Jo jo - typický příklad, web ČHMÚ (http://www.chmi.cz), který vypadá jako by ho dělal sousedovic malý Mirek, ale co je tam informací, navíc ty podstatné stránky mám v bookmarks a adresa je pořád stejná a ne dynamicky generovaná adresa tybu blaba?id=1a24455e5b1cc1dff která za 5 minut (natož zítra) neplatí.
zní to jako hlavolam, ale trend této společnosti je jít s kanónem na vrabce, a tak vidíme sekretářku s Quad procesorem, 24" displejem a procesor přetížený ICQ a Solitaire. Mám takový pocit, jako kdyby se vytrácel zdravý rozum a na vše se šlo silou. Ono heslo, co nejde silou, jde ještě větší silou, přestává být ironií ale praxí. A pozlátko je důležitější obsahu. 90% nejenom webu jsou naprosté třesky plesky
Skvělý. Ale s FrontPage bude třeba přístupnost někde u řitě, a dokumenty tipuju ve Wordu. No, jestli na timhle slintáte blahem, tak já s mobilem či PDA rozhodně ne...
Mimoto, grafickej návrh dneska stojí pár tisíc, a ostatní lze zabezpečit Joomlou nebo Drupalem prakticky zadarmo. Holt, kde ani ticka neni, ani smrt nebere...
Ano, tak dělejte taky stránky ve FrontPage 97, a uvidíte tu návštěvnost, kdy si tam nic nepřečte desítky procent uživatelů z alternativních zařízení (k PC).
Ostatně nezajímá mě, to to jenom vaše věc a věc pánů vědců... Ale že by zrovna vědci měli bejt 100 let za opicema, to sem netušil...
Přestože jsem zastáncem nových technologií a systémů, myslím si že dotiční udělali krok správným směrem a ani ne zpátky. Důležité je uvědomění si, že bez práce aktuální webovou prezentaci mít prostě nebudou. I když bude web s moderním redakčním systémem umožnujícím snadné úpravy a přidávání nových článků, stejně je třeba udělat si na to čas. To si mnoho lidí neuvědomuje, samo to prostě nepůjde a myslet si že to někdo bude udržovat jen tak bokem je hloupost.
Teprve když je na to takto připravený prostor se může nasazení nového systému opravdu vyplatit. Bez údržby by i ten nový rychle zmizel pod nánosy prachu.
Mladíci prezentující novou představu ve své ukázce možného vzhledu zcela pohrdlivě veškeré viditelné chyby odmítli.
Buď že na tak malé obrazovce nemohou být dva obrázky celé, odkazy přes javasripty nechodí z důvodů 3 roky starého používaného prohlížeče a chybějící ť zaviněné kódem 1252 bylo vysvětleno tím, že v každém systému je nějaká chyba.
Takto přece vypadá reálné chování prezentující firmy, která tak může ukecat na pseudomodernu jen neznalé podnikatele, aby nevypadali, že ničemu nerozumí. Hlavní chybou přece byla prezentace před nevrcholovými pracovníky!
(A to již nehovořím o tom, že každý druhý redakční systém musí někdo průběžně hlídat, neobjevil-li v něm někdo někde hacknutelnou mezeru.)
Toto je naprosto běžné, ostatně sami velmi často klientům (http://www.developstudio.com) vymlouváme rubriku Novinky když vidíme, že je neaktualizují. Nebo je možné zapnout robota, který pošle odpovědné osobně e-mail, pakliže např. jednou za měsíc nezměnila/nepřidala žádný příspěvek, a např. šéfovi, když tak neučiní ani za 6 týdnů. Alternativou je pak automatické posílání novinek z některých systémů (reference, statistiky ...), možností je též využít RSS ze zajímavých spřátelených zdrojů a tak podobně. Takže existuje i technologické řešení personálního problému.
To je klasický příklad overengineeringu, plynoucího z neznalosti kontextu. Problém evidentně spočíval v neaktuálnosti informací, o nový web nikdo nestál. Pokud by si pořídili nový web nic moc by to nevyřešilo, protože zmínění zaměstnanci prostě nemají potřebu publikovat informace na webu a interní informace si efektivně vymění e-mailem. Daleko efektivnější je určení zodpovědné osoby která to v rámci pracovních povinností bude z ostatních pravidelně tahat (bude sledovat kdo co kde v jakém časopise publikoval, apod.) a starat se o to.
