Dovolím si zaspekulovat podle svých zkušeností, jak to dělají jinde. Jednoduše se vyprdnou na support zdarma (i na ten placený dokud to nehoří, tj. zákazník neřve), zálohy sítě (jak trasy tak napájení) se neřeší, technici si povětšinou nechají jen těch několik málo a naberou se studenti, kteří říkají, že se zeptají techniků. Pokud je třeba někam jet, nabere se externí firma, která to opět ojebe co to jde, bussiness model je nastaven tak aby se i při placení pokut za neplnění SLA dalo vydělat. Hardware se ponechává i po EndofLife, dokud to funguje a jsou na to díly, pak se pomaličku zavádí číňan, což není zadokumentováno (jelikož to stojí peníze) takže ti chudáci kteří mají ve své oblasti nové železo, tak těm to nefunguje mnohem dýl. Jediné oddělení firmy, do kterého se investuje je prodej a marketing, protože v dnešní době předstírání je to výhodné.
Tato otázka je myšlena vážně? Resp. existovala někdy firma, která nechtěla co nejdříve co nejvíc vydělat?
Dále mi není jasné, proč by někdo měl zájem být "plnohodnotnějším" virtuálem. Je to velice drahé a z pohledu virtuála až zbytečné, jelikož jeho služby budou vždy (z velké věštiny) limitovány schopnostmi a možnostmi síťí jejich konkurentů a tedy budou jakkékoliv investice jen snižovat zisky.
Vůbec mi to nedává smysl.
Ta firma má ten internet bez FUP za 150,- hlavně proto, že ostatní FUP mají. Pokud ho mít nebudou, všem to půjde jako GPRS jelikož postavit dneska optiku pro napojení solidní rychlostí někam do horní dolní nebo i po městě je poněkud drahý špás, hlavně kvůli úřednímu šimlu. O tom, že by se ta trasa snad mohla i zálohovat nemluvě. Takový krok by se nezaplatil na 95% ČR ani za 15let. Což je pro matky prostě moc dlouho, ty musejí dojit blbý čecháčky teď:)
Pokud jde o výstavbu sítě, je důležité si uvědomit, že už existuje síť Ufon se svými vysílači (na které má jeho provozovatel stavební povolení). PPF o něj má evidentní zájem. Stačí tedy na každou BTSku přidat LTE antény a technologii a jedeme !!! Síť může teoreticky fungovat do měsíce, když na pokrytí 800 MHz bohatě stačí Ufonovy sajty.
To je jasne, vsak to take uvadim jako druhy extrem. Na jedne strane napriklad 150 MB / mesic za 177 Kc a na druhe toto. Jenze tohle je (takrka ve vsem) zeme extremu, kde nemuze byt nic proste "jen" normalni, srovnatelne se zahranicim. Uznavam ze tato podivna zeme klade operatorum na jedne strane mozna vetsi prekazky, ale na druhe jim zase umoznuje ze si mohou delat co chteji.
Ohledne tech (optickych) tras, to snad platillo v dobe, kdy na to byl jeste monopol a obchazelo se to bezdratove (proto je to tak poddimenzovane na data) ? Neni to nahodou stejna "pravda" jako ze i dnes musi byt banky propojene pres clearing CNB a proto mezibankovni prevod trva tak dlouho ? Uz nekolik let totiz nemusi, ale vyhovuje jim to, protoze to nemusi resit a mohou se na to vymlouvat.
Tak pokud vím, každý kdo má na svém pozemku nebo budově nějákou telekomunikační trasu, tak je očekávatelné, že když se s ní něco stane, tak tam musí umožnit vstup (což sebou nese náklady). U některých věcí snad i platí, že ona trasa je věcné břemeno (minimálně u backbone jelikož přes to jdou i důležité věci jako je IZS), tj. nedá se s tím majetkem nakládat dle uvážení a samozřejmě pokud dojde k poškození např. při výstavbě nebo rekonstrukci tak je za to ne zrovna malá pokuta, čili opět opruz pro vlastníka. Ono je to pěkně vidět na (ne)rozšíření optik mimo velké aglomerace (s čímž souvisí i (ne)rozšíření mobilních síťí tamtéž), prostě se s tím nikomu nevyplatí zabývat, protože je to drahé a výnosy jsou malé. Zcela logicky se domnívám, kdyby bylo budování optických tras tak jednoduché, že by se do toho pustilo mnohem víc subjektů jak je to prezentováno některými diskutujícími zde a tedy by nedostatek přenosových kapacit např. pro optiky na malých městech a vesnicích a také pro 3G infrastrukturu by nebyl českou realitou. Věřím, že by si operátoři rádi pronajmuli trasy vybudované někým jiným, bohužel jaksi nikdo jiný není. Dokonce občas lze nalézt takové zoufalosti jako je DSLAM na mikrovlném E3 spoji a podobně.
