Je samozřejmé, že toto řešení sebou neslo více problému než užitku - jedinou výhodou je snad nižší cena. Nevýhody jsou jasné - nikdo vám neručí za celek a vy nemáte téměř žádnou šanci zjistit, proč si paměť z jedné tchajwanské garáže nerozumí s deskou z jiné tchajwanské garáže
To zní jak reklamní leták. Samozřejmě, že z úplně obyčejných komponentů se dá pro většinu aplikací postavit spolehlivější a výkonější řešení než nadupaný značkový server, stačí těch levných počítačů naskládat dost vedle sebe, a zvládnout monitoring+rozkládání zátěže.
1U suníčko pochopitelně vypadá líp.
Kupovali jsme ted ruzne docela velke servery od ruznych vyrobcu a zjistili jsme, ze oproti taiwanske garazi neni moc co ztratit. Samozrejme jsou kategorie, kam az ta garaz nedosahne, ale ty jsou diky 4-Opteronovym deskam od Tyanu docela vysoko. Taky je rozdil jestli koupite komponenty nebo jestli ten stroj nechate nekoho postavit a zaplatite mu za treba triletou on-site zaruku, nebo si za usetrene penize sami koupite nahradni komponenty ktere budete drzet (nebo i pouzivat pro neco mene kritickeho) pro pripad poruchy HW. No a ted uz nekolik veselych historek z nataceni:
Kupovali jsme pro ruzne projekty dve diskova pole od dvou prednich vyrobcu UNIXovych serveru. Ta diskova pole jsou krome predniho panelu a krome ikony v managovacim softwaru uplne stejna, bezi tam stejny firmware taiwanske firmy, maji stejne implicitni heslo, a vubec jsou proste stejne. A kdyz vam bude dodavatel tvrdit, ze pro sve zakazniky ten software dale upravuje, znamena to opravdu jen vymenu loga v ovladacim programu.
Jeden predni UNIXovy vyrobce nam dodal svuj vlastni znackovy rack, ktery dosel i s namontovanym serverem, diskove pole doslo zvlast. No a k tomu aby se tam diskove pole veslo bylo nutne server (nekolik 2U krabic) z racku vymontovat a rak prestavet, protoze predni panel pole byl prilis tlusty a rack kvuli nemu nesel zavrit.
Jiny predni UNIXovy vyrobce vam doda server v minimalni konfiguraci, pricemz dalsi procesory, pameti a dalsi veci dojdou vedle v krabicich a teprve u autorizovaneho partnera toho vyrobce nebo treba az na miste u vas to ten partner sestavuje. Ty komponenty nebyly nikdy zkousene dohromady a samozrejme vy nebo ten partner mate na rozdil od fabriky vyrobce jen omezene moznosti jak funkcnost cele veci vyzkouset a zejmena jak ukazat na konkretni vadnou komponentu.
Taky se ukaze, ze nekolik paralelne bezicich kompilaci Linuxoveho kernelu obalenych vhodnym skriptem ktery hlasi chyby je daleko lepsi test funkcnosti hardwaru nez ma k dispozici jeho vyrobce (a vyrobce to pak i priznal) - objevili jsme jim chybu budto primo v HW nebo v driveru jimi certifikovane enterprise verze Linuxu.
No a pak jeste budu jmenovat firmu Dell, ktere poslete poptavku na docela netrivialni zakazku za netrivialni penize a nikdo vam neodpovi. Zrejme maji jinych zakazek dost.
Preji Lupe stabilni hardware i software.
-Yenya
K ostatnim komponentam - to i Alpha stanice maji "obycejne" komponenty - kupodivu i PCI tam zpravidla najdete...
Co se tyce pameti - kupovali jste Kinkstony tak naslepo a nebo specialni edici tzv. registrovanych pameti? Pokud prvni - pak mate velke stesti, mohu Vam rici, ze to zdaleka ne vzdy plati... Pokud registrovane, i u nich to ne vzdy deska zkousne, jdete na to spravnym koncem, ale vysledek nemusi byt zarucen...
HP-UX je starodavny moloch a s modernim OS unixoveho typu zas tak moc spolecneho nema... - zkusil jste na nem ve vlastni rezii "implementovat" napr. GCC, ktere drahnou dobu pro HP-UX 10 nebylo k "dostani"? Pak byste vedel, jak je to "dobry" UNIX...:-) Ale je fakt, ze v podobnych cenovych hladinach je prachbidna konkurence...