...Připojení k internetu musí zdražit, situace je neudržitelná...
- typická slova dodavatele, který není schopen udržet konkurenceschopnou cenu. Ale naštěstí tady je ta konkurence, takže se pán (resp. jeho firma) buď rychle přizpůsobí a nebo rychle skončí - každopádně rozhodne zákazník!
Skvělý rozhovor plný reklamních keců.
Vlastním připojení od bývalého NWT >KeyNet>Suntel>Libli (optika, nic jiného tady není, možná nějaky wifinář).
Od koupi se to zhoršilo. IPv6 bylo odjakživa v nedohlednu, ale kvalita služeb čím dál horší.
Teď jsem sledoval jejich ceník. Nově budu mít vyšší rychlost s nižší minimální dostupností a dokonce si budu moci zaplatit i za veřejnou IP (cena 100 kč/měsíc), jinak bude neveřejná a ještě dynamická.
Cenu IP mají zpoplatněnou z důvodu: Přidělení, vzdálené nastavení a správa veřejné IP adresy
Tak nevím, co na tom chcou manuálně měnit a spravovat každý měsíc...
Doteď jsem ji měl zdarma.
Peering bude prováděn přes Peering.cz
A tomu opravdu LIBLI říká cesta kupředu ?!
To je cesta tak 10 let zpět.
Zákazníky totiž vůbec nezajímá IP. Ani IPv4, ani IPv6. Zákazníci nepřijdou a neřeknou "chceme IPv4". Přijdou a řeknou "chceme připojit k Internetu".
No a skutečnost je taková, že Internet dnes je o dvou protokolech: o IPv4 a IPv6. Existují služby, které vůbec na IPv4 nejsou dostupné (VPS s IPv6-only, nebo přípojky bez veřejných IPv4 adres), zatímco na IPv6 dostupné jsou. IPv6/464XLAT je čím dál populárnější v mobilních sítích, kde řeší dva bolavé problémy: nedostatek IPv4 adres (RFC1918/6598 i veřejných) a zatížení CGNATů. Operátoři, kteří IPv6 na mobilní síti nasadili, mají IPv6 provoz od ~85-90 % zákazníků. No a teď si vezměte, že se brzy může objevit služba, která bude IPv6 vyžadovat (protože už ji budou mít všichni uživatelé v primární cílové skupině - mobily). Co v takovou chvíli udělá Nordic Telecom (5G) a Libli?
Pokud zákazníkovi nabídnete v defaultu službu, která umí jen IPv4 a to ještě za dvojitým NATem, neposkytujete mu plnohodnotný přístup k Internetu. A operátor, který tvrdí, že má vizi a investiční plán na pět let dopředu, a přitom postaví síť jako IPv4-only s CGNATem, prostě kecá a vizi nemá.
Dovolil bych si poznamenati, ze O2 male ISP jiz skupoval, a dopadlo to zhruba nasledovne:
1) behem nekolika malo mesicu byl ve stejne lokalite dalsi ISP casto zalozeny lidmi, kteri predim svou firmu odprodali
2) 90+% uzivatelu puvodniho ISP se obratem presunulo k tomu novemu, nebot s O2 nechteli mit nic spolecneho
3) jako tresnicku na dortu lze uvesti to, ze O2 se snazil obratem natlacit vsechny wifinare na DSL, a to i v lokalitach, kde jej nebyl vubec schopen poskytnout.
Soucasti cele akce byly pochopitelne radostne situace, kdy sit ktera predtim roky bez problemu fungovala mela najednou a znicehoz nic neustale a opakovane vypadky, coz jen utvrdilo vsechny uzivatele v tom ze O2 zadnou sit provozovat neumi. Coz ostatne plati dodnes.
Jako mistnimu ISP se nam dari budovat optiku ve mestech, mesteckach a vesnicich v miste naseho soucasneho "Wi-Fi" pusobeni.
Proste nas znaji a se znamou osobou se lip jedna. Dava se do zeme pri rekonstukci chodniku atd... To si velky ISP nedokaze pohlidat (snizuje to vyrazne naklady). Se T-mobilu nedivim, ze nic jeste nezakopal. CETIN fouka optiku do praznych trubek, zakopanych po revoluci. Ale optiku do RD na vesnicich nikdo z velkych nedela a delat nebude. Ve mestech take ne, protoze moc prace a velka konkurence. Jen maly (ale dostatecne velky) lokalni ISP buduji FTTH. A to jen kvuli Wi-Fi, na kterych vyrostli a na ktere se ted plive....
"Naše tarify jsou nastaveny na rychlost o 15 procent vyšší, než uvádíme. Tak, aby zákazník, který si u nás objedná například 100Mb tarif, tuto rychlost reálně opravdu dostal. Kapacita jedné naší základnové stanice je obrovská, až 600 zákazníků. V případě, že ji zaplníme, doplníme další sektor, nebo postavíme další základnovou stanici. "
Tak to bych chtěl vidět, jak na tak vysoké čísla přišli.
nicméně z jejich tarifů je zřejmé, ž se soustředí na prodej zmršeného Internetu s vysokým poměrem DL/UL.
Déjà vu?
Časy laciného telefonování pomalu končí
15. dubna 1993
Správné a dostupné fungování telefonní sítě stojí velké finanční prostředky a po zvýšení životních nákladů a daní se výdělky telekomunikací rapidně snižují. Korunový impuls skutečně není drahý, vždyť co dnes dostanete za korunu. Telefon je v současnosti nejlacinější službou, ale to se musí změnit. Jeho cena by měla být podložená faktickými ekonomickými náklady. Úprava tarifů je žádoucí a nutná. O kolik se a kdy zvednou telekomunikační poplatky, nevím. Jsme státní podnik, tak o tom rozhoduje stát. Kdyby záleželo na mně, zvýšil bych sazby okamžitě. Jenom tak mohou telefonní služby dosáhnout evropské úrovně.
ing. Boris Vik
ředitel SPT TELECOM. oblast Praha
Je pravda, že Líbli je jen proxy pro PPF? Tj. celou akci financuje PPF?
Nakoupíte vše co půjde, sjednotíte to a následně Líbli prodáte PPF/CETIN/02?
Můžete tohle vyloučit nebo je to pravda, za kterou se nyní stydite?
Chápu, že O2 nemůže nakupovat přímo malé ISP, nikdo nemá z tohohle trhu O2 rád.
Rákici je ex-manager O2.
