Nějak udělat... vypadá to ale přesně tak, jak to vypadat má. IE umí zobrazit PNG s alfakanálem. Že to nedělá v tagu IMG, to je evidentně úmysl (ale docela divný) a je to jen detail - důležité je, že to umí. To se o mnoha IE technologiích v souvislosti s jinými prohlížeči říct nedá. Kéž by Opera uměla věci jako IE alespoň NĚJAK...
Já musím hover události doskriptovat, což mi však nečiní problémy. Tabulku o libovolném počtu řádků vyřeším následujícím univerzálním způsobem :
function window.onload()
{
trs=document.getElementsByTagName("TR");
for(i=0;i<trs.length;i++)
{
trs[i].onmouseenter=new Function("trs["+i+"].className=\"trhover\"");
trs[i].onmouseleave=new Function("trs["+i+"].className=\"\"");
}
}
... přičemž třída "trhover" by byla definovaná ve stylopisu stejně jako Váš "tr:hover". Zkoušel jsem to na 2048 řádcích a běhá to ještě přijatelně. Ale ten HTML soubor má 300 kB, a to měl na každém řádku jen několik písmenek... to bych na internet nedával :-). Řekl bych, že těch 300 bytů skriptu by už návštěvníka nezabilo. Když bych pak ještě každému řádku přidal vlastní atribut... třeba pojmenovaný "dostatusu" (expando - vlastnost IE, která umožňuje vymyslet si vlastní tagy i atributy), tak můžu snadno doskriptovat aby se obsah atributu "dostatusu" zjevil ve statusbaru. Mimochodem - existuje asi 5kB velký HTC soubor (behavior, další IE technologie) od MS, který dodá kterékoliv tabulce nasvícení položky pod kurzorem, možnost seřazení po kliknutí na záhlaví sloupce a možnost prohodit si sloupce... je to pak taková plně uživatelsky přívětivá tabulka.
V menu by JavaScript také nedělal nic jiného, než že by měnil jméno třídy a display - to je jen pár desítek bytů. Při složitějším menu (např. 20 úrovní) by se i vyplatilo si vybrané úrovně dotahovat až při jejich potřebě - zase pomocí té technologie, která stáhne soubor do proměnné skriptu (říkejme jí třeba behavior #default#download). Takovou velkou strukturu menu jsem viděl však zatím jen na MSDN. Počet úrovní přeci neovlivňuje velikost skriptů. Když propojím skriptovací technologie, CSS a expando, tak z toho může vzniknout menu, kde na hover reaguje celý zbytek stránky a objem přenesených dat bude pořád zanedbatelný.
Kecy o W3C... No, já si můžu klidně i zanadávat na Office, který mě taky často štve - a když se kouknu do copyrightu, vidím, že je to dílo MS. W3C založil Tim Barnes-Lee a pochybuji, že na tomto poli působil hned od začátku po jeho boku MS. Nyní je členem konzorcia, to je pravda a CSS3 bude skoro z 50% dílem zaměstnanců MS. Účelem W3C je učinit web přístupný pro všechny - o totéž se ale vlastně pokusil sám MS tím, že dal svůj program do svého systému. A? Byl za to zažalován. Byl odsouzen za to, že běžným komerčním způsobem protlačil svůj standard, za to, že vytlačil W3C a jemu posluhující prohlížeče. Z etického hlediska to možná nebylo slušné (zakladatel W3C sám sebe skromně otituloval "otce webu"), ale z právního hlediska v tom žádný problém nevidím - je to jen dalším důkazem praštěného soudního systému v USA. W3C sice web vymyslelo, ale MS ho v IE5.5+ posunul o řád výš. Za vylepšení, které se bouří proti stávajícím konvencím, přestože je užitečné a znamená pokrok - za to chcete MS kamenovat? Je zázrak, že se W3C v tomto odvětví, kde technologie zastarává dva roky poté, co byla vítězoslavně prohlášena za dokonalou, tak dlouho drží. Nejrozšířenější HTML4 už je dávno v důchodu. Když W3C nevynalezne delší dobu nic nového, nelze se divit tomu, že někdo začne vynalézat na vlastním písečku.
Kde se ve Vás zrodil ten respekt vůči W3C? Proč zrovna W3C? Zkuste objektivně zhodnotit, proč prosazujete standardy právě této organizace. Argument, že to dostane internet ke každému, neberu, protože konkurenční standard od MS se také pokusil o něco podobného (a narozdíl od W3C se mu to celkem povedlo). Že tu W3C bylo dřív? V Americe také byli Vikingové už před Kolumbem - a nejvíc z toho objevu historicky profitoval Amerigo Vespucci. Posledním Vaším možným argumentem tedy je, že váš oblíbený standard dodržuje váš oblíbený prohlížeč - tento argument je u mě ve své podstatě totožný, proto nemáte sebemenší právo mě soudit. Stejně jako já nemám právo soudit Vás... a také tak nečiním.
Já jsem důvod svého postoje už hájil dostatečně. Je to čistá logická indukce a dedukce s trochou matematiky a nadhledu :-) A málem bych zapomněl - microsoftí standard HTML je (spolu s DHTML) kompletně zdokumentován na MSDN - jak jste si myslel, že jsem zjistil způsob užití těch popisovaných IE-technologií?