eObčanku jsem nechtěl, protože by mi byla automaticky zřízena datová schránka. Té jsem se obával, protože fikce doručení. Nakonec se přihlašuji k portálu občana přes mojeID a datovou schránku jsem si kvůli podnikání také zřídil. Stejně ale obava z fikce doručení byla správná, protože jsem si zpočátku v datové schránce špatně nastavil informováni o příchozích zprávách. SMS která měla dojít mi tak nepřišla a já se nedozvěděl o pokutě. Přihlásit jsem se až po měsíci kdy se pokuta zvedla asi na trojnásobek, protože jsem ji samozřejmě nezaplatil.
Ano nemůžu to vyčítat datovým schránkám, já si to špatně nastavil, ale kdyby mi to přišlo do normální schránky, tak bych se takto nespálil.
Problém vidím ve složitosti autentizačních prostředků. Jako ajťák, pomáhám obnovovat certifikáty na zabezpečených prostředcích spoustě lidem. Oni ten proces prostě nedávají. Neví jak certifikáty fungují, je to pro ně složité.
Řešil jsem teď u známé, že se jí v portálu občana záhadým způsobem odpojila datová schránka, byla vidět ale pořád jí chodily emaily, že datová schránka má problém s připojením. Nakonec jsme společně našli jak datovou schránku odpojit a znovu připojit.
Jen tím chci říci, že elektronická komunikace přes moderní zabezpečené metody, mnohdy není až tak jednoduchá, aby to zvládli všichni občané.
Jako nejsem nějaký začátečník, u počítače sedím nonstop skoro 30 let (a ani mi to nevadí), elektronický podpis jsem používal před 15 lety, homebanking/IB přes 25, ale přístup státu v oblasti elektronizace je hrozný. To je tolik skrytých nastavení, požadavků, zádrhelů a všeho možného, že to naprostá většina lidí nemá šanci zvládnout. Jako ajťák s VŠ a s prakticky neomezenými technickými možnostmi se touhle džunglí většinou někam prokliká, ale rozhodně to nejsou věci pro normálního smrtelníka. Přitom IB používá většina populace bez nějakých problémů, takže bych spíš viděl problém na straně státu.
pro začátek by mně stačilo, kdybych se po nalogování dostal rovnou do své karty občana, ve které bych viděl veškeré své vztahy se státem, ideálně i s městem a kde by byly červeně zvýrazněné nevyřízené věci (Daň za garáž, Odpadky ...). Samozřejmě s předvyplněnými kolonkami o mém majetku a daňových přiznáních. Výpis, ve kterém by bylo oranžovou barvou u Občanky uvedené "vaše platnost vyprší za 30 dnů, chcete-li obnovit, klikněte" ... funguje to tak?
A pak ta fikce doručení, to by muselo fungovat betonově, automatické přeposílání na zvolené emaily a historie 10 let zpět.
Na portálu občana či vlastně na jakémkoliv státním webu, kde mohu něco provádět mi neskutečně chybí mít auditní záznam toho, co jsem udělal. Ať už pro zpětnou kontrolu, dokazování nebo jen pro archivaci.
Všechny ty weby dělají nějakou akci, nějakým tlačítkem něco potvrdím, něco někam nahraji, dostanu děkovací stránku a nemám v ruce nic.
Stát sice doporučuje si všechny podání archivovat, ale jak to mám dělat při elektronických podání? Před 3 lety jsem podával daňové přiznání přes portál finanční správy, letos jsem se na něj chtěl podívat, mám to xml, které šlo stáhnout a jejich aplikace mi to dnes neotevře a končí chybou.
Za mne je nejvetsi propadak Datova schranka spolu s fikci doruceni! To proste je k nepochopeni opravdu nechapu proc dulezity dokument neni v DS NAVZDY a to garantovane a hlavne ZDARMA. Proste by melo platit ze veskere zpravy oznacene jako "do vlastnich rukou" dodane do DS zůstanou v DS bez moznosti vymazani a nebylo by treba nekde litat po Czechpointech a platit za prevody dokumkentu na papir a to honem rychle dokud se nam ze schranky po par mesicich nevypari... Dalsi vec clovek muze odjet do zahranici resit jine veci nez porat hlidat DS nekde z CR preposilani upozorneni nemusi 100% fungovat, nebo muze pul roku lezet po nehode v nemocnici a driv prisel po pul roce domu a ten dopis z uradu tam ve schrance porat byl!!! Ted ani nevi ze mu neco prislo kdyz se to z datovky doslova vypari za par mesicu to je mega hnus za miliardy...
22. 4. 2022, 16:56 editováno autorem komentáře
Ještě k té elektronizaci:
Zjevně nejschůdnější (nejpohodlnější a získané téměř bezbolestně) je BankID, ovšem to funguje jen vůči státu.
Třeba portál mojevzp.cz (přihlášení přes NIA) BankID proto nemá. Takže zlaté MojeID (v nouzi e-občanka) a nebo zdlouhavá registrace s ověřováním a pak jméno/heslo/sms.