Z rozhovoru to spíš vypadá, že než něco za pár let horko-těžko sbastlej, tak trh bude už dávno cenově i kvalitou za horizontem.
Naštěstí to můžu sledovat zpovzdálí. V naší zapadlé vesničce o necelých 300 číslech jede na optice 80/80 Mbitů za necelé čtyři stovky (provozované místní garážovou firmou). Oproti tomu v centru krajského města je dosažitelné jen mizerné ADSL 6/0,5 za 500,- nebo bezdrát - drazší a taky s mizernou rychlostí.
Nechápu, kde se berou všechny možné legendy o Pražácích, Pražák nerovná se nagelovený fousatý lumbersexuál žijící v Karlíne na rychlém připojení.
Překvapivě jsou v Praze i lokality, kde můžeme být rádi za ADSL přípojku s reálnou rychlostí 8/2 Mb/s...
Naštěstí tu máme wifináře a jakoukoli jinou konkurenci bych přivítal.......
Mají tam hned několik chyb.
1) T-Mobile nepřešlapuje na místě, u nás už má hotovo. Vím to, jedu na jejich novým kabelu, co tahali společně s CETINem.
2) Se souběhem sítí se není potřeba nijak zalamovat, u nás to TM+C tahali normálně po starých sloupech a na vodaře, plynaře a další prostě hodili bobek. Aspoň mají kde sedat vlaštovky.
3) Čas spustit IPv6 z mýho pohledu už byl. 3/4 roku jsem se s předchozím ISPíkem (z impéria jistýho D. Rusňáka) hádal o tom, že chci IPv6, marně.
4) Cena malý ISPík vs. velcí - Rusňákovcům jsem platil 600 měsíčně za tři výpadky měsíčně a za to, že na jednom WiFi kanále měli z počátku čtyři, ke konci osm domácností. U TM jsem si se čtyřma stovkama měsíčně polepšil jak cenově, tak i co do služeb (IPv6, možnost IPTV).
5) Dost lidí z okolí se ptalo, jak jsem s TM spokojený, prý je ti noví dacani dost vytáčí. Takže pokud tam opravdu rychle nebude opravdová sebereflexe, zbude pánům luxusní páteřní infrastruktura, ale nikdo, koho by na ni připojili.
Takže asi tak...
"Trh v Česku je naprosto nezdravý, říkají šéfové Libli a Nordic Telecomu." ... a proto nabizi NT zavadeci ceny za 95 pod jimi deklarovanym minimem 250 kacek? ;-) Spis jde o to, ze maji problem dodrzet harmonogram penetrace zakazniku, ktery maji dany licenci. A kdyz od zakazniku nejsou penize, zalozime fond dividendu a nekdo nam na to pujci. Proc to nedelaji sami investori? Nemaji duveru ve svuj sen a boji se do toho dat vlastni penize? Ale vice arogantne namysleny clanek tech dvou panu bohu jsem dlouho necetl ;-)
"5) Dost lidí z okolí se ptalo, jak jsem s TM spokojený, prý je ti noví dacani dost vytáčí. "
Tomu se vůbec nedivím. Jde o to, že je extrémně nepravděpodobné, že bych s nimi měl špatné zkušenosti jen já. Z hlediska nedodržování smluv, opakovaného zkoušení stejných podrazů, byli ze všech třech operátorů nejhorší. Takže se lidé ptají...
No a ti dnešní T-mobile, co tahají optické sítě, tak tam mě optimismem nenaplňují. Hodili mi do schránky papír, že ať jim ho vyplním a pošlu. "Souhlasím s bezplatným umístěním zařízení T-mobile" na těchto mojich pozemcích (vyplňte jejich seznam)."
No to se na mě nezlob, ale zkoušet dát lidem k podepsání bianco šek, to je chování podomních prodavačů "zázračných" dek a hrnců. Takhle se solidní firma nechová.
1. Nepochopil jsi, že s takovým papírem si může T-mobile postavit na pozemcích toho, kdo jim to podepíše, naprosto cokoli. Uložit několk cm kabelu, postavit celou BTS, a budou-li pozemky dostatečně veliké, třebas i nové sídlo T-mobile.
2. Se svojí střelbou od boku"To "zařízení" od T-Mobile "rozvaděč" 10x10x3cm na půdě, kde mají přepojený venkovní kabel na vnitřní. " jsi se netrefil. Podle telefonické informace šlo o něco naprosto jiného.
O to pro tebe horší, že pokud by jsi se trefil, tak si tu krabici mohou dát kamkoli, a do jejího umístění, včetně umístění kabelů vedoucí celou trasu od hranice pozemku až k zařízení, nemáš co a jak kecat. Kudy to povedou, jestli pod omítkou, v liště, po povrchu, do toho nemáš jak kecat, když jsi podepsal.
Navíc v tvé představě není řešeno napájení, měření atd.
A 50 Kč jednorázovou náhradu za krabici a kabeláž, kterou musím navždy strpět, chránit ji, vyhbat se jí s dalším vedením, to mi přijde slušně řečno naprosto nepřiměřené.
Kdyby byla opravdu připravená, tak proč ji tedy nerozjet hned ?!
No ovšem u IPv6 se nedá vybírat poplatek 100 kč/měsíčně za 1 IP. Tedy dá, ale kdo dá u /56 za 1 IP 100 kč ?
Do dnešní doby jsem měl IPv4 zadarmo, teď za ni budu platit dne vyjádření jako doplňkovou službu.
Místo článku s předem připravenými otázkami to chtělo vést jako rozhovor, ale to by se pánům asi nelíbilo.
Už od pohledu vypadají, že u nich vládnou peníze až na prvním místě...
Zapadlá díra v pohraničí o ca 500 lidech: od místního přerostlého garážníka máme 50/50 neagregovaných za 600 Kč měsíčně. V praxi je to většinou ještě tak o 10 Mb rychlejší. Do vesnice optika, poslední míle bezdrát. Spokojenost naprostá.
Alternativou je ADSL, ale nevím o nikom, kdo by to používal.
Takže, slíbené je tady.
Graf provozu v reálném čase na routeru Turris 1.0 v síti Oxid Network dne 13.6.2017 v 18:21:05 při stahování upgrade Fedory ve třech vláknech. (celkem tuším 3.5GB dat, tohle bylo v půlce), kompl připojen po 1Gbps metalice přímo k TURRISu.
Připojení po WiFi, tarif byl tuším 16/16Mbps za 600 CZK.
