Autor motá dohromady web a weby. Na webu je obsahu pro dlouhý ocasy spousta. Jo ale když je někdo pohodlnej a rád by to dostal naservírováno pohromadě a až pod nos tak ať platí.
Hlavni problem je jednoduse v tom, ze naprosta vetsina ctenaru nechape nebo nechce chapat vztah mezi kvalitou a cenou. Nejvetsi kriklouni zvracejici do diskuzi o tom, jak obsah webu XY stoji za prd, se na tom samem webu chlubi, ze uz 5 let nevideli reklamni banner. A predstava, ze autorovi pres PayPal poslou 25 Kc, je pro ne stejne vzdalena jako predstava, ze ziskaji Nobelovku...
Hodně. Zaplatíte honorář autorovi: pokud nežije v Indii, ale v dražší anglofonní části světa, tak bude významně vysoký. A zaplatíte překlad. V praxi se to nevyplatí, až na výjimky. Proto taky na českojazyčném internetu nikdo překlady systematicky nemá.
Jak je financne narocne prebirani clanku z anglictiny? Vychazim z uvahy, ze temer jakykoliv odborny clanek co se chysta nekdo napsat v cestine jiz existuje v anglictine.
Kcel by som sa autora spýtať na nazor na sieť webov Envato - zname *tutsplus "blogy". Patria tieto už do long tail a profituju z eng prostredia (desatisice čitateľov), alebo ešte nie?
Mohol by ste adent niekedy napísať drobny článok na tému Envato a ich biz model ktorý vybudovali? Z môjho pohladu sa v USA jedna o celkom veľký fenomén a stroj na peniaze (pre autorov aj inzerentov, nehovoriac o ich webshopoch na digitálne itemy).
když to bude platit výrobce, tak to nebude objektivní článek ale PR a po chvíli čtenáře odežene, navíc bude výrobce možná chtít i "moderovat" diskuzi aby se argumenty proti nemohly objevit tam
No a myslíš že ty všechny anglické články byly taky originály nebo taky jen víceméně přepisovaly jiný zdroj? Neměl iluze že "my" jsme horší než "oni" :D
Problem je v tom ze u podobnych pocitacovych for neni moc co prodavat. Treba odborny web o posilovani se perfektne uzivi, nebot je prilepeny na internetovy prodej doplnku. Kvalitni duveryhodne forum pritahne zakazniky e-shopu, takze je v zajmu jeho majitele ho mit co nejkvalitnejsi (a nemuze si dovolit tam mit hlouposti, to by ho na foru sprdli). Taktez asi fora o mode, parfemech, ... . Proste o cemkoliv co se da trvale prodavat a nemusi se tam cpat jedna znacka.
už nehledáte informace o tom, jaké problémy by se mohly vyskytnout, nebo co jak se dá udělat dopředu, ale narazíte-li na problém, zadáte jeho popis do vyhledávače, a vypadne vám několik řešení (i když trochu skrytých v balastu jiných informací). Informace máte, nikoliv s image časopisu, s image zavedené autority. Kredibilitu zdrojů si musíte vyhodnotit sám. To je rozdíl proti minulosti. Články o programování jsou tak de facto rozesety po diskuzích na internetu, jak kdo co řešil. Není to tak hezké jako časopis, ale je to efektivní. Klade to ovšem větší nároky na vlastní kreativitu, musíte napřed vědět co hledáte.
Autor tohot článku obhajuje řešení typu:
"sponzorovat biblické texty červenou knihovnou"
což je logicky blbost, protože při tomto modelu se brzy vyskytnou vydavatelé, kteří budou vydávat jen tu červenou knihovnu a budou ekonomicky daleko úspěšnější a náš kočko-pes opět zahyne.
Tak že závěr je chybný, ale možná to může být dobrý pokus na přípravu ovcí na placený obsah :-)
Ono to opravdu funguje, napr. "Levne knihy" vydavaji malonakladove tisky pro bibliofily. Holt ne kazdy se domniva, ze jedinym meritkem uspechu jsou JEN penize.
To je fakt. Vysoce odborný portál prostě nesežene 10 tisíc čtenářů každý týden, a pak je jeho rentabilita v čudu. Třeba www.podnikovy-software.cz nebo www.nosime-hodinky.cz...
na to je velice jednoduchy recept. najit si lepsi praci aby "byt+strava" nebyla vetsinovy naklad anebo levnejsi byt. predsudky typu, uz delam 15 let u tyhle firmy tak jinam nepujdu nebo bydlim 20 let v tomto byte a nebudu se stehovat je pouze ukazka zkostnateleho mysleni "obycejnych lidi".
Z jistého pohledu už to oblast placeného přístupu je, totiž u opravdu odborných webů. V oblasti akademických peer-review časopisů, což je přesně případ vašeho dlouhého ocasu, se za přístup platí, a občas pěkně mastně. Krom toho je tam i segment malých projektů, které se snaží prorazit distribucí zdarma. Ale samozřejmě to funguje jen ve velkých jazycích. Sice většinou existuje i papírová mutace, ale ta je čím dál víc jen folklórním přílepkem.