Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
Společnost Raspberry Pi vstoupila na burzu. Akcie upsala v Londýně, tedy své domovské zemi. Firma byla po IPO oceněna na 542 milionů liber. Akcie poté vyrostly. Ty doposud mohli nakupovat jen větší investoři, běžní se dočkají teď v pátek. Pro londýnskou burzu je toto IPO dobrá zpráva, hodně firem z Evropy totiž akcie upisuje raději v USA. Raspberry Pi loni udělala tržby 266 milionů dolarů s hrubým ziskem 66 milionů.
Similarweb rozjíždí vývoj v Praze. Firma zatím nabrala dvacet lidí, chce ale další. Hledá mimo jiné datové vědce a lidi přes big data a AI. Similarweb získává data z webu a internetu, zpracovává je a poskytuje zákazníkům informace. Podnik je z Izraele a obchoduje se na burze v New Yorku.
Slovenská firma Sensoneo zase otevírá vývoj v Brně. Mimo jiné z toho důvodu, že na Slovensku není tolik lidských zdrojů – Slováci často odchází do Česka včetně brněnských univerzit. Sensoneo má kromě jiného investici od fondu Taiwania Capital provozovaného tchajwanským státem. Fond má k dispozici čtyři až pět miliard na investice v Česku, Litvě a na Slovensku, a to díky politice. U nás a na Slovensku už udělal po dvou investicích. Sensoneo má mezi investory také Y Soft, díky čemuž vyrábí své senzory v jeho brněnské továrně. Firma se zaměřuje na IoT ve městech či chytrých továrnách, v Praze či Madridu například provozuje technologii pro svoz odpadu.
Pražská projektantská firma Sudop získala už osmnáctou IT firmu. Jde o třicetiletý český podnik H.D.T. Sudop skrze skupinu Sudop CIT vybudovala třetí největší uskupení v oboru u nás, hned po Aricomě (KKCG Karla Komárka) a Seyforu (Martin Cígler a Sandberg Capital). Roční tržby už jsou na třech miliardách. Projektanti by v budoucnu chtěli koupit i něco většího s 500 vývojáři a více.
Je tady největší investice do evropského čipového startupu. Německá firma Black Semiconductor získala 254,4 milionu eur. Většinu posílá německá vláda a evropský projekt IPCEI, kde uspěly i čtyři české projekty. Black Semiconductor se snaží využít grafen jako materiál pro propojení čipů. Získané prostředky se mimo jiné použijí na továrnu v Německu. Firma chce spolupracovat s evropským sektorem včetně ASML.
Daniel Křetínský se zřejmě nedostane ke kontrole klíčového francouzského IT podniku Atos. Firma odmítla jeho nabídku, respektive dala přednost té od fondu Onepoint, což je největší akcionář firmy. Atos se potýká s velkými dluhy a problémy ve fungování. Společnost i francouzští politici preferují, aby zůstala v rukou Francouzů. Atos totiž dodává do armádního či jaderného sektoru. Bude řídit i kyberbezpečnost během olympijských her. Podnik se už dříve rozdělil na dvě části, Eviden se zabývá například superpočítači.
Francouzská konkurence OpenAI posiluje. Mistral AI získal dalších 600 milionů eur, kolo series B startup ocenilo na 5,8 miliardy eur. K investorům se přidaly firmy Nvidia a Cisco a fond Andreessen Horowitz. Firma už celkově posbírala 1,1 miliardy eur.
Cisco spustilo fond s jednou miliardou dolarů zaměřený na umělou inteligenci. Prostředky v celkové výši dvou set milionů dolarů už putovaly do firem Mistral, Scale AI a Cohere. Cisco uvádí, že mezi první své investice do AI považuje odkup pražské firmy Cognitive Security (Michal Pěchouček a Martin Rehák) využívající prvky AI pro detekci nekalostí v síti. Na těchto základech běží pražské R&D centrum a spolupráce s ČVUT. Cisco také koupilo brněnský Smartlook a slovenské Slido.
Amazon Web Services zase rozšířil AWS Generative AI Accelerator. Dostupný je také pro Českou republiku. AWS také uvolní 230 milionů dolarů. Partnery akcelerátoru jsou Nvidia, Meta a Mistral. Získat lze až milion dolarů v kreditech AWS včetně akcelerátorů Trainium a Inferentia.
Vleklý spor o miliardy dolarů za údajný podvod je u konce. Soud v USA osvobodil zakladatele britské IT firmy Autonomy Mikea Lynche. Ten podnik v roce 2011 za 11 miliard dolarů prodal tehdejšímu Hewlett-Packard, které následně odepsalo 8,8 miliardy dolarů. HP vinila Lynche z toho, že uměle navýšil cenu podniku. Podle Brita ale HP postupovala špatně.
