Legendární Nokia se v Česku pokouší o comeback, už se dostala do Temelína nebo Škodovky

8. 10. 2024
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V bezdrátových částech zdejších 5G sítí se chytly Ericsson a Huawei. Nokia se teď do této oblasti dostává jinou cestou. A vyhrála tendr na velký 5G core. Uvnitř: GALERIE.

Legendární finská společnost Nokia se v Česku pomalu vrací do bezdrátových částí (RAN) mobilních sítí. Jejich pátou generaci z pozice dodavatelů ovládá duo Ericsson a Huawei (plus jsou tam samozřejmě prvky dalších hráčů). Švédové dodávají CETINu, takže na něm běží O2 a částečně T-Mobile. Čínskou technologii odebírá Vodafone a T-Mobile ji používá tam, kde nesdílí síť CETINu s O2. Nokia v 5G stojí spíše stranou, už se jí ale podařilo několik zajímavých projektů.

Nokia si v posledních letech prošla složitou restrukturalizací, propouštěním 14 tisíc lidí a integrací francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. Ještě předtím přestala být relevantní na trhu s chytrými telefony a nezachránila to ani akce kolem značky HMD (Finové jsou stále významným dodavatelem klasických telefonů). Trh s RAN navíc není v největší formě, operátoři tolik neinvestují, i kvůli tomu, že sítě 5G prozatím nepřinesly nové raketové obchodní modely. Migrace na 5G zároveň finišují a Nokia se na tomto trhu nestala vítězem.

Akcie finského podniku přesto v posledním roce přidaly skoro 28 procent a společnost oznámila zpětný odkup akcií. A to i přesto, že Nokia v červenci oznámila meziroční propad tržeb o 18 procent a zisku o 32 procent. Výkonný ředitel Pekka Lundmark sdělil, že finanční výsledky budou nadále zasaženy slabým trhem, ale že by tato polovina roku měla přinést výrazné zlepšení prodejů.

Významný 5G core v Česku

Česká pobočka Nokie v poslední účetní závěrce uvedla, že uzavřela významný kontrakt na dodání jádra 5G sítě (5G standalone core) a IP sítě na dobu trvání do roku 2028. Tři největší čeští mobilní operátoři migrují stará jádra sítí na plnohodnotný 5G core a Nokia tak minimálně jeden projekt vyhrála – byť nespecifikuje, o jakého zákazníka jde a operátoři své dodavatele zatím také nekomentují. Jen upozorňují, že jejich 5G core bude zcela bez čínských komponent.

Český Vodafone za stovky milionů chystá přechod na plnohodnotné nové jádro mobilní sítě 5G Přečtěte si také:

Český Vodafone za stovky milionů chystá přechod na plnohodnotné nové jádro mobilní sítě 5G

„Zároveň dvouciferný roční nárůst datového provozu znamená neustálé kapacitní posilování již dodávaných technologií,“ doplnila česká Nokia.

Temelín a Škoda Auto

Finská společnost u nás také začala registrovat úspěchy v dodávkách privátních 5G sítí. Jde o sítě běžící na mobilních technologiích a frekvencích, jako u běžných celorepublikových sítí, ovšem s tou výjimkou, že je zákazníci mají čistě pro sebe. Jde o náhradu či doplněk Wi-Fi, nicméně s garancemi, které Wi-Fi neumí nabídnout. Na privátním 5G se tak dají stavět i business critical aplikace.

Lupa udělala průzkum mezi svými čtenáři. V anketě, zda se privátní 5G na trhu prosadí, jich hlasovaly více než dva tisíce. Většina si myslí, že ano – 33 procent hlasujících tipuje, že se privátní 5G prosadí jen u velkých instalací, 22 procent technologii vidí jako doplněk a 10 procent jako náhradu Wi-Fi.

Ukázkový malý 5G core od Nokie (popis uvnitř):

Nokia do privátního 5G proniká skrze Vodafone. Hlavním partnerem Vodafonu pro tuto oblast je na našem trhu společnost Com Plus.

Největším společným projektem je síť ve Škodě Auto, která zatím provozuje čtyři základnové stanice v Mladé Boleslavi a Vrchlabí. Dále jde o jadernou elektrárnu Temelín, kde jsou kromě jiného nasazeny kabely vyzařující mobilní signál, podobně jako v pražském metru. Lupa se do Temelína na inspekci 5G sítě chystá, detaily tedy přineseme v budoucnu. V obou případech jde zatím o testovací projekty s potenciálem jejich rozšíření do ostrého provozu.

Privátní 5G na mistrovství světa v hokeji

Com Plus a Nokia byly rovněž zapojeny do akce na letošním mistrovství světa v ledním hokeji konaném v České republice. V pražské O2 areně byla instalována privátní 5G síť sloužící jako infrastruktura pro biometrický přístupový systém. Pověřené osoby mohly vstupovat do objektu a místností na základě ověření obličeje skrze kamery. Rozpoznávání obrazu řešil software Quantasoft. Terminál s kamerou byl vždy připojený na zámek a komunikoval s 5G routerem a 5G sítí. Obsluha se k síti na dálku mohla připojit skrze LTE.

