Tento týden proběhlo světovými i tuzemskými (Lupa, Technet) médií, že Flash obsahuje několik bezpečnostních chyb a postupně od něj dávají pryč Mozilla Foundation i Facebook (který v něm stále přehrává video, jak příznačné). Sám už jsem před řadou let psal, že Flash není technologie budoucnosti a čím dříve se ho zbavíme, tím lépe, přesto si myslím, že by byla chyba Flash odepisovat.
Text původně vyšel na blogu na iDNES.cz, Lupa jej přebírá se souhlasem autora.
Flash má na webu stále nezastupitelné místo. Pominu chybu, které se kolegové z Technetu dopustili, když jako perspektivního nástupce označili mrtvý Silverlight, který Microsoft jenom neochotně záplatuje. A pominu reklamy, u kterých inzerenty již několik let upozorňujeme, že čistě flashové reklamy nebudou na řadě počítačů fungovat (ale přesto se dá jejich používání pochopit, viz níže).
V zásadě jsou jenom dvě oblasti, kde je Flash stále užitečný. První je video a druhou interaktivní grafiky.
U videa panuje mylný dojem, že stačí prohlížeči podstrčit videosoubor(y) a je vyhráno. Samozřejmě, pokud se smíříte, že vám na části zařízení video nebude hrát, nedostanete do něj reklamu a nemáte kontrolu nad ovládacími prvky, tak to můžete udělat, v opačném případě potřebujete vlastní přehrávač.
Doby čistě flashových přehrávačů jsou naštěstí minulostí (samozřejmě kromě České televize, která podle mě má své důvody, proč ho používá), stále více se používají přehrávače na technologii HTML/JS (o vývoji našeho přehrávače chystám samostatný článek), ale přesto jsou případy, kdy webový prohlížeč nezvládne video přehrát. Prvním jsou starší prohlížeče IE7 a IE8, které podporu videa nemají. Přestože všichni toužebně očekáváme jejich smrt, i tak tvoří jejich podíl na trhu 3 %, přičemž třetina běží na operačním systému Windows Vista a novějším! Druhým případem je, když prohlížeč „kecá“ o svých schopnostech, například tvrdí, že umí přehrát video ve formátu MP4, ale ve skutečnosti to neumí (můžete vyzkoušet tady – ideálně by tabulka měla být pěkně zelená). V obou případech nezbývá, než naservírovat Flash. Celkově tvoří použití flashového přehrávače videa 5–6 %, a i když to stále klesá, stále to není zanedbatelné.
To ovšem nemluvím o streamovaném videu, kde je situace ještě složitější. Zatímco mobily a tablety si s ním poradí, stolní počítače a jejich prohlížeče prakticky vůbec. Obecně neexistuje žádný univerzální standard, který by fungoval. V posledních letech se sice objevil standard MPEG-DASH, ke kterému stačí HTML s javascriptovými knihovnami, ale jeho podpora je sporá – zvládá ho jenom Chrome, Internet Explorer 11 pod Windows 8 a tím to končí (nemluvím o tom, že se funkce dá experimentálně zapnout ve Firefoxu). Ve všech ostatních případech musíte použít Flash (to je přesně ten důvod, proč to podle mě dělá Česká televize).
Zábavnější je situace kolem interaktivní grafiky, kde Flash kraloval proto, že nabízel grafikům jednoduchý a snadno pochopitelný nástroj, kdežto pro HTML/JS grafiku dlouho nic neexistovalo. Nyní Flash teoreticky export do HTML/JS nabízí, ale u existujících grafik to znamená je částečně předělat a u nových se naučit jiné postupy.
Adobe nově nabízí nástroj Edge, který aspoň na papíře a v prezentacích vypadá zajímavě, ale ve skutečnosti má jenom zlomek funkcí Flashe, ale hlavně špatně spolupracuje s ostatními nástroji, například s Illustratorem.
Samozřejmě pro interaktivní grafiku není třeba žádný nástroj, programátoři to zvládnou často efektivněji (viz infografika uprchlíků, kde to Edge nezvládal), ale často to trvá déle (což je v médiích problém), ale hlavně nemůžete programátory využít na něco jiného.
Stále si myslím, že Flash pomalu směřuje k jisté smrti. Ale určitě to nebude letos a nejspíš ani příští rok. Prostě na webu stále na něco čekáme. Dříve to byla smrt Netscape Navigatoru 4, potom Internet Exploreru 6, korektní podpora písem v Chrome, nyní čekáme na konec IE8, podporu MPEG-DASH ve Firefoxu a lepší nástroj na infografiky.