Obligatni otazka ... Je tedy budovani optickych tras z tohoto pohledu administrativne snazsi v zahranici nebo se to zde opet pouziva jen jako vymluvny argument proc to nejde (a aby to zustalo predrazene, protoze se toto jinak levne reseni zamerne dela vzacne) ?
Nedokazu si napriklad predstavit, ze nebude umoznen vstup v pripade poruchy. Jak to tedy resi jinde ? Moznosti bezdratovych spoju tam maji z pohledu fyziky zrejme stejne omezene jak u nas :-) Kde je tedy rozdil ?
Přiznám se, že nevím, jestli je to snažší. Ale např. v DE jsou i minioperátoři, kteří mají optiku z jedné vesnice do druhé a do třetí. Domnívám se tedy, že oni to mají buď snažší, nebo jsou tam vyšší marže (což se mi ovšem nezdá pravděpodobné) nebo tam nefunguje support tak jako tady.
To, že si to nedokážete představit neznamená, že se to neděje. Děje se to poměrně často. Jinde to řeší tak, že se za přísup krvavě platí, tj. údržba je dražší což tady například běžné není. Můj názor na to, kde je rozdíl jsem napsal nahoře. Samozřejmě se to pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože to jsou interní informace. Ovšem tady např. nikdy nezkrachoval žádný velký poskytovatel optiky, což třeba ve Francii umožnilo vznik zde opěvovaného FreeMobile, kteří koupili hotovou backbone za babku (oproti zcela nové síťi)
Cena vykopovych praci je tu odhaduji nizsi nez ve Finsku. Posledni 2 km jsou cca rozloha jedne prumerne vesnice, to uz muzou pak v nouzi obstarat mistni wifisti nebo se pocka az se rozkope vesnice kvuli kanalizaci apod. Porad by to bylo vyrazne lepsi nez soucasny stav kdy neni nic. A stale mi to prijde jako rozumne vyuziti statnich penez, zvlaste kdyz to bude podporene i administrativne.
Chapu ze v CR je neco takoveho nemozne :-/
Chtěl bych těch 70 procent vidět. Ono je něco jiného pár aktivních křiklounů na sociálních sítích, kteří dokáží sehnat třeba i tisíce laiků a něco jiného je pak realita. Jen se podívejte kolem sebe - kolik lidí už někdy změnilo operátora? Skoro nikdo. Kvůli relativně malému rozdílu ceny to neudělají. A malý rozdíl to bude, protože ostatní operátoři se cenám nového prostě přizpůsobí.
Myslím, že PPF plánuje buď něco jiného, nebo je za ní naopak někdo jiný - třeba Čínani, kteří si tu postaví demo síť a na penězích jim záležet nebude. K tomu se český trh celkem hodí.
Navíc připojení optikou není jen o tom rozvést optiku po obci. Taky si tam musíš dotáhnout solidní vlákno jako propoj do internetu (10Gbit?) dát nějákou zálohu, na to krabici od Cisca/Juniperu aby to stíhalo routovat ty nadšence, to všechno zálohovat, atd.
Možné řešení by bylo se na tohle všechno vyprdnout, a když to nepůjde tak to nepůjde. Nepochybuji ovšem, že takové služby by byly pouze pro SOHO segment kde jsou výnosy nejnižší, jelikož bez výše uvedených věcí se SLA prostě zařídit nedá.
Vzdyt to ostatni take neni zadarmo a presto to existuje. Ohledne aktivnich prvku, kdyz dnes uz je takovy wifi router levnejsi nez napriklad kalhoty (pricemz technologicka narocnost je presne opacna nez koncova cena) :-) tak to prece nemuze byt tak drahe.
Samozrejme pokud nekdo doufa v navratnost za mesic, tak to nebude. Ale to prece neni ani u tech ostatnich sluzeb a presto existuji, funguji a jsou technicky narocne zase jinym zpusobem.
Radsi dal nemluvte .... evidentne vite o rozvodech (veskerych) lautr houno. Aktivnich prvku je v energeticky siti velka hromada, a jeste vetsi takovych, kterej je treba obsluhovat manuelne (tedy jsou daleko drazsi na provoz, nez nehjaky swist, ktery si nekde bezi, a nikdo se o nej starat nemusi).