Jelo to nějak pomalu, tak jsem si to vyfotil - https://1iq.cz/i/C9a2k/GhWn4.png Byl to tehdy standard. Workaround: přechod k T-Mobile.
P.S: záložka "6 in 4 - WAN6" je tunel od Hurricane. Dělám embeded vývoj a IPv6 prostě potřebuju na testování. Nativní IPv6 by prý šlo jenom na firemním připojení a nebudu takovým ocasům platit víc za možnost home office...
P.S. 2: Furt otravovali s tím, jestli od nich nechci IPTV. Nějak si to na těch 60kbps neumím představit...
Moderní síť = síť, která
- dokáže s pravděpodobností 99% odbavit to, co mají zákazníci nasmlouváno.
- podporuje všechny aktuálně používaný standardy a legislativní požadavky.
- dovoluje rozšiřování jak pokrytí, tak i služeb bez toho, že by to celý museli překopávat.
Sorry, ale tihle břídilové nesplní ani jedno z toho - rychlost jsem večer doložil grafem, IPv6 je platný internetový standard a zbytek plyne z těch dvou předchozích bodů.
Vazeny, kdyz (pokud to tedy neni spise trikolka) si kupujete automobil, oznamujete prodejci ze tam chcete kola a motor? Tudiz by 100% prodejcu mohlo smele tvrdit, ze zakaznici kola a motor nechteji.
Zakaznici IPv6 chteji, uplne vsichni, nebot uplne vsichni resi, proc jim to ci ono nefunguje a odpoved je vzdy stejna - protoze nemaji internet.
100/10 za 555kč ? Plus další nevýhody navíc, je to dobrá nabídka jen v ojedinělých případech. myslím že v Praze mají dobré připojení na sídlištích, ale ve starší zástavbě už není tak široký výběr.
V našem okresním městě je standard 100/100 pro většinu bytů za cca 400kč. A velcí operátoři (kabelovka) je s cenami na podobné úrovni aby mohla konkurovat.
S latencemi na geostacionární dráze nic nenaděláte. Světlo se šíří konečnou rychlostí. A nevěřte, že by tady někdy bylo neomezené satelitní připojení. Pořád je to bezdrátové připojení, které je omezeno šířkou pásma. Pořád bude lepší připojovat klienty na max 5 km a ne na 2x72000 km. Musk je snílek, který posunuje lidstvo kupředu. Není ale radno mu vše věřit :-) Ekonomicky mu to moc nevychází. No a s těmi podzemními drony jste mě pobavil. Problém optiky není položení optického kabelu, ale výkopové práce a stavební řízení včetně věcných břemen. Pokud se v obci nestaví nová kanalizace, nebo neprobíhá kompletní rekonstrukce chodníku je optika nerealizovatelná. Běžný metr výkopu a následného uvedení do původního stavu (dlažba, asfalt, protlaky) může stát 1000 - 5000 Kč. Připojit sídliště optikou není problém. Připojit 1000 rodinných domů na malém městě je úplně něco jiného.
To jsem udělal, šel jsem z 250 na 400. Bohužel k firmě, která patří Rusňákovi. ZA dva roky to začalo být k...revsky pomalý, tak jsem si zaplatil vyšší tarif. Rok to jelo, až ne detaily jako pády na 1Mbps 6x týdně okolo šesté večer a neschopnost poskytnout IPv6. Zato s nabídkou vlastní IPTV (by mě zajímalo, jak to chtěli na 800kbps downlinku ve špičce udělat), kterou nechci - ostatně, proto jsem tehdy kupoval satelit, protože po tomhle nemá IPTV smysl.
Takže mám rok VDSL od TM za 400, spolehlivější než od původního ISP, levnější než od Rusňáka a s nativním IPv6 /56.
šak co dalo od nich čekat zrušily beznáhrady Ufon co stál spousty peněz ,lidem zbylo doma spousty těžítek ,to bylo řečí na pořád volání zdarma stálo mě to 7000,- ,momentálně ještě vezmou část spektra z TV tím se zhorší kvalita příjmu ,protože se nebudou nově vysílat opravné balíčky ,internet od nich né zdražit ,ale ani zadarmo ho nechci ,ať si dělají jak chtějí já od nich nikdy nic už nechci .
Že to za dnešní ceny dále nejde? Ano, nejde, jsou hodně, hóóódně předražené proti konkurenci na kteroukoliv stranu od našich hranic. Jen pro pobavení, za kolik to jde například v Británii s daleko vyšší kupní silou (platy) - http://www.three.co.uk/Store/SIM/Plans_for_phones …
"Celá síť nemá jediný čínský komponent a bude to bezkonkurenčně nejbezpečnější síť v České republice"
no co dodat... dodnes se Hua nic neprokazalo a myslim si ze to driv ci pozdeji vysumi a kdo chce, bude stavet s Hua i nadale. Ale tak Nordic ma penez jak slupek, ti si muzou dovolit Nokii :o)
Mel jsem 5 let sdilenou mistni wi-fi, ktera jela 30 Mb/s. V noci. Ve dne se to pohybovalo kolem 10 Mb/s a vecer to padalo az ke 2 Mb/s. Cena sice 250 Kc, ale co za to? Ted mam uz 1,5 roku pevne LTE od T-Mobilu, je to sice drazsi, ale jedu na tom bez jakehokoliv problemu IPTV, coz predtim bylo naprosto nemyslitelne!
On to bude asi Musk dělat na kvantovém principu, čímž vyřeší nejen latence dané omezenou rychlostí světla/elmag záření, ale rovnou tím pořeší i mezigalaktickou komunikaci. To je jedna možnost, že nechápeš velikost génia. Druhá možnost totiž je, že ho opět předstihla jeho velkohubost v kombinaci s dost omezenými znalostmi.
S tou kanalizací... on je i problém, že každá síť má své ochranné pásmo a soudruzi soukromníci velmi šetří na šířce ulic. Což neznamená jen širší výkop (kde navíc bude chtít investor kanalizace spravedlivý podíl na nákladech výkopu a povolení, blízký 1/2), horší je ty sítě dnes vůbec do ulice poskládat. Například soudruzi v Praze z IPRu vydali předpis (tzv. Hudečkovi Pražské stavební předpisy), kde mají typickou ulici.... do které se všechny sítě, s jejich ochrannými pásmy, vůbec nevejdou.
