Jeden by očekával, že ČTÚ pořádně prozkoumá a případně navrhne regulaci VO nabídky, ta přece nemůže být horší, než za kolik umí MNO prodat služby koncovému uživateli... Ale to bychom nesměli být v ČR, že?
Ale není, funguje jinak. Uvedu zjednodušený příklad:
- když se pumpaři sejdou v restauraci a domluví se, že benzín bude ve městě za 34 korun litr, je to kartel,
- kdž jeden zbohatlík skoupí všechny pumpy ve městě a pak všude prodává benzín za 34 korun litr, je to zneužití monopolního postavení,
- když se čerpadlář podívá, že sousední pumpy prodávají za 32 korun a zákazníci jim neubývalí, zvedne cenu na 33 korun, a protože mu neubývají zákazníci, tak sousedi zdraží na 34 korun, je to tacitní koluze.
Každé je něco jiného, ale benzín je tu za třicet čtyři koruny litr.
Když se liberalizovala fixní telefonie (= nastupoval VoIP), tak ČTÚ regulovala (= snižovala) ceny hovorů prodávaných dominantními operátory a ceny v průběhu několika let spadly pod 10 %. Fixní telefonie přestala být zlatý důl (= zisky největšího operátora přestaly být přes 30 miliard Kč). Tehdy byla vůle, která dnes nějak chybí.
Rozhodující snad je, jak velký tržní podíl mají ti co se na "něčem obchodním" dohodnou. Pokud je to 100%, a to "obchodní" jsou ceny a jejich struktura vůči tržním segmentům, je přece jedno, zda to dělají dobrovolně nebo je k tomu nutí zdravý podnikatelský rozum. ČTÚ v tomhle ale kromě vstupu dalšího operátora moc nenadělá, jsme příliš malý trh. A i tak to bude jen dočasu.