Voda dtto ... plyn jakbysmet ... Navic ve vsech pripadech v pripade havarie nastavaji nasledky - pozar, vyplaveni domu, ... coz v pripade datovych rozvodu jaksi nikde nehrozi. Takze z principu jsou daleko (radove ) levnejsi na provoz i udrzbu.
Nechapu. To cenove rozmezi je bezna cena za ruzne pripojky k pozemkum ktere se vetsinou plati obci. Kdyz se budoval obecni plynovod tak pripojka mne stala tech 12kkc. Elektro na 18kkc.
Myslite si taky ze vam dneska treba natahnou telefon k baraku jen tak zadarmo? Chyba lavky. Muze to jit i do statisicu.
Proto nechapu to pozastaveni nad cenami. Vzdyt jsou lidove!
To je zase jeden aktivista . Hned na začátku toho jeho odkazu je .....Většina zákazníků (70 %) tuzemských mobilních operátorů je se službami svého operátora spokojena....... Tedy 70% nemá potřebu populisticky a demonstrativně odcházet nebo jinak dávat najevo "jak to těm operátorům netřeli".
Následně je napsané, že ...Přesto je stejný počet lidí ochotno kvůli nižším cenám volání i lepším tarifům přestoupit k nové konkurenci... Opět nic divného pokud nebídně někdo službu za lepších podmínek tak proč toho nevyužít.
Jenže v tu chvilku je přání otcem myšlenky a hned si spojují, že nový operátor bere těch 70% . Pár dní takhle zpět řehtali když se tu objevil Blesk mobil jak to už.... ...a nic.
Potencionálně tedy jen 20% má potřebu dělat šprajc a hérečku.
V minulosti jiř padlo, že PPF nebude levný operátor, protože LTE mu předplacekářii nezaplatí.
Počítám, že aktivnímy prvky byly myšlené složitější zařízení a paralela voda, kanalizace vs datove sitě se týká liniových vodičů. U všech rozvodů v energetice platí, že v 99 % případů se porouchají spoje, a spínací prvky, zbytek padne na materiálové defekty přímo ve vodičích.
Pokud je mi známo, tak se v elektrické distribuční soustavě došlo za posledních 20 let k masivní automatizaci a dnes je minumum lidí v rozvodnách, kde provádějí spíše jen běžnou údržbu. Všechny povely jsou a řízení jde z dispečinků. Podle toho je pak vidět rychlost oprav při kalamitních událostech.
Spíše vy toho víte dost málo.
pane peterko, v textu zmiňujete chybu v podkladech telefoniky týkajících se virtuálních operátorů v evropě a na konec píšete "je nepříjemné, že se takovému subjektu, jako je Telefónica, stane takováto chyba na takto citlivém místě."
vaše konstatování mi připadá skutečně zvrácené. je snad rolí novináře, aby si podklady - a obzvláště ty, které distribuuje významný účastník trhu - ověřoval u nezávislých zdrojů. u odborného novináře bych očekával, že tak flagrantí věc, tako zmýlení se v řádu desítek procent u údaje zásadně charakterizujícího trh, o kterém píše, objeví sám, a ne že po týdnu přijde na chybu sama telefonika.
pokud funguje práce novinářů tak, jak naznačujete ve svém textu, ptám se, proč by měl někdo práci takových novinářů číst - nestačilo by jen přiznat barvu a přestat přepisovat podklady tiskových oddělení jednotlivých firem a rovnou je publikovat v původním znění?
Opravdu? Já myslím, že to lepším porytím jinde je pěkná lež. Která se hodí jako super argumen. Protože málo kdy si spočítá jak, že to tam je.
Velikost země, počet obyvatel , hustota v městech , hustota na venkově. Takže když máte hyper lidnaté metropole to jsou hned statistiky. To že jsou tam opačné extrémy a to rozsáhlé oblasti bez 2G/3G pokrytí. Dokonce bez proudu a čisté vody se ale do té statistiky už tak nehodí.
Poznámka na pokrytí 3G je mimo. Nebo by měla mířit jinam než na operátory. Za špatné pokrytí tedy spíš může ČTÚ nebo politici. Jak chcete udělat velké pokrytí s frekvencemi v pásmu 2100 MHz? To chcete lesy vysílačů?
V zemích, kde je pokrytí 3G lepší, mají 3G i na nižších frekvencích - běžně 900 MHz.
