Názor k článku Konec Internet Exploreru: další válka, nebo vleklé příměří? od Marek Mojzík - Microsfot ruší IE... Jak krásně to některým z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 7. 2003 3:45

    Marek Mojzík (neregistrovaný)
    Microsfot ruší IE... Jak krásně to některým z Vás zní. Pročpak? Protože Vás IE brzdí v rozletu? Já tedy cítím takovou brzdu, ale ze strany ostatních prohlížečů. Byl to právě Inernet Explorer, kdo přišel s IFRAMEm, s první skutečně použitelnou implementací JavaScriptu atd. IE5.5 a vyšší umožňuje dynamicky načíst stránku bez nutnosti refreshe... k čemu to? Představte si Lupu, na které by se Vám po vybrání článku stáhlo jen těch pár bytů - jen článek, ne levé menu, ne horní menu, prostě jen ten článek. Ušetřilo by se přes 40kB stahovaných dat (min 80% z celé stránky). Spočítejte si, kolik peněz měsíčně nasypete Telecomu do kapsy jen proto, že existují horší prohlížeče, které MS-vynálezem (nebo alespoň jeho alternativou) nedisponují (ačkoli by klidně mohli, není nikde patentován). A představte si chat, kerý by takovou techniku využíval... mnohem rychlejší a přehlednější.

    Poměrně známou kontroverzní věcí IE jsou filry a přechody - "K čemu taková blbost je?" ptají se někteří. Ehm... ke zkrášlení webu? Poloprůhledná čára sice žádné extra zkrášlení není, text se stínem také ne... totéž lze přeci udělat i v každém druhém grafickém editoru a uložit jako obrázek. Podobně lze ovšem argumentovat i s okraji tabulek (celkově CSS atribut border) - vždyť jde přece také nakreslit a uložit jako obrázek, tak proč se to nedělá? Obrázek je totiž větší, než pár bytů textu - to je zároveň i odpověď na argument proti filtrům.

    Popření dalšího názoru redaktora - IE bude těžko vylepšovat skupina domácích kutilů na bázi open source, protože MS nikdy zdroják nevydá (z etických důvodů). Dosavadní "klony" jako jsou MyIE či Neoplanet nejsou klony, ale akorát jinou skořápkou kolem klasického jádra IE - to je napsané tak flexibilně, že je ho možné vložit do vlastní aplikace a plně ho ovládat (mimochodem - s DOM lze při prohlížení pracovat i v normálním IE). Tvorba vlastního jádra, které by se IE vyrovnalo, by zabralo roky práce. Pokud by MS přestal toto jádro nadále vyvíjet, MyIE ani Neoplanet by s tím těžko něco nadělaly.

    Oblíbené řeči jsou také o vývoji IE - je rozšířenou fámou, že rozdílem mezi verzemi 5.5 a 6.0 je akorát lépe nasvícená ikona. Mezi nejvýraznější rozdíly patří dokončení plné implementace standardů DOM Level I, HTML+TIME 2, Media Bar, nové přechodové filtry, možnost používat vlastní kurzory (i animované), přizpůsobení zobrazení stránky předepsanému DOCTYPU, 9 nových událostí v DOM (hlavně podpora onmousewheel) atd. Jaképak byly rozdíly mezi IE5 a IE5.5? Že by to byla jen podpora náhledu před tiskem? Ne. Rozdílů bylo mnoho - IFRAME mohl být transparentní, barvené scrollbary (další zbytečnost, kterou ovšem každý designer svého času rád využil), ve stylech přibyl zoom (libovolný resize čehokoliv), 10 nových událostí v DOM (převážně multimediálních), HTML+TIME efekty, HTML Behaviors (HTC) - vlastní třída objektu pomocí dynamického skriptu (později drze okopírováno Mozillou pod názvem XBL), expando - vlastní tagy, vlastní atributy a vše lze provázat dynamickým skriptem třeba uvnitř stylopisu, objekt TextRange umožňující skriptem napodobit WYSIWYG HTML editor (např. smajlíky přímo do textu nového příspěvku, možnost libovolného formátování textu), podpora PNG (viz www.eyeline.cz)... a samozřejmě - výše popsané stahování nového obsahu bez nutnosti refreshe (použito na www.czech-ware.net).

    IE umí víc, než bývá využíváno - jeho technologie odmítají ostatní prohlížeče akceptovat, čímž brzdí vývoj. Jenže MS to nevadí, ve vývoji svého prohlížeče budou pokračovat i nadále, bez ohledů na takové překážky (na IFRAME se také nadávalo a dnes je často využívaným nástrojem reklamních bannerů). A když se objeví nějaká opravdu velká překážka - třeba onálepkování jména "Internet Explorer" ošklivým rozsudkem (pramenícím ze zaujatosti - zažalujte mě, že dodávám vlastní utilitu s vlastním programem... nevyhrajete) - tak produkt prostě přejmenuje na MSN Explorer, program Internet Explorer oficiálně zanikne... a vývoj pokračuje dál... :-)

    Spekulace o tom, že koupí jiného výrobce, jsou velmi naivní. Nemá zapotřebí kupovat horší. Kdyby se do Windows intergrovala Opera místo IE, byl by ovladatelný jen z příkazové řádky :-), protože skoro každá vizuální část systému běží přes jádro IE - je jeho neoddělitelnou součástí. Browser od MS používá - ať chce nebo ne - 100% uživatelů Windows 98 a vyšších. O uvolňování pozice "lepším" nemůže být řeč, lepší zatím nejsou (z pohledu MS i z mého).
    ------------------------------
    K čemu vlastně sloužil tento článek? K probuzení vášní Mozilláků, k rozepisování spekulací? Sám článek je jedna spekulace za druhou, motající se kolem jediného faktu - MSIE tak, jak ho známe, končí. To však jde napsat do jedné věty, od článku bych očekával, že se třeba zeptá výrobce, co ho k tomu kroku vedlo, jak bude dále postupovat. Toto ze stylistického hlediska ani není článek, je to jen shluk komentářů kolem jedné převzaté věty, informační hodnota je téměř nulová. Ve vší skromnosti - tento můj "názor" je lepším článkem :-)
    ------------------------------
    Děkuji všem, kdož měli tu trpělivost a dočetli tento můj "názor" až k tomuto zdárnému konci :-)

    Marek Mojzík
    www.czech-ware.net
    www.eyeline.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).