Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
Majitel Seznamu Ivo Lukačovič zvažuje poslat firmu na pražskou burzu. Uvedl to na Patreonu, kde publikuje své články. IPO tam označil za nejtěžší rozhodnutí svého života. Seznam uvedl, že jde o takový průzkum zájmu, a tak to lze zatím celé brát. Každopádně pražská burza je už nějakou dobu podvyživená věc, což obecně není moc dobře. Pro ekonomiku a společnost je lepší, když se lidé mohou podílet na úspěchu firem a investovat do nich. Sem tam se tedy objevují výzvy, že by se tam čeští podnikatelé měli začít vydávat. Jeden z posledních příspěvků na toto téma publikoval Jan Barta (Groupon a další). Doposud bylo spíše zvykem, že se firmy z burzy stahovaly, a to navíc poměrně agresivně, viz PPF. IPO Seznamu by pro zdejší burzu mohlo být zásadním nakopnutím.
Rusko řeklo svým občanům, ať nepoužívají bezpečnostní kamery nebo randící aplikace. Ukrajinská armáda tyto technologie údajně používá k získávání informací v regionech, do kterých se dostala. Vojáci mohou pozorovat pozemky, cesty atd., a získávat intel.
V Rožnově pod Radhoštěm není jenom Onsemi. Dodavatel čipů pro Apple a partner drážďanské továrny TSMC už tam protáčí miliardu. Podnik, který je obchodovaný na burze, v Rožnově a Brně postupně investuje, v Česku udělal také akvizici.
AMD udělalo třetí největší nákup v historii (po Xilinxu a ATi.). Firma si za 4,9 miliardy dolarů pořizuje společnost ZT Systems, která dlouhá léta navrhuje a vyrábí servery a kompletní racky. AMD tímto krokem bude chtít ještě více rozjet konkurenční boj s Nvidií v dodávkách karet pro zpracování AI. Prioritou přitom v rámci akvizice není hardware, ale know-how, jak navrhovat obří klastry. AMD také nedávno získalo startup Silo AI, opět pro posílení AI stacku. Pěkná analýza k ZT je zde.
Amazon kupuje čipovou firmu Perceive, aby se také vydal směrem k AI čipům. Perceive se konkrétně zaměřuje na zpracování AI operací na edge. V AWS, tedy serverech, už má vlastní modely Trainium a Inferentia plus ARM CPU Graviton. Edge AI se stává stále větším tématem, jde mimo jiné o to dostat LLM na různá chytrá zařízení. Amazon své plány nepřiblížil, ale koncových zařízení dělá dost.
Výroba serverů pro AI karty roste úměrně celému AI běsnění. Tchajwanský Wistron například plánuje letos investovat až 525 milionů dolarů do rozšíření produkce. Wistron vyrábí servery i v Brně, dodává je Microsoftu, Amazonu, Fujitsu nebo Metě. Další tchajwanští hráči Quanta a Wiwynn plánují získat 2,5 miliardy dolarů, a to rovněž pro expanzi serverové AI výroby. SK Hynix, respektive jeho dceřinka Solidigm, rozšíří výrobu SSD. AI servery potřebují i tato úložiště, což žene cenu nahoru.
Boom kolem AI žene nahoru také evropské průmyslové firmy. Siemens, ABB nebo Schneider Electric mají stále více objednávek na serverové racky, elektrická zařízení, chlazení a obecně vybavení pro datacentra. Pro evropský průmysl je to dobrá vzpruha.
Velkým šampionem v AI jsou paměťové čipy HBM, fungující v tandemu s čipy od Nvidie či AMD. Lídr SK Hynix má v plánu paměti s až třicetkrát vyšším výkonem, než mají dnes současné modely HBM. Samsung zase pracuje na tape-outu prvních pamětí HBM4, termínem je konec roku (4nm proces).
G-Sync bude dostupnější. Nvidia rozjela spolupráci s firmou MediaTek, která podporu této technologie integruje do svých řídících čipů pro monitory. Ty tak nebudou muset pro G-Sync mít samostatný čip, což technologii prodražovalo. Novinka od MediaTeku se postupně bude objevovat v nových modelech. Nvidia tímto zareagovala na rostoucí oblibu AMD FreeSync (open source) a VRR.