V ČR je ale pásmo 900 MHz tak fragmentované, že na 3G (nebo i 4G) není za současného stavu k použití. Muselo by se přerozdělit. Přelaďování tří celostátních sítí na nejpoužívanějších frekvencích, to je asi noční můra. ;-)
To by mě taky zajímalo.
Vůbec se divím i PPF, že se jim do toho chce jít. Operátoři tu sice vydělávají, ale kdo chce, ten dostane ceny na zlomku toho, co je v ceníku.
Nový operátor tedy utratí miliardy za licence, další miliardy za infrastrukturu (a to je nyní výstavba mnohem složitější - tedy dražší - než před deseti lety, kdy začínal Oskar) a pak nabídne dejme tomu tarif s 1000 min /SMS a 3 GB FUP za 300 Kč. Jenže to umí (se skřípěním zubů) stávající operátoři taky. Navíc jsou prověření, mají dobudovanou síť (a zaplacené investice), zkušenosti, firemní klienty a mezinárodní know-how.
Čím tedy nový operátor přesvědčí klienty, aby k němu přešli? A z čeho zaplatí investice? Z těch 300 korun měsíčního paušálu? I kdyby sehnal milion klientů, tak je to 300 milionů měsíčně, 3,6 miliardy ročně. A to musí zaplatit provoz, investice a ještě by měl generovat zisk.
Co mi uniká?
"Podpultove" ceny se opravdu znacne lisi od tech oficialnich. Sam jsem presel k sedemu operatorovi, kde mam technicky naprosto shodnou sluzbu za tretinu ceny kterou nabizi verejne operator. A to jeste bez smlouvy, jen formou predplaceneho kreditu.
Mimochodem predtim jsem byl 4 roky u jineho operatora za standardni verejnou cenu. Kdyz jsem se zeptal na moznost slevy s tim, ze mam ted vyrazne vyhodnejsi nabidku jinde, tak me poslal do haje. Ja jeho taky.
A znovu je treba zopakovat, ze i mensi firme se tu bez problemu nabizi 3G internet zcela bez FUP za 150 Kc mesicne bez DPH. Srovnejte ...
Četl jsem v létě takovou analýzu, že až 70 % lidí je připraveno přejít k novému operátorovi, protože u nás je extrémní nespokojenost lidí s oligopolními cenami. Retenční nabídky tak jen lidi a firmy znovu a denně přesvědčují o tom, jak byli léta bráni na hůl. Přechody k novému opovi tak budou i z principu - nebo Vy se rádi vracíte do restaurace, kde Vás léta okrádali? Více zde : http://www.podnikatel.cz/clanky/az-70-lidi-muze-utect-k-novemu-operatorovi-vodafone-se-tomu-chce-branit/
A kolik si tipujete cenu za volání přes VoIP? Dnes, při propojovacím poplatku 0,66 hal je to 1,- Kč do všech sítí se sekundovým účtováním (samozřejmě bez paušálu, to je ta největší zlodějna). Při 0,27 Kč, t.j. 0,32 s DPH se tak můžeme dostat k ceně 60-70 haléřů a to už je hodně zajímavé. Mimochodem, Blesk účtuje 2,50 s minutovým účtováním, t.j. 3,- Kč po přepočtu na sekundové účtování a to je "jen" 4x tak dražší. Je smutné, že lidi takto nesmyslně dobrovolně dotují chudáčka Telefonicu, přestože by mohli volat za čtvrtinovou cenu!
Taky si to myslím. Když mohli tady na vesnici před 8 lety všechno rozkopat a zavést ADSL (vzdálenost od ústředny 3 km), tak proč by nemohli do těch trubek nafoukat optiku? Nebylo by to nakonec technologicky i jednodušší?
A těch 1000 EUR bych si klidně zaplatil, i když stávající 4 Mbit v podstatě stačí (teda kromě cloudů).
Jestli půjde PPF jen o to, aby bylo na displeji vidět jeho jméno, tak s patřičnou frekvencí na to stačí i několik set BTS. Jestli půjde o to, aby ty mobilky fungovaly i ve chvíli, kdy seženou víc než pár klientů, tak už to bude problém. Tam už je potřeba nejen pokrytí, ale také kapacita.