Další problém (na tom jsem se málem zasekl při sčítání lidu) je to, že podle způsobu ověření dostanete adresu buď tu z občanky (ulice, městská část, město) nebo z registru adres (ulice, katastrální území, město), např. Brno-střed nebo Brno-Trnitá - a když máte smůlu, adresa neprojde kontrolou, s čímž ovšem aplikace obvykle nepočítá. Sčítání lidu se na tom zaseklo pěkně, se sdělením, že "něco je špatně" a nebohý sčítanec vůbec netušil, co.
Patřím také mezi ty, kteří u počítače strávili život. Dnes už jsem geront a pomalu vidím, jak se moje schopnosti vytrácejí.
Proto mne děsí představa, že vše budu řešit na čemsi mrňavém. Nevidím na to, obsluhovat chromými prsty šmudlafoun taky nic moc.
Stát si neumí udělat pořádek s Českou poštou, tak se vše snaží řešit metodou "naše problémy do vašich nákladů a rizik."
Jiným problémem je, že o proběhlé komunikaci není materializovaný doklad.
Listinná podoba má jako důkaz zatím nespornou hodnotu. I když se mi kdysi dávno stalo, že jsem u soudu předložil sjetinu z tiskárny počítače MINSK s proběhlými transakcemi. Ano, dovezlo se to na vozíku, ručně to bylo nepřepravitelné. Soudce se na to podíval, a pak se mne zeptal: "A jak dlouho jste to v T602 datloval...?" A bylo po důkazu. :-)
Mike
Můj point byl, že malé používání e-občanky neznamená, že to je propadák. Já ji použiju na ověření jiného prostředku (a taky na případné zneplatnění), jinak ji nepoužívám a taky tím nehrozí poškození/ztráta/zneužití. Zkrátka občanku běžně nevytahuju.
No a když (zřídka) potřebuju, tak buď e-občanka, nebo cesta na Czech Point - já dávám přednost e-občance.
Pro masové použití je BankID téměř geniální - nechce po běžném uživateli nic, co by neměl. Kdo žije mimo běžná schémata (tlačítkový telefon - ale takový nemůže ani mít internetové bankovnictví, protože by musel důvěřovat SMS, případně ani nemá účet), tak ten zkrátka zůstane u papíru.
Není to divné. Je to úplně stejně normální, jako že lze mít povinné ručení u řady různých pojišťoven nebo že lze mít jízdenku v řadě různých forem (papírovou od pokladny, papírovou z vlastní tiskárny, na zvláštní kartě, na platební kartě, v aplikaci...). Divné by naopak bylo, kdyby byl jen jeden způsob a ten by museli používat všichni.
To znamená, že e-občanku používám zřídka, ale je to prostředek, který mě (např. při změně tokenu MojeID) uchrání od cesty na CzechPoint. Počet použití tedy není úplně relevantní.
Katastrofa té první verze je absence NFC, takže z mobilu/tabletu nelze použít (teda bez poněkud speciální BT čtečky - to už je úplně mimo i cenově). Doufám, že ta nová je v tomto lepší.
Pořídil jsem si eObčanku i tzv. NIA ID, ale teď používám už jenom "Mobilní klíč eGovernmentu" - nahrál jsem si do té mobilní aplikace občanku a teď už vždy jenom udělám otisk prstu a sejmu mobilem QR-kód na obrazovce. Dřív jsem v práci používal na eGovernmentí weby certifikát na kartě, ale ten Mobilní klíč je řádově lepší než všechno ostatní
Ona ta eObčanka je nepopulární hlavně u těch úředníků: paní u přepážky jsem prostě nepřesvědčil, že mi i to občasné použití může stát za to - nakonec se ukázalo, že ona to prostě neumí, protože zatím odradili úplně všechny zájemce.
A přihlašování na státní služby je kapitola sama o sobě - například nutnost probojovat se přes CAPTCHA (o které netuším, že tam vůbec někde je - a pak tu hru prostě neumím vyhrát...) až na možnost přihlášení přes identitu. To by snad nemělo být vůbec, natož tam, kde mne stát k používání vyloženě nutí.
Uz nekdo prisel na to, k cemu je to mojeID? (Nebo jejich 10x overpriced router?)
Ja si ho kdysi zalozil a zrusil 2x abych dostal USB flashku.
Ted funguju bez obcanky, bez banky - stačí mi od státu pas a NIA appka v telefonu spolu s datovkou - nejlepsi a nejduveryhodnejsi reseni.
CZ nicu nebudu predavat zadny údaje - i v domene mam fake adresu pro privacy, ve state, kde nefunguje pošta, kdyby ty osly to napadlo nekdy zkouset.