Brýle pro smíšenou realitu Apple Vision Pro se začnou prodávat v Evropě. Od dvanáctého července budou k dispozici v Německu, Velké Británii a Francii. Zamíří také do Číny, Japonska, Singapuru, Austrálie a Kanady. Cena vyjde z přepočtu 3499 dolarů. Brýle zatím nejsou žádný megahit, Apple nicméně pracuje na vylepšeních a oznámil verzi operačního systému visionOS 2.
Apple také oznámil prvky umělé inteligence Apple Intelligence. Vypadá to, že firma na serverovém pozadí nepoužívá komoditní hardware, ale vlastní servery, čipy a také operační systém. Úplné detaily zatím nejsou k dispozici – jestli někdy budou.
VIDEO: Jak má fungovat Apple Intelligence
Zdroj: YouTube/Apple
Adobe potichu změnilo podmínky, které mnoho lidí rozčilují. Jeden nový bod například říká, že uživatelé dávají Adobe právo na zacházení s jejich obsahem dle libosti. Zřejmě je to kvůli generativní AI Adobe Firefly, kterou Adobe chce trénovat. Firma se snaží reagovat.
Podíl Intelu v dedikovaných grafických kartách spadl v podstatě na nulu. Jeho modely Arc podle Jon Peddie Research nevyvolaly zájem. S Arcy byly na začátku technické problémy včetně ovladačů a i když Intel situaci postupně o něco zlepšil, proti nabídce Nvidie a AMD nepřináší žádné plusy, a to ani po slevách. Uvidíme, zda Intel bude do této oblasti dál investovat.
Honor představil nové telefony série 200. Jde o modely 200, 200 Lite a 200 Pro. Honor je aktuálně nejrychleji rostoucí značkou telefonů v Evropě. Původně šlo o sekci Huawei, která byla kvůli sankcím vyčleněna do údajně samostatné firmy (zda je firma na Huawei skutečně nezávislá, nikdy nebylo jasně potvrzeno), takže má opět přístup k 5G čipům či službám Googlu a může zase expandovat.
Čtvrtletní tržby VMwaru spadly o 600 milionů dolarů. Jde o první kvartál, kdy podnik plně ovládá Broadcom. Ten výsledky hájí s tím, že probíhá přetočení licencí do předplatného. Tak uvidíme, jak se to vyvrbí, ale kroky Broadcomu nejsou mezi partnery a zákazníky VMwaru přijímány dobře. Uvidíme, kolik z toho vytěží takový Proxmox.
Jihokorejci vytváří ambiciózní konkurenci pro Nvidii. Spojují se tamní firmy Sapeon a Rebellions, přičemž jednu z nich majoritně vlastní SK Telecom a ve druhé je investorem. Jde o miliardovou transakci v dolarech. Sapeon navrhl první korejský AI čip do datacenter. Čip od Rebellions zase loni v testech MLPerf překonal Nvidii a Qualcomm.
TSMC letos už třikrát navýšilo kapacity pro 3nm proces, ale stále to nestačí. Linky jsou vyprodány do roku 2026, v podstatě vše berou Apple, Qualcomm, Nvidia a AMD. Hlavní roli hrají AI čipy.
Čínská společnost SMIC je údajně blízko spuštění 28nm výrobní linky, která nebude využívat stroje z USA. Firmě se už dříve pod sankcemi podařilo rozjet 7nm proces, dělá na něm čipy pro Huawei. Zazněla i hláška, že USA sankcemi na Čínu probudily lva.
Ne vše je ale tak růžové. Jeden z šéfů Huawei uvedl, že Čína aktuálně není schopná vyrábět čipy nižšími procesy a že se musí snažit co nejvíce využít již zprovozněnou 7nm produkci.
Rekordní prodeje Nvidie žene i národní poptávka po vlastních AI. Technologickým firmám se daří vytvářet dojem, že každý stát by měl mít vlastní suverénní umělou inteligenci, respektive různé modely, nezávislou na jiných mocnostech a spol. Souvisí to i s vlastnictvím dat, učení AI na kulturními specifiky a tak dále. Téma propaguje mimo jiné technický ředitel Amazonu Werner Vogels.
Sociální síť BeReal má nového majitele, za půl miliardy dolarů ji koupila francouzská herní firma Voodoo. BeReal má přes čtyřicet milionů aktivních uživatelů, vyrostla během covidu, ale od té doby těžko hledá nové. Voodoo má zkušenosti s nabíráním mobilních uživatelů, takže má pomoci.
Kyndryl (bývalá část IBM) a Apollo Global chtějí koupit DXC Technology, což je hybrid spojený z části Hewlett Packard Enterprise a CSC. Nabídka je 22 až 25 dolarů za akcii, jejichž hodnota v den oznámení byla 15 dolarů.
Z Asusu se stává stále větší dodavatel superpočítačů a serverů. The Register popisuje, jak se tchajwanský podnik například podílí na stavbě tamních superstrojů.
Čtení na Root.cz a Cnews.cz: