu da se rict na ceske pomery celkem velkou firmu. Mejme IT oddeleni, ktere ma v popisu prace zajistit provoz te firmy.
Jakekoli zabezpeceni provozu, se odviji od vyhodnoceni pripadnych skod. Takze reseni rizika za 1M muze byt bez ohledu na velikost firmy strasne moc, ale take smesne malo. Rekneme, ze vzhledem k obratu/ziskum je 1M smesne malo.
Ovsem pokud neni managorstvo schopno/ochotno vyhodnotit, jake skody vznikaji firme za hodinu/den/tyden vypadku, tezko se pak vysvetluje, jak smesna ta castka je.
A tak nastavaji opakovane i nekolikahodinove vypadky, kterym by slo zamezit, jenze managorstvo bez jekehokoli vyhodnoceni skod ma pocit, ze IT oddeleni po nich pro sebe!!(lol) chce spoustu penez. Je jen otazkou casu, kdy se neco podela ponekud vice a IT oddeleni jen uzavira sazky, jestli to firmu polozi hned nebo do mesice. Nic vic s tim totiz delat nemuze.
----
Vyse uvedene je osobni zkusenost, ale neni to nijak vyjimecna situace, protoze o penezich na IT rozhoduje v 80% managor, ktery o veci nic nevi a ktereho jedinou motivaci je neutratit pokud mozno zadne $ (aneb kdyz to fungovalo nejak doted, proc by to nemelo fungovat dal).
A proto se ve spouste firmach zalohuje az po te, co doslo ke ztrate dat (pokud to firma prezije), neresi se vypadky elektriny (dokud kvuli nemu neprijde ohromne penale kvuli zpozdene dodavce) ... .