Co říká zákon
Kabelové společnosti musí ze zákona nabízet v základní omezené programové nabídce, tedy té nejlevnější, několik základních českých televizních stanic. Jde o takzvanou podmínku „must carry“, šíření povinných programů, které lze celostátně přijímat i z pozemních vysílačů. Donedávna se toto ustanovení týkalo jen programů České televize, Novy, Primy a regionálních stanic. Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, platná od letošního ledna, rozšířila počet povinně šířených programů i o všechny celoplošné zemské digitální televize, jako je například zpravodajská Z1.
V devadesátých letech to byly samy kabelové televize, kdo do zákona o rozhlasovém a televizním vysílání prosadil, aby všechny pozemně šířené televizní stanice musely povinně vysílat i na kabelu. Dokonce tak, že svůj signál musí kabelové společnosti doručit zdarma, a kabelovka nemá televizním stanicím za zařazení do své služby nic platit (což je naopak u čistě kabelových nebo satelitních programů šířených v kabelech naprosto běžné a jde o základní příjem kabelových programů). V nejnižší nabídce všech kabelových operátorů se tak musely objevit programy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima se vstupy konkrétního regionálního vysílatele (v Brně tak nesměla v kabelu vysílat Prima s pražským regionálním vysíláním, ale jenom s brněnským). K nim pak ještě přibyly nové veřejnoprávní kanály ČT 4 Sport a ČT 24.
Místní infokanál |
Místní infokanály a rozhlas
Kromě těchto stanic zákon myslel i na městské informační kanály. Pokud je neprovozuje přímo kabelový operátor, jako v případě stanice UPC Express, a příslušné město projeví o provoz takové stanice zájem, musí mu kabelová společnost uvolnit prostor v základní omezené programové nabídce. Kabelovky se snaží městům vyjít vstříc a připravují vlastní verze infokanálů, na kterých se pak zpravidla donekonečna opakují smyčky se zpravodajstvím, které operátor vyměňuje jednou týdně a mezi nimi propaguje svoje programové balíčky a láká diváky na prémiové filmové kanály, připojení k internetu přes kabel a podobně.
Dalšími povinně šířenými programy jsou stanice Českého rozhlasu. Všechny kabelové společnosti by měly nabízet jak analogově šířené celostátní okruhy ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha a ČRo 3 – Vltava, ale také publicistický ČRo 6, stanici ČRo 4 – Rádio Wave pro mladé a čistě digitální programy Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo. Stejná povinnost se vztahuje i na poskytovatele digitální televize přes internetový protokol (IPTV), kteří nejsou definovaní v zákoně, a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je proto nutí k registraci coby kabelové operátory.
Přibudou i nové digitální televize
Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání z roku 2007 rozšířila počet povinně šířených programů i na všechny pozemně šířené digitální televize s celostátním pokrytím. Postupně by se toto rozhodnutí mělo týkat šestice členů Asociace digitálních televizí, připravované TV Barrandov, Febio TV, již vysílající Z1, RTA, TV Pohoda a také hudební televize Óčko. Právě Óčko doplatilo na vstřícnost novely k novým digitálním televizím, protože kabelové společnosti s rozšířením počtu povinných programů nesouhlasily a konkrétně UPC se rozhodla toto ustanovení vysvětlit po svém: Óčko sice nabídla v základní programové nabídce, ale jenom u digitální kabelové televize, zatímco z analogové kabelovky ho vyřadila.
Nebo ještě přesněji, UPC zrušila v základní omezené nabídce analogové kabelové televize programovou pozici Óčka a na její místo zařadila digitální slot, jehož součástí jsou všechny programy omezené nabídky plus Óčko. Bez kabelového set-top-boxu ho ale diváci omezené analogové nabídky nenaladí. V digitálním kabelu je Óčko plně v souladu ze zákonem v základní omezené nabídce. Podobný postup plánuje UPC i u dalších pěti nových digitálních televizí (uplatňuje ho i u televize Z1). Povinné programy by měli diváci naladit prostřednictvím kabelového set-top-boxu nebo integrovaného digitálního televizoru s kabelovým tunerem i bez dekódovací karty.
Pozn.: stav k 16.2.2009
Pro satelit podmínka neplatí
Pro satelitní operátory povinnost zařazovat některé programy do základní omezené nabídky neplatí. Přesto to všichni dělají – po vzoru kabelových společností, ale také kvůli konkurenci. Například distributoři přístupových karet k satelitní službě CS Link, společnosti Trade&Technology a Gital, nabízejí za jednorázový poplatek časově neomezené sledování všech programů České televize, televizí Nova a Prima. U konkurenčních platforem UPC Direct a Digi TV jsou tyto televizní programy součástí základních programových nabídek, operátoři tedy jejich příjem nepodmiňují žádným příplatkem za speciální programový balíček.