podle odhadů používají Macy čtyři procenta uživatelů PC. To je přibližně stejně, jako zastoupení praktikujících katolíků v populaci. A stejně ty kostely ještě nezbořily. No, to je mi prostě argument :)
Kamarad ma s hardwarem MACu otresne zkusenosti - u jednoho notebooka
odesel samovolne motherboard, za opravu chteli nehorazne penize,
u jineho odesel samovolne menic LCD displeje. Nekomu dalsimu
z doslechu zase odesel disk a to zpusobem ze se z nej valil kour.
Zajimalo by me, jake zkusenosti s hardwarem MACu maji ostatni
uzivatele, zda tyto pripady jsou vyjimky a nebo pravidlo.
Proste je to tak. Jestli si mam vybrat,zdali budu vytvaret virus pro Windows nebo pro MAC, byl bych fakt blazen, kdybych jej delal pro MAC. Vzdyt by se ani nerozsiril.
a proč placeného admina? Pokud jsi sám sobě správcem, tak se nesmíš chovat jako idiot, a zadat heslo roota na požádání, a je jedno, jestli pracuješ na Unixu nebo NT.
No presne tak, kdyz jsi sam sobe adminem, nechovas se jako idiot. Vetsinou :-)) Takze veta ze heslo roota nepatri do ruky uzivatelum je scestna, protoze vetsina domacich uzivatelu je sama sobe rootem. A do ruky jim to heslo tim padem patri. O to mi slo ;-)
Meritum věci - poučený uživatel udělá max. první 2 kroky, místo třetího se radši zeptá někoho v dané oblasti zkušenějšího, co s tím má dělat - rozhodně to vědomě nenainstaluje. Uživatel důvěřivý klikne i na instalaci a pokud i přes varování zadá heslo roota...
Když už jste na to narazil - znám několik lidí, jejichž privátní PC jsou spravována buď zadarmo, nebo za věci, které onen admin rozhodně neumí tak dobře jako onen uživatel (jako třeba voňavá upečená bábovka). Pokud admin není idiot, vezme mu správa takového počítače méně času, než upečení té bábovky (osobou, která to umí), protože \"svého\" uživatele POUČÍ.
Připomíná mi to tu otázku - a k čemu je ta páčka u toho válečku, co mu říkáte granát?
Skutečně. Zvykli jsme si, že dostaneme do rukou relativně složité zařízení a že je to stejné, jako s velmi jednoduchým zařízením. Najednou nás překvapuje, že není. Je to něco za něco. Moje Windows XP v sobě měly za pár týdnů po instalaci bordelu, ať jsem dělal, co jsem dělal - prostě proto, že jsem instaloval cokoliv. Můj Mac po půl roce nechytil zatím nic a to instaluju taky cokoliv. Moje domácí video, které běží na closed, proprietary OS, dosud taky nechytlo nic a to jsem tam jednou strčil i CD od Sony BMG, což je prý maximální riziko. Vyberte si :)
Mac OS X je v zásadě běžný Unix (postavený nad FreeBSD) a díry jsou i v něm, stejně jako v každém jiném OS - Linuxu, Solarisu etc. A taky se stejně tak záplatují - i na Linuxu i jinde vycházejí úpravy, doplňky a změny takřka nepřetržitě, od pravidelných updatů po nightbuildy. Je to normální a je skvělé, že chyby se zde opravují takřka na počkání a ne dva měsíce po prvním celosvětovém prů****.
Dlužno podotknout, že tyto chyby jsou podstatně jiného rázu než ty na Windows, a máme-li jim říkat díry, musíme těm Windowsím říkat nejspíš krátery. V tom posledním security updatu MacOSX jde například (a mimo jiné) o opravu mod_php v Apache, rsyncu nebo jisté obskurní drobnosti v komunikačních programech. Opravdu v naprosté většině případů nelze srovnávat dírami v IE či Windows umožňujícím vzdálený přístup na disk či manipulaci s osobními daty.
Je to FUD, podobně jako s tím "prvním virem na maca" nedávno. Ano, objevil se program, který měl jakési prvky trojského koně, tj. se uměl sám rozmnožit a cosi někam odeslat. Ovšem museli jste ho 1. ručně otevřít v mailu, 2. rozzipovat, 3. přes výslovné varování ručně spustit aplikaci, která se z archivu vybalila, 4. na její žádost jste museli zadat rootovské heslo, aby dostala práva ke své "záškodnické" činnosti... Tolik Rádio Jerevan. Opravdu nebezpečná mrcha...
Na macu pracuji cca 15 let a za tu dobu jsem měl virus v počítači 1x, slovy jednou, a to z WinNT serveru, kde jsme ho lokalizovali a úmyslně jsem si ho do počítače stáhnul, abych o jeho existenci přesvědčil správce serveru. Jinak nikdy. A to rozhodně nejsem žádný paranoik a na nějakou profylaxi docela kašlu - přitom stále nevidím důvod, pproč si do počítače instalovat nějaký antivirus nebo podobné otravné a zbytečné věci.
Hm, my máme ve firmě Maců stovky, v podstatě všechny produktové řady a problémy s hardwarem si za těch 9 let vybavuji jen velmi matně.
- Párkrát odešel zdroj u PowerMaca G4 (standardní ATX, výměna na počkání)
- Dva nebo tři PowerBooky měly white spots na displayi (výměna stylem kus za kus)
- Jednou se okamžitě měnila baterie u nového PowerBooku
- Pár iMaců G5 mělo ve Španělsku v blbě klimatisované kanceláři problémy s LCD při teplotách kolem 35°C.
- asi dva 20" LCD monitory se měnily kvůli dead pixels hned po dodání (třeba u EIZO by je ale prohlásili za dobré, takže to za velkou vadu asi nelze počítat).
- Sem tam jsou problémy s doinstalovávanými pamětmi - u originálních modulů z výroby problém nepamatuju. Ale za to také těžko může Apple.
- Asi u dvou iMaců DV (CRT) se po 5 letech provozu objevily deformace obrazu na monitoru.
U pár sérií iBooků byly problémy s motherboardy, to je vcelku známá věc, my jsme se jim nějakým zázrakem úplně vyhnuli.
Nezapomen na to ze Apple nevyrabi veskery HW. Disk jsou casto stejne znacky jako je v PC. Navic, kdyz si vezmu jak kretensky jsou dodrbany mainboardy k x86 (IRQ, ...), tak je na tom MAC jeste dobre.
Jo navic, z doslechu jsem slysel, ze nekoho zhypnotizoval monitor a pak mu cedecko vyletelo z mechaniky a urizlo mu nohu ;-) a timto zpusobem by se dalo pokracovat dal....
Junix nebo nejunix - kazdy system, kde bezi MS Office, muze chytit makroviry. Abych predesel polemikam, tak si dovolim pripomenout, ze makroviry jsou viry, a ze MS Office bezi na MS-Windows, Mac OS, Linuxu, ...