Jinak soudruh si zafantazíroval, ale jinak protlaky se běžně dělají - jen to nejde všude, vyžaduje to startovací jámy atd.
Já si i dovedu představit technicky, dnes dělají plynaři nové vedení v plastu, kde používají jako chraáničky staré ocelové větší potrubí, že by tam dali i optický kabel. Jenže, co si nedovedu představit, jak se s plynaři domluví. Tihle pánové z výstavby IT sítí jsou extrémně vyčůraní, což až příliš často brání jakékoli dohodě. Oni se cítí jako apoštolové pokroku, a jako takoví vyžadují jiné zacházení nežli ostatní. Viz. co si prosadili do zákona o uloženíé sítí do pozemků, náhradách atp. Zároveň nejsou dosti chytří na to, aby jim došlo, že je každý hned prokoukne (kromě našich poslanců v parlamentě).
Ufon byl výborný, tedy s CDMA. Za 1000 Kč modem do USB (který v Ubuntu na rozdíl od Windows běhal bez instalace jakéhokoli SW), v ceně kredit (už nevím, kolik přesně, ale asi 600 Kč) + měsíc provozu zdarma. K tomu tarif za 30 Kč/den s FUP 1 GB, odpočet z kreditu jen v případě připojení v daný den. Pro občasné cestování s notebookem ideální, rychlost dostatečná. Pak to jednoho dne típli a srovnatelná náhrada není.
TM koupil GTS = maji jejich infrastrukturu. A ti co meli smlouvy s GTS jiz ve vetsine pocitili - vyrazne zhorseni sluzeb. Tam kde u GTS nebyl problem behem nekolika minut kontaktovati realneho technika a dohodnout se s nim kde je zakopany pes (neb se bavime prevazne o firemni konektivite a tudiz lidech gramotnych), se u TM dovola na zcela negramotny uni operatorsky support, ktery netusi ani co je to IP. Tam kde u GTS stacilo pri zmene parametru linky vyplni jednu stranku A4 s novym pozadavkem, se u TM vyplnuje 10x20 stranek smluv.
Milý zlatý, 1200 km je zcela zjevně nesmysl, z více důvodů.
Jednak by jsi si měl na začátku říci, jestli půjde o systém s geostacionárními družicemi, potom je výška cca 36tisíc km, tedy 30x více, 30x větší latence.
Pokud ne geostacionární, tak musíš použít jednak antény v podstatě všesměrové, se všemi negativními důsledky z toho vyplývajícími. A i ty nemohou být tak extrémně nízko, tam by byla jejich životnost velmi krátká, tudíž bys je musel pořád dokola nahrazovat, nebo by musely být vybaveny obrovskými zásobami paliva pro korekce dráhy - oboje by bylo velmi drahé. Pro srovnání GPS mají něco málo přes 20 tisíc km. Tedy 20x větší latence.
Už zase fantazíruješ. No, ono se říká, že každý soudí druhé podle svých schopností. Fantazíruješ o neexistujícím papíru, který by navíc byl podle tvého výčtu nedostatečný.
Podle té nesolidní "výzvě k podpisu" jsem tušil, že nešlo o omyl, když nepřiložili technickou dokumentaci a návrh smlouvy. Nicméně zavolal jsem jim, předstíraje naivitu jsem pravil že jsitě jen náhodou zapoměli. Prý nezapoměli, a že takhle jim volá dost lidí.
Tolik k bodu jedna, dál jsem nečetl, bo až dosud své fantazie vydáváš z fakta, a tak končím diskuzi.
Náš WiFi garážník by nám 100/100 dal bez problémů. Mám dojem, že v tomto kontextu mluvil o cca tisícovce měsíčně + příspěvku na připojovací hardware, což s ohledem na zapadlost lokality a dlouhodobě kladné zkušenosti s ním považuji za cenu velmi slušnou. Nerealisovali jsme to proto, že tam nebydlíme trvale a takovou rychlost tam nepotřebujeme (doma máme 200/200 optiku za tuším 47 Euro na měsíc).
Čistě na WiFi jede už dnes málokdo - pro uplink z vesnice či sídliště se běžně používá optika nebo profesionální bezdráty ve vyšších pásmech.
Prý fyzika nic neříká :D :D :D
Uvědomte si, že na rozdíl od mnoha států, jejichž rakety padají jak přezrálé ovoce, tak Muskovy rakety lítají hodně spolehlivě a zatím skoro všechny "fyzikální" experimenty skončily úspěchem. Zatím se příliš nedaří zachycení aerodynamických krytů, ale není to něco na čem by stála budoucnost kosmonautiky...
Nakonec i ta Tesla už dneska šlape a produkuje plánovaný počet vozů. Přeskočit vývoj automatizovaných linek např. Toyoty, který trval posledních 50 let, v podstatě založil samostatný ekonomický obor řízení výroby a zásob, to není žádná legrace.
Stačí zaapelovat na bezpečnost a na investice, které jsou do ní potřeba. Odtud už je jen krůček k požadavku na základní kapitál třeba 50 milionů pro každého ISP. Schválí se to a za rok tu máme požadovaných pár desítek ISP místo dosavadních tisícovek. Snadno a bezpracně. Tohle se vyzkoušelo už u nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů (kde si teď mnou ruce Kellner a další podobní), takže cesta je prošlápnutá a čeká se jen na to, kdo se toho chytí.
Oni jsou prostě hňupi, co nepochopili pravidla hry:
1) Já jsem zákazník
2) Já mám prachy
3) Oni chtějí ty prachy
4) A já jim je nedám, pokud nedostanu, co chci
5) A já chtěl rychlý stabilní internet s možností připojovat se zvenčí se síťovou neutralitou a dodržením standardů za rozumnou cenu
6) Když to nenabídnou oni, ale konkurence, prachy dostane konkurence.
A jak do toho zapadá IPv6?
- Odlehčení sítě multicastem (live TV se streamuje jednu a dělí na aktivních prvcích - úspora kapacity sítě pro jiný služby)
- Kratší latence (odpadne CGNAT)
- Dovoluje připojení zvenčí
- Síťová neutralita - vyhozením jednoho ze dvou rovnocenných standardů ztratím přístup do části netu
- Zjednodušení a zefektivnění evidence z jejich strany - nemusí zaznamenávat, kdy kdo dostal jaký prefix za CGNATem kvůli bengám, stačí statická tabulka zákazník - DUID - blok IPv6
Tož asi tak...