Libor Ivánek z Com Plusu uvedl, že šlo o ověření funkčnosti takového systému v extrémním prostředí (například během finálního zápasu bylo v O2 areně kolem 20 tisíc lidí) a že testy dopadly dobře. Úspěch na hokejovém mistrovství tak může sloužit jako ukázková studie toho, k čemu lze 5G také využít.

Security Tower od firmy Discret:

Právě oblast bezpečnosti se jeví zajímavě. O privátní 5G se začala zajímat třeba keblická firma Discret nabízející zabezpečení objektů, ochranu proti odposlechům a podobně. „Směřujeme k tomu, abychom fyzickou ochranu nahradili drony a roboty. Konkurence na trhu bezpečnostních agentur je veliká a lidí je nedostatek,“ popsal David Vlček z Discretu s tím, že tyto faktory firmu tlačí k automatizaci.

Discret nabízí třeba stožár Security Tower (čtyři, osm, nebo šestnáct metrů), kterou lze ověsit bezpečnostní technikou, jako jsou kamery nebo senzory, a celé to i za využití solární energetiky nasadit třeba na hlídání stavby, a to téměř bez údržby. Security Tower se aktuálně připojuje na běžné sítě, firma chce ale vyvinout verzi s privátním 5G. Verzi Smart Tower pak lze využít také jako mobilní základnovou stanici. Takové chytré stožáry s privátním 5G budou moci nabízet třeba automatizované hlídání skrze drony (problém bude legislativa) a tak dále.

„Pomohl nám nástup umělé inteligence, díky níž jsme schopní ze standardních čidel dostat mnohem více informací. Systémy jsou schopny rozlišovat vzorce chování, falešné poplachy, obraz na kamerách nebo identifikovat podezřelé chování v davu, to vše v reálném čase,“ popsal Vlček.

ČEZ a chytré elektroměry

Podle Vodafonu je nicméně v této době největší poptávka hlavně z výroby a průmyslu. Typicky jde o projekty typu Škoda Auto, kde je vyžadováno, aby data neopouštěla lokalitu. Tomáš Rosůlek z Vodafonu zároveň potvrdil, že na některé případy je privátní 5G zbytečně robustní řešení a že mnohdy stačí Wi-Fi. 5G má mířit zejména tam, kde jsou nutné garance a výpadky způsobují velké škody. Obě technologie zároveň mohou koexistovat.

Budníkův Thein vstupuje do byznysu s 5G. Začíná nabízet stavbu privátních sítí Přečtěte si také:

Budníkův Thein vstupuje do byznysu s 5G. Začíná nabízet stavbu privátních sítí

Na zkoumání takových projektů se zaměřuje laboratoř UniLab na VUT podporovaná Vodafonem, kde jsou zprovozněny 5G core a síť (1,1 Gb/s na downlinku a 150 až 200 Mb/s na uplinku) a na ní napojená chytrá továrna. Cílem je mimo jiné konverze optických a metalických spojů do bezdrátového prostředí. Jde například o průmyslový protokol Profinet. „Máme ho integrovaný a umíme ho bezpečně přenášet. Je to krok k tomu, aby továrny skutečně mohly být na privátním 5G,“ shrnul Pavel Mašek z VUT.

V UniLabu se rovněž spolupracuje se společností ČEZ Distribuce na vývoji chytrého elektroměru. ČEZ chce do roku 2027 instalovat asi 1,5 milionu takových přístrojů, které budou vycházet z návrhu UniLabu.

Pro Nokii mají privátní 5G sítě a technologie jako Nokia Drone Networks pro koordinaci dronů nové možnosti pro rozvoj. Ředitel privátních sítí v Nokii Andra Del Core uvedl, že firma už dodává asi 800 privátních bezdrátových sítí (nejde jen o 5G) firmám typu Husky nebo John Deere. Wi-Fi dle jeho názoru přetrvá a často půjde o kombinaci více technologií a přístupů.

Komu se naopak v privátním 5G v Česku nedaří, je Huawei. Zákazníci se raději nyní dodavatelům z Číny snaží vyhýbat, roli hraje investiční nejistota a možný budoucí zákaz. Ericsson má několik pilotních provozů, zejména s T-Mobilem obsadil vysoké školy. O vstup do byznysu se vedle velké trojky operátorů snaží také firma Thein Tomáše Budníka, portfolio skládá z menších dodavatelů a openRAN. Thein cílí na menší projekty.

Tomáš Budník (Thein): Wi-Fi a kabely nezlevní. Privátní 5G sítě jsou řešení i bez Ericssonu a Cisca Přečtěte si také:

Tomáš Budník (Thein): Wi-Fi a kabely nezlevní. Privátní 5G sítě jsou řešení i bez Ericssonu a Cisca

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).