Taky jsem si párkrát takhle naběhl - super design, super redakční systém, ale obsah stojí za starou belu.
Ano, ale když už na to nekašlou, tak proč používat něco, co je 10x pomalejší, lezou z toho 100x odpornější kódy, a zabije to mnohem víc času?
A proč bych měl jako furt vyplňovat nějakej nesmysl jako je přezdívka nebo jméno? Jestli chcete udělat registraci jako na Živě, a tím zabít diskuze "z fleku" (bez přihlášení, bez vyplňování zbytečností - kromě vlastní myšlenky a textu), prosim...
Ja si taky jako vetsina diskutujicich myslim, ze spravne jako prvni krok udelali, ze zaridili organizaci spravy obsahu a system aktualizace.
Pokud se ukaze, ze to funguje, tak muzou klidne zacit vylepsovat tu technickou stranku a klidne postupne, krok za krokem.
Pánům vědcům se vůbec nedivím, internet (někdy také přezdívaný jako informační dálnice) je hlavně o informacích, nějaké bazírování na "maximálně trendy" designu a redakčním systému, který daná organizace v onu chvíli nepotřebuje, má asi stejnou užitnou hodnotu, jako když si necháte v 17. století namalovat portrét - vypadá to sice hezky, ale přineslo Vám to něco? Spousta lidí si ještě stále neuvědomuje, že internet není televize, mít webovky jako malá umělecká díla je z marketingového hlediska naprosto pro kočku, stejně jako je kontraproduktivní egoistická stránka ve stylu "co My borci děláme a čím Vás ohromíme". Neříkám, že web musí být hnusný, ale občas mi připadá, že čím více "trendy" stránky, tím větši (však víte co) v nich najdete...
Asi jste nepochopil poitu. Můžete mít sebelepší systém, ale když na to všichni kašlou...
Také Vás udivuje, že ty nejchytřejší z nás si přejí zůstat v anonymite?
Opravdu nechápu jak jste na takovou věc přišel. Zlatý starý statický Web. Ne že bych neměl rád CSS a XHTML. Ale rozhodně nejsou staré webové stránky datově objemnější než ty dnešní. Dokonce se říkávalo "velikost stránky nemá přesáhnout 64 kB".
Ale hlavně ten dřívější způsob myšlení, ta čistota dnešním webům chybí ... Dobrý Web před 10 let se vyznačoval asi tímto:
- Nikde nic neustále neblikalo. Nebál jste se ukazovat si kurzorem, nemohl jste nic "zákeřného" kliknout.
- To podstatné nebylo umístěno jen uprostřed, v uzoučkém sloupci (často obklopené reklamou). Také naštěstí neexistovalo nic co vypadá jako dnešní blogy.
- Písmo šlo běžně zvětšovat/zmenšovat podle potřeby a navíc bylo vloženo do buňky o šířce 100% šířky obrazovky, takže text nikdy neopustil viditelnou obrazovku.
- Statické stránky se neměníly tak často a neobsahovaly tolik (třeba i žádné) částí z jiných webů. Proto byl takový obsah většinou kvalitní a informace měli hlavu a patu. Kdo by stále vytvářel nový obsah.
P.S.: No a tohle všechno už je asi nenávratně pryč ...
Pokud jsem správně pochopil text tak podstata problému nespočívala v tom, že měli nefunkční web díky technické zastaralosti, ale protože se dotyčný nemohl ze zdravotních důvodů věnovat svojí práci. Pak tedy vedení chybovalo když chtělo zmodernizovat technickou stránku věci, ovšem chyba byla na straně lidí kteří systém nekrmili.
Jako velkou pozitivní věc je třeba uznat, že sami nižší pracovníci to pochopili dříve než vedení a co je ještě důležitějsí vedení i přes kritiku svého postupu udělalo správně, že se řídilo jejich názorem.
Dalším korokem vedení by logicky měla být úprava zodpovědnosti a procesů, případně technického zázemí bebo pořízením CMS ve firmě tak, aby se taková situace už neopakovala.