Ta lokální pojítka (což může být I spoj 80GHz s propustností několik Gbps) mají proti družicím jednu zásadní výhodu. Je možné u nich použít stejné pásmo o pár km dále bez problemů znovu. Celková propustnost na nějakém větším území bude tedy výrazně větší než než propustnost z družice. A tato výhoda je daná fyzikálně, takže technický pokrok ji nijak nevymaže.
Technický princip RF pojítek je následující:
1) Mám jeden RF kanál schopný teoreticky přenášet nějaký limitovaný tok dat (v závislosti na frekvenci a modulaci).
2) Překonávám nějakou vzdálenost. Intenzita RF pole klesá s kvadrátem vzdálenosti (fyzika).
3) Vysílač proto musí jet s takovým výkonem, že se zahluší přijímač. Zařízení tak může buďto vysílat, nebo přijímat.
4) V takové síti může vysílat jenom jeden. Pokud vysílají dva, data se poškodí.
5) Jsou jen a pouze tři způsoby, jak to zajistit:
- 1. Master, který pingá zařízení, jestli pro něho něco mají a sám vysílá, kdy chce - závislost na centrálním prvku, režie s tím pinkáním
- 2. Pevně definovaný sloty pro všechna zařízení - mám osm zařízení, rozdělím to na osm slotů. Nevýhoda je, že když jedno z nich odpadne, 1/8 kapacity je nevyužitá, devátý zařízení nepřidám a i když sedm z nich pojede na 5% povolené kapacity, osmýmu se přenosovka nezvedne.
- 3. Prostě začne zařízení vysílat a od protistrany dostane potvrzení. Když potvrzení nedostane, počká náhodnou dobu a zkusí to znovu (CDMA/CA, použito u WiFi).
6) U CDMA/CA klesá počet doručených paketů exponenciálně s počtem zařízení. Takže WiFinář má tak trochu problém už s tím, že s rostoucím počtem zákazníků exponenciálně klesá jejich spokojenost s přenosovkou. Bez ohledu na cenu.
7) Nemožnost upgrade sítě není jenom o tom, jak podstřelili cenu, ale i o tom, že "krabičky" u lidí za 200 z velkoobchodu neumí QoS, neumí IPv6, neumí rychlejší modulaci,...
8) Zavolat zákazníkovi a říct mu "dej litr, pusť nás na střechu a my ti pak dáme za stejnou cenu vyšší rychlost" a poslat tem techniky je pro WiFináře, co jsem poznal, tak nějak z jinýho světa.
9) A ve výsledku je to sice levný, ale nepoužitelný a s rostoucím počtem zákazníků i s rostoucími požadavky exponenciálně klesá jejich spokojenost.
10) A to ani nemluvím o NATu (kamarád se hodně divil, když nemohl hrát nějakou online hru, protože z jeho IP adresy už hrálo 20 dalších lidí).
Takže soulas - WiFinář buďto změní technologii, nebo chcípne. A za 200 měsíc/klient to asi nebude.
Na druhou stranu, bez veřejné IP adresy to není Internet, ale "připojení k síti poskytovatele s možností stahování dat z internetu". Jediný štěstí, že tohle většina zákazníků neví...
s tema prazaka si lehce prestrelil ;o) taky sem tam byl ale v te stastnejsi lokalite, stare mesto a v te dobe TOP xDSL 16/0,7, dneska uz 250tka tam by sla. V praglu maj stesti spise ti na sidlistich apod., tam je logicky kvanta ovecek k zverbovani. Pokud je tristni tvoje 20mego za 475, tak to bys mel videt jine ISPíky, v roce 2019 nabizi bez studu 8/1 za 330 penez. Ty kecy o tom kolik lidi utahne sektor, to je taky vyzivny, kdyz si na nej navesi rekneme 30 lidi a kdyby kazdy mel jen 50ti mego, tak teoreticky by mel rozdistribuovat 1500Mbit., coz neda technologie, takze prijde na radu ve spickach agregace, zpomaleni, nazveme to jak chceme. A v tom je kurefska nevyhoda ac licencniho, stale bezdratu. Bezte na kabel, pokud to jde.
Otázka je, kolik je ještě takových místních WiFi ISP, kteří nejsou schopni mít stabilní síť a spokojené zákazníky.
Když bude 90+% zákazníků spokojených s rychlostí/cenou/stabilitou, tak další ISP nemá šanci se nějak prosadit.
Jediná výhoda je, že nabízejí smlouvy na neurčito a přechod tam a zpět není tak drahý.
@ mendrit:
Týkalo se to lokální sítě mezi kamarády. Natahat kabely mezi pěti barákama není problém, ale potřebuješ IP adresy a konektivitu směrem nahoru do internetu. ISPíka se tak nezbavíš. A navíc to musí být na vyšší rychlosti, než jedna přípojka, jinak se i s optikou dostaneš na level WiFináře.
Ekonomicky to pak má smysl jenom, pokud (cena zasíťování + cena uplinku / počet zasíťovaných) < cena individuálního uplinku - s tím, že co chvíli za tím, kdo přeposílá prachy dál, přijde někdo ze sousedů s prosbou "hele, můžu ti to dát po příští výplatě? Manželka měla narozky,...", řešíš že si někdo uzurpuje 80% kapacity, řešíš s policajtama, kdo dělal co neměl,... Rozumnej člověk se na to vybodne dřív, než začne.
400 za měsíc za základní VDSL nebo LTE snad dneska asi nikoho nepoloží a když chce někdo pro stovku či dvě oželet streamování videa a hraní her, je to jeho volba. A pokud jde o místní síť, to snad jenom jako "peering" mezi dobrými kamarády, kterým ta investice stojí za to (třeba kvůli oblíbené hře, kde se latence hodně počítají)...
"Průměrná cena za internetové připojení (ARPU) v Česku je dnes nyní kolem 265 korun měsíčně bez DPH. To není odpovídající částka za to, abyste za ni dostali opravdu kvalitní službu odpovídající dnešním standardům. [...] Za případný nárůst ceny ale zákazníci dostanou výrazně rychlejší internet a kvalitnější služby."
Aneb klasický marketingový bullshit. Mně by úplně stačil internet o poloviční rychlosti za poloviční cenu. Kvalita služeb je víc než dostatečná. Takže taktika jako obvykle: budeme zákazníkům tvrdit, že vlastně potřebují víc než potřebují aby platili víc, než platit chtějí.
