1. K dostupnosti: Některé verze Wxx jsou na škole jako multilicence => lze je namontovat (při zachování určitých podmínek) na všecky školní počítače, na některé buď licence není, nebo je koupena např. jen pro fakultní/školní servery. (A to se jedná právě o ty "lepší" varianty.)
Mimo mísu jsou i další OS (cena, dostupnost software atd.).
2. Pokud Linux v rámci upgrade přepisuje nějakou sdílenou knihovnu, konfigurační soubory atd., tak to ohlásí a dovolí uložení informace umožňující návrat k předchozí verzi. (Možná je komfort této informace ovlivněn verzí a distribucí.) Wxx tohle udělají bez jakéhokoli varování a spousta aplikací, závisejících na příslušné .dll knihovně se najednou začne chovat divně, popř. úplně spadne.
3. Důležité taky je, že Linux je perfektně dokumentován (včetně zdrojových kódů, komu se líbí), zatímco ke krabicové verzi Wxx sice dostanete pár tlustých knih (je-li to instalace v rámci multilicence, tak nedostanete nic), ale jejich obsahem je prakticky jen informační šum, navíc bez funkčních obsahů, rejstříků apod. V oficiální dokumentaci k Wxx se nikdy k potřebné informaci nedostanete; včetně toho že ani nemáte šanci zjistit, jak se nazývá to, po čem pátráte (nehledě k tomu, že se to na každé stránce může nazývat různě).
(Prostě k něčemu se dá intuitivně "proklikat" a zbytek je mimo rámec dostupnosti.)
Docela je podezírám ze záměru, aby byly prodejné různé publikace typu "průvodce uživatele...". Pokud by byl OS i navazující aplikace perfektně popsán, tak by bylo zbytečné podobné věci vydávat.
I to je nutné zhodnotit, pokud se rozhoduji mezi nějakými OS.