Počítač mám hlavně na práci, takže W7, upravené ve Wlite bez možnosti přístupu na net, čili bez rizika zavirování, nebo otravování s nevyžádaným upgrade a na šmejdění po internetu jako dualboot Ubuntu. Na telefonování a SMS blbý mobil bez O. S. a tím s veškerým digitálním blbnutím končím; soukromí nade vše. Takže datovou schránku, kterou tak jako tak k ničemu nepotřebuji, si nechám, pokud mi bude zřízena, okamžitě zablokovat a komu se líbí, že se k jeho datům a do jeho počítače pomocí různých spywarů dostane kdejaký jouda, budiž mu přáno. Na důchodový výměr a vyúčtování za elektřinu, (plyn nemám) a bydlení mi papírová pošta bohatě postačí a papír nelze havárií serveru, nebo O. S. zničit.
Ono už ten Portál občana mnoho z těch vysněných přání plní ... sdružuje služby, které už jsou jakžtakž elektronizované, do jednoho rozcestníku.
Katastrofa je ovšem ve dvou až třech věcech:
* stát totálně selhává v aktivní prezentaci a komunikaci těchto věcí běžnému lidu, aby bylo každému jasné, co Portál umí a k čemu to je běžnému člověku dobré
* v agendách jsou stále chyby a datové nesrovnalosti, které jsou jen zmatečně prezentovány Portálem ven
* zvládnout nastavit si přístup a pochopit celou tu krkolomnou cestu je spíše pro ajťáky a technologické hračičky, než pro běžného občana. A ten ani v podstatě není nijak motivován tuto klikatou cestičku absolvovat, když jasně nechápe, v čem mu to do budoucna pomůže.
Ale státní správa už je na správné cestě ... zůstávám stále optimistou.
Ještě pár desítek let si ale budeme muset počkat na něco všeobecně použitelného.
22. 4. 2022, 12:47 editováno autorem komentáře
1. Fikce doručení platí i pro standrardní doporučené zásilky, viz 500/2004 Sb., správní řád.
2. Když se do datové schránky pár měsíců nepřihlásíte, datová zpráva tam stále bude a nikam se nevypaří – „Datové zprávy se v seznamu uchovávají po 90 dnů ode dne doručení přihlášením (nikoliv ode dne dodání a nikoliv ode dne doručení fikcí).“
Na druhou stranu je to dvousečné. Když jsme žili v zahraničí, bez datové schránky bych asi zešedivěl. Fikce doručení je přitom stejná jako pro jakoukoliv jinou zásilku. A to nemluvím i o běžné komunikaci s úřady, kde mi jen na mém čase ušetřila desítky tisíc, které bych trávil neproduktivně někde na poště nebo na úřadě.
Poznámka o T602 je poněkud trapná a od někoho v pozici soudce vysloveně nevhodná, ale v podstatě má pravdu: bylo by velmi obtížné prokázat, že si dotyčný tu hromadu papíru nevyrobil sám, jak potřeboval. Bohužel ne každý je tak osvícený, takže se běžně "dokazuje" pomocí tak nevěrohodných důkazů, jako jsou kopie e-mailů, SMS, nascanované papírové dokumenty s podpisem, ...
Používám ten GoTrust - dostal jsem ho jako promo od MojeID (protože jsem měl plné ověření v okamžiku, kdy s tím začínali). Docela funguje, jen někdy nepozná dotek prstu (moc suchá kůže, tak zkrátka olíznout). Na iPadu bezdrátově taky prošel, ale takové věci (přihlášení přes NIA) dělám spíš z počítače.
Navždy a zdarma ne. Tohle není gmail, který když se rozhodne nebo zhavaruje, všechny maily smaže. Pokud to má být garantované, tak by to trvale stálo dost peněz. Zatím jde o miliardu zpráv, z nichž ale podstatná část má charakter "zpráv" a není je potřeba uchovávat trvale. U kterých to má smysl, si musí rozhodnout příjemce - a pak se taky o ně postarat.
Mohly by se tam navýšit nějaké limity, ale navždy vše ne.
Limity se dokonce navyšovat budou - 1 GB na zprávu, tím by se to trvalé ukládání dost zkomplikovalo.
Ano pořád. Kupoval jsem ho přesně v době, kdy Mrkvosoft pustil W7 a ta baterie má pořád 95% kapacity. A ty W7 jedou od první instalace bez jakéhokoli problému. Takže k nim mám pracovní SW, (Eagle, Spice, Adobe Photoshop, Adobe Audition, RF simm, Vue Scan a další) plus tiskárnu s doléváním levných alternativních inkoustů, kinofilmový skener, ke kterému byl poslední firemní ovladač pro Win XP a který mi pod Vue scan a W7 jede líp, než pod originálním ovladačem a vše bez nutnosti platit každý měsíc výpalné. A když je někdo líný zvednout zadek a jednou za rok dojít někam na úřad a pak na jedno do hospody, je to jeho problém.
Portál občana případně nabízí archivaci datových zpráv zdarma.
https://www.zive.cz/clanky/zpravy-do-datove-schranky-uz-nezmizi-portal-obcana-je-umi-zadarmo-archivovat-tuto-funkci-ale-musite-zapnout/sc-3-a-206630/default.aspx
Čímž nerozvracím Váš názor, jen dávám tip.