Oxid Networks (dneska Libli) před rokem a půl při stahování 3GB dat ve třech vláknech. https://1iq.cz/i/C9a2k/GhWn4.png Dělej, jak myslíš.
Technik od Oxidu, když jsem řešil ten graf dole: "Ale my nemáme agregaci, my nikoho neomezujeme. U nás jenom sdílí jeden kanál několik zákazníků." Nebýt to komunikace po mailu (abych měl důkazy), ale návštěva u nich, tak by si ten blbeček ze setkání odnesl spoustu bolestivých zážitků a vnitřnosti v igelitce. No nic, je to za mnou...
Ne to opravdu nejsem. V pradávných dobách jsem z kamarády uvažoval o místní síti. Byl to krásný sen podělit se v osmi lidech o 256 kbit za cenu 600 kč/uživatel. Nakonec z toho sešlo. Teď jsem připojen přes wifi a vím co to znamená. V brzkých ranních hodinách krásných 25/8 Mbit. Večerní špička a víkend od odpoledne už sotva 6 Mbit. S tím že někdy i krátkodobě 500 kbit. A to za 400 Kč. V domě máme celkem 4 počítače. Pustit si večer něco z iVysílání je nemožné, natož HD stream o datovém toku 11 Mbit.
A proč dávám zapravdu maníkům z článku? Protože vedu malou firmičku a jsem celkem náročný uživatel, který si umí připlatit tu stovku měsíčně za úplně jiný level. Taký vím, že prosazovat se ultranízkou cenou je cesta ke konečnému zániku. Máte technologii která je na limitu, máte klientskou bázi která neroste, máte nízkou cenu, která vám nedovolí každé 3-4 roky kompletně obnovit infrastrukturu, od AP ke klientům. Máte tu konkurenci, která za podobnou cenu nabízí 100 mbit. Máte tady Nordic s 80 MHz LTE pásma. Máte tady T-mobile, Vodafone, O2. Tj. dalších nejméně 3x80 MHz. Další se budou dražit. 5G dále zvýší propustnost na MHz. A až si naše mobilní trojka vybuduje ke každé BTS optiku a nasadí tam všechna svá pásma tak bude mít wifi velký ale opravdu velký problém. Před pár lety se hardware BTSky umísťovalo do klimatizované unimobuňky s celkovou spotřebou několika kW. Dnes to máte krabičku o velikosti 1x0.5 metru se spotřebou ve stovkách watů, kterou postavíte kamkoli..... Takže tak to vidím já.
My jsme se propojili mezi domy optikou a už před lety nasadili FD spoj, konkrétně AL17F MP360 a je to pohoda. Každý samostatně by byl nesmysl (jsou to už desítky uživatelů v jedné lokalitě). Pokud to jen trochu jde, je to lepší. Dnes je rádio pouze jako záloha a naše domy jsou připojeny přímo optikou. Místní Wi-Fináři stále přežívají, i když nabízí o dost méně muziky za více peněz. Za stejné peníze místo 100/100 nabízí maximálně 30/10, ale většinou jen 20/5. No neberte to. :-)
normálně bych řek že xf je paranoidní, ale bohužel v dnešní době to funguje tak že tohle může být naprosto v klidu a maličká krabička nikomu opravdu nemusí vadit a ani podpis takového papíru. Ovšem pak nastává zcela opačná situace, kdy v případě že se vyskytne problém Vás Ty.-D*bile zadupe do země armádou právníků a pak se z toho třeba pokakejte. Takže milý Ty-D*bile nakakat!
To by možná platilo, pokud by šla řeč o symetrickém optickém nebo mobilním tarifu (pro běžná kompatibilní zařízení), ne o řešení v obskurním pásmu, kde dostanete modem, který je nepřenosný a jinde nepoužitelný. Na to existuje pojem Vendor lock nebo prostě vazalství, předpokládám, že tuhle krásu budou pánové nabízet na dvouletou smlouvu....
JardaA: Právě proto jsem tam dal tu rezervu na 3kkm ... Družice nemusí být vždy v nadhlavníku, ale při dostatečně hustém pokrytí to vadit nemusí. Pokud bude na anténa na okně, tak nemusí být miniaturní a může pokrývat směrovou (sektorovou) oblast cca 30° všemi směry, případně může mít inteligentní natáčení. Horší to určitě bude u mobilních zařízení do kapsy, tam bude potřeba asi něco jako přídavná anténa rozměrů antén u satelitních telefonů (Iridium), ale to se v tomto vlákně stejně neřeší (ale náhrada za xDSL a místní wifi). Mimochodem Iridium zvládá globální pokrytí ve výšce cca 800 km s pouhými 90 satelity. Jestli nějaká síť bude mít těch satelitů přes tisíc, tak bych se o kvalitu signálu, vzdálenosti atd. vůbec nebál.
Jo a jinak ve výšce 1000km je tření a nějaké opotřebení satelitu už minimální. Není to ISS. Na případné drobné přemisťování na pozici nebo udržování výšky by měly v pohodě stačit iontové motory, které jsou hodně efektivní, takže bych se nebál ani o palivo a životnost po téhle stránce.
Kolik současných zákazníků skutečně potřebuje rychlejší připojení, než to, co má? Jedu přes relativně pomalé bezdrátové připojení od lokálního poskytovatele a YouTube i Netflix běhají přesto zcela bez problémů. Co víc potřebuji? Jak chce pán přesvědčit důchodce, nebo maminu samoživitelku se dvěma dětmi, že potřebuje za internet místo 250 Kč měsíčně platit 600 Kč měsíčně? Pohádky pro děti, nebo filmy pro pamětníky bohatě stačí většině prostých uživatelů v DVD kvalitě. Chápu, že to možná není úplně ta "cílovka", ale ovšem právě tito lidé tvoří základnu uživatelů pro lokální garážové poskytovatele.
Jen bych dodal podstatnou informaci. Jak uvádíte, že O2 koupilo malé poskytovatele a šlo to do kytiček. Tak se toto dělo pod obchodním názvem Internethome. A Michal Rákoci byl její jednatelem. Tak bych řekl, že tenkrát mu celý projet nevyšel tak to zkouší teď znova se silnějším finančním zázemím. Je mi líto klientů. Já jsem si tenkrát jejich akvizicí pěkně uškodil neb nejdříve měly problém a agendou a popotahovaly mně jako neplatiče - dodnes se mi nikdo neomluvil- kvalita sítě šla do dolů a ve výsledku mi sami vypověděli smlouvu a nechali na pospas, protože šli do insolvence a neměli na údržbu sítě.
