Korejci mají rychlý mobilní internet a antény i na chodnících. Podívejte se na jejich netradiční vysílače

12. 6. 2024
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Husté zalidnění a zástavba si žádají jiné postupy než v Evropě. V Koreji se také rodí budoucí silný dodavatel bezdrátových částí sítě. Uvnitř: GALERIE.

Jižní Korea dlouhodobě patří mezi země s nejlepším a nejrychlejším pokrytím pevného i mobilního internetu, což zapadá do vládní strategie. V případě mobilní sítě zemi aktuálně patří sedmá pozice na světě.

Podle Speedtestu je průměrná rychlost stahování dat v Koreji mírně přes 150 megabitů za sekundu. U uploadu dat je to skoro 17 megabitů za sekundu s odezvou 34 milisekund (medián). Celosvětový průměr činí necelých 52, respektive přes 11 megabitů za sekundu.

Takto to vypadá v jednom z hlavních čipových center na světě, kde miliarda dolarů není žádná míra Přečtěte si také:

Takto to vypadá v jednom z hlavních čipových center na světě, kde miliarda dolarů není žádná míra

Pro srovnání: Česká republika je na pětatřicátém místě s downloadem 82,4 a uploadem 21,2 megabitu za sekundu a odezvou 21 milisekund. Světovou jedničkou je Katar (315/27) následovaný Spojenými arabskými emiráty (279/24) a Kuvajtem (229/23).

Skoro třetina z dvaapadesáti milionů obyvatel Jižní Koreji žije v Soulu a okolí, kde se mimo jiné nachází továrny na vyspělé čipy. Tato hustota osídlení společně s těsnými uličkami a vysokými budovami klade velké nároky na stavbu mobilní sítě a její zahušťování.

Během poslední návštěvy Soulu jsem nafotil mobilní vysílače, které u nás a asi v celé Evropě nejsou k vidění. Podívat se na ně můžete v galerii. Jde o menší instalace umístěné na úrovni chodníků, takže na ně lze bez problémů dosáhnout.

Antény jsou typicky instalovány v bočních uličkách, u vchodů do metra, ale i na hlavních tazích. Slouží k vykrytí kapacity a jsou v podstatě všude. Podobné je to i v některých jiných asijských megaměstech.

Korea má tři hlavní operátory: SK Telecom, LG Uplus a KT. Jde o součást velkých korporací ovládajících velkou část ekonomiky i politiky, říká se jim chaeboly.

Mezi chaeboly patří i Samsung, který chce v další generaci mobilních sítí hrát důležitou roli jako dodavatel bezdrátové části (RAN) a zastoupit tak třeba Huawei.

Samsung už se rozjel i v rámci 5G, majitel českého T-Mobilu ho ostatně testoval v Plzni. Silný je u operátorů doma v Koreji, jako partnerovi z bezpečné spojenecké země se mu ale také otevřely dveře na bohatý americký trh. Samsung vyhrál dodávku za šest miliard dolarů pro Verizon. S ním také nasadil 130 tisíc stanic pro otevřený standard open RAN. V něm je Samsung aktivním přispěvatelem a cítí otevírající se prostor. Na další větší dodávky Samsung u 5G jako menší hráč zatím nemá kapacity, na 6G ale chce být přichystaný.

Korejští operátoři aktuálně využívají frekvence 850, 900, 1800, 2100, 2600 a 3500 MHz. Země také experimentovala s mmWave na 28 GHz, licence ale byly operátorům odebrány kvůli nedostatečně rychlému pokrývání.

Vysílače od Samsungu:

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).