Chtěl bych těch 70 procent vidět. Ono je něco jiného pár aktivních křiklounů na sociálních sítích, kteří dokáží sehnat třeba i tisíce laiků a něco jiného je pak realita. Jen se podívejte kolem sebe - kolik lidí už někdy změnilo operátora? Skoro nikdo. Kvůli relativně malému rozdílu ceny to neudělají. A malý rozdíl to bude, protože ostatní operátoři se cenám nového prostě přizpůsobí.
Myslím, že PPF plánuje buď něco jiného, nebo je za ní naopak někdo jiný - třeba Čínani, kteří si tu postaví demo síť a na penězích jim záležet nebude. K tomu se český trh celkem hodí.
Elektřina nemá v rozvodech (až na vyjímky) žádné aktivní prvky(tj něco co může zkolabovat i nehmotnou chybou např. chyba sw nebo přetížení).
Voda to samé, kanalizace také funguje samospádem nebo se přečerpává (třeba jako tady a věřte, že když třeba nejde proud tak nejde ani kanalizace)
Jistě že to lze. Ale nelze to zadarmo (vy máte něco z toho zadarmo) a ani to není levné (nebo vy máte podobné věci za nějáký pakatel?)
a) bleskmobil NENI novy operator
b) znacne % osob ma principielni odpor k cemukoli, co smrdi telecumem (a zcela opravnene)
c) ten uzasny "operator" nenabizi NIC, co by stalo za hovor. Naopak, ve spouste ohledu ma zdaleka nejhorsi podminky vubec.
Ostatne, ve Francii se objevil novy operator, a behem doslova dnu nastal doslova uprk k nemu. A pokracoval i po te, co ti stavajici srovnali ceny.
Podivejte se na 3G pokryti stavajicich operatoru a pochopite, co ve skutecnosti "umi". Jde to jinde, proc by to konecne nemelo jit i tady ?
Investice do infrastruktury tu jsou nepatrne, staci srovnat pokryti cele Evropy http://myego.cz/item/vyborne-tarify-t-mobile (clanek je sice z roku 2010, ale moc se od te doby nezmenilo) a hned uvidite ten rozdil. Takze rezervy jsou znacne.
Asi je lepsi to snad necist, ale je to k tematu:
http://www.andreavascellari.com/2010/07/further-insights-on-finlands-citizens-rights-to-internet/
"The Finnish government has promised that by 2015 all the citizens will be able to access 100Mpbs but can only guarantee that the fiber optic will not be more than 2km away from all homes. This last section to get the fiber at home will be expensive for families (from 500 to 1000 euros) and I think the Government should give grants or support for these miles if you want people to really connect on fiber optic."
Na jedne strane chce PPF draze budovat vlastni sit, ale na druhe strane v ni bude podporovat "plnohodnotne" virtualy, ktere mu budou snizovat jiz tak malou marzi. Vsichni by chteli vydelavat, vsichni vidi v telekomunikacich velke penize, jenze to uz je davno minulost, protze nas maly cesky pisecek je opravdu docela maly na to, aby seriozne uzivil mnoho nejruznejsich operatoru a prekupniku nejruznejsich urovni. A protoze CTU na jedne strane chce velke penize za licence, ale na druhe by rad direktivne predepisoval co nejnizsi cenu pro zakazniky, vice penez nebude. Vysledkem tedy budou pouze podinvestovane site a spatne fungujici sluzby. Ale CTU si to asi tak preje.
Naopak, tohle je velice k tématu. Ovšem představa, že by tento zadlužený kleptokratický banánistán pumpoval desítky miliard (které) do stavby síťí je zcela nesmyslná. Navíc v ČR téměř neexistuje domácnost ochotná dát ze svého za last mile 12000 - 24000, o tom, že by to měl platit stát prostřednictvím dotací už asi ani nemluvě.
By mě zajímalo, proč by místní wifista, který zkrachuje okamžitě poté, co net rozvedou měl pomáhat budovat lastmile. Dále nezapomeňte, že optika není jen to vlákno, je potřeba instalovat/napájet/opravovat/vyměnovat) převodníky, multiplexory, dále instalovat L2 a L3 zařízení, ty konfigurovat, napájet, spravovat a dohlížet. Bez poměrně velkých finančních prostředků je to zcela nemožné, jak ve Finsku, tak tady. A je otázkou, jestli už tam na to někdo myslel, nemám důvod nevěřit tomu, že je tam úřednictvo stejně neschopné jako kdekoliv jinde.
Mě by se to také líbilo (i když bych to na nic nevyužil, nevyužiju ani aktuální 40Mbit/2Mbit tady u nás na vesnici), bohužel tohodle se v dohledné době nedočkáme.