Od půle dubna 2004 - dodnes ani jeden výpadek, když pominu krátkodobé, předem hlášené a následované zvýšením rychlosti. Dnes mám 100 Mb obousměrně a bez agregace. A v dubnu 2004, když Telekom jel na vytáčeném připojení rychlostí šneka Zátopka jsem jel stabilně 512 kb. A stále za ten samý peníz.
Říká se, že mezi slepými je jednooký králem. U nás jsou pro domácí připojení tyhle možnosti:
1) WiFi za 400 papírový 8Mbps/8Mbps, bez IPv6, veřejná IPv4 za další kilo. Reálná rychlost v podvečer 500kbps, dohadování s nekompetentníma technikama z Libli, kteří tomu rozumí tak, že "my nemáme agregaci, u nás jenom jeden kanál WiFi sdílí několik zákazníků".
2) O2 a jejich parodie - rychlost snad, cenově nejspíš srovnatelný (tak daleko jsem se v nabídce ani nedostal), pokud nechceš internet, ale "chytrou síť". Na IPv6 maximálně /64 (= jedna standardní podsíť, takže nepoužitelný), veřejná IPv4 a zafixování IPv6 jsou zpoplatněný extra.
3) T-Mobile s tunou papírů a dohadováním na dlouhý lokte, ale nasmlouvaná rychlost drží, za tok výpadky jenom na 3h, za 400 a 1x IPv4 + /56 IPv6 v ceně.
4) Další WiFinář, který u nás má pokrytí, ale v naší části vesnice nemá signál.
Schválně, co bys zvolil ty?
O2/CETIN (a ostatní dva) žádnou síť ve skutečnosti neprovozují. Možná ji tak vlastní (a to kdo ví zda fyzická část sítě neslouží jako záruka ve vykutálených finančních optimalizacích - jako třeba svého času v ČRA). O2 umí leda tak "založit ticket" na dodavatele. A i to obvykle v O2 dělá nějaký nabodyshpovaný externista :-)
No u nás má čistě WiFi jenom Libli, takže to je stejný, jako kdyby u nás vůbec nebyli. WiFi totiž nemá šanci splnit nároky na dnešní připojení (malá rychlost, pokud se sdílí jeden kanál víc klienty a velice omezený počet kanálů). A s jejich přístupem k síťové neutralitě apod. ani není čeho litovat.
"Ekonomicky to pak má smysl jenom, pokud..."
Ne tak uplne, vice subjektu se muze slozit na daleko zajimavejsi konektivitu. Pokud kupujete 100Mbit tak bude cena per Mbit ponekud jinde, nez kdyz kupujete 10Mbit.
Drtivou vetsinu her si dnes nezahrajete bez serveru v internetu, a to casto i takovych, ktere jej ve skutecnosti vubec na nic nepotrebuji (singl). Moznost spusteni vlastniho je spis na urovni extremni vyjimky, narozdil od situace pred 20 lety, kdy to bylo zcela bezne.
Lokalni konektivita ma daleko vetsi smysl kvuli vymene ... ceho jineho nez videa. Pustit si film bez stahovani (nebo jej stahnou behem jednotek minut) od souseda je precijen jiny komfort, nez na nej cekat par hodin. Navic tu mate (opet) bonus toho, ze pokud nekdo neco stahne a podeli se, nebudou to stahovat vscihni ostatni, a tudiz se celkove usetri na konektivite.
Pán měl patrně namysli Starlink viz. https://www.idnes.cz/technet/vesmir/spacex-elon-falcon-9-musk-internet-pro-svet.A180221_122932_tec_vesmir_mla
Elon zkrátka zvládne všechno. Za dva roky vynese čtyřnásobek toho co se vyneslo dosud. Až to dokončí, tak se hned vrhne na to aby pokryl internetem Mars. To má v plánu do roku 2030. Tak mu držme palce, ať se mu daří :-)))))))
98% lidem fyzika nic neříká, proto to má Elon lehké. Stačí se řídit heslem "Slibem nezarmoutíš"
Kdyby základní fyzice rozumělo aspoň 30% lidi, tak by Elon vůbec neexistoval. Nikdo by mu zkrátka na jeho experimenty nedal prachy.
Právě že nadávají na WiFináře z nynějšího Libli a hledají náhradu.
To "zařízení" od T-Mobile "rozvaděč" 10x10x3cm na půdě, kde mají přepojený venkovní kabel na vnitřní. Bez toho by to neudělali a navíc za to, že mám doma jejich zařízení, který používám jenom já (protože musí být na každé přípojce extra), jsem dostal 50Kč finanční kompenzaci. Ale asi mají jednotný formulář pro LTE, optiku a VDSL.
Ok, a jak velký bude tento trh, kde ani za 30 let nebude zakopána optika ???
Taky bych vzal v potaz, že za 30 let tady nebo i dříve už budeme mít neomezené satelitní připojení, od Muska nebo od Eutelsatu nebo dalších subjektů. Internet z geostacionárních satelitů to dnes není konkurenceschopné řešení kvůli latencím, ale to rozhodně nebude případ těchto plánovaných sítí... Pro pokrytí odlehlejších oblastí (nejen) to myslím bude skoro ideální.
A to nemluvě o jiných možnostech, napadá mně, že by tu optiku mohly být schopny zavrtávat rychle a levně nějaké zemní drony.
Ze by "uz sli ke dnu" nebo to chteji prodat nejakemu jinemu investorovi?
Ad kvalita internetoveho pripojeni - urcite se nejdou zakaznici, kteri chteji super nizky ping, vysoky upload, ale segment domacnosti to jiste nebude. Mam za to, ze trh internetu pro domacnosti je saturovan. Kdo internet chtel, tak ho doma/v kancelari/na chate ma.
Stale mi prijde velmi relevantni doporuceni o rychlosti, ktere uverejnil web cnews https://www.cnews.cz/test-rychlosti-pripojeni-k-internetu/ cti zespodu.
Nabízí se pochopitelně otázka, jak rychlý internet vlastně potřebujete. Zjednoduše lze říct, že 256 kbit/s vám stačí pro prohlížení jednoduchých stránek nebo posílání e-mailů bez objemných příloh, 600 kbit/s potřebujete pro telefonování přes Skype a 3 a více Mbit/s pro sledování on-line videa ve vysoké kvalitě.