Čína stále výrazně zaostává v navrhování a výrobě čipů za USA a spojenci. V designu logických čipů to podle nového reportu má být o dva roky, u paměťových ještě více. U strojů nutných pro výrobu má být zpoždění až o pět generací. Čína tedy sice dělá pokroky, ale stále nejsou dostatečné. O tom, že Čína stále zaostává, promluvili také současný a předchozí šéf ASML.
Import strojů na výrobu čipů do Číny letos udělal rekord. Za prvních sedm měsíců dorazilo zboží za 26 miliard dolarů. Řada věcí je pod americkými sankcemi, starší technologii ale Čína nadále kupovat může. Toho využívá k rozjezdu vlastních kapacit, zejména u čipů postavených na starších procesech, což dělá vrásky hlavně Evropě.
TSMC, Intel a Samsung letos budou mít první stroje s High-NA EUV litografií od ASML. Jeden vyjde na asi 400 milionů eur. Díky nim se půjde ve výrobě dostat na úroveň angstromů, tedy pod úroveň nanometrů. Intel plánuje proces 14A, TSMC a Samsung zatím mají experimentovat.
Asi 60 procent startupů neuspěje. Jejich zakladatelé pociťují kocovinu z předchozích let party, kdy byly levné peníze, investovalo se a najímalo. Teď se naopak propouští a šetří. O dopadech v rozhovoru pro Lupu nedávno mluvil Hubert Palán z Productboardu. Propad pociťují i další české firmy, jako je STRV dodávající startupům. Ty dokonce neplatí, což STRV dostalo do ztráty.
Cloudům ve světě dominují tři američtí hráči Amazon, Microsoft a Google. V Číně ale v podstatě neexistují, vládnou tam domácí značky Alibaba, Tencent, China Telecom, Huawei, China Unicom a China Mobile, ukazuje statistika Synergy Research Group. Čína je pro západní hráče dlouhodobě uzavřený trh, takže domácí firmy měly prostor vybudovat vlastní kapacity, mimo jiné díky přístupu k open source technologiím. Alibaba či Huawei se s cloudy snaží i o expanzi, venku už ale takové úspěchy nemají.
Vesmírné obleky pro kosmonauty budou mít připojení k 4G/LTE. Nokia je tam (obleky od Axiom Space) nainstaluje v rámci mise Artemis III mířící na Měsíc.
Vyšlo levnější Raspberry Pi 5. K dispozici má pouze 2 GB RAM oproti dražším verzím se 4 a 8 GB RAM. Česká cena je 1 369 korun.
Windows 11 bude umět formátovat oddíly FAT32 větší než 32 GB. Prozatím to umožňuje poslední sestavení v rámci programu Insider. Funkce je prozatím dostupná pouze z příkazové řádky.
Nvidia potichu uvedla novou verzi GeForce RTX 4070. Používá o něco horší paměti od Micronu, mají o pět procent horší propustnost. Výkon oproti původní verzi by měl skoro stejný a Nvidia tímto vylepší dostupnost karet.
VR brýle Meta Quest mají novou možnost připojení. Po metodě Quest Link (USB) a Air Link (Wi-Fi) přichází HDMI Link. Připojit lze headsety verze Pro, 2 a 3, jedničku ne. Zároveň je nutná aplikace a zařízení s podporou UVC a UAC.
Podíl Linuxu na počítačích se dostal na 4,45 procenta. Růst zrychluje a je reálné, že se systém dostane přes pět procent. Chrome OS do tohoto čísla od StatCounteru není započítaný.
Apple spustil webovou verzi podcastů. Poslouchat je možné i bez registrace. Zdá se, že Apple bude webové služby rozšiřovat, v minulosti takto spustil i postupně vylepšované mapy.
Grafana Labs získala investici 270 milionů dolarů. Hodnota se ze tří miliard dolarů v roce 2021 zvedla na šest miliard. Roční tržby (ARR) činí přes 250 milionů dolarů.
Čtení na Root.cz a Cnews.cz:
- OpenSSH má vlastní obranu proti hádání hesel. Jak přesně funguje?
- Postřehy z bezpečnosti: kvantové šifrování, rekordní DDoS útoky a nové zranitelnosti
- Balíček scikit-learn: trénink a předpovědi modelů provádějících regresní analýzu
- Recenze smartphonu Oppo Reno12 Pro
- Výkon procesorů Arrow Lake v testech: Intel Core 9 285K poráží i neporáží nejrychlejší Zen 5
- Levný herní procesor s 3D V-Cache na platformě AM5: AMD chystá Ryzen 5 7600X3D