Souhlasím, přesně pro tyto uživatele je ale nejvýhodnější vytvoření domácího hodspotu ze svého mobilu. Samozřejmě dnes jsou ještě tarify mobilních operátorů silně přiškrceny. Ale za pár let to bude určitě lepší. Pro takové uživatelé pak bude výhodnější dát peníze do jednoho výhodnějšího tarifu, než platit pevný internet který prakticky nepoužívám.
Jenže to, že to zajímá vás, ještě neznamená, že to zajímá i majoritu uživatelů. Mně vývoj pro internet živí a upřímně, IPv6 mě začne zajímat až v okamžiku, kdy se stane alespoň trochu rozšířeným. Do té doby je mi víceméně jedno (stačí mi jen sledovat vývoj kolem něj) a IPv4 mi k tomu, co potřebuji úplně stačí. A to skutečně fakt nejsem nějaký BFÚ.
Připomíná mi to ostatně jiné mimoně, co se pomalu tváří, že bez SSD nelze existovat.
No, pokud budou družice ve výšce tuším 1200 km, tak si tu latenci můžete krásně spočítat. Tam a zpátky to je 2400km, dejme tomu i s nějakou oklikou počítejme 3000km. Vzhledem k rychlosti světla je to zpoždění 1/100 tj. 10ms.
Kvalitní optické sítě mají latenci cca 2ms, pokud je to spojení uvnitř republiky. Takže když to sečtu, bude to 12ms. Do 20ms je myslím všechno dobře použitelný na libovolný účel včetně hraní, VDSL nebo Wifi je na tom obvykle hůř...
Za 30 let po xDSL a různých nestabilních lokálních pojítkách a operátorských náhražkách za málo peněz neštěkne ani pes. Asi tak jako dopadlo slavné 4G od TMobilu nebo starý Ufon.
1) Nepochopil jsi, že mimo tenhle obecný papír tam byl ještě další papír, kde je
- výčet zařízení, jejich typ a popis
- jejich umístění,
- dohodnutá kompenzace,
- dohodnutá doba trvání závazku ("do konce smluvního vztahu")
Tohle je spíš proto, že bez jejich zařízení na tvým baráku to fungovat nebude a bez tvýho souhlasu ti do baráku vrtat nesmí (vlastnický právo). A protože lidi jsou blbci, kteří jsou schopní partě montérů na místě říct "Aha, tak ono se bude vrtat? Nojó, ale to my nechceme, sbalte se a táhněte".
2) Pokud jde o tu krabici, tam jsme se s technikem normálně domluvili co a kam, kudy povede kabel, kam to vyvede atd. On je jasný, že v reálné stavbě existují třeba tři, čtyři možnosti, kam to dát a nikdo soudný ti nebude vrtat hmoždinky do izolačního trojskla v okně. No a z těch alternativ jsem prostě dostal na výběr a zvolil alternativu s nejrozumnější trasou k racku nad garáží na štítové zdi, rovnou zezadu díru ven a bylo hotovo. V případě přípojky v zemi se to akorát stáhne dolů, kravička se dá do garáže a chránička pod dlažbu.
3) "Rozvaděč" je pasivní. Aktivní prvky jsou v mým racku a pak až u nich. U nich ať si to napájí jak chtějí. Napájení se nekoná, pokud by na něm ale trvali (i pro jiný zákazníky), tak si musí napájení zaplatit, nebo pořešit ve vlastní režii. Umístěním zařízení nevzniká povinnost je ještě krmit a vybudování přípojky energie znamená další souhlas pro distributora (proto ostatně CETIN napájí DSLAMy přes telefonní kabely, aby nemusel řešit další VBčka)
4) Právo něco někam dát samo o sobě neznamená, že k tomu musí mít i přístup kvůli měření.
5) Taková optika může být v souběhu s čímkoliv, stíněný kabel taky. Já to mám doma do racku stažený v LV40X40 spolu se svazkem CAT5e kabelů a třema SYKFYnama od domácí automatizace, protahovali to tam sami montéři a i předali fotodokumentaci, že to tak dělali oni.
Hele, asi takhle... u nas v Hovorcovicich Nordici spustili to svoje 5G (ve skutecnosti je to 3,7 GHz) a zkrátka tam žádnou jinou pořádnou nabídku od niko jinýho nenajdeš. Prostě Hovorčovice, tam nic není. Kapku jsem se mračil na ten UP, ale tak za zkoušku člověk nic nedá, žejo... Od prosince to frčí tralala, stabilní je to jak základy od baráku a to posílám velký fajly (pakly fotek) a všechno je bez problemu.
Líbí se mi jak tady všichni nadávají. Přinesou mu novou technologii za pár peněz a oni remcají. Tato technologie má být náhradou za bezdrátové připojení na 5Ghz, ne aby nahrazovala optiku. Ukažte mi jediného Wifi poskytovatele, který by nabízel tarif 100/10 Mbit. Nároky na datový tok se budou neustále zvyšovat. To co je dnes nadstandard bude za pár let směšné číslo a wifi v zarušeném prostředí na to nebude stačit. Velkou výhodou je, že firma vlastní frekvence a může tak frekvenčně plánovat. 500 Mbit na sektor je pak velice slušná hodnota. Třísektorové AP s celkovou kapacitou 1500 Mbit s přehledem pokryje slušně velkou obec. A co se týče ceny, tak ta musí taky růst. Mnoho sítí vyrostlo na místních komunitách, kdy nadšenci zdarma stavěli tyto sítě a k tomu poskytovali zdarma střechy svých domů pro umístění AP. To ale končí, lidé už nebudou mít čas řešit problémy druhých. Mnoho takových sítí bude muset přejít na komerční bázi. A tam už bude potřeba placený technik, který to bude řešit. Ceny se za posledních deset let spíše snížili, než aby se zvyšovaly. Mzdy rychle rostou. Před deseti lety uživilo 100 přípojek jednoho technika, dnes už bude potřeba 200 přípojek. Co bude za 5-10 let? Jednoduché - kdo bude čistě na Wifi skončí.
Sledování videa je obvykle brzděno na straně jeho poskytovatele, ne na připojení, kterým disponujete. Hry s aplikací AI nebudou potřebovat ani malý ping, distribuovaný čas udrží i bez toho, budou předvídat akce uživatelů. S rozvojem kryptoměn, budou moci klienti odprodávat svou volnou lokální přenosovou kapacitu zapojenou do ad hoc mesh sítě.